Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Siła sygnału WiFi dBm ma duże znaczenie, ponieważ, kiedy jest ona niska, Internet może działać słabiej i częściej się rozłączać. Dość łatwo można ją sprawdzić, aczkolwiek, jeśli zależy nam na precyzji, potrzebne będą zewnętrzne narzędzia. Poniżej zebraliśmy najlepsze metody!

Jak sprawdzić siłę sygnału Wi-Fi? Sprawdzone metody

Siłę sygnału Wi-Fi można sprawdzić na dwa sposoby: korzystając z zewnętrznego narzędzia lub zwracając uwagę na wbudowany wskaźnik jakości połączenia. Niezależnie od wybranej metody, powinien nas interesować wskaźnik dBm, który pozwala ocenić jakość połączenia.

Optymalna siła sygnału powinna być większa niż -50 dBm, czyli na przykład wynosić -40 dBm. Między -50 a -60 dBm można mówić o dobrej jakości sygnału, a między -60 a 70 dBm o jakości przeciętnej. Jeśli wskaźnik pokaże mniej niż -70 dBm (na przykład -75 lub -80 dBm), siła sygnału WiFi dBm jest słaba.

Metoda 1. Oszacowanie jakości sygnału Wi-Fi poprzez wbudowany wskaźnik

Niezależnie od tego, czy korzystamy z laptopa czy urządzenia mobilnego, po połączeniu się z siecią Wi-Fi zazwyczaj będziemy mogli zobaczyć charakterystyczną ikonkę, na której część lub wszystkie paski będą wypełnione.

Z reguły pasków/kreseczek jest 4. Jeśli wypełnione są wszystkie 4, jakość połączenia jest bardzo dobra (czyli wynosi więcej niż -50 dBm), jeśli 3 – dobra, 2 – przeciętna lub 1 – słaba. Nie jest to zbyt precyzyjne, ale, jeśli zależy nam na czasie i nie chcemy korzystać z żadnych zewnętrznych narzędzi, ta metoda może się sprawdzić.

Metoda 2. Wykorzystanie zewnętrznego narzędzia

Jest wiele programów i aplikacji, które umożliwiają sprawdzenie siły sygnału Wi-Fi. Wszystkie z nich działają bardzo podobnie – zazwyczaj wystarczy tylko zainstalować je i uruchomić, a wyświetli nam się lista pobliskich sieci Wi-Fi wraz z informacjami na temat siły sygnału, wyrażonej w dBm.

Osoby posiadające smartfony z systemem Android mogą pobrać ze sklepu Google Play takie darmowe aplikacje, jak WiFi Analyzer lub WiFi Monitor. Z kolei w przypadku komputerów z systemem Windows można wykorzystać na przykład darmowy program WifiInfoView.

Warto wspomnieć, że w niektórych programach i aplikacjach (na przykład właśnie w WifiInfoView) informacja o sile sygnału będzie w kolumnie RSSI czy też będzie podpisana RSSI.

Siła sygnału WiFI dBm – podsumowanie

Jak widać, siła sygnału WiFi dBm może zostać zweryfikowana przy pomocy naprawdę wielu narzędzi i aplikacji. Warto z nich skorzystać na przykład w sytuacji, kiedy Internet często się rozłącza i wydaje nam się, że to właśnie moc sygnału Wi-Fi może być problemem.

Odpowiedzieliśmy już na pytanie, jak sprawdzić siłę sygnału WiFi, więc teraz chcielibyśmy zaprosić Was do zapoznania się z innymi naszymi poradnikami. Przygotowaliśmy już między innymi artykuł na temat tego, jak sprawdzić kto korzysta z mojego WiFi, a także, jak uniknąć oszustów związanych z rzekomą pomocą techniczną. Jeśli macie jakieś pomysły na kolejne poradniki, koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Share:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.