Fani kontrolerów DualSense, którzy chcą używać ich nie tylko na PlayStation, ale też PC-cie, powinni być zadowoleni. Valve opublikowało aktualizację dla deweloperów, z której wynika, że niedługo łatwiej będzie wybierać gry pod kątem kompatybilności z padami od PlayStation.

Twórcy gier mają nową ankietę do wypełnienia

Valve udostępnia twórcom gier sprzedających swoje produkcje na Steamie szereg formularzy. W ten sposób firma zyskuje szereg informacji na temat poszczególnych tytułów, które może potem wyświetlać potencjalnym kupującym.

Steamworks, czyli narzędzie dla deweloperów od Valve, poszerzyło się właśnie o ankietę dotyczącą wsparcia dla kontrolerów Sony. Zarówno nowych padów DualSense (do PlayStation 5), jak i starszych DualShocków 4 (kompatybilnych z PS4).

Już niebawem Sklep Steam i klient pulpitowy będą w stanie pomóc graczom w znalezieniu gier obsługujących kontrolery DualSense i DUALSHOCK 4.

Jeśli wasza gra obsługuje którekolwiek z tych urządzeń, to od teraz możecie wprowadzić te informacje w sekcji edycji strony w sklepie dla swojej aplikacji w Steamworks — Valve

Valve zaznacza, że wie, iż kontrolery do Xboxa i PlayStation mocno się od siebie różnią (podobnie zresztą, jak DualShock 4 i DualSense). Dlaczego, jeśli twórcy zaznaczą, że gra jest kompatybilna z padem do konsoli Microsoftu, wsparcie dla kontrolerów Sony nie będzie automatycznie domniemywane.

Docelowo zebrane dane będą umożliwiały użytkownikom łatwe filtrowanie po typie wspieranych kontrolerów (Xbox, DualShock 4, DualSense) i poziomie wsparcia (częściowe, pełne).

Coraz więcej użytkowników Steama używa padów Sony

Chociaż z grą na PC-tach kojarzy się przede wszystkim klawiatura i myszka, to w rzeczywistości wielu graczy sięga także po pady. Jak podaje Valve, od 2017 roku ponad 87 milionów użytkowników Steama przynajmniej raz zagrało przy użyciu kontrolera. W większości przypadków (~69%!) były to pady Microsoftu. Na pozostałe ~31% składają się pady różnych firm, w tym oficjalne kontrolery od PlayStation i Nintendo.

Co ciekawe, wydaje się, że w ostatnim czasie gracze PC-towi szczególnie przekonali się właśnie do padów od Sony. W 2018 roku kontrolery PlayStation były wykorzystywane w koło 11% wszystkich sesji gier z kontrolerami. Aktualnie już 27% sesji z kontrolerami na Steamie jest rozgrywanych właśnie przy pomocy różnych padów od PS-ów.

Co o tym wszystkim sądzicie? Jeśli korzystacie ze Steama i gracie na PC przy użyciu pada, jaki kontroler preferujecie? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

psvr2 produkcja Sony rzekomo pauzuje produkcję PSVR2, sprzedaż nie powala
Ambicje Sony na rynku wirtualnej rzeczywistości najwyraźniej natrafiły na przeszkodę. Gigant technologiczny oficjalnie zawiesił produkcję swoich gogli PSVR2, które trafiły na rynek zaledwie rok temu.
iem 2024 podsumowanie IEM 2024 przeszedł do historii. Sprawdź wyniki!
Wszystko, co dobre, musi kiedyś dobiec końca. Ledwo pisaliśmy o tym, że IEM już trwa, a już zastał nas poniedziałek, a to oznacza, że IEM
PlayStation Vita 2 PlayStation Vita 2 jest w produkcji? Ponoć będzie współpracować z PS6!
Chociaż dla niektórych może to być niemałym zaskoczeniem, to okazuje się, że Sony intensywnie pracuje nad PlayStation Vita 2. To niespodzianka, ponieważ mogłoby się wydawać,
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *