Router to podstawowe urządzenie, jeśli chodzi o bezprzewodową sieć w domu czy też firmie. Nie zawsze jednak taki pojedynczy sprzęt wystarczy – może być konieczne obsłużenie większej liczby użytkowników, uzyskanie lepszego zasięgu czy też rozdzielenie łącza na dwa (lub więcej) punkty dostępu. Powodów da się znaleźć sporo. Z poradnika dowiesz się, jak połączyć dwa routery krok po kroku. Sprawdź!

Czym jest router i do czego konkretnie służy taki sprzęt?

Takie urządzenie to podstawa każdej bezprzewodowej sieci. Router jest centrum – do niego należy podłączyć sam Internet oraz przewody Ethernet. To właśnie z nim łączymy się za pomocą technologii Wi-Fi. Bez routera konieczne byłoby wykorzystywanie ogromnej liczby przewodów. Jest on nadajnikiem – wystarczy podłączyć przewodowy internet lub bezprzewodową sieć, którą nadaje inne urządzenie.

Czym jest router

Routery można znaleźć w domach, firmach czy też biurach. To niezwykle popularny sprzęt. Dzięki niemu każde urządzenie, które jest w zasięgu, ma dostęp do sieci. Można także modyfikować niektóre parametry – zmieniać hasła, przekierowywać porty, ograniczać łącze itd.

Wiele tutaj zależy konkretnie od tego, jaki router wybierzemy. Mimo wszystko nie zawsze pojedynczy router w centrum domu czy firmy wystarcza. Problemy są różne, ponieważ jedno urządzenie ma po prostu ograniczenia. Można połączyć ich jednak więcej.

Ma to wiele zalet, dlatego użytkownicy decydują się na takie rozwiązanie. Łączenie co najmniej dwóch routerów w sieć nie jest wbrew pozorom trudne. Każdy może to zrobić całkowicie samodzielnie. Sprawdź, jak połączyć dwa routery (lub więcej) i wygodnie korzystać z rozbudowanej sieci!

Dlaczego warto połączyć dwa routery w sieć? Zalety sieci z wieloma nadajnikami

Każdy router ma pewne ograniczenia. Oczywiście można kupić sprzęt z wyższej lub niższej półki i parametry będą inne. Urządzenia różnią się przede wszystkim maksymalnymi prędkościami transferu, zasięgiem, wykorzystywanymi pasmami oraz dodatkowymi funkcjami. Nawet najlepszy router do światłowodu na rynku ma pewne ograniczenia i jeśli trzeba, będzie konieczna dalsza rozbudowa sieci – między innymi, gdy zasięg mimo wszelkich prób zmiany położenia urządzenia nie jest satysfakcjonujący.

Dlaczego łączymy co najmniej dwa routery w sieć? Odpowiedzi można tutaj znaleźć kilka. Sam proces nie jest trudny, a zastosowań znaleźliśmy naprawdę dużo.

  • Zwiększenie sygnału – jeżeli wiesz, jak połączyć co najmniej dwa routery, możesz nawet kilkukrotnie poszerzyć zasięg sieci domowej lub firmowej. To idealne rozwiązanie między innymi, gdy przeszkód jest sporo i parametry internetu są dość słabe.
  • Bezpieczeństwo – niekiedy więcej, niż jeden router to kwestia bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie stosuje się głównie w firmach. Każde urządzenie ma zabezpieczenia, więc jeżeli jest ich kilka, sieć będzie jeszcze bezpieczniejsza.
  • Dzielenie sieci – za pomocą kilku routerów można podzielić domową lub firmową sieć. Zastosowań jest tutaj wiele. Takie rozwiązanie stosuje się głównie przy większych sieciach, na przykład biurowych.
  • Brak możliwości połączenia przewodowego – nie zawsze wszystkie urządzenia, które chcemy podłączyć do sieci, mogą być przyłączone za pomocą przewodu, z różnych powodów. Wtedy używanie kilku routerów również rozwiąże problem.

połączyć dwa routery w sieć

Poniżej przedstawiamy, jak połączyć dwa routery lub stworzyć jeszcze bardziej rozbudowaną sieć. W ten prosty sposób znacznie poszerzysz zasięg i poprawisz parametry łącza.

Jak połączyć dwa routery w jednej sieci? Poradnik krok po kroku

Warto wiedzieć, że istnieją dwa sposoby, dzięki którym można połączyć więcej, niż jeden router w tej samej sieci. Da się to zrobić przewodowo lub bezprzewodowo. Każdy z tych sposobów ma swoje wady i zalety. Mimo wszystko obie metody są stosunkowo proste – bez problemu połączysz dwa routery lub więcej w domu czy też pracy.

Jak połączyć dwa routery za pomocą przewodu?

To najprostsza metoda takiej rozbudowy sieci. Trzeba jednak zadbać o to, by posiadać odpowiednio długi przewód sieciowy. Powinien on być zakończony z dwóch stron złączem RJ45. Takie przewody można bez problemu kupić w internecie czy sklepach – są ogólnodostępne. Warto zadbać o to, by długość była tutaj troszkę większa, niż odległość między routerami. Pewien zapas zawsze będzie przydatny. Jeżeli już posiadasz odpowiedni przewód, możesz przejść do kolejnych kroków.

Poniżej przedstawiamy, jak połączyć dwa routery LTE na kartę SIM lub inne przewodowo krok po kroku. Każdy powinien sobie z tym bez problemu poradzić. Należy wykonać cały proces dokładnie tak samo również w przypadku większej liczby routerów.

  1. Podłącz przewód do portu LAN w jednym i drugim routerze.
  2. Jedno z urządzeń musi zostać skonfigurowane. Należy przejść do panelu sterowania i znaleźć zakładkę DHCP. To ona będzie tutaj potrzebna.
  3. Należy wyłączyć funkcję DHCP w drugim routerze – tym, który ma być jedynie przekaźnikiem sieci.
  4. To wszystko. Teraz możesz przetestować konfigurację czy działa, jak należy. Najlepiej sprawdzić, czy zasięg się poszerzył – po prostu przejdź do miejsca, gdzie wcześniej sieć nie sięgała i ją wyszukaj.

Nie można się tutaj pomylić. Proces łączenia jest bardzo prosty. Wystarczy tylko podłączyć przewód Ethernet do jednego i drugiego routera. Ważne będzie wyłączenie DHCP w przekaźniku. Najwięcej problemów powoduje tu sam przewód – większe, wielokondygnacyjne budynki będą wymagać dość skomplikowanej sieci.

Jak połączyć dwa routery za pomocą technologii Wi-Fi bezprzewodowo?

Takie rozwiązanie jest oczywiście znacznie wygodniejsze i po prostu lepsze pod każdym względem. Przede wszystkim nie trzeba tu korzystać z przewodów, wiercić dziur czy planować. Wystarczy tylko posiadać dwa routery oraz wykorzystać technologię Wi-Fi.

Warto wiedzieć, że niektóre urządzenia mają wbudowaną funkcję, która pozwala połączyć ich kilka w sieć za pomocą jednego przycisku. Ta opcja to mostkowanie – nie zawsze będzie dostępna, jednak jeżeli jest, to służy między innymi do łączenia routerów bezprzewodowo.

Jak połączyć dwa urządzenia bez użycia kabli? Sprawdź nasz poradnik krok po kroku!

  1. Wejdź w ustawienia obu routerów i znajdź wybór kanału. Skonfiguruj go tak samo na każdym urządzeniu. Routery muszą działać przy użyciu tego samego kanału – nieważne którego.
  2. Odnajdź funkcję przekazywania sygnału w routerze, który ma być przekaźnikiem (drugi router) i ją włącz.
  3. Przejdź do konfiguracji pierwszego routera i odnajdź miejsce, gdzie można wprowadzić adres MAC – należy tam wpisać oznaczenie drugiego routera.
  4. Drugi router możesz już połączyć z siecią lokalną. Wystarczy w ustawieniach uruchomić wyszukiwanie i wybrać odpowiednią opcję.
  5. Wyłącz DHCP w drugim routerze – tak jak w przypadku tworzenia połączenia przewodowego.
  6. Zresetuj oba urządzenia po zapisaniu zmian.

Ten sposób jest bardziej skomplikowany, lecz po prostu znacznie lepszy. Nie ma tu dodatkowych przewodów i problemów. Cała sieć jest tworzona bezprzewodowo. Już wiesz, jak połączyć dwa routery – w ten sam sposób możesz tworzyć bardziej rozbudowane konfiguracje z większą liczbą urządzeń.

Dlaczego warto łączyć dwa routery w jedną sieć? Zalety i wady takiego rozwiązania

Najważniejsza zaleta to oczywiście znaczne poszerzenie zasięgu sieci lokalnej. Połączenie dwóch lub więcej routerów sprawia, że internet będzie dostępny nawet na dwukrotnie większym obszarze. To świetne rozwiązanie do większych domów czy też firm lub biur. Wszyscy użytkownicy są wtedy połączeni z jedną siecią zamiast wielu pomniejszych. Niweluje to niektóre problemy – szczególnie w firmach.

warto łączyć dwa routery w jedną sieć

Jeżeli wiesz, jak połączyć dwa routery, możesz niskim kosztem rozbudowywać sieć lokalną. Takich urządzeń można łączyć wiele. To mimo wszystko często dość tanie rozwiązanie. Wystarczy kupić dowolny router – nie trzeba nawet repeaterów, czyli wzmacniaczy Wi-Fi. Warto wiedzieć, że urządzenia z wyższej półki mogą kosztować ponad 1000 zł. Mimo wszystko nie trzeba kupować tak zaawansowanego sprzętu. Wystarczy dwa mniejsze i o wiele tańsze routery, które połączymy w sieć – dadzą taki sam lub nawet lepszy zasięg.

Wadą pozostaje to, że trzeba wszystkie sprzęty skonfigurować. W przypadku połączenia bezprzewodowego należy postępować zgodnie z naszym poradnikiem. Może to zająć więcej czasu gdy po drodze wystąpią problemy. Dla niektórych łączenie dwóch lub więcej routerów w sieć może być zbyt trudne. Przewodowe połączenie generuje natomiast sporo problemów właśnie z przewodem. Musi on być odpowiednio ułożony i przeciągnięty między routerami. Zajmuje to miejsce oraz jest mało praktyczne.

Sam wybór urządzeń do tworzenia sieci może być dość trudny. Już wiesz, jak połączyć dwa routery lub nawet więcej. Nie zawsze sprzęty będą jednak kompatybilne, co trzeba mieć na uwadze. Wybór odpowiednich routerów jest tutaj niezwykle istotny. Najlepiej zdecydować się na takie, które mają funkcję mostkowania – można je szybko i łatwo połączyć.

Inne możliwości zwiększania zasięgu sieci lokalnej – repeatery, wymiana routera lub dodawanie anten

Wiesz, jak połączyć dwa routery, by sieć lokalna sięgała dalej. Mimo wszystko to niejedyny sposób, dzięki któremu rozbudujesz konfigurację. Na rynku dostępne są również repeatery. To nic innego, jak specjalnie przygotowane przekaźniki, które łączą się z Twoją siecią lokalną i przekazują sygnał dalej. Podłącza się je po prostu do kontaktu. Zasada działania jest dokładnie taka sama, jak przy łączeniu wielu routerów. Przekaźniki mają jednak okrojone możliwości – mniej portów, funkcji czy też gorszy zasięg.

Wymiana routera na nowy oczywiście  poprawi parametry sieci. Jest to jednak spory wydatek. Nie daje on również takiego samego efektu, jak łączenie kilku urządzeń w jedną sieć. Producenci oferują również specjalne anteny Wi-Fi. Można je podłączyć do komputera czy też routera. Poszerzają znacznie zasięg i sprawdzają się bardzo dobrze – nie kosztują również wiele. Nie każde urządzenie umożliwia jednak dodawanie takiej anteny. Oczywiście tutaj także są pewne limity.

WARTO PRZECZYTAĆ:

vpn na router – czy to mozliwe VPN na router – czy to możliwe? Sprawdzamy!
Jak już pewnie wiecie, podczas pracy VPN jest nieodczuwalny dla użytkownika. Tak jest w teorii, problem robi się, gdy masz w domu wiele urządzeń. Oczywiście
nokia Nokia zbuduje antenę 4G na Księżycu, możliwa będzie późniejsza rozbudowa do 5G
Fińska firma Nokia wygrała kontrakt na budowę na powierzchni Księżyca ultra-kompaktowej anteny 4G/LTE. NASA zapłaci jej za to 14.1 milionów dolarów. Kontrakt ten jest częścią
aplikacja do ustawienia anteny satelitarnej Aplikacja do ustawienia anteny satelitarnej – zestawienie
Jeszcze kilkanaście lat temu poprawna konfiguracja anteny satelitarnej wiązała się z posiadaniem specjalnego miernika lub ustawianiem metodą prób i błędów. Dziś praktycznie każdy może zainstalować
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *