Zdarza Wam się często, że ktoś do Was dzwoni, patrzycie na ekran, a tam wyskakuje “numer prywatny”? Po odebraniu może okazać się, że dzwoni telemarketer lub oszust, czy ogółem osoba, z którą nie macie ochoty rozmawiać. Często w związku z tym pojawia się pytanie, jak zablokować numer prywatny.

Nie jest to trudne, natomiast trzeba po prostu wiedzieć, co zrobić i w jakiej kolejności. Wszystkiego dowiecie się z naszego poradnika dotyczącego wszystkich najpopularniejszych sieci w Polsce, który przygotowaliśmy dla Was poniżej. Zapraszamy!

Jak zablokować numer prywatny? Praktyczny poradnik

To, co należy zrobić, żeby zablokować numery prywatne, zależy od tego, kto jest naszym operatorem komórkowym, ponieważ to właśnie on dostarcza usługę blokady. Zebraliśmy poniżej aktualne sposoby dla najpopularniejszych sieci w Polsce: Orange, Plusa, Playa i T-Mobile.

Warto jednak wspomnieć, że blokada numerów prywatnych nie dotyczy SMS-ów. W przypadku ciągłego otrzymywania niepożądanych SMS-ów z numerów prywatnych (przez co nie można zablokować SMS-ów z określonego numeru) jedyną opcją pozostaje zgłoszenie sprawy na policję, o ile rzeczywiście jest tych SMS-ów dużo i są one natarczywe.

Jak zablokować numer prywatny w Orange?

Zablokować numer prywatny w Orange można za pośrednictwem darmowej usługi “Blokada połączeń anonimowych”, którą można aktywować na dwa sposoby.

Pierwszy z nich polega na wysłaniu bezpłatnego SMS o treści AKT BPA pod numer 8087. Drugi z kolei wymaga wpisania *110*71#  na klawiaturze wybierania numeru i zatwierdzenia decyzji przyciskiem połączenia.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy już mamy tę blokadę włączoną, czy też nie, możemy sprawdzić jej status wysyłając bezpłatny SMS o treści SPR BPA pod numer 8087. Alternatywnie można wpisać *110*71*01# na klawiaturze wybierania numeru i zatwierdzić przyciskiem połączenia.

Gdybyśmy chcieli wyłączyć tę usługę, możemy to zrobić wysyłając bezpłatny SMS o treści REZ BPA pod numer 8087 lub wpisując *110*71*00# na klawiaturze wybierania numeru i zatwierdzając przyciskiem połączenia.

Blokowanie numerów prywatnych w Play

Żeby zablokować numery prywatne w Play, wystarczy aktywować specjalną (bezpłatną) usługę, co można zrobić, wpisując odpowiedni kod na klawiaturze wybierania numeru i zatwierdzając słuchawką. Podobnie w przypadku dezaktywacji usługi, sprawdzenia jej statusu lub chęci przeczytania opisu.

Aktualne kody przedstawiają się następująco:

Aktywacja usługi*111*114*1#
Dezaktywacja usługi*111*114*2#
Sprawdzenie statusu*111*114*3#
Opis usługi*111*114*4#

Usługę można także aktywować/dezaktywować w salonie Play lub w Biurze Obsługi Klienta.

Jak zablokować numery zastrzeżone w Plusie?

Usługa blokady numerów zastrzeżonych w Plusie jest bezpłatna i nosi nazwę ClirBlock. Można ją aktywować na trzy sposoby:

  1. Poprzez Plus online (jest on dostępny na stronie) www.online.plus.pl). Trzeba wejść w zakładkę Usługi i aktywować pozycję Clirblock.
  2. Kontaktując się z Działem Obsługi Klienta.
  3. W punkcie Plusa.

Blokowanie numerów zastrzeżonych w T-Mobile

T-Mobile przedstawia jedną oficjalną metodę włączania darmowej usługi blokowania numerów zastrzeżonych. Należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

  1. Zaloguj się do serwisu Mój T-Mobile.
  2. Wejdź w zakładkę “Usługi”, a potem “Bezpieczeństwo i blokady”.
  3. Wybierz “Blokada połączeń z numerów zastrzeżonych” i naciśnij na “zmień”, po czym włącz usługę.

Chociaż nie jest to wyraźnie wskazane, prawdopodobnie taką usługę można również włączyć, kontaktując się z Biurem Obsługi Klienta.

Blokowanie numerów prywatnych – podsumowanie

Na szczęście odpowiedź na pytanie, jak zablokować numer prywatny nie należy do skomplikowanych. Warto więc poświęcić chwilę, aby to zrobić, jeśli często mamy problem z dzwoniącymi do nas telemarketerami i innymi niepożądanymi osobami właśnie z numerów prywatnych (znanych także jako numery zastrzeżone).

Jako ciekawostkę można dodać, że swego czasu tłumaczyliśmy, jak zastrzec numer, czyli sprawić, aby stał się on prywatny. Omawialiśmy także, jak przygotować telefon do sprzedaży. Gdybyście mieli jakieś sugestie odnośnie do kolejnych tematów, którymi powinniśmy się zająć, nie wahajcie się dzielić nimi w komentarzach!

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *