Hulajnogi elektryczne stają się coraz popularniejsze i mnóstwo ludzi codziennie śmiga po polskich miastach na swoich lub wynajętych urządzeniach. Apka do hulajnogi to już prawie podstawowa aplikacja na smartfonach. Niestety wielu użytkowników nie potrafi się zachować lub po prostu nie zna przepisów ruchu drogowego.

Polskie przepisy ledwo co zdążyły przejść pierwszą nowelizację, która ma je dopasować do nowych technologii, a czego by nie zrobić, wypadek i tak się zdarzy. Warto w takiej sytuacji zabezpieczyć się na skutek nieprzewidzianego zdarzenia samemu i wykupić ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej.

Z tego artykułu dowiecie się:

 • Czym jest ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej od kradzieży
 • Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu hulajnogi elektrycznej?
 • Jakie są zalety takiego ubezpieczenia?
 • Jakie są wyłączenia?
 • Ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną w ramach polisy mieszkaniowej
 • Koszt ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej
 • Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej, a własne bezpieczeństwo.

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej od kradzieży

Wierzę, że nikt nie zamierza celowo wjeżdżać w innych uczestników ruchu drogowego, ale takie ubezpieczenie to nie tylko OC i NNW (następstwo nieszczęśliwych wypadków), ale również ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej od kradzieży. Te się niestety zdarzają, a policja jeszcze nie bardzo potrafi sobie w takich sprawach radzić. Tak, ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej to zdecydowanie dobry pomysł.

Ubezpieczenie hulajnogi: co warto wiedzieć?

Hulajnoga elektryczna należy prawnie do UTO, czyli urządzeń transportu osobistego. Ta kategoria określa wymiary urządzenia (0,9 m szerokości i 1,25 długości) i maksymalną wagę (20 kilogramów). Chociaż jazda chodnikiem hulajnogą elektryczną jest już dopuszczona tylko w specjalnych przypadkach, to użytkownicy hulajnóg są wciąż traktowani jako piesi i jako tacy nie są zobligowani do posiadania ubezpieczenia OC, jak kierowcy samochodów.

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej jest bardzo wartościowe z powodu dodatkowego poczucia bezpieczeństwa – hulajnogi elektryczne to nie tylko fajna zabawka. Rozwijana prędkość w połączeniu z małą zwrotnością sprawia, że bardzo ciężko uniknąć wypadku, nawet w sytuacji, gdy zauważyliście, że coś się dzieje przed wami i zdążyliście zareagować.

Myśląc o wykupieniu ubezpieczenia, użytkownicy hulajnóg mają na myśli ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej od kradzieży, jednak biorąc pod uwagę powyższe, warto przede wszystkim zadbać od OC i NNW.

ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej od kradzieży

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną?

Jest wiele powodów, dla których warto wykupić ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną:

 • Wygoda: ubezpieczenie można wykupić nawet na tylko 30 dni, nie ma więc problemu z opłacaniem ubezpieczenia w trakcie zimnych miesięcy, gdy się z hulajnogi nie korzysta
 • Pakiet: Z reguły firmy ubezpieczeniowe pozwalają wybrać, co wchodzi w skład pakietu i można dobrać elementy zgodnie z własnymi potrzebami. Można wybrać z OC, NNW (osobno leczenie i rehabilitacja), OC dla wynajętej hulajnogi, a nawet AC własnego urządzenia
 • Niektórzy ubezpieczyciele pozwalają na objęcie ubezpieczeniem nawet trzyletniej hulajnogi
 • Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej od kradzieży jest z reguły elementem dodatkowym do OC.

Zwróćcie uwagę na to, w jaki sposób ubezpieczyciel wywiązuje się ze swoich zobowiązań: czy zapewnia serwis hulajnóg elektrycznych lub, czy zapewnia oryginalne zamienniki części do hulajnogi elektrycznej.

Ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną: ograniczenia

Ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną ma wiele zalet, ale jak to ze skomplikowanymi umowami u ubezpieczycieli bywa, mają sporo wyłączeń. Co to znaczy? To, że jeśli do nieszczęśliwego wypadku dojdzie w konkretnej sytuacji lub z konkretnego powodu, ubezpieczyciel tego nie uzna i nie wypłaci odszkodowania.

Jakie są ograniczenia w ubezpieczeniu hulajnogi elektrycznej?

 • Z ubezpieczenia bezwzględnie zwolnione są następstwa sytuacji, do których doszło, jeśli kierujący był nietrzeźwy lub w stanie po użyciu środków odurzających, psychotropowych lub substancji psychoaktywnych
 • Podobnie ubezpieczenie nie zostanie wypłacone, jeśli do sytuacji doszło w wyniku zatrucia spowodowanego spożyciem wyżej wymienionych środków
 • Wyłączone są również sytuacje w których osoba poszkodowana została potrącona celowo lub hulajnoga została uszkodzona celowo
 • Hulajnoga nie może być narzędziem w przestępstwach lub bójkach. Tyczy się to również sytuacji, w której hulajnoga została w tym celu użyta po kradzieży, która wynikła z braku odpowiednich zabezpieczeń antykradzieżowych
 • Nie może również służyć samookaleczeniu lub próbie samobójstwa
 • Nie można używając hulajnogi brać udziału w strajkach, rozruchach, zamieszkach i akcjach protestacyjnych.

Osobną sytuacją jest wyczynowe uprawianie sportu. Hulajnoga elektryczna wyczynowa to dla ubezpieczycieli inne urządzenie. Stąd podstawowe ubezpieczenie z reguły nie pokrywa wyczynowego uprawiania sportu. Hulajnoga elektryczna terenowa to w tym kontekście to samo.

Warto również zwrócić uwagę, że według polskiego prawa do posługiwania się hulajnogą trzeba mieć ukończone 10 lat, więc ubezpieczeniu będzie podlegać tylko hulajnoga elektryczna dla dorosłych (lub w tym kontekście też nastolatków). Hulajnoga elektryczna dla dzieci to zabawka, a odpowiedzialność za dziecko spoczywa na rodzicach.

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej w ramach polisy mieszkaniowej

Co prawda kilkanaście kilogramów wagi hulajnogi elektrycznej może się wydawać dużo, to jednak w kontekście mieszkania jest to wciąż sprzęt niewielkich gabarytów. W połączeniu ze sporą wartością i popularnością oznacza to, że jest szczególnie narażona na kradzież. W swojej polisie mieszkaniowej można dokupić ubezpieczenie ruchomości domowych (do tej kategorii zaliczają się np. rowery i hulajnogi).

W ten sposób można łatwo dorzucić ochronę hulajnogi elektrycznej przed kradzieżą, do już posiadanej polisy mieszkaniowej. Warto tylko zwrócić uwagę, że najpewniej trzeba to połączyć z zapisami dotyczącymi:

 • Kradzieży z włamaniem – zdarzenie kradzieży z ubezpieczonej nieruchomości z widocznymi śladami
 • Kradzieży zwykłej – bez pozostawienia śladów
 • Rabunek – zdarzenie poza miejscem zamieszkania, związane z użyciem siły lub groźbą jej użycia.

Dokładne informacje na ten temat znajdziecie u ubezpieczyciela, u którego macie wykupioną polisę mieszkaniową. Upewnijcie się również, czy w zapisie nie będzie wymienionych szczególnych zabezpieczeń, jakich powinniście używać do ochrony przed kradzieżą. Ubezpieczyciel może wymagać konkretnego, dobrego jakościowo zapięcia do hulajnogi.

Ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną w ramach OC w życiu prywatnym

Jak już wspomniałem wcześniej: czasem można zrobić wszystko dobrze, a wypadek i tak się zdarzy. Wiedzą o tym właściciele nieruchomości, którzy wykupują OC w życiu prywatnym. OC w życiu prywatnym to dodatek do polisy mieszkaniowej, czyli ubezpieczenia nieruchomości.

Pokryje ono np. zalanie sąsiada, jeśli pechowo pęknie rura w łazience. Zakres ochrony OC w życiu prywatnym jest standardowo zależny od ubezpieczyciela, oferty i tego co, macie zapisane w umowie, ale może również pokrywać szkody wyrządzone w wyniku nieszczęśliwego wypadku na hulajnodze elektrycznej.

Koszt ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej to raczej nie będzie duży koszt, aczkolwiek jest to zależne od zbyt wielu czynników, by określić to tu i teraz. Niestety nie ma tu jednego rozmiaru, który pasowałby wszystkim lub wzoru, którym można to dokładnie wyliczyć.

ubezpieczenie oc na hulajnogę elektryczną

Koszt ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej zależy od:

 • Modelu i wartości pojazdu
 • Od tego, czy jest to osobne ubezpieczenie, czy element polisy mieszkaniowej
 • Historia szkód, wliczając wcześniejsze ubezpieczenia u innych dostawców
 • Rodzaj ubezpieczenia/wybrany pakiet/oferta firmy ubezpieczeniowej
 • Czas, na jaki wykupujemy ubezpieczenie. Podpisując zobowiązanie na dłuższy okres, koszt miesięczny będzie niższy.

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej, a własne bezpieczeństwo

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej to świetny sposób na zminimalizowanie skutków nieprzewidzianych wypadków, jednak jeszcze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Co mam na myśli? Nikt tak nie zadba o wasze bezpieczeństwo, jak wy sami. Pamiętajcie: kask na hulajnogę elektryczną to coś więcej niż głupi wygląd. W przypadku uderzenia w coś głową to często jedyna ochrona, jaka dzieli drobne stłuczenia od kalectwa.

Nie dajcie sobie wmówić, że ubrania ochronne to coś wstydliwego. Wstydzić powinni się ludzie, którzy nie dbają o siebie. Podobnie, przynajmniej na okres nauki jazdy, polecam używać ochraniaczy na kolana i łokcie, takie jak do jazdy na rolkach.

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej – podsumowanie

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej to nie tylko zbędny gadżet. W przypadku poważnego podejścia do sprawy i regularnej jazdy tym pojazdem to świetne zabezpieczenie przed sytuacjami, na które często nie mamy wpływu. Wbrew znanemu przysłowiu lepiej być mądrym przed szkodą.

Nie da się ukryć, co jest aktualnie gwiazdą w centrach wielkich miast. Jest to hulajnoga elektryczna. Ubezpieczenie do niej to naturalne następstwo rzeczy dla odpowiedzialnych ludzi. Jeżeli jesteście na tyle rozsądni, że zainteresowaliście się tematem bezpieczeństwa przed kupnem hulajnogi elektrycznej, przeczytajcie nasz ranking hulajnóg elektrycznych. Jesteście gotowi.

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *