Fani kontrolerów DualSense, którzy chcą używać ich nie tylko na PlayStation, ale też PC-cie, powinni być zadowoleni. Valve opublikowało aktualizację dla deweloperów, z której wynika, że niedługo łatwiej będzie wybierać gry pod kątem kompatybilności z padami od PlayStation.

Twórcy gier mają nową ankietę do wypełnienia

Valve udostępnia twórcom gier sprzedających swoje produkcje na Steamie szereg formularzy. W ten sposób firma zyskuje szereg informacji na temat poszczególnych tytułów, które może potem wyświetlać potencjalnym kupującym.

Steamworks, czyli narzędzie dla deweloperów od Valve, poszerzyło się właśnie o ankietę dotyczącą wsparcia dla kontrolerów Sony. Zarówno nowych padów DualSense (do PlayStation 5), jak i starszych DualShocków 4 (kompatybilnych z PS4).

Już niebawem Sklep Steam i klient pulpitowy będą w stanie pomóc graczom w znalezieniu gier obsługujących kontrolery DualSense i DUALSHOCK 4.

Jeśli wasza gra obsługuje którekolwiek z tych urządzeń, to od teraz możecie wprowadzić te informacje w sekcji edycji strony w sklepie dla swojej aplikacji w Steamworks — Valve

Valve zaznacza, że wie, iż kontrolery do Xboxa i PlayStation mocno się od siebie różnią (podobnie zresztą, jak DualShock 4 i DualSense). Dlaczego, jeśli twórcy zaznaczą, że gra jest kompatybilna z padem do konsoli Microsoftu, wsparcie dla kontrolerów Sony nie będzie automatycznie domniemywane.

Docelowo zebrane dane będą umożliwiały użytkownikom łatwe filtrowanie po typie wspieranych kontrolerów (Xbox, DualShock 4, DualSense) i poziomie wsparcia (częściowe, pełne).

Coraz więcej użytkowników Steama używa padów Sony

Chociaż z grą na PC-tach kojarzy się przede wszystkim klawiatura i myszka, to w rzeczywistości wielu graczy sięga także po pady. Jak podaje Valve, od 2017 roku ponad 87 milionów użytkowników Steama przynajmniej raz zagrało przy użyciu kontrolera. W większości przypadków (~69%!) były to pady Microsoftu. Na pozostałe ~31% składają się pady różnych firm, w tym oficjalne kontrolery od PlayStation i Nintendo.

Co ciekawe, wydaje się, że w ostatnim czasie gracze PC-towi szczególnie przekonali się właśnie do padów od Sony. W 2018 roku kontrolery PlayStation były wykorzystywane w koło 11% wszystkich sesji gier z kontrolerami. Aktualnie już 27% sesji z kontrolerami na Steamie jest rozgrywanych właśnie przy pomocy różnych padów od PS-ów.

Co o tym wszystkim sądzicie? Jeśli korzystacie ze Steama i gracie na PC przy użyciu pada, jaki kontroler preferujecie? Dajcie znać w komentarzach!

Udostępnij

administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *