Jeszcze stosunkowo niedawno monitory do 500 zł naprawdę nie grzeszyły swoją jakością. W tej cenie otrzymywaliśmy zazwyczaj panel TN ze słabymi kątami widzenia, wyblakłymi kolorami, czy niskim odświeżaniem. Czasy się jednak zmieniają, a wysokiej jakości ekrany stają się coraz tańsze, dzięki czemu rynek monitorów do 500 zł przeżywa właśnie swój renesans. Właśnie dlatego w tym artykule podpowiemy, jakimi monitorami do 500 zł warto się zainteresować.

Monitor do 500 zł — TOP 5 modeli

Poniżej zapoznacie się z naszym rankingiem 5 najlepszych monitorów do 500 zł. Są tam zarówno monitory przeznaczone do biura, jak i te polecane dla graczy, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie!

ASRock Challenger CL25FF — Monitor dla gracza z odświeżaniem 100 Hz

monitor gamingowy-do 500 zł asrock challenger cl25ff
Źródło: AsRock

Nasz ranking zaczynamy od nowości, która pojawiła się na rynku zaledwie kilka miesięcy temu. Poznajcie monitor ASRock Challenger CL25FF. Ekran w tym wariancie ma 24,5 cala, rozdzielczość 1920 × 1080 (FullHD) i został wykonany w technologii IPS. To ostatnie oznacza, że monitory zaoferuje niezłe kąty widzenia. Pomimo swojej niskiej ceny wynoszącej na ten moment około 420 zł panel w tym modelu ma wiele pozytywnych niespodzianek.

Wystarczy wspomnieć tutaj o dość wysokim odświeżaniu na poziomie 100 Hz (znacznie lepsza płynność niż “standardowe” 60 Hz, ale nieco gorsza niż 144 Hz), 100% pokryciu przestrzeni sRGB, czy wsparciu dla technologii Adaptive-Sync/FreeSync, która dostosowuje odświeżanie do liczby klatek na sekundę w wyświetlanej grze. Wszystkie wspomniane funkcje czynią z CL25FF bardzo, ale to bardzo dobry wybór, gdy zależy nam na tanim, ale porządnym monitorze gamingowym.

Z innych pozytywów: wysoki w tym modelu jest też kontrast. Według producenta matrycy wynosi on 1300:1, co oznacza, że czernie będą tutaj rzeczywiście dość głębokie, a nie szarawe.

No dobra, a co z wadami? Jako że mamy do czynienia z urządzeniem budżetowym to tych też znajdzie się kilka. Największa z nich to z pewnością słaba regulacja. Oryginalna podstawka pozwala na odchylenie ekranu w przód/tył i… to w sumie tyle. Monitor będzie co prawda kompatybilny ze standardem VESA, więc w przyszłości można by go było przenieść na inny podstawę lub ramię do monitora, ale są to już dodatkowe wydatki. Inną wadą naszego ASRocka jest słaby zestaw portów. Na obudowie znajdziemy tylko jedno złącze VGA oraz jedno złącze HDMI. Fajnie, gdyby producent pokusił się, chociaż o dodanie 1 dedykowanego złącza Display Port.

Pomimo tych przeoczeń ASRock Challenger CL25FF to jeden z najlepszych monitorów do grania, do pracy biurowej, czy nawet dla osoby zaczynającej zabawę z edycją grafiki za kwotę mniejszą niż 500 zł.

Plusy

 • Odświeżanie 100 Hz
 • Matryca IPS z dobrymi kątami widzenia
 • 100% pokrycia przestrzeni kolorów sRGB
 • Obecność FreeSync i kilku innych technologii dla graczy
 • Bardzo niska cena jak na takie możliwości
 • Niezły kontrast (producent zapewnia 1300:1)

Minusy

 • Brak portu DisplayPort
 • Słabe możliwości regulacji

Monitor Cooler Master CMI-GA241-EU — Monitor gamingowy 100 Hz z wysokim kontrastem

monitor do komputera do 500 zł cooler master cmi ga241 eu
Źródło: Cooler Master

Kolejną pozycję w naszym rankingu zajmuje Cooler Master CMI-GD241-EU (ach, te nazwy monitorów). To kolejny monitor dedykowany graczom, który ma wiele tych samych cech, co nasza wcześniejsza pozycja. Przekątna 24 cale i rozdzielczość Full HD? Jest. Odświeżanie 100 Hz zapewniające bardzo dobrą płynność obrazu (choć wiadomo: nie tak dobrą jak monitory 360 Hz)? Jest. Funkcja FreeSync działająca z kartami graficznymi AMD, Nvidii i Intela? Jest. Pokrycie przestrzeni sRGB na poziomie 100% i niezła kalibracja fabryczna. Też jest! Monitor ten zapewnia więc wiele kluczowych funkcji, które na pewno docenią gracze.

Ok, to co różni oba te modele? Tym razem będzie to rodzaj matrycy. Cooler Master CMI-GA421-EU wykorzystuje panel VA, a nie IPS co przychodzi ze wszystkimi największymi zaletami i wadami owej technologii. Matryca VA sprawia, że monitor wyświetli głębokie czernie i zapewni wysoki kontrast na poziomie prawie 4000 do 1 (co jest znacznie lepszym wynikiem niż w ekranach IPS).

Niestety panele VA są znane z przeciętnych kątów widzenia i nie inaczej będzie tutaj. Już przy lekkim przechyleniu można zaobserwować zauważalną zmianę w jakości kolorów. Inna wada matrycy VA to tzw. Ghosting, czyli smużenie. Przyczyną tego problemu jest zbyt wolna zmiana pikseli, przez co za szybkimi obiektami (np. samochodami w grach) można dostrzec niewielkie artefakty (smugi/cienie). Dla wielu osób nie będą one bardzo uporczywe, ale warto mieć to na uwadze, przy wyborze Monitora Cooler Master.

Pomimo swoich wad 100 Hz matryca, świetny kontrast i inne użyteczne funkcje sprawiają, że w tym segmencie CMI-GA421-EU jest jednym z lepszych wyborów.

Plusy

 • Odświeżanie 100 Hz
 • Świetny Kontrast (około 4000:1) oraz bardzo głębokie czernie
 • 100% pokrycia przestrzeni sRGB i niezła fabryczna kalibracja
 • Stosunek ceny do jakości
 • Funkcja FreeSync i inne opcje dla graczy

Minusy

 • Przeciętne kąty widzenia
 • Smużenie (Ghosting) wynikający z zastosowania matrycy VA
 • Mocno ograniczony zestaw portów (brak Display Port)
 • Słabe możliwości regulacji

LG 24MP60G-B — Podstawowy monitor do pracy (i grania po godzinach)

dobre monitory do 500 zł lg 24mp60g b
Źródło: LG

LG 24MP60G-B jest już nieco starszym monitorem (ma on na karku ponad dwa lata), ale wciąż pozostaje świetnym wyborem w budżecie do 500 zł. Mamy tutaj: matrycę IPS 24 cale o rozdzielczości Full HD i odświeżaniu 75 Hz,  ponad 85% pokrycia sRGB, poprawną kalibrację i dobry kontrast wynoszący ok. 1300:1. Dodajmy do tego obecność funkcji FreeSync/Adaptive Sync i dostajemy niezły monitor do pracy biurowej, czy grania.

LG 24MP60G-B nie zawodzi też pod względem łączności (jeśli chodzi o ten aspekt, jest jednym z lepszych urządzeń w tym zestawieniu). Na pleckach monitora zauważymy: wejście VGA, port HDMI oraz DisplayPort w wersji 1.4.

W tej cenie trzeba oczywiście spodziewać się wad i tutaj (bez żadnego zaskoczenia) będzie nią słaba regulacja oferowana przez domyślną podstawę. Jeśli chcielibyście wyregulować wysokość, czy też obrócić ekran to będziecie musieli wyposażyć się w inną podstawę bądź ramię do monitora.

Plusy

 • Bardzo dobre kąty widzenia
 • Ponad 85% pokrycia sRGB.
 • Dobry kontrast jak na IPS (około 1300:1)
 • Złącze DisplayPort
 • Obecność funkcji FreeSync

Minusy

 • Niższe odświeżanie niż w polecanych wyżej modelach (75 Hz)
 • Słabe opcje regulacji

MSI Pro MP243 — Budżetowy monitor z głośnikami

najlepszy monitor do 500 zł msi pro mp243
Źródło: MSI

A może by tak budżetowy monitor z dobrą matrycą i (mniej dobrymi) wbudowanymi głośnikami? Oto on — model Pro MP243 od MSI. Ten monitor został wyposażony w 24-calową matrycę IPS o rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli, która cechuje się odświeżaniem 75 Hz. Co do jakości tego panelu, w tej cenie naprawdę nie można mieć zastrzeżeń. Wyświetlacz oferuje 100% pokrycia sRGB i prawie 90% pokrycia dla szerszego DCI-P3 (co będzie wyjątkowe w tej klasie), fabryczna kalibracja (znów: o dziwo) została ustawiona poprawnie, a do tego mamy tu szerokie kąty widzenia. Kontrast statyczny wynosi trochę ponad 1000:1, więc w tym aspekcie nie jest najlepiej, ale to akurat jedna z cech standardowych wyświetlaczy IPS.

Oprócz samej jakości matrycy plusem Pro MP243 są wbudowane głośniki. Nie cechują się absolutnie najlepszą jakością dźwięku, jednak w tej klasie cenowej trzeba szanować, że w ogóle istnieją.

W skrócie: jeśli potrzebujecie taniego monitora do grania, pracy biurowej, czy dla fotografa/grafiki z dobrym odwzorowaniem kolorów i głośnikami, to MSI Pro MP243 spełni się w tej roli.

Plusy

 • FreeSync
 • 100% pokrycia sRGB i prawie 90% pokrycia DCI-P3
 • Dobre kąty widzenia zapewniane przez matrycę IPS
 • Display Port
 • Zintegrowane głośniki

Minusy

 • Regulacja na słabym poziomie
 • Odświeżanie 75 Hz
 • Przeciętny kontrast

MSI Modern MD241P — Świetna regulacja, za niską cenę

monitor do 500 zł msi modern md241p
Źródło: MSI

Szukacie monitora biurowego do 500 zł z regulacją wysokości, pochylenia i możliwością obrócenia całego wyświetlacza o 90 stopni? No to właśnie go znaleźliście. Oto MSI Modern MD241P. Model ten zazwyczaj okupuje przedział 600-700 zł, ale w aktualnie trwających promocjach można go wyrwać za nieco mniej niż 500 pln.

Oprócz ergonomicznej podstawy ze świetnymi możliwościami regulacji, o której wspomnieliśmy wcześniej,model ten cechuje się  24-calową matrycą IPS o rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli i odświeżaniu 75 Hz. Dostajemy więc tutaj dobre kąty widzenia oraz niezłą (ale zdecydowanie nie najlepszą) płynność. Jeśli chodzi o parametry pracy tego panelu, to też wygląda to zacnie. Prawidłowa kalibracja, 100% pokrycia sRGB, a nawet niezłe pokrycie (ok. 80%) szerszej przestrzeni DCI-P3 to zdecydowane zalety monitora biurowego od MSI. Z wad można wymienić przeciętny kontrast będący domenom monitorów IPS w tej i wyższych klasach urządzeń.

W kwestii łączności MSI Modern MD241P też zadowoli większość użytkowników szukających sprzętu do pracy. Mamy tu jedno złącze HDMI oraz jedno złącze USB-C wykorzystujące protokół DisplayPort. To drugie będzie szczególnie przydatne dla posiadaczy laptopów, bo pozwala łatwo podłączyć mobilny komputer do monitora bez specjalnych przejściówek, czy hubów. Wystarczy nam tylko jeden wysokiej jakości kabel USB-C, który można też wykorzystać z setką innych akcesoriów.

Plusy

 • Świetne możliwości regulacji (wysokość, pochylenie, obrót)
 • Matryca IPS z dobrymi kątami widzenia
 • 100% pokrycia przestrzeni sRGB i niezłe pokrycie dla DCI-P3
 • Złącze USB-C operujące w trybie Display Port
 • Obecność głośników

Minusy

 • Odświeżanie “tylko” 75 Hz
 • Przeciętny kontrast
 • Brak funkcji FreeSync

Ranking monitorów do 500 zł — podsumowanie

Znalezienie monitora do 500 zł nie jest zadaniem najłatwiejszym. Podczas naszych oględzin rynku natrafiliśmy w tej cenie na sporo starszych modeli z matrycami TN, słabymi barwami, wąskimi kątami widzenia, niską rozdzielczością oraz wolnym odświeżaniem. Zaraz obok nich można było jednak dostrzec perełki z przyzwoitymi, a nawet dobrymi panelami IPS/VA, 100% pokryciem przestrzeni sRGB, świetnymi kolorami oraz wysokim odświeżaniem, które sprawdzą się wybornie nawet dla bardziej wymagających użytkowników.

Wiadomo, nie są to absolutnie topowe monitory 4K, ale w swojej cenie ten monitory do 500 zł oferowały świetny stosunek ceny do jakości. Mamy nadzieję, że ten ranking pomógł wam znaleźć odpowiedni monitor właśnie z tej drugiej grupy i już możecie cieszyć się swoim nowym panelem wysokiej jakości.

Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach, jaki Monitor z tego rankingu Wybralibyście dla siebie i dlaczego byłby to właśnie ten model! A jeżeli szukacie nieco droższego monitora ekranu dla siebie, o polecamy sprawdzić też naszą recenzję modelu Iiyama G-Master GB3271QSU.

WARTO PRZECZYTAĆ:

msi MSI zapowiedziało nowe laptopy – ucieszą się fani mocnych maszyn i japońskich klimatów
Potężne podzespoły, niesamowite wrażenia wizualne i mnogość dostępnych opcji – brzmi znajomo? Tak, to znowu ten moment, a więc MSI zapowiedziało swoje nowe laptopy, w
laptopy-gamingowe-do-3000-zl-poradnik-zakupowy Laptopy gamingowe do 3000 zł – poradnik zakupowy
Laptopy gamingowe cieszą się z roku na rok coraz większym powodzeniem. Nic w tym zresztą dziwnego – pozwalają one rozkoszować się grą dosłownie wszędzie, nie
lekki laptop Lekki laptop – zestawienie najciekawszych modeli
Tak, jak telefony komórkowe dostępne dla wszystkich były absolutną rewolucją na rynku, tak przenośne komputery nazwane laptopami były rewolucją w swojej branży. To był piękny
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *