Nikt tego nie przyzna, ale nawet w Polsce mamy do czynienia z zablokowanymi stronami internetowymi. Nie trzeba wchodzić w tematy polityczne i niekoniecznie uwielbiane teorie spiskowe, żeby to sprawdzić. Wystarczy zajrzeć: np. strony z torrentami. To znaczy spróbować zajrzeć, bo ze względu na blokadę to się nie uda. To oczywiście nie najważniejszy powód, ale i tak rodzi pytanie: jak odblokować stronę internetową? Sprawdźmy!

Jak odblokować stronę internetową?

Możecie o tym nie wiedzieć, ale zablokowanych stron jest w rzeczywistości cała masa. Jeszcze więcej jest blokowanych domyślnie ze względu na bezpieczeństwo – po prostu odpowiednie filtry wykryły spam lub rozsiewanie szkodliwego oprogramowania.

Jak usunąć blokadę na strony internetowe? Korzystając z jednego z poniższych sposobów:

  • przez serwer proxy
  • używając VPN
  • przez przeglądarkę Tor
  • ustawiając Smart DNS
  • zmieniając uprawnienia przeglądarki (bądź urządzenia).

Wszystkie wymienione sposoby na odblokowanie stron internetowych opiszemy ze szczegółami poniżej. Następnie przyjrzymy się samym blokadom i powodom, dla których strony są blokowane. Zapraszam do poradnika, jak usunąć blokadę na strony internetowe.

Serwer proxy

Serwer proxy, znany też pod terminem “bramka proxy”, to jeden z najprostszych i najłatwiej dostępnych sposobów na odblokowanie strony. Niestety można od razu śmiało dodać, że raczej nie najlepszy. Właściwie możemy wprost odradzić korzystanie z niego. Czemu? Otóż odpowiedni serwer proxy jest raczej trudno dostępny i niełatwy do skonfigurowania, a łatwo dostępne bramki proxy są niebezpieczne.

Proxy w założeniu działa podobnie jak sieci VPN. Serwer proxy jest pośrednikiem między nami a stroną docelową, dzięki czemu nasze pochodzenie jest ukryte. Wpływa to też na ochronę przed zbieraniem naszych danych i potencjalnym śledzeniem. Darmowe bramki proxy mają to do siebie, że chociaż pozwalają w łatwy sposób ominąć blokady, ale kosztem wyświetlanych reklam. Co gorsza, potrafią zbierać wasze dane dla własnej korzyści.

Dla mniej doświadczonych lepszym rozwiązaniem będzie raczej skorzystanie z oprogramowania do VPN. Jest nie tylko wprost łatwiej dostępne. Jest łatwiej znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie, które będzie jednocześnie tanie i faktycznie bezpieczne, a proces konfiguracji VPN będzie zrozumiały nawet dla laika. To zresztą nie koniec zalet VPN, jednak opiszemy to szerzej poniżej.

Smart DNS

DNS to skrót od Domain Name System, czyli po polsku Systemu Nazewnictwa Domen (jednak warto zauważyć, że w branży funkcjonuje tylko angielska nazwa). Jest to system, który za pośrednictwem serwera DNS “tłumaczy” nazwy domen na adresy IP. To pozwala nam komunikować się ze światem za pośrednictwem internetu. Domyślnie router komunikuje się z serwerem DNS naszego dostawcy internetu, ale można to zmienić.

Najczęściej adres serwera DNS zmienia się na adresy serwerów Google, dzięki czemu mamy pewność co do jakości połączenia. Według niektórych taka zmiana może nawet przyspieszyć Chrome! Ich adresy (bez kropki na końcu!) to:

  • 8.8.8.8
  • 8.8.4.4

Dostępne są również inne DNS, nie tylko Google. Do wyboru macie między innymi OpenDNS, Cloudflare DNS i tytułowy Smart DNS.

Efekt? Odblokowane strony internetowe. Czemu tak się dzieje? Otóż blokady stron są efektywne z reguły na poziomie dostawcy internetu. To oni są przymuszani polskim prawem do blokowania dostępu do konkretnych stron. Pomijając ich serwery DNS, pomijacie informacje o blokadzie.

Tor Browser

Tor Browser, czyli po polsku przeglądarka Tor swoją nazwę wzięła od skrócenia “The Onion Router”, czyli od “Cebulowego Routera”. Skąd ta cebula zapytacie? Otóż w sposób podobny do polskiej metaforycznej cebuli Tor Browser pozwala w tani i prosty sposób zaglądać tam, gdzie nie powinniście.

Łącząc się z siecią Tor, użytkownicy otrzymają dostęp do zablokowanych witryn bez ujawniania ich adresu IP i lokalizacji. Domyślnie blokuje reklamy i usługi śledzące. Żadne cenzury wdrożone przez rządy nie są dla niego wyzwaniem. W dodatku jest to na tyle potężne narzędzie, że można go używać nawet do odwiedzania Dark Web.

Przeglądarka Tor pozwala użytkownikom na anonimowe przeglądanie internetu. W Tym celu stosuje szyfrowanie i przekierowanie połączenia przez wiele serwerów. Sieć oparta jest na wolontariuszach, którzy udostępniają serwery dla korzyści społeczności. Można jej używać do omijania blokad, czyli mówiąc wprost do odblokowania stron internetowych.

vpn tor
Źródło: Tor Project

Wirtualna sieć prywatna (VPN)

Zaskoczeni nazwą? VPN to faktycznie Wirtualna Sieć Prywatna (Virtual Private Network). Pełna nazwa raczej nie jest używana, chociaż warto zwrócić uwagę, że skrót został stworzony od dosłownego określenia tego, co VPN robi. Najważniejsze jest jednak coś innego: to najprostszy i najłatwiej dostępny sposób na to, jak usunąć blokadę na strony internetowe.

Włączenie sieci VPN sprawia, że twoje połączenie (w tym wszystkie dane) będzie przesyłane przez jej serwery. Te tworzą specjalny wirtualny “tunel”, gdzie dane są bezpieczne i nie są dostępne dla żadnych zewnętrznych użytkowników. Takie działanie pozwala nie tylko na odblokowanie niedostępnych stron internetowych, ale również na ochronę użytkownika.

Taki jest główny cel oprogramowania VPN – ochrona użytkownika przed kradzieżą danych i profilowaniem. Najlepsze aplikacje na rynku VPN, np. NordVPN, to prawdziwie kompleksowe rozwiązania, które tak po prostu warto mieć na swoim komputerze lub smartfonie.

nordvpn

Jakoby “przy okazji” ochrony, przepuszczając połączenie przez swoje serwery, VPN pozwoli odwiedzić miejsca wcześniej niedostępne i odblokować strony internetowe. Warto zwrócić uwagę, że VPN odblokuje nie tylko strony zablokowane przez rządy i cenzurę, ale również strony regionalne. Wybierając serwer mieszczący się w innym kraju, można odwiedzić strony, które inaczej są niedostępne – np. serwisy streamingowe.

Jeśli zdecydujecie się na VPN, warto sprawdzić, jaki VPN wybrać. Z wierzchu wszystkie wyglądają podobnie i można się trochę pogubić. Od siebie polecamy wypróbować NordVPN – kompleksowe rozwiązanie, które ochroni wszystkie wasze urządzenia. W dodatku daje 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, więc nie musicie się obawiać, że wam się nie spodoba.

Zmiana ustawień przeglądarki lub urządzenia

Czasami do odblokowania strony internetowej wystarczy zmiana ustawień przeglądarki, lub urządzenia. Brzmi prosto? Niekoniecznie. Zależy od tego, kto i po co wprowadził te zabezpieczenia. Powszechnie takie zabezpieczenia stosuje się w miejscach pracy, żeby pracownicy nie mogli przeglądać internetu, lub – co gorsza – nie odwiedzali niebezpiecznych stron.

To jednak niejedyne zastosowanie takiej blokady. Bez większego problemu można samodzielnie ograniczyć dostęp do konkretnych treści w swojej sieci. Tak, żeby goście nie ściągnęli niechcący potencjalnie groźnego oprogramowania.

Być może najważniejszym zastosowaniem takiej blokady jest włączenie filtru rodzinnego w przeglądarce Google. Jeśli zostały ustawione przez rodziców dla bezpieczeństwa dzieci, raczej nie dacie rady tego zmienić bez ich interwencji.

Jak wyłączyć blokadę stron internetowych?

Wiemy już, jak odblokować stronę internetową, lub dla ścisłości: jak ominąć blokadę strony. Czy da się jednak wyłączyć blokadę stron? Standardowo: to zależy. Nie da się wyłączyć blokad rządowych ani tych narzuconych przez kogoś, możemy tylko nauczyć się je omijać. Jeśli jednak blokada jest wynikiem błędu, czy złych ustawień po naszej stronie, jest szansa na to, żeby wyłączyć blokadę stron internetowych.

Jak wyłączyć blokadę stron internetowych? Sprawdźcie te sposoby:

  • sprawdźcie, czy nie są blokowane przez jakąś aplikację, może to być np. antywirus lub firewall.
  • jeżeli używacie rozszerzeń (addonów) do przeglądarek, może to być wina zastosowanych w nich filtrów. Sprawdźcie na innej przeglądarce internetowej.
  • sprawdźcie, czy z jakiegoś powodu nie została włączona kontrola rodzicielska w przeglądarce/komputerze/routerze.

Pamiętajcie, aby zachować ostrożność i upewnić się, że przestrzegacie obowiązujących przepisów prawa. Niektóre ograniczenia mogą być wprowadzone z ważnych powodów, takich jak bezpieczeństwo lub zgodność z prawem.

Dlaczego strona internetowa jest zablokowana?

Internet już dawno stał się integralną częścią naszego życia. Prawie każdy z nas ma w kieszeni smartfona, który pozwala na kontakt z całym światem w zaledwie kilka kliknięć. Internet to już nie tylko miejsce rozrywki, ale miejsce zdobywania wiedzy i pracy. Stąd czasem trafienie na zablokowaną stronę internetową może zaskoczyć. Dlaczego strona internetowa jest zablokowana? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Rządy i dostawcy usług internetowych

Jednym z istotnych powodów blokowania stron internetowych jest interwencja rządów lub dostawców usług internetowych (ISP). Kontrowersyjne tematy, takie jak pornografia, mowa nienawiści lub terroryzm, mogą skłonić władze do zablokowania odpowiednich stron. Wszystko w celu utrzymania porządku społecznego i ochrony obywateli przed szkodliwymi treściami. W Polsce również znamy przykłady takich działań.

Treści zablokowane przez rządy można z reguły odblokować, używając sieci VPN lub przez zmianę DNS. Warto to jednak robić z rozwagą: VPN jest legalny, ale jego użycie już nie zawsze. Dodatkowo warto pamiętać, że legalność VPN zależy od lokalnych praw. W krajach, które znane są z ograniczania wolności słowa, sieci VPN mogą być zakazane. Tak jest np. w Chinach.

Podobnie, dostawcy usług internetowych czasami wdrażają filtry, aby uniemożliwić użytkownikom dostęp do treści, które naruszają wytyczne prawne lub etyczne. W Polsce samowolne działania ISP nie są znane, chociaż warto podkreślić, że to dostawca internetu jest zobligowany do zablokowania stron wyznaczonych przez rząd.

Administratorzy sieci

W niektórych środowiskach administratorzy sieci odgrywają kluczową rolę w kontrolowaniu dostępu do stron internetowych. Jakie to miejsca? Zazwyczaj mowa o sieciach publicznych lub takich, gdzie sieci nie powinno się używać w podejrzanych celach, czyli np. miejsca pracy lub szkoły. Niestety nie ominie tego nawet najlepsza przeglądarka internetowa.

Administratorzy ci mają na celu zapobiegania potencjalnym zagrożeniom stwarzanym przez złośliwe strony internetowe. Mogą oni ograniczać dostęp do stron internetowych, które nie są związane z pracą lub działaniami edukacyjnymi. Dzieje się to ze względu na ograniczenia przepustowości lub obawy o narażenie na wirusy. Może się wydawać, że to rażące braki w zaufaniu, ale przy kilkuset uczniach lub pracownikach łatwo komuś popełnić błąd.

Właściciele stron internetowych i praw autorskich

Blokady stron mogą być również stosowane przez właścicieli stron internetowych z wielu różnych powodów. Najczęściej spotykanym powodem są prawa autorskie. Właścicielami praw autorskich (licencji) do utworów w różnych krajach mogą być różne firmy, co wymusza na dostawcach ograniczenia. Najczęściej spotykane przykłady to platformy streamingowe, którym zdarza się mieć różną ofertę w zależności od kraju użytkownika. Blokady regionalne często można zaobserwować również na Youtube.

Jak odblokować stronę internetową? Podsumowanie

Zablokowane strony internetowe to spora uciążliwość, niezależnie od tego, czy są zablokowane przez administratora, czy przez rząd. Niestety w najbliższej przyszłości można się raczej spodziewać więcej blokad niż mniej. Dla naszego bezpieczeństwa oczywiście.

WARTO PRZECZYTAĆ:

mentzen kryptowaluty “Przekręt na Mentzena”. Analitycy ostrzegają przed nową akcją oszustów
Specjaliści z G Data biją na alarm: w sieci pojawił się nowy, całkiem sprytny przekręt. W rolach głównych Sławomir Mentzen, polityk Konfederacji, oraz kryptowaluty. Oszuści
Pozycjonowanie witryn internetowych – efektywne pozycjonowanie SEO dla Twojego biznesu
Efektywne pozycjonowanie stron internetowych jest kluczowym elementem sukcesu online Twojej działalności. Inwestując w SEO, zwiększasz szanse na zwiększenie widoczności w wynikach wyszukiwarek oraz przyciągnięcie większej
signal nazwa użytkownika Signal wprowadza nazwy użytkownika. Już nie trzeba dzielić się numerem telefonu
Do tej pory, aby skontaktować się z kimś przy użyciu Signala, trzeba było podać mu swój numer telefonu. Twórcy popularnego komunikatora zdecydowali się to zmienić,
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *