Rynek programów ochronnych VPN potrafi przytłoczyć. Obietnica ochrony swojego połączenia to coś wspaniałego, ale liczba możliwości jest tak duża, że łatwo się pogubić i mieć problem, jaki VPN wybrać. Jednym z ciekawszych rozwiązań może być Avira VPN, którego hasłem przewodnim jest teoretyczny brak opłat. Czy Avira VPN jest naprawdę darmowy? Czy da się połączyć jakość i brak opłat? Sprawdzimy to w naszej recenzji!

Avira Phantom VPN – co to jest?

vpn avira

Avira Phantom VPN to oprogramowanie ochronne niemieckiej firmy Avira. Firma powstała pod oficjalną nazwą Avira Operations GmbH & Co. KG już w 1986 roku. To prawie 40 lat doświadczenia w tworzeniu programów antywirusowych i pokrewnych! Od 2020 roku aplikacja jest własnością NortonLifeLock, z którego aplikacji korzysta ponad 80 milionów użytkowników w 150 państwach.

Jak każdy VPN oferuje użytkownikom bezpieczny i anonimowy dostęp do internetu poprzez szyfrowanie komunikacji online i maskowanie adresów IP. Pomaga to chronić prywatność, zapobiegać kradzieży danych i omijać ograniczenia geograficzne dotyczące stron internetowych lub treści. Dostępny jest na komputery PC, Mac oraz smartfony z Androidem i iPhony.

Warto pamiętać, że Avira to cały zestaw różnych ochronnych aplikacji. Poza VPN oferuje również darmowy antywirus, menedżer haseł, program do aktualizacji (i z osobna optymalizacji) systemu i ochronę przeglądarek. Możesz wybrać jeden program z osobna lub jeśli potrzebujesz czegoś więcej wziąć cały pakiet.

Recenzja Avira VPN

W morzu sieci VPN może być trudno złowić prawdziwą złotą rybkę. W naszej recenzji Avira VPN sprawdzimy dokładnie, czy warto korzystać z tej aplikacji, czy może jednak warto wybrać coś innego. Przyjrzymy się dokładnie wykorzystywanej siatce serwerów, temu, jakie prędkości osiągają, poziomowi bezpieczeństwa oraz oczywiście cenie. Na koniec sprawdzimy opinie o Avira VPN oraz w skrócie przedstawimy wady i zalety. Do dzieła!

Serwery

Odpowiednio szeroka siatka dostępnych serwerów to trzon każdego VPN. W końcu liczy się nie tylko ochrona, ale również możliwość zmiany VPN na inny kraj. W przypadku ochrony duża liczba serwerów oznacza, że jest większa szansa na to, że jeden będzie blisko nas. Fizyczna odległość od serwerów jest bardzo ważna, ponieważ ma duży wpływ na potencjalne opóźnienie. W przypadku wirtualnej zmiany lokalizacji ważna jest za to liczba możliwości i dostępność najpopularniejszych destynacji.

Jak to jest więc z siecią serwerów w Avira VPN? Avira Phantom VPN oferuje 1400 serwerów w 37 krajach, co nie jest jakąś imponującą liczbą. Jest dostępny serwer w Polsce, więc pod względem ochrony nie powinniście odczuwać znaczących opóźnień.

Gorzej sprawa wygląda pod kątem dostępności w innych krajach. Wśród 36 innych krajów nie ma ani Argentyny, ani Turcji. To właśnie te kraje są najczęściej „odwiedzane” przez ludzi chętnych zrobić zakupy wirtualnych dóbr, bo to właśnie tam można je kupić taniej. Dostępne są za to popularne lokacje do oglądania seriali – Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Problem z brakiem dwóch pierwszych krajów może jednak być nie do przeskoczenia i wiele osób nie będzie miało pożytku z tego VPN.

Prędkość

Niestety Avira VPN nie udostępnia danych na temat swoich serwerów ani ich prędkości. Wiemy tylko to, co jesteśmy w stanie zbadać sami, a to niestety nie można uznać za miarodajne. Włączenie VPN nie wiąże się ze spowolnieniem działania internetu – a przynajmniej niestałym.

Warto w tym miejscu pamiętać zasadę działania sieci VPN. Aplikacja przekierowuje ruch z twojego do miejsca docelowego przez swoje serwery. To oznacza, że „po drodze” jest jeszcze jeden krok, który fizycznie wydłuża tę drogę. W teorii nie powinno to być odczuwalne, ale przy dużym obciążeniu serwera VPN mogą wystąpić przejściowe opóźnienia. W połączeniu ze względnie małą siatką serwerów i potencjalną potrzebą wyboru odległego serwera może to nie być najlepszy wybór.

avira vpn opinie

Prywatność i bezpieczeństwo

Avira VPN chroni naszą prywatność i bezpieczeństwo w następujące sposoby:

  • Szyfrowanie klasy „bankowej”, czyli najlepsze aktualnie szyfrowanie o standardzie AES 256.
  • Maskowanie adresu IP, czyli standardowa opcja, która przychodzi jakoby „w zestawie” każdego VPN. Odwiedzane miejsca widzą adres IP serwera VPN zamiast naszego.
  • Avira VPN nie zbiera logów, czyli nie zapisuje waszej aktywności np. odwiedzanych stron. Niestety nie jest to pełne niezbieranie logów – zapisane zostają dane dotyczące zużycia łącza i przepustowości, co jest sporą wadą w porównaniu do innych VPN.
  • Dodatkowe funkcje: decydując się na większy (płatny) pakiet, oprócz VPN o waszą ochronę zadbają inne aplikacje: antywirus, program dbający o aktualizacje systemu, menedżer haseł, „przyspieszacz” systemu i bloker złośliwych stron, oprogramowania i reklam.

Jeśli mam być szczery to poziom prywatności i bezpieczeństwa zapewniany przez Avira VPN nie robi wrażenia. Użyty standard szyfrowania to aktualny standard. Dodatkowe aplikacje są… dodatkowe i ciężko je uznać za zaletę VPN. Na wszystkim swój ślad zostawia spory minus w postaci zapisywania części logów, mimo pozornego niezapisywania logów. Używając VPN, chciałbym być kompletnie chroniony. To, co w innych VPN jest normą (np. w NordVPN), tutaj jest nieobecne.

Cena

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, Avira duży nacisk kładzie na przedstawienie swojego oprogramowania jako w pełni darmowego. W teorii jest to prawda, jednak jak to mówi przysłowie: diabeł tkwi w szczegółach. Czy Avira VPN jest naprawdę darmowy?

Tak… ale tylko na 500 MB transferu miesięcznie. Co to oznacza? Myślę, że wszyscy już w miarę znamy temat z oferty internetowych w smartfonach, gdzie kupuje się gigabajty. 500 MB to niecałe pół gigabajta (jeden gigabajt to 1024 megabajtów). Tak mały transfer może starczyć na małe demo, ale nic więcej. Przy użyciu na komputerze to sądzę wręcz, że nie starczy to na nic konkretnego.

No dobrze, wiemy już, że oczywiście można zapłacić za odblokowanie transferu. Ile kosztuje Avira VPN?

Koszt miesięczny to 27 zł, natomiast koszt roczny płatny z góry to 200 zł. Oferuje również 60 dni gwarancji zwrotu gotówki, jeśli coś wam się nie spodoba.

Jak to się prezentuje na tle innych? Opłata miesięczna prezentuje się całkiem korzystnie. Często VPN mają zawyżoną cenę za pojedynczy miesiąc, żeby skłonić ludzi do kupna abonamentu na rok lub dwa lata. Niestety dla odmiany to opłata za rok jest bardzo duża na tle innych.

Wady i zalety

Jak każdy program tak i Avira VPN ma swoje zalety i wady. Przyjrzymy się im.

Plusy

  • Możliwość używania Avira VPN za darmo – o ile nie wyczerpiecie limitu transferu.
  • Prosta konfiguracja VPN.

Minusy

  • Mimo pozornego niezapisywania logów, zapisuje wykorzystanie przepustowości.
  • Stosunkowo niewielka sieć serwerów i brak dostępności w ważnych krajach.
  • Droższy od konkurencji w pakietach rocznych.

Avira VPN – opinie

Opinie na temat Avira VPN są ogólnie pozytywne. Użytkownicy doceniają silne szyfrowanie i funkcje bezpieczeństwa, a także możliwość ominięcia ograniczeń geograficznych. Usługa jest często chwalona za dużą szybkość połączenia i niezawodne działanie. Niektóre osoby doświadczyły jednak sporadycznych problemów z połączeniem lub ograniczonych opcji serwerów w niektórych regionach, co dla wielu może być wadą.

Avira VPN – podsumowanie

Chociaż chciałbym być mniej sceptyczny, to obawiam się, że nie mam ku temu podstaw. Avira VPN nie jest złym programem, jednak są dostępne bardziej kompleksowe rozwiązania, w lepszej cenie, np. NordVPN. Dla większości myślę, że to będzie znaczące: za większe pieniądze dostajemy mniejszą sieć serwerów.

WARTO PRZECZYTAĆ:

prezenty technologiczne Obdaruj drugą połówkę na walentynki – poznaj najlepsze prezenty dla graczy i nie tylko!
Nadchodzi święto zakochanych. Już dosłownie za kilka dni walentynki, a Ty wciąż nie masz upominku dla swojej drugiej połówki? Jeśli jej hobby to gry lub
vpn na telewizor lg Jaki VPN na telewizor LG warto wybrać i dlaczego?
Dla osób, które chcą cieszyć się swobodą przeglądania treści oraz korzystania z internetowych serwisów VOD bez ograniczeń na telewizorze LG, najlepszym rozwiązaniem będzie VPN. Dzięki
canal+ Canal+ z gigantyczną karą. Klienci mogą starać się o odszkodowanie!
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od pewnego czasu ma ręce pełne pracy! Co chwila słyszymy, że nakłada kary na firmy, które nie do końca były
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *