Tesla osiągnęła ponad 1 miliard dochodu netto (nie przychodu!) w drugim kwartale 2021 roku. Tym samym przekroczono znacząco przewidywania analityków. Wyniki finansowe firm Elona Muska zawsze spotykają się z dużym zainteresowaniem – nie inaczej będzie zapewne tym razem, szczególnie biorąc pod uwagę, że są one tak imponujące.

To pierwszy raz, kiedy Tesla osiągnęła ponad miliard dochodu w jednym kwartale

Tesla zanotowała w drugim kwartale 2021 dokładnie 1,14 miliardów dolarów dochodu netto. Giełda zareagowała na te doniesienia pozytywnie – cena akcji wzrosła o 2,2%. Z kolei dochód operacyjny w tym kwartale wyniósł 1,3 miliarda dolarów – dla porównania, w tym samym czasie w zeszłym roku było to 327 milionów dolarów. Tesla wskazuje, że udało się to osiągnąć dzięki wzrostowi wolumenu, a także redukcji kosztów.

Tesla coraz bardziej rozszerza swoją działalność, m.in. o inwestycje w kryptowaluty (chociaż jakiś czas temu usunięto możliwość płacenia za samochody Bitcoinem, mimo że sama firma wykupiła ogromną jego ilość), natomiast wciąż kluczowa jest dla niej produkcja i sprzedaż samochodów elektrycznych. W Q2 2021 wyprodukowano dokładnie 206 421 pojazdów, z czego 201 250 dostarczono klientom (to o prawie 9% więcej niż w Q1 2021).

To ogromny wzrost względem zeszłego roku

Dla porównania, w drugim kwartale 2020 dochód netto firmy wyniósł “zaledwie” 104 miliony dolarów, co oznacza wzrost z roku na rok wynoszący niemal 1000%. Można także mówić o sporym wzroście względem pierwszego kwartału 2021, czyli początku tego roku – wtedy dochód netto wyniósł 438 milionów dolarów.

Rośnie też przychód – w Q2 2021 wyniósł 11,96 miliardów dolarów (6,04 miliarda dolarów w Q2 2020), a w poprzednim 10,39 miliarda. Dobry drugi kwartał 2021 przekroczył wszelkie oczekiwania analityków. Sądzili oni, że firma osiągnie 11,4 miliarda przychodu, ale jedynie 600 milionów dochodu.

Jednocześnie firma wskazuje, że w tym roku czeka na nią jeszcze sporo wyzwań, przede wszystkich tych związanych z dostawą części. Pandemia mocno wpłynęła na łańcuch dostaw, co spowalnia wzrost liczby dostarczonych pojazdów.

Przy globalnym popycie na pojazdy na rekordowym poziomie, podaż komponentów będzie miała duży wpływ na tempo wzrostu naszych dostaw do końca tego roku – Tesla

Jednak, mimo tych trudności, można się spodziewać, że firma nie zwolni tempa i będzie kontynuować swój szalony rozwój. Zarówno, jeśli chodzi o samochody elektryczne, jak i innego typu przedsięwzięcia.

Nie da się jednak ukryć, że nie wszystkim podobają się kroki podejmowane przez Muska i jego firmę. Niedawno Musk został mocno skrytykowany m.in. przez grupę hakerów Anyonymous.

A co Wy o tym wszystkim sądzicie? Jesteście zdziwieni tak dobrymi wynikami finansowymi Tesli? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

norwegia samochody elektryczne Elektryki dominują w Norwegii. Stanowią ponad 80% nowych samochodów
Co prawda tylko o kilka procent, ale zwiększył się w Norwegii udział elektryków w rynku nowych samochodów. Ponad 80% nowych aut sprzedanych w tym kraju
cybertruck „Budżetowy” Cybertruck zadebiutuje w 2025. Wzrosła też cena
Po 6 latach od zapowiedzi Cybertruck trafił już do pierwszych szczęśliwych klientów VIP, w tym m.in. współtwórcy Reddita Alexisa Ohaniana. W 2024 rozpoczną się dostawy
honda PS5 w samochodzie Hondy? Są plany na pokonanie Tesli
Idea integracji samochodów z systemami gamingowymi nie jest nowa – głośno było o niej chociażby w 2021 roku, kiedy to Elon Musk zaprezentował możliwość grania
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *