The Last of Us to nazwa, która aktualnie doskonale znana jest nie tylko graczom, ale znacznie szerszej publiczności. Wszystko za sprawą popularnego serialu, w którym opowiedziano historię znaną z gry Naughty Dog, która zadebiutowała w 2013 roku. Niedługo po wyemitowaniu ostatniego odcinka serialu, a więc w marcu 2023 roku, produkcja, wcześniej dostępna tylko na konsolach Sony, trafiła na PC-ty.

Dzięki temu mogą w nią zagrać także osoby, które wcześniej nie mogły tego zrobić z racji na ograniczenia sprzętowe. Jest jednak pewien haczyk. Wymagania The Last of Us na PC nie przypominają wymagań sprzętowych produkcji z 2013 roku, a bardziej przystają do współczesnych standardów. To z kolei oznacza, że nie każdy je spełni. Biorąc pod uwagę, że mówimy tutaj o stosunkowo drogiej grze, nie warto kupować kota w worku. Przed zakupem koniecznie sprawdźcie wymagania sprzętowe TLOU Part 1, które zebraliśmy dla Was poniżej!

Wymagania The Last of Us — minimalne i zalecane

The Last of Us Part 1, czyli zremasterowana wersja wspomnianego we wstępie TLOU z 2013 roku, w pierwszej kolejności zadebiutowała na PlayStation 5. Posiadacze konsol Sony mogli cieszyć się nią już 2 września 2022 roku, podczas gdy PC-towcy musieli czekać do 28 marca 2023 roku. Czy było warto czekać i czy twórcy wykorzystali te dodatkowe miesiące, aby stworzyć wysokiej jakości port, który już na premierę działa i wygląda świetnie? Cóż…

PC-towe The Last of Us jest dostępne tylko na Windowsie, a więc smakiem muszą obejść się fani Maców czy Linuxa. Tradycyjnie twórcy przygotowali dwa zestawy wymagań — minimalne i zalecane. Nie różnią się one w przypadku tej produkcji tak bardzo, jak w przypadku niektórych gier. Nie są oczywiście identyczne, natomiast na pewno nie można mówić o takich przepaści między minimum a optymalną konfiguracją, jak to niekiedy bywa.

Inaczej mówiąc, już spełnianie wymagań minimalnych The Last of Us Part 1 może być dla wielu komputerów sporym wyzwaniem. Zarówno wymagania minimalne, jak i zalecane znajdziecie w dalszej części tego materiału. Mamy nadzieję, że Wasze PC poradzą sobie nie tylko z tymi pierwszymi, ale także drugimi!

the last of us pc wymagania
Źródło: Naughty Dog LLC

Wymagania minimalne na PC

Wymagania minimalne The Last of Us Part 1 na PC przedstawiają się następująco:

System operacyjnyWindows 10 (wersja 1909 lub nowsza)
ProcesorAMD Ryzen 5 1500X, Intel Core i7-4770K
Pamięć RAM16 GB
Karta graficznaAMD Radeon RX 470 (4 GB), AMD Radeon RX 6500 XT (4 GB), NVIDIA GeForce GTX 970 (4 GB), NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti (4 GB)
Miejsce na dysku100 GB dostępnej przestrzeni

Nie są to niewątpliwie najwyższe wymagania sprzętowe w historii gamingu, ale też nie najniższe. Warto jednak pamiętać, że mamy tutaj do czynienia z grą AAA — co prawda sprzed dekady, ale odświeżoną na tyle mocno (przynajmniej w teorii), że wyraźnie wpłynęło to na wymagania produkcji.

Wymagania zalecane The Last of Us Part 1

Z kolei wymagania zalecane dla TLOU na PC wyglądają tak:

System operacyjnyWindows 10 (wersja 1909 lub nowsza)
ProcesorAMD Ryzen 5 3600X, Intel Core i7-8700
Pamięć RAM16 GB
Karta graficznaAMD Radeon RX 5700 XT (8 GB), AMD Radeon RX 6600 XT (8 GB), NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER (8 GB), NVIDIA GeForce RTX 3060 (8 GB)
Miejsce na dysku100 GB dostępnej przestrzeni

Jak widać, wymagana przez The Last of Us Part I pamięć RAM pozostała bez zmian dla poszczególnych zestawów wymagań, ale sporo zmieniło się w zakresie procesora i karty graficznej. Bez solidnego PC-ta się definitywnie nie obejdzie!

The Last of Us Part 1 na PC — hit czy kit?

Jak mogliście przeczytać na naszym portalu niedługo po premierze tego portu, The Last of Us na PC wzbudziło wiele kontrowersji. Jak to w przypadku portów bywa, chodziło oczywiście o stan techniczny produkcji. Rekordy w sieci biły memy i screeny pokazujące dziwne glicze i problemy, które dotykały graczy chcących zapoznać się z produkcją niedługo po jej debiucie. Spełnianie wymagań The Last of Us Part 1, nawet z dużą nawiązką, niewiele pomagało — gra była po prostu słabo zoptymalizowana i najeżona bugami.

W związku z tymi niedoróbkami, TLOU otrzymało wiele niepochlebnych opinii, m.in. na Steamie. Twórcy jednak nie złożyli broni i pracowali nad kolejnymi poprawkami, które miały doprowadzić produkcję do stanu używalności. I faktycznie, obecnie najnowsze recenzje na Steamie są „bardzo pozytywne”, a wielu graczy podkreśla, że pod względem technicznym nie ma już szczególnych powodów do narzekania.

the last of us part 1 wymagania
Źródło: Naughty Dog LLC

The Last of Us wymagania na PC — podsumowanie

The Last of Us Part 1 zaliczyło, delikatnie mówiąc, nie najlepszy debiut na PC. Wciąż jednak mamy tu do czynienia z genialną grą pod względem postaci czy narracji, a obecnie nie jest to już potworek pod względem optymalizacji. Nie sposób nie oprzeć się wrażeniu, że Naughty Dog powinno nieco opóźnić premierę, ale zapewne twórcy chcieli kuć żelazo póki gorące po premierze głośnego serialu HBO.

Ostatecznie, chociaż wymagania The Last of Us na PC nie należą do najniższych, to aktualnie, jeśli Wasz PC je spełnia, powinniście móc grać bez większych problemów. Jeśli jednak Wasz sprzęt okaże się niewystarczająco wydajny, pozostaje upgrade podzespołów lub ewentualnie granie w chmurze. TLOU nie jest jednak dostępne w bardzo wielu usługach cloud gamingowych — w momencie pisania tego materiału obsługują tę produkcję tylko airgpu, Shadow i PlayStation Now.

WARTO PRZECZYTAĆ:

world of warcraft wymagania Jaki PC jest potrzebny do WOW-a? World of Warcraft wymagania sprzętowe
World of Warlcraft to MMORPG, którego większości graczy zapewne nie trzeba przedstawiać, nawet, jeśli ktoś nie jest jego wielkim fanem. Nieprzerwanie od 2004 roku tytuł
syberia 3 wymagania Syberia 3 wymagania na Windowsa i macOS – wszystko, co musisz wiedzieć
Syberia to cykl przygodówek, o którym najprawdopodobniej większość fanów tego gatunku gier miała okazję usłyszeć, nawet, jeśli sama w niego nigdy jeszcze nie grała. W
elden ring wymagania Elden Ring wymagania minimalne i zalecane na PC – sprawdź!
Elden Ring miało premierę stosunkowo niedawno, a już zdążyło zapisać się w historii gier komputerowych. To świetnie przyjęty (i genialnie sprzedający się) tytuł, który potwierdził,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *