Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Fotel biurowy to bardzo ważna inwestycja jeśli potrzebujecie go do pracy lub spędzacie wiele godzin przed komputerem. Jest to sprzęt, w który warto zainwestować większe pieniądze, aby starczył na dłużej. Z tego powodu nikomu nie będzie się chciało często wymieniać fotel biurowy. Najlepsze fotele biurowe nie należą do najtańszych, z tego powodu warto zadbać o swój fotel np. za pomocą pokrowca na fotel biurowy, aby przedłużyć jego żywotność i móc dłużej cieszyć się jego pełną sprawnością.

No dobrze, ale co jeśli mimo naszych wszelkich starań nasz fotel gamingowy skrzypi? Skrzypiący fotel biurowy to nie koniec świata! Przeczytajcie nasz poradnik poniżej, aby dowiedzieć się, jak nasmarować fotel biurowy, żeby nie skrzypiał.

Dla lepszego zrozumienia jak działa fotel biurowy ergonomiczny, warto najpierw zapoznać się jak rozmontować fotel biurowy, gdyż może to być potrzebne.

Co zrobić gdy fotel gamingowy skrzypi?

Skrzypiący fotel biurowy to spore utrapienie: nieznośny dźwięk rozprasza, nie pozwala się skupić, jest po prostu denerwujący, a jeśli jeszcze jesteśmy w biurze, to nie przysporzy nam popularności wśród współpracowników. Skrzypienie jest zazwyczaj spowodowane przez:

  • Poluzowane/niedokręcone śrubki łączące elementy
  • “Wytarcie się” smaru, który natłuszcza ścierające się elementy
  • Problemy mechaniczne.

Skrzypiący fotel biurowy to oczywiście totalnie to samo, co gdy fotel gamingowy skrzypi. Fotele biurowe i gamingowe różnią się przede wszystkim designem, budowa będzie zawsze taka sama.

Skrzypiący fotel biurowy – jakie kroki podjąć?

  1. Najpierw trzeba zlokalizować miejsce skrzypienia. Poproście kogoś o pomoc, aby usiadł na krześle i starał się poruszać nim tak jak wy, gdy krzesło skrzypi. W ten sposób łatwo powinniście zauważyć, skąd dobiega dźwięk. Krzesło bez obciążenia może nie skrzypieć w ogóle. Dzieje się tak, ponieważ bez obciążenia części mogą o siebie nie ocierać. Jeśli pod ciężarem pomocnika krzesło też nie chce skrzypieć, może to być ze zbliżonych powodów. Postarajcie się znaleźć kogoś o podobnej postawie do własnej, dużo drobniejsza i lżejsza koleżanka może nie dociążać krzesła wystarczająco.
  2. W przypadku fotel skórzanych lub pokrytych eko skórą skrzypieć może… właśnie pokrycie. Wykończenie warto konserwować. Jeśli skrzypiący fotel biurowy skrzypi, ponieważ pokrycie “wyschło”, a skóra wydaje się napięta – warto zaopatrzyć się w chemię do konserwacji.
  3. Następnie dobrą praktyką jest sprawdzenie, czy wszystkie śrubki są dokręcone. Krzesła biurowe są w ciągłym ruchu (chociażby od ciągłego obracania się) i poluzowanie śrubek nie jest niczym nadzwyczajnym. Obróćcie krzesło do góry nogami i oprzyjcie na oparciu. To pozwoli bez problemu dostać się do spodniej części siedzenia, gdzie znajdziecie większość (jeśli nie wszystkie) śrubki. Większość krzeseł ma w zestawie dołączony odpowiedni śrubokręt. Jeśli nie macie go pod ręką, nie ma problemu. Są to zwykłe śruby, więc można łatwo zastąpić to narzędzie każdym innym.
  4. Skrzypiący fotel biurowy wciąż jest problemem? Pora użyć smaru (olej smarujący). Nie ograniczajcie się tylko do nasmarowania skrzypiącego miejsca. Nasmarujcie wszystkie elementy. Warto to robić regularnie, żeby dbać o swój skrzypiący fotel biurowy, żeby nie skrzypiał. Jak nasmarować fotel biurowy? Nie ma w tym większej filozofii. Po prostu pokryjcie smarem wszystkie części, które stykają się z innymi i są w ruchu.
  5. Sprawdźcie kółka. Te również mogą skrzypieć i również warto je nasmarować. Jednocześnie sprawdźcie jaki jest ich stan – to naturalne dla kółek od krzesła, że się wycierają od ciągłego jeżdżenia i co jakiś czas warto je wymienić. Kółka do fotela biurowego to bardzo ważna część, którą bardzo łatwo przeoczyć. Jeśli skrzypiący fotel biurowy jest waszym problemem, nie lekceważcie kółek!
  6. Sprawdźcie oparcie. Warto to zrobić na koniec, gdyż oparcie może się dodatkowo poluzować, gdy krzesło leży i opiera się na nim. Mechanizm oparcia to mechanizm tilt, który pozwala się odchylać.

Skrzypiący fotel biurowy – problemy mechaniczne

Jeśli wasz skrzypiący fotel biurowy ma problemy mechaniczne, to macie naprawdę duży problem. Tańsze krzesła, chociaż produkowane masowo, są problematyczne, jeśli chodzi o dostęp do części zamiennych. Są one z reguły po prostu za drogie. Wpisuje się to w nasze zdanie, które często powtarzamy w naszych artykułach na temat krzeseł – lepiej dołożyć trochę pieniędzy i kupić porządny sprzęt.

W przypadku droższych, markowych krzeseł możecie przede wszystkim liczyć na gwarancję, która nierzadko sięga nawet pięciu lat u najlepszych producentów. Warto zapoznać się z ofertą części do foteli biurowych. Wymienić można praktycznie wszystko: mechanizm tilt, mechanizm podnoszenia fotela biurowego i siłownik do fotela oraz wspomniane już wcześniej kółka do fotela biurowego. Wymiana nie jest specjalnie skomplikowana i ogranicza się odkręcenia starej części i przykręcenia nowej. Trzeba jednak pamiętać, że nowa część musi pasować do twojego krzesła. Stąd ponownie – w przypadku lepszych krzeseł będzie o to łatwiej.

Skrzypiący fotel biurowy – jak nasmarować fotel biurowy? Podsumowanie

Fotele biurowe nie należą do najtańszych mebli, ale ich cena jest rekompensowana przez użyteczność oraz ilość czasu, który na nich spędzamy. Z tego powodu warto o nie regularnie dbać: konserwować pokrycie, pokrywać smarem wrażliwe części oraz sprawdzać wrażliwe elementy.

Share:

administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *