Sprzęt do grania ma to do siebie, że rozwija się w zawrotnym tempie. Komputery stacjonarne możemy upgrade’ować właściwie w każdym momencie, ale w przypadku konsol lub bardziej zamkniętych minikomputerów musimy czekać do kolejnej edycji. Do tych ostatnich należy Steam Deck, co sprawia, że na mocniejszą wersję będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Steam Deck 2 jest pewny

O planach stworzenia pełnoprawnego następcy Steam Deck było wiadomo od dawna. Valve właściwie nigdy nie ukrywało, że w którymś momencie pojawi się następca. Warunek był w zasadzie jeden: skok wydajnościowy, który nie będzie miał wpływu na baterię. To sprawia, że nie powinniśmy spodziewać się upgrade’u do 2025 roku, jeśli nie 2026. Zapowiedział to Pierre-Loup Griffais z Valve w wywiadzie dla The Verge:

Ważne jest dla nas, aby Deck oferował deweloperom stałą docelową wydajność, a przekaz dla klientów był prosty — każdy Deck może grać w te same gry. W związku z tym zmiana poziomu wydajności nie jest czymś, co traktujemy lekko i chcemy to zrobić tylko wtedy, gdy można uzyskać wystarczająco znaczący wzrost.

Nie chcemy też, by większa wydajność wiązała się ze znacznym kosztem wydajności energetycznej i żywotności baterii. Nie spodziewam się, aby taki skok był możliwy w ciągu najbliższych kilku lat, ale nadal uważnie monitorujemy innowacje w architekturach i procesach produkcyjnych, aby zobaczyć, dokąd zmierzają.

Poza kwestią baterii równie ważna jest kwestia odpalania tych samych gier. Jeśli jakaś nauka płynie z ostatnich generacji konsol Sony i Microsoftu to taka, że zbyt duża różnica między sprzętami jednej generacji wpływa niekorzystnie na wszystkich. Baldur’s Gate 3 trafi na Xboxa z opóźnieniem właśnie z tego powodu: Xbox Series S jest wyraźnie słabszy niż Series X, co sprawia trudności w wydaniu dwóch równorzędnie działających gier.

Chociaż Steam Deck to miniaturowy komputer, to przez ściśle określone podzespoły jest podobny do konsol, co sprawia, że gry muszą być dodatkowo zoptymalizowane pod kątem działania na urządzeniu. Z drugiej strony ten rodzaj podobieństwa sprawia, że Steam Deck jest otwarty na inne ulepszenia, które mogą być wartościowe, jak lepszy ekran lub mocniejsza bateria. Szczególnie zmiana ekranu na przykładzie Nintendo Switch OLED pokazuje, ile można zyskać bez zmiany podzespołów.

20 urodziny Steama

Warto przy okazji przypomnieć, że obecnie Steam obchodzi 20 urodziny! Jednocześnie w żaden sposób nie przestaje się rozwijać i tylko w ostatnich dniach wprowadził obsługę padów Dual Sense, dzięki czemu więcej osób będzie mogło poznać możliwości najnowszych padów Sony.

Przy okazji poznaliśmy daty kolejnych wyprzedaży na Steamie: halloweenowa wyprzedaż już niedługo!

  • Halloweenowa wyprzedaż: 26.10.2023 – 2.11.2023.
  • Jesienna wyprzedaż: 21.11.2023 – 28.11.2023.
  • Zimowa wyprzedaż: 21.12.2023 – 4.01.2024.
  • Wiosenna wyprzedaż: 14.03.2024 – 21.03.2024.

Pamiętajcie, że aktualnie trwa urodzinowa wyprzedaż na Steamie. Kupiliście coś? A może czekacie na lepszą obniżkę? Pochwalcie się w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

playstation studios Gry PlayStation Studios na Steam – jak się sprzedają? Lider jest zaskakujący!
Insomniac Games ma poważne problemy ze względu na atak hakerski, jakiego doświadczyło. Hakerzy wypuścili do sieci mnóstwo dokumentów, a wśród nich znalazły się dane dotyczące
steam awards 2023 Steam Awards 2023: poznaliśmy wszystkie nominacje!
Tradycyjnie jak co roku gracze, mający aktywne konta na Steamie, mogą wziąć udział w plebiscycie, w ramach którego oddadzą głos na gry, które zasługują na
steam guard Co to jest i jak włączyć Steam Guard? 
W dzisiejszym artykule nasza uwaga zostanie skierowana na Steam Guard. Otóż przybliżymy, co kryje się pod tym hasłem. Po zaznajomieniu się z podstawami, przejdziemy do
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *