Jednym z podstawowych elementów wymaganych do działania sieci VPN są stosowane w nich protokoły. Często nie mówi się o nich głośno, gdyż dla wielu ludzi ostatecznie ważne jest sprawne działanie, a nie pojedyncze trybiki w maszynie. Niektóre VPN pozwalają jednak wybrać protokół i wtedy warto wiedzieć, który wybrać. Sprawdźmy, który protokół jest lepszy: PPTP vs L2TP.

Porównanie: PPTP vs L2TP

Poza szyfrowaniem, sieci VPN do ochrony użytkownika, używają również specjalnych protokołów. Protokoły służą do ustanawiania bezpiecznych i szyfrowanych połączeń między urządzeniem klienta a serwerem VPN. To one tworzą ten słynny wirtualny “tunel”, o którym tak często można usłyszeć w przypadku VPN.

Jak to ze wszystkim w świecie komputerów bywa, tak i protokoły doczekały się przez lata wiele zmian. Podobnie jak antywirusy muszą często aktualizować swoją bazę wirusów, żeby być na bieżąco, tak i protokoły doczekały się uaktualnień. Wraz z rozwojem technologii pojawiają się również nowe protokoły, które dzięki nowym rozwiązaniom mają być odpowiedzią na nowe zagrożenia.

Poniżej przybliżymy i porównamy dwa popularne protokoły VPN: PPTP i L2TP. Zacznijmy od podstaw:

  • PPTP (Point-to-Point Tunneling Protocol): Protokół stworzony przez znaną wszystkim firmę Microsoft już do systemu operacyjnego Windows 98. Jego działanie opiera się na enkapsulacji pakietów danych w tunelu VPN. W ten sposób umożliwia bezpieczną transmisję danych między zdalnymi użytkownikami a siecią firmową. Dzięki łatwej implementacji zyskał sporą popularność. Niestety wiąże się to również z tym, że często był atakowany, a jego luki eksploatowane. Protokół oczywiście był na bieżąco łatany.
  • L2TP (Layer 2 Tunneling Protocol), często łączony z IPSec (L2TP/IPSec; IP Security): Działa ten sam sposób: zapewnia bezpieczny przesył danych przez zamknięcie ich w tunelu. Częściowo powstał na podstawie PPTP, drugim użytym protokołem był Cisco – L2F. Jest trochę młodszy, a jego twórcy uczyli się na błędach poprzednika. To sprawia, że oferuje silne mechanizmy szyfrowania i uwierzytelniania podczas transmisji danych. Ponadto L2TP obsługuje zarówno protokoły transportowe UDP, jak i TCP, oferując elastyczność w implementacji w zależności od środowiska sieciowego.

Skoro znamy już podstawy, przyjrzyjmy się z bliska obu protokołom. Następnie, o ile to możliwe, wybierzemy lepszy z pary PPTP vs L2TP i sprawdzimy, jaki VPN wybrać, żeby móc z niego korzystać.

pptp l2tp vpn

Zalety protokołu PPTP

Obraz protokołu PPTP mógł wydać się trochę negatywny z jego wstępnego opisu, jednak w rzeczywistości ma dużo zalet. Sprawdźmy zatem, jakie zalety ma protokół PPTP:

  • Łatwy w obsłudze i konfiguracji. PPTP jest prosty we wdrożeniu, co było częścią składową jego szybkiego wzrostu popularności i rozprzestrzenienia się w świecie technologii.
  • Szerokie wsparcie. PPTP istnieje od dawna, a przez zastosowanie w systemie operacyjnym Windows 98 zdobył ogromną popularność. Dzięki temu został uniwersalnie zaadaptowany przez zdecydowaną większość sieci VPN, inne systemy operacyjne oraz całą gamę urządzeń. Każdy, nawet tani router z VPN wspiera PPTP.
  • Powszechne natywne wsparcie: Popularność zdobyta dzięki implementacji w najpopularniejszym (wtedy) systemie operacyjnym sprawiła, że większość innych producentów zdecydowała się dodać natywne wsparcie do swoich oprogramowań i urządzeń.
  • Wysokie osiągane prędkości: ze względu na dosyć lekkie i nieobciążające szyfrowanie PPTP może pochwalić się prędkościami wyższymi niż wiele innych protokołów.

Czy z popularnością protokołu PPTP wiążą się jakieś wady? Sprawdźmy.

Wady protokołu PPTP

Zdążyliśmy już co nieco wspomnieć o tym, że nie wszystko złoto, co się świeci. Przyjrzyjmy się z bliska, jakie są wady protokołu PPTP:

  • Słabe zabezpieczenia: To jego główna wada. Wykorzystywane metody szyfrowania są owszem lekkie, ale ze względu na swój wiek są również podatne na różne luki w zabezpieczeniach. PPTP był zawsze odpowiednio szybko łatany, jednak wiek robi swoje. Łatki nie dadzą rady przeskoczyć zastosowanych dosyć archaicznych technologii.
  • Ryzyko ataków deszyfrujących: Ma to oczywiście związek ze słabymi zabezpieczeniami.
  • Ograniczona anonimowość: Nie jest to oczywiście bezpośredni skutek słabych zabezpieczeń, a raczej wieku. To, co wystarczało kiedyś, nie jest wystarczające teraz. Nowa protokoły (np. OpenVPN i WireGuard) oferują większą anonimowość.
  • Blokowany przez niektóre sieci: Niektóre sieci VPN mogą już blokować protokół PPTP, żeby nie narażać swoich użytkowników. Również z tego powodu będzie on powszechnie dostępny wśród darmowych VPN, które między innymi dlatego nie należą do najbezpieczniejszych rozwiązań.

Podsumowując: PPTP osiągnął w pełni zasłużoną popularność dzięki zastosowaniu w Windowsie 98 i możliwie łatwiej integracji w innych miejscach. Niestety zastosowane rozwiązania raczej nie wystarczają w zderzeniu ze współczesnymi wymaganiami.

Zalety protokołu L2TP

W dzisiejszym zestawieniu mamy dwa protokoły. Jak w porównaniu PPTP vs L2TP wypadnie drugi bohater?

Zalety protokołu L2TP:

  • Kompatybilność: Protokół L2TP jest powszechnie obsługiwany przez większość systemów operacyjnych, dzięki czemu znajdziecie go na większości urządzeń.
  • Silne zabezpieczenia: L2TP pozwala na stosowanie silnego szyfrowania, co przekłada się na bezpieczną transmisję danych przez internet.
  • Obsługa innych protokołów: Może współdziałać z innymi protokołami. Dobrym przykładem takiego zastosowania jest IPSec, z którym często występuje w parze. Takie połączenie pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo i większe możliwości uwierzytelniania.
  • Stabilność połączenia: Utrzymuje stabilne połączenie nawet w przypadku zmian warunków sieciowych.
  • Obsługuje translację adresów sieciowych (NAT traversal): Umożliwia połączenie VPN użytkownikom za zaporami lub routerami.

Czy protokół L2TP ma jakieś wady? Sprawdźmy to!

Wady protokołu L2TP

Można już dosyć otwarcie stwierdzić, które rozwiązanie ma przewagę w starciu PPTP i L2TP. Z kronikarskiego obowiązku i dla pełnego obrazu musimy jednak sprawdzić, jakie są wady protokołu L2TP:

  • Niższe prędkości: Wszystko jest relatywne i dzięki współczesnej przepustowości łącz, raczej nie powinniście tego odczuć. Jednak zaglądając w szczegóły, protokół L2TP jest potencjalnie wolniejszy od PPTP.
  • Ograniczone funkcje bezpieczeństwa: Nie jest to jeszcze protokół oferujący najsilniejsze możliwe szyfrowanie.
  • Brak wbudowanego uwierzytelniania: Z tego powodu bywa często łączony z innymi protokołami.
  • Niepełna obsługa translacji adresów sieciowych (NAT traversal): Chociaż oferuje taką możliwość, niektóre środowiska sieciowe mogą napotkać problemy z kompatybilnością lub wymagać dodatkowej konfiguracji.

Jak widać, dobrze było sprawdzić wady protokołu L2TP. Chociaż jego przewaga nad PPTP jest wyraźna, to jednak istnieją lepsze opcje.

PPTP vs L2TP – który protokół wybrać?

Mając do dyspozycji PPTP vs L2TP, jest łatwo wybrać ten drugi z nich i właściwie ciężko znaleźć powód, dla którego powinniście zrobić odwrotnie. Mimo wszystko warto pamiętać o tym, że również od L2TP znajdziecie lepsze protokoły.

Jeśli zdecydujecie się zmienić VPN w komputerze, warto rozejrzeć się za kompleksowym rozwiązaniem, które dostarczy najnowsze i najsilniejsze rozwiązania do ochrony twoich urządzeń.


Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak przygotować telefon do sprzedaży Jak przygotować telefon do sprzedaży? Kompleksowy poradnik krok po kroku
Zakup nowego smartfona to zawsze ekscytujące wydarzenie, ale co zrobić ze starym urządzeniem? Część osób decyduje się przekazać go bliskim, inni sprzedają na portalach aukcyjnych
kryptowaluty Giełda crypto Kraken Exchange traci 3 miliony dolarów przez buga!
Kraken Exchange przeżyło w ostatnich dniach historię rodem z filmów hakerskich z przełomu stulecia. 9 czerwca otrzymali wiadomość od życzliwego “badacza bezpieczeństwa” z informacją, że
SIM swap zyskuje na popularności. Jak się przed nim chronić?
Ataki SIM swap przeprowadza się dziś głównie, by obejść dwustopniową autoryzację podczas logowania – procedurę, która jest dziś przez wielu uważana za jedną z lepszych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *