Ekspres do kawy – jaki wybrać, by być zadowolonym? Odpowiedź na to z pozoru proste pytanie wcale nie jest taka łatwa. Pod uwagę należy bowiem wziąć nasze preferencje dotyczące parzenia i smaku kawy, a także parametry samego urządzenia. Więc jak wybrać ekspres do kawy? Oto wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem.

Jak wybrać ekspres do kawy – aspekty, które trzeba wziąć pod uwagę

Jaki ekspres do kawy wybrać do domu? Wszystko zależy głównie od naszych preferencji picia i parzenia kawy. Jak często pijemy kawę w domu? Czy oprócz małej czarnej, lubimy też inne napoje kawowe, np. na bazie mleka? Czy wolimy stosować kawę w ziarnach, która dłużej zachowuje swój świeży aromat, czy kupujemy zazwyczaj kawę mieloną (dowiedz się więcej o najlepszej kawie do ekspresu)? Odpowiedzi na te pytania będą warunkować rodzaje ekspresów do kawy, które powinniśmy brać pod uwagę.

Jeśli kawę w domu pijemy w niewielkich ilościach, a czyszczenie ekspresu do kawy chcemy ograniczyć do minimum, niezłym wyborem może być ekspres na kapsułki. Co prawda koszt pojedynczej kawy ze względu na wysoką cenę kapsułek jest tu największy, ale przy okazjonalnym piciu kawy będzie to dobra opcja. Ekspresy na kapsułki (ranking – sprawdź) są praktycznie bezobsługowe, a oferują przy tym bardzo dobry smak kawy.

Jeśli natomiast nie pijamy kawy z ekspresu ciśnieniowego, najlepszą odpowiedzią na pytanie, jak wybrać dobry ekspres do kawy, będzie ekspres przelewowy. Nie trzeba do niego kupować kawy w ziarnach, choć istnieją modele z wbudowanym młynkiem. Zaparzona w ten sposób kawa charakteryzuje się łagodnym aromatem.

Jak wybrać ekspres do kawy ciśnieniowy? Dla osób preferujących ten styl parzenia kawy dostępne są dwie opcje – ekspres kolbowy (ranking – sprawdź) oraz ekspres automatyczny.

ekspres do kawy jaki wybrać
Źródło: DeLonghi

Ten pierwszy sprawdzi się w przypadku, gdy lubimy parzyć kawę, sprawia nam to przyjemność, a przy okazji chcemy mieć nad tym procesem pełną kontrolę. Tego typu ekspresy są stosunkowo tanie, ale najtrudniejsze w obsłudze.

Ekspres do kawy automatyczny praktycznie wszystko robi za nas. Bardziej zaawansowane modele oferują też parzenie kaw mlecznych i innych napojów. Jego obsługa zazwyczaj sprowadza się do wybrania odpowiedniej kawy, nalania wody i opróżniania zbiornika na fusy. To zdecydowanie najwygodniejsza, ale często też najdroższa opcja ekspresu do kawy.

Jak wybrać ekspres do kawy przelewowy?

Ekspres do kawy przelewowy – jaki wybrać? W przypadku tego typu ekspresu warto skupić się na kilku najważniejszych elementach. Znajdziesz je poniżej.

 • pojemność dzbanka – jednym z najważniejszych elementów jest pojemność dzbanka. Jeśli kawę w domu pije 1-2 osoby, to może być ona mniejsza – np. 0,6 litra. Jeśli natomiast mamy większą rodzinę i każdy lubi wypić kawę, warto poszukać ekspresu z dzbankiem np. 1,5-litrowym.
 • moc – im jest ona większa, tym szybciej ekspres będzie się nagrzewać i parzyć kawę. Standardowy ekspres do kawy przelewowy charakteryzuje się mocą przynajmniej 700 W.
 • obecność młynka – jeśli jesteśmy zwolennikami kawy w ziarnach, dobrze jeśli ekspres posiada zintegrowany młynek do mielenia. W takim przypadku nie trzeba będzie korzystać z zewnętrznego urządzenia, które zajmuje dodatkowe miejsce.
 • funkcje dodatkowe – niektóre ekspresy przelewowe umożliwiają zaparzanie kawy na zimno. Inne oferują spieniacz do mleka, a niektóre modele samoczynnie podtrzymują temperaturę kawy czy automatycznie czyszczą się po skończeniu pracy. Warto dobrać model z takimi funkcjami, które rzeczywiście będą dla nas przydatne.
 • wygląd – nie można zapominać o wyglądzie. Dobry ekspres przelewowy do kawy musi się też nam podobać – w końcu będzie stałym elementem wystroju kuchni.

Jak wybrać ekspres kolbowy do kawy?

Ekspres do kawy kolbowy – jaki wybrać, by być zadowolonym? Jedną z możliwych opcji jest zakup ekspresu kolbowego (ranking – sprawdź), który pozwoli zaparzyć pyszne espresso lub caffe crema, a także kawy na bazie mleka, jeśli posiada spieniacz do mleka. Wszystkie czynności związane z parzeniem kawy w ekspresie kolbowym należy jednak robić manualnie, co zajmuje nieco więcej czasu, niż naciśnięcie przycisku w ekspresie automatycznym. Jakie parametry powinien spełniać dobry ekspres do kawy kolbowy?

 • moc – także tu liczy się moc. Im większa, tym szybciej będzie się nagrzewać, oszczędzając przy tym nasz czas. Warto więc zwrócić uwagę na ten parametr, by później nie być zdziwionym.
 • maksymalne ciśnienie – według instrukcji najlepszych baristów espresso powinno być parzone pod ciśnieniem 9 barów. Producenci ekspresów kolbowych najczęściej podają maksymalną wartość. Dobrze, jeśli będzie ona przekraczać 9 barów.
 • temperatura parzenia – ważna jest też osiągana temperatura parzenia. Optymalnie powinna ona oscylować pomiędzy 88 a 92 stopnie Celsjusza.
 • zintegrowany młynek – kolbę ekspresu napełnia się zmieloną kawą – najlepiej świeżą. Z tego względu warto ją mielić bezpośrednio przed parzeniem. Aby oszczędzić miejsce, można się pokusić o zakup ekspresu z młynkiem.
 • dysza do spieniania mleka – ekspresy kolbowe zazwyczaj są też wyposażone w dyszę do spieniania mleka. Dzięki temu będziemy w stanie przygotować profesjonalne kawy mleczne – cappuccino czy latte.

Jak wybrać ekspres do kawy kapsułkowy?

Ekspres do kawy na kapsułki – jaki wybrać? Jeśli decydujemy się na taki rodzaj ekspresu do kawy, warto dobrze przestudiować dostępne systemy. Zazwyczaj bowiem produkty poszczególnych producentów nie są ze sobą kompatybilne i po zakupie np. ekspresu do kawy Saeco (opinie – sprawdź) będziemy ograniczeni do kapsułek tylko tego producenta.

W pierwszej kolejności warto więc sprawdzić, jakie rodzaje kaw w kapsułkach oferuje dany producent. Warto wybrać ten system, który smakowo najbardziej będzie nam odpowiadać i przy okazji nie zrujnuje naszego budżetu. W przypadku niektórych ekspresów do kawy dostępne są tańsze zamienniki kapsułek, ale nie zawsze jest to regułą.

Inne parametry wyboru są zbliżone do standardowego ekspresu do kawy. Warto zwrócić uwagę na moc, by wiedzieć, jak szybko ekspres będzie się nagrzewać. Ważny będzie też wygląd oraz rozmiar – ekspresy kapsułkowe z zasady są mniejsze i można je wpasować nawet do niewielkiej kuchni.

Jak wybrać ekspres do kawy automatyczny?

Automatyczny ekspres do kawy – jaki wybrać? To najpopularniejszy rodzaj domowego ekspresu do kawy, wybór będzie więc ogromny. Także tu należy zwrócić uwagę na szereg parametrów, takich jak moc czy rodzaje zaparzanych kaw. Przed dokonaniem zakupu warto też sprawdzić opinie, a także zapoznać się z najbardziej polecanymi modelami (sprawdź – ekspresy do kawy ranking).

 • ciśnienie – jak wybrać dobry ekspres ciśnieniowy do kawy? Najważniejsze jest oczywiście ciśnienie. Nie powinno być niższe niż 9 barów, choć w szczytowych momentach dobre ekspresy mogą osiągać nawet 15 barów.
 • moc – im wyższa, tym szybciej ekspres będzie się nagrzewać.
 • rodzaj młynka – może być metalowy lub ceramiczny. Pierwszy rodzaj mieli dokładniej i można go ostrzyć. Drugi natomiast nie nagrzewa się podczas mielenia i nie doprowadza do przegrzania ziaren. Jest też cichszy podczas pracy.
 • pojemnik na wodę – pojemność należy dobrać do liczby osób korzystającej z ekspresu. Większe sprawdzą się przy dużej rodzinie. Mniejsze będą optymalne dla 1-2 osób.
 • rodzaje zaparzanych kaw – podstawowe ekspresy zaparzają kawę czarną oraz espresso. Bardziej rozbudowane mają do wyboru nawet kilkanaście napojów kawowych.
 • rodzaj spieniacza do mleka – może być manualny lub automatyczny. Warto też zwrócić uwagę na sposób jego czyszczenia, gdyż zazwyczaj jest to uciążliwy proces.
jaki ekspres do kawy wybrać do domu
Źródło: Philips

Jaki ekspres do kawy wybrać do domu?

Jaki ekspres do kawy wybrać – opinie są podzielone i zależą przede wszystkim od naszych upodobań. Warto pamiętać, by nie sugerować się tylko wyglądem czy marką. Należy też sprawdzić parametry techniczne, a także opinie internautów, wpisując w wyszukiwarkę np. ekspresy Siemens opinie lub Silvercrest ekspres do kawy opinie.

Jaki ekspres do zabudowy – propozycje

Osobną kategorią automatycznych ekspresów do kawy są ekspresy do zabudowy. Konkurencja w tej dziedzinie jest całkiem spora, ale dobrymi opiniami cieszą się m.in. takie modele, jak Bosch CTL636ES1, Siemens CT636LES1 czy Electrolux KBC65Z. Wszystkie te urządzenia to sprzęty z najwyższej półki.

Jaki ekspres wolnostojący – propozycje

Jak wybrać automatyczny ekspres do kawy? Wśród ekspresów wolnostojących warto zainteresować się ekspresem Philips z serii 5400, DeLonghi Magnifica S czy chociażby Jura Ena 8 Nordic. Wszystkie te modele zapewnią możliwość zaparzenia smacznej filiżanki kawy i charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Będą to więc sprzęty na lata.

WARTO PRZECZYTAĆ:

rodzaje ekspresów do kawy Rodzaje ekspresów do kawy — jaki najlepiej wybrać?
Żyjemy w czasach, gdzie wiele osób nie wyobraża sobie przeżycia całego długiego dnia bez łyku energetyzującej kawy o poranku. Przyrządzenie smacznego, czarnego napoju manualnie zajmuje
ekspres przelewowy czy ciśnieniowy Ekspres przelewowy czy ciśnieniowy — jaki wybrać?
Wybierając ekspres do kawy, warto się dobrze zastanowić. Wszak od rodzaju ekspresu będzie zależała wygoda użytkowania, czy smak kawy, a odmienna przecież będzie jeszcze cena.
ekspres na kapsułki ranking Ekspres na kapsułki – ranking 6 najlepszych modeli
Kawa jest dla wielu osób nieodłącznym elementem życia. Oferuje ona niepowtarzalny smak, jest źródłem energii, a niektórzy wykorzystują ten napój w ramach chwili relaksu. Dobry
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *