Od wielu lat człowiek spędza przed ekranem komputera lub smartfonu coraz więcej czasu. Niedawna pandemia tylko to pogłębiła: tysiące ludzi zostało oddelegowanych do pracy zdalnej, która nierzadko wciąż trwa, gdyż pracodawcy i pracownicy bardzo polubili ten model pracy.

Do długiej pracy biurowej potrzebujemy coś więcej niż fotelu domowego lub taboretu kuchennego. Z tego powodu popyt na fotele biurowe drastycznie wzrósł, a razem z nim liczba dostępnych modeli. Na tyle, że łatwo się w tym pogubić. Jaki fotel biurowy wybrać? Na to pytanie postara się odpowiedzieć nasz ranking foteli biurowych.

Dobre fotele biurowe – najważniejsze cechy

Jeżeli wasz szef wysłał was do pracy zdalnej, pewnie pamiętacie z biura, jak wygląda dobry fotel biurowy. Czy wiecie jednak, co sprawiało, że nadawał się do pracy biurowej lepiej niż inne fotele? Łatwo pewne funkcje uznać za “domyślne” tylko po to, żeby potem okazało się, że nawet fotel biurowy ergonomiczny za 500 zł ich nie posiada. Taką funkcją są np. kółka w fotelu. Fotel biurowy bez kółek to co innego.

Jakie cechy ma porządny fotel biurowy?

 • Wygodne siedzenie
 • Ruchomy zagłówek
 • Oparcie z kilkoma stopniami dopasowania kąta siedzenia
 • Ruchome podłokietniki (przynajmniej góra – dół)
 • Dedykowane podparcie pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa
 • Regulacja wysokości siedziska.

Wszystkie powyższe podpunkty to zdrowe minimum. Fotel biurowy ergonomiczny może oferować dużo więcej. Jeśli fotel potrzebny wam do pracy przez osiem godzin dziennie, polecam nie ograniczać się do minimum. Nie musicie się też bać o swój kręgosłup. Fotel biurowy ergonomiczny to prawie to samo, co fotel biurowy wygodny dla kręgosłupa.

Ile kosztuje dobry fotel biurowy?

Kilka słów wstępu: fotele biurowe ergonomiczne potrafią kosztować od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Pamiętajcie, aby doliczyć do tego pieniądze na ochronę podłoża przed kółkami. Nawet najlepsze krzesła nie dają pełnej pewności, że nic nie zarysują. Z tego powodu mata pod fotel biurowy i gamingowy to dobry pomysł.

Nasze polecane fotele biurowe poniżej. Pamiętajcie, że porządny fotel biurowy to nie tylko wygodny fotel do pracy, ale wygodne fotele biurowe do domu!

Ranking foteli biurowych

Budżetowy fotel biurowy Signal Q-022

Signal Q-022 Szary

Nasz ranking foteli biurowych otwieramy kompaktowym i minimalistycznym modelem, a mianowicie fotelem Signal Q-022. Jest on dostępny w wielu wariantach kolorystycznych, a do tego kupujący mogą wybierać między obiciem materiałowym a skórą ekologiczną. Wyposażono go w mechanizm regulacji wysokości.

Signal Q-022 to najtańszy fotel biurowy w tym rankingu – wiąże się z kosztem niespełna 500 złotych. Jednocześnie oferuje całkiem niezłą wygodę, a do tego elegancki design, który z pewnością sprawdzi się w nowoczesnych biurach.

Dobry, tani fotel biurowy Ergosolid Nario-150

Dobry, tani fotel biurowy Ergosolid Nario-150
Fotel biurowy
Ergosolid Nario-150 to dobry, tani fotel biurowy, który mógłbym przedstawić jako świetny punkt wyjścia. Ma wszystkie cechy wymienione powyżej i jest stosunkowo “tani”, bo kosztuje ~800 zł. Drogo? No niestety. Porządny fotel biurowy swoje kosztuje, a poniżej poziomu oznaczającego, że to fotel biurowy ergonomiczny nie ma co schodzić. Tak po prostu dla zdrowia i szacunku dla swojego organizmu.

Fotel Ergonomiczny Explore

Fotel Ergonomiczny Explore
Kolejny dobry, tani fotel biurowy ergonomiczny. Fotel Explore jest tańszy od poprzednika, posiada też mniej funkcji, ale to wciąż fotel ergonomiczny. Różnica występuje w podparciu odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Krzesło jest wyprofilowane tak, żeby odpowiednio wspierać kręgosłup, jednak brak w nim regulacji, jak to jest w Ergosolid Nario (i droższych modelach). W takim wypadku dobrze znaleźć sklep fizyczny i przymierzyć jak pasujemy do krzesła. W przypadku za niskiego/wysokiego wzrostu może się okazać, że nieruchome podparcie nie będzie dla nas dobre. Cena tego fotela to ~699 zł.

Fotel biurowy ergonomiczny Diablo V-Basic

Fotel biurowy ergonomiczny Diablo V-Basic
Fotel biurowy,
który jest świetnym reprezentantem wyższej półki cenowej. W odróżnieniu od poprzedniego modelu ten posiada dużo lepsze podłokietniki. Te można regulować nie tylko w górę i w dół, ale również lewo-prawo i przód-tył. Dodatkowo zamontowane zostały kauczukowe kółka, które w odróżnieniu od swoich plastikowych braci, są ciche i nie rysują powierzchni. Jego koszt to ~1300 zł.

Fotel biurowy Diablo V-Basic został stworzony przez polską firmę Diablo Chairs, która specjalizuje się w porządnych fotelach gamingowych. Do dobrego krzesła biurowego wybrali kompletnie inne podejście.

Jeżeli podoba wam się design wykreowany przez Diablo Chairs, sprawdźcie ich stronę, gdyż posiadają lepsze (i oczywiście droższe) modele, np. Diablo-V Commander, czy Diablo V-Master, który posiada wysuwany podnóżek! Diablo Chairs poświęciło całą serię na fotele biurowe ergonomiczne.

Fotel biurowy Topstar HE30PS105

Fotel biurowy Topstar HE30PS105
Kolejnym w rankingu Najlepsze fotele biurowe jest fotel Topstar HE30PS105. Na pierwszy rzut oka widać, że krzesło różni się designem od innych, przez co może być ciekawą propozycją dla osób, które chcą się wyróżnić. Dostępny jest w wielu różnych wersjach kolorystycznych. Poza standardową siatką mesh zastosowano specjalne tworzywo piankowe. Fotel, na którym spokojnie można przesiedzieć pełny ośmiogodzinny dzień pracy.

Fotel biurowy Ergohuman Basic BS KMD31

Porządny fotel biurowy Ergohuman Basic BS KMD31
Fotel ergonomiczny Ergohuman Basic to już prawdziwy cud techniki
w porównaniu do poprzednich. Ten został wyposażony w mechanizm samoważący, który automatycznie dobiera opór oparcia do wagi użytkownika, regulację wysokości oparcia (4 różne wysokości, w tym wysokość odcinka lędźwiowego), w podłokietnikach można dodatkowo regulować kąt położenia nakładki, a siedzisko można regulować nie tylko pod względem wysokości, ale również głębokości. Posiada również aż pięcioletnią gwarancję. Koszt fotelu ergonomicznego tego typu wzrasta już do ~2100 zł.

Jeżeli podoba wam się design wykreowany przez Ergohuman, sprawdźcie ich stronę, gdyż posiadają lepsze (i oczywiście droższe) modele, np. Ergohuman Elite. Droższe modele to wprost upgrade tańszych modeli, więc łatwo się zorientować na co się decydujecie.

Porządny fotel biurowy Unique Ultima

Porządny fotel biurowy Unique Ultima
Fotel biurowy
Unique Ultima wyróżnia się pokryciem w całości z tkaniny. Dużym atutem tego fotela jest zgodność z normą BS 5459-2:2000: jest to fotel przeznaczony do pracy 24/7 nawet dla osób ważących aż 150 kg! Ten porządny fotel biurowy oferuje nie tylko standardowe regulację podłokietników, zagłówka i oparcia, ale również wysokość oparcia oraz głębokość siedziska. Jego cena to ~1999 zł.

Wysokiej jakości fotel Ergohuman King Home

Ergohuman King Home

Wspominaliśmy już powyżej o marce Ergohuman w kontekście modelu podstawowego. Chcielibyśmy przy okazji zaprezentować Wam również fotel biurowy Ergohuman King Home – jak sama nazwa wskazuje, jest to siedzisko godne króla. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że jest to fotel o konstrukcji niezwykle ergonomicznej, która przede wszystkim ma być zdrowa dla kręgosłupa, a także wygodna.

Jeśli dodamy do tego wytrzymałe, wysokiej jakości materiały, elegancki, klasyczny design oraz funkcjonalny mechanizm ruchowy, nietrudno się domyślić, dlaczego ten model cieszy się tak dobrymi opiniami. Niestety, wysoka jakość wiąże się także z wysoką ceną – za fotel King Home trzeba zapłacić około 2800 złotych.

Fotel biurowy, a fotel biurowy ergonomiczny – porównanie

Warto w tym miejscu podkreślić, że fotel biurowy to dokładnie to samo, co fotel biurowy ergonomiczny. Pożądane cechy są dokładnie te same, mogą się najwyżej różnić trochę designem. Podobnie wygląda sprawa z fotelami gamingowymi: gracze mają tak samo zbudowany kręgosłup, stąd ich fotele będą reklamować się dokładnie tym samym podejściem do wygody i ergonomii.

Kronikarskim obowiązkiem muszę dodać, że można kupić fotel biurowy, który nie jest ergonomiczny. Polecam jednak tego nie robić. Top fotele biurowe powinny być ergonomiczne, inaczej wyrządzimy wielką krzywdę swojemu organizmowi.

Ranking foteli biurowych – podsumowanie

Polecane fotele biurowe nie kończą się tutaj. Jeśli tylko chcecie, możecie wydać na nie nawet kilka tysięcy złotych, np. na fotel biurowy skórzany. Dzięki temu zestawieniu łatwo zauważyć, że wyższa cena foteli jest dobrze uzasadniona. Wraz z ceną wzrastają możliwości dopasowania fotela do siebie, wygoda oraz jakość wykonania i bezpieczeństwo, że ten posłuży długie lata. Na porządne fotele biurowe trzeba jednak trochę wydać.

Czy da się kupić fotel biurowy tanio?

Oczywiście, że się da. Takie fotele nie będą jeszcze ergonomiczne, co po długim użytkowaniu może przełożyć się na problemy z kręgosłupem, kolanami, czy barkami. Nawet jeśli w pierwszym momencie będą “tak samo” wygodne – takie problemy nie wychodzą z dnia na dzień, a są potem bardzo przewlekłe.

Co zyskujecie, decydując się na droższy fotel ergonomiczny?

 • Regulowane podłokietniki
 • Krzesło samo “dopasuje” nas do przyjęcia odpowiedniej pozycji siedzącej
 • Mechanizmy kontrolujące kąt pochylenia oparcia
 • Kontrolę wysokości oparcia i podparcia odcinka lędźwiowego
 • Dłuższą gwarancję
 • Większy wybór dla wyższych i cięższych osób, np fotel biurowy do 150kg i fotel biurowy maksymalne obciążenie 200 kg

Najlepsze fotele biurowe – na co uważać?

Nasz ranking foteli biurowych powstał, ponieważ wcale nie tak łatwo zidentyfikować dobre fotele biurowe.

 • Jeżeli twój fotel zacznie skrzypieć – nie panikuj. Zajrzyj do naszego poradnika “Skrzypiący fotel biurowy”, aby dowiedzieć się, jak sobie z tym poradzić.
 • Jeżeli chciałbyś kupić fotel biurowy dla dzieci – możesz śmiało kupić po prostu fotel biurowy. Starczy na dłużej i będzie uniwersalny
 • Wysokość i udźwig. Wiele tańszych modeli to tzw. “Brandowane chińczyki”, czyli sprowadzana masowo tandeta z Chin, która nie bierze pod uwagę wysokich ludzi. Wzrost ~180-185 cm to może być już za dużo dla wielu modeli.
 • Początkowa niewygoda. Krzesła ergonomiczne są zaprojektowane w sposób wymuszający na użytkowniku prawidłową postawę. Z początku może się to wydawać niewygodne, ale z czasem się przyzwyczaicie, a wasz organizm będzie wdzięczny za tą zmianę
 • Żadne, nawet najdroższe krzesło nie zniweluje braku ruchu. Pamiętajcie, żeby zawsze odciążyć kręgosłup, idąc na spacer po pracy (lub wykonując ulubione ćwiczenia) i wstając od biurka na kilka minut przynajmniej raz na godzinę.

WARTO PRZECZYTAĆ:

mechanizm multiblock Mechanizm multiblock – czym jest i co warto o nim wiedzieć?
Od wielu lat człowiek spędza przed ekranem komputera lub smartfonu coraz więcej czasu. Niedawna pandemia tylko to pogłębiła: tysiące ludzi zostało oddelegowanych do pracy zdalnej,
Najlepszy fotel gamingowy! Mogę siedzieć godzinami
A gdybyśmy Wam powiedzieli, że z fotelem gamingowym jest tak samo jak z fotelem w samochodzie wyścigowym? I zapalony gamer i “kierowca bombowca” działają w
fotel-gamingowy-jak-wybrać Stanowisko dla gracza: jak wybrać fotel gamingowy
Czy specjalistyczny fotel do grania na komputerze ma sens? Czym fotel gamingowy różni się od klasycznego obrotowego krzesła biurowego? Podpowiadamy, jak stworzyć sobie idealne miejsce
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *