Są takie chwile w życiu dorosłego człowieka, kiedy można się kompletnie pogubić. Spokojnie, to normalne, wszyscy tak czasem mamy. Chyba najlepszym przykładem jest sytuacja, gdy dzieciaki zaczynają prosić o nową zabawkę, a ty się zastanawiasz: “Nintendo Switch – co to jest?”. Z tego poradnika dowiesz się wszystkiego, co trzeba, żeby nie zawieść swoich brzdąców!

Nintendo Switch – co to jest?

Nintendo Switch to ostatni model konsoli do grania japońskiej firmy Nintendo. Bez obaw. Cena tej konsoli nie jest jakoś specjalnie wysoka (szczególnie w porównaniu do najnowszych konsol Sony i Microsoftu, czyli odpowiednio PlayStation i XboX). Skoro najważniejsze mamy już za sobą, sprawdźmy w szczegółach, co to jest Nintendo Switch.

nintendo switch lite czy nintendo switch
Źródło: Nintendo

Jak wygląda i z czego się składa?

Wygląd Nintendo Switch jest bardzo charakterystyczny i trudno ją pomylić z czymkolwiek innym. Najpopularniejszym modelem jest Nintendo Switch Neon, którego nazwa oznacza bardzo znane czerwono-niebieskie malowanie. Od razu jednak dodam: w tym momencie Nintendo Switch jest na rynku do zdobycia w trzech różnych modelach i wielu kolorach. Do wszystkiego zaraz dojdziemy.

Ta konsola jest na tyle mniejsza od innych, że na pierwszy rzut oka może nie przypominać konsoli, a raczej tablet. Faktycznie trudno się w takiej sytuacji nie zapytać: „Nintendo Switch – co to jest?”, ale do rzeczy. Jednostką centralną konsoli jest faktycznie tablet, który umieszcza się w stacji dokującej. Do krótszych boków można przymocować JoyCony, czyli pady/kontrolery do konsoli.

Nintendo Switch pozwala na grę na dwa sposoby:

  • Tryb stacjonarny – Standardowa gra na telewizorze. Stacja dokująca jest podłączona do prądu i do telewizora. Konsola umieszczona w stacji dokującej przekazuje obraz na telewizor. JoyCony można odłączyć i używać do grania.
  • Tryb przenośny – Konsola (tablet) wyjęta ze stacji dokującej pozwala na grę w ruchu. Przenośne Nintendo Switch jest jedną z najważniejszych cech tej konsoli.

Występują również trzy rodzaje samej konsoli Nintendo Switch:

  • Standardowe Nintendo Switch – model opisany powyżej, z możliwą grą na dwa sposoby.
  • Nintendo Switch Lite – model, który jest tylko przenośny, nie ma możliwości podłączyć go do telewizora ani odłączyć JoyConów.
  • Nintendo Switch OLED – ulepszona wersja standardowego Nintendo Switch. Ma większą pamięć i lepszy ekran OLED. Tak jak standardowa wersja pozwala na grę przenośną lub stacjonarną po podłączeniu do telewizora.
nintendo switch czy nintendo switch lite
Źródło: Nintendo

Ile kosztuje konsola Nintendo Switch?

W porównaniu do konsol głównego nurtu konsola Nintendo Switch nie jest bardzo droga. Oczywiście jej konkretna cena będzie zależała od wybranego modelu. Przyjrzyjmy się z bliska cenom wszystkich modeli.

Ile kosztuje konsola Nintendo Switch?

  • Model standardowy Nintendo Switch utrzymuje cenę w okolicach 1200 zł. Pamiętajcie jednak, że często może być dostępny w specjalnych zestawach z grami lub edycjach limitowanych (udekorowanych lub pomalowanych w motyw z gry), wtedy cena może być wyższa.
  • Nintendo Switch Lite to koszt około 800-900 zł. Podobnie może być dostępne w zestawie z grą.
  • Nintendo Switch OLED kosztuje około 1600 zł i podobnie jak standardowy model bywa dostępny w zestawach z grami lub w limitowanych edycjach.

Oczywiście zakup konsoli to nie wszystko. Trzeba mieć jeszcze w co grać. Tu pojawia się mały minus: gry na Nintendo Switch raczej nie tanieją, nawet na rynku gier używanych. Z drugiej strony to duży plus: kupując pudełka, a potem je odsprzedając, nie jesteście za dużo stratni.

Jak działa Nintendo Switch?

Zasada działania Nintendo Switch jest bardzo prosta: konsola jest na tyle mocna, żeby uruchomić prawie wszystkie najnowsze gry i grać w trybie przenośnym. Wiąże się to z pewnymi ograniczeniami, ale pod żadnym pozorem nie powinniśmy jej jednak porównywać pod względem technicznym do innych konsol. Nintendo Switch jest jedyne w swoim rodzaju.

Japońskiej firmie udało się osiągnąć znakomity balans między specyfikacją Nintendo Switch, a jej możliwościami. Dzięki temu biblioteka dostępnych gier jest naprawdę liczna. Switch może się w tej kwestii poszczycić czymś jeszcze: wielką biblioteką gier niedostępnych na inne konsole. Mowa o tytułach z serii Pokemon, Mario, Zelda i wiele innych. Na to nie pozwoli ani PlayStation, ani Xbox.

Nintendo Switch, czy Nintendo Switch Lite?

nintendo switch co to
Źródło: Nintendo

Powiem wprost: jeśli możecie sobie pozwolić na zakup standardowego Nintendo Switch, zróbcie to. Oszczędność środków na Nintendo Switch Lite jest niewielka, a sama konsola wiąże się ze sporymi ograniczeniami względem normalnej konsoli. Szczegóły głównego modelu opisaliśmy w naszej recenzji Nintendo Switch, tutaj przyjrzyjmy się ograniczeniom Nintendo Switch Lite.

Przede wszystkim to, co jest największą zaletą Nintendo Switch Lite, czyli przenośność jest dostępne również w lepszej konsoli. W “zamian” nie dostaniecie odłączanych JoyConów i możliwości gry na telewizorze. Brak tych pierwszych oznacza, że na Nintendo Switch Lite nie da się grać w gry ruchowe, do których konsola została poniekąd stworzona. Można to ominąć, dokupując osobne JoyCony, ale to podnosi cenę praktycznie do poziomu pełnej konsoli.

Oczywiście porównując Nintento Switch, czy Nintendo Switch Lite nie można pominąć braku złącza, które by pozwalało podłączać tąękonsolę do telewizora. Możliwość gry z kanapy na telewizorze również jest nieoceniona, nawet dla dzieci.

Nintendo Switch – co to jest? Podsumowanie

Co to jest Nintendo Switch? Dzięki Techpolska.pl nie musicie już zadawać takich pytań. Pamiętajcie o być może najważniejszym: chociaż łatwo pomyśleć o Nintendo jako o konsoli dla dzieci, ale nadaje się ona również dla dorosłych. Dorośli również mogą grać, a co najważniejsze: również będą się cieszyć jak dzieci podczas gry.

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak podłączyć nintendo switch do laptopa Jak podłączyć Nintendo Switcha do laptopa?
Wiedziałeś, że istnieje możliwość podłączenia konsoli Nintendo Switch do laptopa? Jeśli zastanawiasz się, jak to zrobić, nie martw się! W naszym poradniku omówimy wszystkie kroki,
jak podłączyć nintendo switch do telewizora Jak podłączyć Nintendo Switch do telewizora? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Pytanie o to, jak podłączyć Nintendo Switch do telewizora może wydawać się dziwne. Spokojnie, tutaj nie spotkasz się z taką oceną. W TechPolska.pl potrafimy spojrzeć
pokrowiec na nintendo switch Dlaczego warto kupić pokrowiec na Nintendo Switch?
W dzisiejszym świecie mobilnych gier Nintendo Switch stało się nie tylko symbolem rozrywki, ale również przedmiotem osobistego stylu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej pokrowcom
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *