Do długiej pracy biurowej potrzebujemy coś więcej niż fotelu domowego lub taboretu kuchennego. Z tego powodu popyt na fotele biurowe wygodne dla kręgosłupa drastycznie wzrósł, a razem z nim liczba dostępnych modeli. Na tyle, że łatwo się w tym pogubić. Jaki fotel biurowy dobry dla kręgosłupa wybrać?

Przede wszystkim warto zauważyć: fotel biurowy wygodny dla kręgosłupa to z grubsza to samo co fotel biurowy ergonomiczny. Z tego powodu zapraszam do przeczytania naszego artykułu na temat Jak wybrać fotel biurowy ergonomiczny? Każdy fotel ergonomiczny musi być dobry dla kręgosłupa, inaczej nie będzie ergonomiczny.

Fotel biurowy wygodny dla kręgosłupa – najważniejsze cechy

Jeżeli mimo wszystko chcecie zainwestować w sprzęt chroniący kręgosłup nawet bardziej niż krzesła ergonomiczne, możecie to zrobić. Takie krzesło łatwiej znaleźć pod terminem “krzesło ortopedyczne” lub “krzesło rehabilitacyjne”.

Jakie cechy powinien mieć fotel biurowy dobry dla kręgosłupa?

 • Wygodne siedzenie
 • Oparcie z kilkoma stopniami dopasowania kąta siedzenia
 • Ruchome podłokietniki (przynajmniej góra – dół)
 • Dedykowane podparcie pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa
 • Regulacja wysokości siedziska.

Wszystkie powyższe podpunkty to zdrowe minimum. Fotel biurowy wygodny dla kręgosłupa może oferować dużo więcej. Jeśli fotel potrzebny wam do pracy przez osiem godzin dziennie, polecam nie ograniczać się do minimum.Uwaga: wiele tańszych modeli krzeseł ortopedycznych nie będzie posiadało regulowanych podłokietników. Wg. nas to dyskwalifikuje takie krzesło. Dla kręgosłupa ważne jest nie tylko, w jaki sposób jest wyprofilowane oparcie, ale czy mamy dobrą postawę – a tą “wymuszają” tylko fotele z regulowanymi podłokietnikami. Pamiętajcie również o kółkach. Fotel biurowy bez kółek nie będzie dobry dla kręgosłupa, gdyż będzie nim ciężko poruszać, co przełoży się na nacisk na kręgi. Warto tu również zwrócić uwagę, że dla oszczędności, producenci takich krzeseł często oszczędzają na kółkach i możemy dostać zwykłe plastikowe, które porysują naszą podłogę. Mata pod fotel biurowy i gamingowy to świetny pomysł na zabezpieczenie przed taką sytuacją.

Ile kosztuje fotel dobry dla kręgosłupa?

Kilka słów wstępu: fotele biurowe wygodne dla kręgosłupa potrafią kosztować od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. W poniższym zestawieniu przedstawię kilka modeli z różnych półek cenowych, aby zwrócić uwagę na różnice, jakie z tego wynikają.

Fotel biurowy ortopedyczny Classic Pro Kulik System

Fotel biurowy ortopedyczny Classic Pro Kulik System
Fotel ortopedyczny wygodny dla kręgosłupa Classic Pro Kulik System
to bardzo podstawowe krzesło, co widać od razu po wyglądzie. Nie ma ono zagłówka, przez co wygląda “tanio”, Tanie jednak nie jest. Takie krzesło to już koszt ~1000 zł.

Fotel biurowy rehabilitacyjny Business Kulik System

Fotel biurowy rehabilitacyjny Business Kulik System

Fotel, który dostał odznakę Wyrób medyczny klasa I. Posiada systemy podtrzymywania kręgosłupa (odcinki szyjny, piersiowy i lędźwiowy), system odciążania kręgosłupa oraz system wentylacji organów miednicy. Jego cena to ~1600 zł.

Fotel wygodny dla kręgosłupa Kulik System Galaxy

Fotel wygodny dla kręgosłupa Kulik System Galaxy
Fotel wygodny dla kręgosłupa Kulik Galaxy System
to fotel, który w końcu zaczyna ładnie wyglądać – przypomina fotele ergonomiczne. Posiada również zagłówek. Podobnie jak w przypadku poprzednika jest to wyrób medyczny. Jest to najdroższy z prezentowanych modeli, jednak zdecydowanie nie jest to szczyt tego, co można znaleźć. Jego cena to ~2000 zł.

Fotele biurowe wygodne dla kręgosłupa nie kończą się tutaj. Jeśli tylko chcecie, możecie wydać na nie nawet kilka tysięcy złotych. Dzięki temu zestawieniu łatwo zauważyć, że wyższa cena foteli jest dobrze uzasadniona. Wraz z ceną wzrastają możliwości dopasowania fotela do siebie, wygoda oraz jakość wykonania i bezpieczeństwo, że ten posłuży długie lata. Np. można kupić fotel biurowy z masażem. Jeśli zdecydujecie się na drogi fotel, warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu. Pokrowiec na fotel biurowy to bardzo dobry pomysł.

Fotel wygodny dla kręgosłupa, a fotel biurowy ergonomiczny – różnice

Warto w tym miejscu podkreślić, że fotel wygodny dla kręgosłupa to prawie to samo co fotel biurowy ergonomiczny. Pożądane cechy są dokładnie te same, będą się za to mocno różnić designem. Fotele ergonomiczne są stworzone i wyprofilowane w taki sposób, żeby “wymuszać” na użytkowniku prawidłową pozycję, stąd są dobre dla kręgosłupa. Fotele wygodne dla kręgosłupa to już z reguły fotele ortopedyczne i rehabilitacyjne. Jeżeli nie mieliście do tej pory problemów z kręgosłupem i zalecenia lekarza, aby kupić dokładnie takie, możecie śmiało zostać przy fotelu ergonomicznym.

Fotel wygodny dla kręgosłupa – na co uważać?

Kupno fotela dobrego dla kręgosłupa to wcale nie takie łatwe zadanie jak się może na początku wydawać. Niestety nawet podstawowe krzesło tego typu będzie kosztować więcej, niż jego ergonomiczny odpowiednik. Przyjmijcie jednak dobrą radę: nie oszczędzajcie na krześle. Ba, nie powinniście oszczędzać na żadnej rzeczy, której używacie przez wiele godzin dziennie. Tanie krzesło może się wydawać dobre, ale problemy z kręgosłupem, czy kolanami nie wyjdą od razu, a po kilku miesiącach i są wyjątkowym trudnym i przewlekłym przeciwnikiem do pokonania. Powiedzenie: “Biednego nie stać na tanie” nie wzięło się znikąd.

Na co uważać wybierając fotel wygodny dla kręgosłupa?

 • Cena. Jak już wspomniałem wyżej – nie polecam szukać krzesła z gatunku “dobre i tanie”. Postarajcie się odłożyć więcej pieniędzy i od razu kupić porządny, dopasowany pod siebie sprzęt
 • Uniwersalność. Krzesła dedykowane w jednym celu nie będą uniwersalne. Nie posłuży za krzesło biurowe dla dzieci.
 • Podłokietniki. Muszą mieć przynajmniej regulowaną wysokość. Podłokietniki mocowane “na stałe” będą kompletnie bezużyteczne, jeśli nie będziemy dopasowani do nich wzrostem. Co gorsza, mogą “zmuszać” do przyjmowania złej postawy, aby się o nie oprzeć łokciami i powodować problemy z barkami
 • Materiał. Nie będzie to fotel biurowy skórzany. Jak widać powyżej na załączonych przykładach, tego typu fotele nie są mocno różnorodne w kontekście materiału.
 • Początkowa niewygoda. Krzesła wygodne dla kręgosłupa są zaprojektowane w sposób wymuszający na użytkowniku prawidłową postawę. Z początku może się to wydawać niewygodne, ale z czasem się przyzwyczaicie, a wasz organizm będzie wdzięczny za tą zmianę
 • Żadne, nawet najdroższe krzesło nie zniweluje braku ruchu. Pamiętajcie, żeby zawsze odciążyć kręgosłup idąc na spacer po pracy (lub wykonując ulubione ćwiczenia) i wstając od biurka na kilka minut przynajmniej raz na godzinę.
Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *