Wzrost popularności jakiejkolwiek nowinki technologicznej, w naszym wypadku hulajnóg elektrycznych, wiąże się też niestety ze wzrostem kradzieży. Odzyskanie naszej hulajnogi jest bardzo ciężkie, jeśli będziemy mieć pecha i zostanie skradziona. Hulajnogi podobnie jak rowery są bardzo trudne do odzyskania dla policji, a jak to mówi nasze słynne polskie powiedzenie: “Jeśli umiesz liczyć, to licz na siebie”. Dorzućmy do tego przysłowie: “Przezorny zawsze ubezpieczony” i mamy rozwiązanie kwestii zabezpieczenia: zapięcie do hulajnogi!

Zapięcie do hulajnogi a ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej

Zapięcie do hulajnogi lub jak wolicie blokada do hulajnogi to świetne zabezpieczenie do hulajnogi elektrycznej. Można by to wręcz nazwać ubezpieczeniem… ale istnieje przecież “normalne” ubezpieczenie. Hulajnogę elektryczną można ubezpieczyć na dwa sposoby:

  • Osobne ubezpieczenie hulajnogi w firmie ubezpieczeniowej
  • Ubezpieczenie w ramach polisy mieszkaniowej – tzw. Ubezpieczenie ruchomości domowych.

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej przed kradzieżą to osobny temat, jednak zabezpieczenia do hulajnogi elektrycznej są z nim w pewnej części zbieżne. Otóż większość ubezpieczycieli wymaga od użytkownika hulajnogi używania konkretnego, dobrego jakościowo zapięcia do hulajnogi. Z tego powodu, nawet jeśli nie planujecie od razu wykupywać ubezpieczenia, warto od razu kupić jak najlepsze zabezpieczenie do hulajnogi.

Ile kosztują zapięcia do hulajnogi?

Nie będę kłamał. Jeśli chcecie kupić zapięcie do hulajnogi, które faktycznie zabezpieczy was pojazd, musicie przygotować się na wydatek rzędu 200 zł, a najpewniej nawet trochę ponad. Jakość swoje kosztuje, a części do hulajnogi elektrycznej są po prostu drogie tak jak ładowarki do hulajnogi. Jednak warto od razu wydać więcej, ale mieć pewność, że zapięcia do hulajnogi z tej półki spełnią swoje zadanie. To nie tania opona do hulajnogi elektrycznej.

Z tego samego powodu nie warto używać żadnych tandetnych linek i tym podobnych – te są łatwe do przecięcia i nawet nie spowolnią potencjalnego złodzieja. Niestety mało która hulajnoga posiada zabezpieczenie w postaci stacyjki na kluczyk lub uruchamiania przez odcisk palca. Takie funkcje występują tylko w droższych modelach.

zapięcie do hulajnogi elektrycznej
Źródło: Media Expert

Jak założyć blokadę na hulajnogę?

Hulajnoga elektryczna ze względu na swoją budowę sprawia wrażenie, jakby nie dało się jej bezpiecznie zapiąć tak jak roweru. To jednak nieprawda. Specjalnym miejscem dostosowanym do użycia takiego zapięcia jest miejsce, gdzie jest kółko do hulajnogi, czyli jest przestrzeń między przednim kołem, a podestem. Niektóre zabezpieczenia do hulajnogi elektrycznej można również zapiąć pod kierownicą.

Różne rodzaje zapięcia do hulajnogi

Zapięcie do hulajnogi typu D-lock

Zapięcie do hulajnogi w kształcie litery D. Czasem znane również jako zapięcie do hulajnogi elektrycznej U-lock, ze względu na to, że po zdjęciu prostej części przypomina kształtem literę U. Należą do najlepszych zabezpieczeń na rynku, niestety są ciężkie, nieporęczne i z reguły trzeba je wozić w plecaku (bo inaczej się go nie spakuje).

Blokada go hulajnogi disc lock

Blokada do hulajnogi typu disc lock to specjalna tarcza, którą używamy do zablokowania koła hulajnogi. Lekkie i łatwe w transporcie. Fajne zabezpieczenie, jeśli nie mamy możliwości przypięcia hulajnogi, jednak nie chroni przed zwykłym podniesieniem i zabraniem pojazdu.

Łańcuch do hulajnogi

Porządny łańcuch to wciąż bardzo dobre zabezpieczenie hulajnogi, jednak trzeba uważać, żeby nie był za luźny i nie dało się go po prostu zdjąć, np. przez kierownicę.

Inne zabezpieczenie do hulajnogi – moduł GPS

Innym zabezpieczeniem, które warto przemyśleć, jest moduł GPS wbudowany lub przyczepiony do hulajnogi. Nie zapobiegnie kradzieży, ale może pozwoli policji na sprawniejsze działanie przez sprawdzenie źródła sygnału. Lepsze moduły GPS działają wiele dni, co sprawia, że jest to bardzo przydatny gadżet.

Zapięcia do hulajnogi – podsumowanie

Zapięcia do hulajnogi to bardzo potężne narzędzia, które w łatwy sposób mogą zapewnić dużą korzyść, jaką jest bezpieczeństwo twojego pojazdu. Niestety dzisiejsza rzeczywistość sprawia, że lepiej się zabezpieczyć, być stratnym.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *