Dzisiaj większość z nas już pewnie nie wyobraża sobie życia bez Internetu. W mgnieniu oka dostarcza nam on niezbędne informacje, przydatne usługi no i wszelkiego rodzaju rozrywkę. Dla niemałej grupy osób Internet stał się też niejako “miejscem” pracy.

Ta ogromna światowa sieć jest więc wszechobecna i bardzo wszechstronna, jednak nie zawsze tak było. Jeszcze 30 lat temu Internet wyglądał kompletnie inaczej i od tego czasu przeszliśmy przez wiele przełomowych momentów, aby dotrzeć tu, gdzie aktualnie jesteśmy. W tym artykule opowiemy trochę o historii Internetu i pokażemy, jak wyglądała pierwsza strona Internetowa na świecie oraz w Polsce.

Kiedy i po co powstał Internet?

Mało osób zdaje sobie z tego sprawę, ale początki Internetu jako technologii są typowo militarne. Historia Internetu zaczyna się bowiem od ARPANET-u, czyli sieci stworzonej przez rządową organizację ARPA (Advanced Research Project Agency) powołaną w 1958 roku przez prezydenta USA Dwighta Eisenhowera. ARPANET powstał w środku zimnej wojny pomiędzy USA a Związkiem Radzieckim i miał pozwolić na szybką wymianę danych naukowcom prowadzącym wszelakie badania wojenne.

Z założenia cyfrowa sieć stworzona przez ARPA była w stanie przetrwać nawet III wojną światową, przewidywaną wówczas przez wielu polityków. Pierwszym ośrodkiem, w którym zainstalowano ARPANET w 1969 roku, był Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles. Tę datę uważa się za początki obecnego Internetu. Niedługo po tym organizacja ARPA zainstalowała węzły ARPANET-u w 3 innych amerykańskich uniwersytetach.

Przez kilka kolejnych lat sieć ARPANET stale się rozwijała, a pracę nad nią podejmowało coraz to więcej naukowców z różnych ośrodków. W 1973 roku sieć ARPANET dociera poza granicę USA (m.in. do Norwegii) i oficjalnie staje się siecią międzynarodową. W międzyczasie Raymond Tomilson tworzy nową technologię E-Mail do szybkiej i łatwej wymiany wiadomości. Pierwszy mail wysłany przez Raymonda był zaadresowany … do niego samego. Niestety twórca elektronicznej poczty, z której wszyscy korzystamy, nie pamięta już, co znajdowało się w treści wiadomości. Warto zaznaczyć, że technologia e-mail od początku korzystała z charakterystycznego znaku “@” w swoim systemie adresacji.

jak wygląda pierwsza strona internetowa

Na przełomie 1972-1979 coraz więcej uczelni w USA przyłącza się do sieci ARPA. Wielu akademickich użytkowników ARPANET zaczyna wówczas używać nazwy “Internet” wywodzącej się z tego, że sieć od ARPA łączy wiele różnych sieci lokalnych. W 1980 serwery w sieciach APRANET padają kilkukrotnym włamaniom crackerów. To właśnie wtedy ARPA decyduje się rozdzielić obecny APRANET na dwie części: pierwszą wojskową z niezmienioną nazwą oraz drugą cywilną nazwaną już oficjalnie Internetem. To jednak nie koniec rozwoju tej sieci.

We wczesnych latach 80 powstaje nowa sieć USENET łącząca dwa uniwersytety w USA. Jak wskazuje sama nazwa, USENET był nastawiony przede wszystkim na użytkownika i oferował liczne grupy dyskusyjne oraz rozrywkowe. W tym sensie USENET można uznać za podwaliny obecnych forów i mediów społecznościowych. Dzięki powstaniu USENET-u sieć stała się bardziej ludzka i zaczęła spełniać więcej potrzeb użytkowników. Kolejnym przełomem w historii Internetu było wprowadzenie standardów TCP/IP oraz DNS. Obie te technologie w swojej finalnej formie zostały opracowane przez Jona Postela i korzystamy z nich aż do dziś.

kiedy powstała pierwsza strona internetowa

Pierwsza strona Internetowa na świecie

Za koncepcją pierwszej strony Internetowej WWW stoją dwaj pracownicy Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN: Tim Berners-Lee oraz Robert Cailliau. W 1989 roku zaproponowali oni projekt stworzenia dokumentów hipertekstowych o nazwie World Wide Web (czyli znane wszystkim www). Strony tekstowe oparte na www miały być bardzo proste w odczytaniu i obsłudze, przez co uprościłyby pracę wielu badaczy w placówce CERN.

W ramach projektu obaj pracownicy CERN opracowali dwa bardzo podobne specyfikacje systemów hipertekstowych, które oparli o sieć Internet. Jednym z nich był (używany do tej pory) HTML. Nie był on jednak wtedy tak zaawansowany, jak dzisiaj, bo składał się z zaledwie 22 znaczników. 14 z 22 pierwszych znaczników wciąż ma swoje miejsce w oficjalnej specyfikacji HTML. Oprócz tego, na potrzeby stworzenia sieci WWW Tim Berners-Lee i Rober Cailiau stworzyli dwie inne kluczowe Internetowe technologię, czyli HTTP oraz URL.

w którym roku powstała pierwsza strona internetowa

W końcu, w Grudniu 1990 Tim Barners-Lee w ramach projektu “The Project” stworzył pierwszą, prostą stronę Internetową. Strona była prostym dokumentem opisującym, czym dokładnie jest World Wide Web i zawierała liczne linki do podstron opisujących wykorzystane technologie. Pomimo tego, że strona była już praktycznie ukończona pod koniec 1990, to jej publiczne opublikowanie nastąpiło dopiero w 6 Sierpniu 1991 roku. Pierwsze odwiedziny strony nastąpiły 23 Sierpnia tego samego roku. Do dziś pierwszą stronę Internetową możemy znaleźć pod jej oryginalnym linkiem: http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html.

jak wyglądała pierwsza strona internetowa

 

Jako serwer pierwszej strony Internetowej, pracownicy CERN użyli komputera firmy NExt (którą Steve Jobs założył po tym, jak został wyrzucony z Apple). Tim Berners-Lee miał podobno przyczepić do komputera karteczkę z napisem “nie wyłączać, to jest serwer!”, aby upewnić się, że żaden z jego kolegów nie zaburzy działania pierwszej jego strony.

Pierwsza strona internetowa w Polsce

W 1993 roku usługa WWW została udostępniona publicznie na zasadach licencji otwartej. Oznaczało to, że dosłownie każdy miał dostęp do specyfikacji nowej technologii i mógł z niej dowolnie korzystać. Niedługo po tych wydarzeniach powstała pierwsza, w pełni Polska strona Internetowa.

Autorem pierwszej strony internetowej zatytułowanej “Polska Strona Domowa” był państwowy Instytut Badawczy NASK. Niestety strona w pełnej swej okazałości nie przetrwała próby czasu, ale jej pozostałości wciąż możemy zobaczyć pod tym linkiem: http://oldwww.fuw.edu.pl/PHp.html.

pierwsza polska strona internetowa

 

Dwa lata po uruchomieniu pierwszej strony internetowej w Polsce  było już ponad pół miliona Internautów (z czego zdecydowaną większość stanowili mężczyźni). W 1995 roku powstał cieszący się wówczas dużą popularnością portal Wirtualna Polska założony przez Leszka Bogdanowicza. Wiele osób odwiedzało go za pomocą cenionej wówczas przeglądarki NCSA Mosaic oraz dopiero co powstałych programów Netscape i Internet Explorer. W 1996 roku strona Wp.pl zaliczała już około 10 tysięcy odsłon dziennie.

W 1996 roku programiści z zespołu Optimus SA stworzyli konkurenta dla Wirtualnej Polski o nazwie Onet.pl. Pierwsza nazwa katalogu Onet brzmiała “Polskie Zasoby Internetu”. Od 1996 aż do dzisiaj Onet oraz Wirtualna Polska stale rywalizują ze sobą i stoją na czele polskiego Internetu, jeśli chodzi o liczbę odwiedzających.

Bańka Internetowa w latach 90 — każdy inwestuje w WWW

W 1995 roku z Internetu korzystało trochę ponad 16 milionów osób. Zaledwie rok później użytkowników tych było już ponad 2 razy więcej, bo aż 36 milionów. Inwestorzy na giełdach widząc stale rosnącą popularność Internetu i sukces firm takich jak Microsoft, czy Yahoo! (wyszukiwarka opracowana w 1994 roku) zapragnęli ukroić trochę tego ciasta dla siebie. Właśnie dlatego w latach 1995-2001 powstał okres euforii, w którym cała masa osób inwestowała swoje oszczędności w firmy prowadzące działalność Internetową. Okres ten został potem nazwany Bańką Internetową.

Inwestorzy z tamtych lat mieli to do siebie, że bardzo często przeceniali wartość spółek prowadzących działalność w Internecie. Wystarczyło tylko, że dana firma posiadała prostą stronę WWW, aby wartość jej akcji drastycznie wzrosła. Fakt, że Internet był nowy pomagał przedsiębiorcom wymyślać “obiecujące pomysły” oparte o technologie WWW i łatwo zdobyć finansowanie nawet wtedy, gdy nie mieli oni żadnego biznesplanu. Bardzo podobne giełdowe “boomy technologiczne” widzieliśmy przy powstaniu kolei (lata 40 XIX w.), radia (lata 20. XX wieku) oraz w ostatnich latach przy wzroście zainteresowania kryptowalutami czy technologią AI.

Od rozpoczęcia okresu euforii na giełdzie, aż do jego zakończenia liczba stron Internetowych zwiększyła się z 23 tysięcy aż do 30 milionów. Po pęknięciu Bańki Internetowej cała rzesza firm technologicznych straciła większość swojej wartości bądź zbankrutowała. Nie zatrzymało to jednak rozwoju Internetu, który w 2002 roku miał już ponad 500 milionów aktywnych użytkowników.

Internet dzisiaj — od jednej strony do miliardów

Stworzenie pierwszej strony Internetowej to oczywiście niejedyny kamień milowy w historii nowożytnego Internetu. Inne warte uwagi wydarzenia, które doprowadziły nas do tak rozbudowanej ogólnoświatowej sieci to między innymi:

  • Opublikowanie pierwszego zdjęcia w Internecie (1992)
  • Powstanie popularnej wyszukiwarki Yahoo! (1994)
  • Powstanie Amazon.com (1994)
  • Powstanie platformy eBay (1995)
  • Premiera CSS (1996)
  • Wyprodukowanie Nokii 9000 — pierwszego telefonu z Internetem (1996)
  • Powstanie pierwszego komunikatora Internetowego (1996)
  • Premiera PHP oraz Java Script (1997)
  • Opublikowanie wyszukiwarki Google.com (1997)
  • Pierwsza gra MMO z wykorzystaniem Internetu — Ultima Online (1997)
  • Powstanie spółki Google Technology (1998)
  • Stworzenie globalnego archiwum Internet Archive (1998)
  • Wydanie Wikipedii (2001)
  • Opublikowanie programu do rozmów głosowych Skype (2004)
  • Powstanie serwisu Facebook (2004)
  • Stworzenie platformy YouTube (2005)
  • Założenie strony reddit.com (2005)
  • Powstanie serwisu Twitter (2006)
  • Powstanie serwisu streamingowego Netflix (2007)
  • Premiera iPhone (2007)
  • Wydanie przeglądarki Google Chrome (2008)
  • Stworzenie pierwszej kryptowaluty — Bitcoina (2009)
  • Wydanie TikTok (2016)

Obecnie ponad 5 miliardów osób korzysta regularnie z Internetu. Z Internetu, w którym znajdziemy miliony przeróżnych usług i prawie 2 miliardy dostępnych stron. I na jednej z tych 2 miliardów stron, czytacie właśnie ten artykuł.

Podsumowanie

Teraz już wiecie, jak (pokrótce) wyglądała historia obecnego Internetu i jak wyglądała pierwsza strona Internetowa w historii. Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach, kiedy to wy po raz pierwszy skorzystaliście z Internetu!


Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Pozycjonowanie witryn internetowych – efektywne pozycjonowanie SEO dla Twojego biznesu
Efektywne pozycjonowanie stron internetowych jest kluczowym elementem sukcesu online Twojej działalności. Inwestując w SEO, zwiększasz szanse na zwiększenie widoczności w wynikach wyszukiwarek oraz przyciągnięcie większej
Nielimitowany internet mobilny na kilka urządzeń w Orange Flex
Nie wyobrażasz sobie życia bez dużego pakietu internetu w telefonie? Nie Ty jedyny! Jednak wykupione GB mogą się szybko skurczyć, jeżeli korzystasz z nich nie
budda YouTuber rozdał drogie auta i pobił rekord polskiego Internetu!
Budda znacząco pobił rekord Sylwestra Wardęgi. Chodzi o rekord w liczbie osób na streamie. W niedzielę (14.07.24) Budda zorganizował finał loterii, w której można było

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *