Jednym z podstawowych elementów wymaganych do działania sieci VPN są stosowane w nich protokoły. Często nie mówi się o nich głośno, gdyż dla wielu ludzi ostatecznie ważne jest sprawne działanie, a nie pojedyncze trybiki w maszynie. Niektóre VPN pozwalają jednak wybrać protokół i wtedy warto wiedzieć, który wybrać. Sprawdźmy, który protokół jest lepszy: PPTP vs L2TP.

Porównanie: PPTP vs L2TP

Poza szyfrowaniem, sieci VPN do ochrony użytkownika, używają również specjalnych protokołów. Protokoły służą do ustanawiania bezpiecznych i szyfrowanych połączeń między urządzeniem klienta a serwerem VPN. To one tworzą ten słynny wirtualny “tunel”, o którym tak często można usłyszeć w przypadku VPN.

Jak to ze wszystkim w świecie komputerów bywa, tak i protokoły doczekały się przez lata wiele zmian. Podobnie jak antywirusy muszą często aktualizować swoją bazę wirusów, żeby być na bieżąco, tak i protokoły doczekały się uaktualnień. Wraz z rozwojem technologii pojawiają się również nowe protokoły, które dzięki nowym rozwiązaniom mają być odpowiedzią na nowe zagrożenia.

Poniżej przybliżymy i porównamy dwa popularne protokoły VPN: PPTP i L2TP. Zacznijmy od podstaw:

 • PPTP (Point-to-Point Tunneling Protocol): Protokół stworzony przez znaną wszystkim firmę Microsoft już do systemu operacyjnego Windows 98. Jego działanie opiera się na enkapsulacji pakietów danych w tunelu VPN. W ten sposób umożliwia bezpieczną transmisję danych między zdalnymi użytkownikami a siecią firmową. Dzięki łatwej implementacji zyskał sporą popularność. Niestety wiąże się to również z tym, że często był atakowany, a jego luki eksploatowane. Protokół oczywiście był na bieżąco łatany.
 • L2TP (Layer 2 Tunneling Protocol), często łączony z IPSec (L2TP/IPSec; IP Security): Działa ten sam sposób: zapewnia bezpieczny przesył danych przez zamknięcie ich w tunelu. Częściowo powstał na podstawie PPTP, drugim użytym protokołem był Cisco – L2F. Jest trochę młodszy, a jego twórcy uczyli się na błędach poprzednika. To sprawia, że oferuje silne mechanizmy szyfrowania i uwierzytelniania podczas transmisji danych. Ponadto L2TP obsługuje zarówno protokoły transportowe UDP, jak i TCP, oferując elastyczność w implementacji w zależności od środowiska sieciowego.

Skoro znamy już podstawy, przyjrzyjmy się z bliska obu protokołom. Następnie, o ile to możliwe, wybierzemy lepszy z pary PPTP vs L2TP i sprawdzimy, jaki VPN wybrać, żeby móc z niego korzystać.

pptp l2tp vpn

Zalety protokołu PPTP

Obraz protokołu PPTP mógł wydać się trochę negatywny z jego wstępnego opisu, jednak w rzeczywistości ma dużo zalet. Sprawdźmy zatem, jakie zalety ma protokół PPTP:

 • Łatwy w obsłudze i konfiguracji. PPTP jest prosty we wdrożeniu, co było częścią składową jego szybkiego wzrostu popularności i rozprzestrzenienia się w świecie technologii.
 • Szerokie wsparcie. PPTP istnieje od dawna, a przez zastosowanie w systemie operacyjnym Windows 98 zdobył ogromną popularność. Dzięki temu został uniwersalnie zaadaptowany przez zdecydowaną większość sieci VPN, inne systemy operacyjne oraz całą gamę urządzeń. Każdy, nawet tani router z VPN wspiera PPTP.
 • Powszechne natywne wsparcie: Popularność zdobyta dzięki implementacji w najpopularniejszym (wtedy) systemie operacyjnym sprawiła, że większość innych producentów zdecydowała się dodać natywne wsparcie do swoich oprogramowań i urządzeń.
 • Wysokie osiągane prędkości: ze względu na dosyć lekkie i nieobciążające szyfrowanie PPTP może pochwalić się prędkościami wyższymi niż wiele innych protokołów.

Czy z popularnością protokołu PPTP wiążą się jakieś wady? Sprawdźmy.

Wady protokołu PPTP

Zdążyliśmy już co nieco wspomnieć o tym, że nie wszystko złoto, co się świeci. Przyjrzyjmy się z bliska, jakie są wady protokołu PPTP:

 • Słabe zabezpieczenia: To jego główna wada. Wykorzystywane metody szyfrowania są owszem lekkie, ale ze względu na swój wiek są również podatne na różne luki w zabezpieczeniach. PPTP był zawsze odpowiednio szybko łatany, jednak wiek robi swoje. Łatki nie dadzą rady przeskoczyć zastosowanych dosyć archaicznych technologii.
 • Ryzyko ataków deszyfrujących: Ma to oczywiście związek ze słabymi zabezpieczeniami.
 • Ograniczona anonimowość: Nie jest to oczywiście bezpośredni skutek słabych zabezpieczeń, a raczej wieku. To, co wystarczało kiedyś, nie jest wystarczające teraz. Nowa protokoły (np. OpenVPN i WireGuard) oferują większą anonimowość.
 • Blokowany przez niektóre sieci: Niektóre sieci VPN mogą już blokować protokół PPTP, żeby nie narażać swoich użytkowników. Również z tego powodu będzie on powszechnie dostępny wśród darmowych VPN, które między innymi dlatego nie należą do najbezpieczniejszych rozwiązań.

Podsumowując: PPTP osiągnął w pełni zasłużoną popularność dzięki zastosowaniu w Windowsie 98 i możliwie łatwiej integracji w innych miejscach. Niestety zastosowane rozwiązania raczej nie wystarczają w zderzeniu ze współczesnymi wymaganiami.

Zalety protokołu L2TP

W dzisiejszym zestawieniu mamy dwa protokoły. Jak w porównaniu PPTP vs L2TP wypadnie drugi bohater?

Zalety protokołu L2TP:

 • Kompatybilność: Protokół L2TP jest powszechnie obsługiwany przez większość systemów operacyjnych, dzięki czemu znajdziecie go na większości urządzeń.
 • Silne zabezpieczenia: L2TP pozwala na stosowanie silnego szyfrowania, co przekłada się na bezpieczną transmisję danych przez internet.
 • Obsługa innych protokołów: Może współdziałać z innymi protokołami. Dobrym przykładem takiego zastosowania jest IPSec, z którym często występuje w parze. Takie połączenie pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo i większe możliwości uwierzytelniania.
 • Stabilność połączenia: Utrzymuje stabilne połączenie nawet w przypadku zmian warunków sieciowych.
 • Obsługuje translację adresów sieciowych (NAT traversal): Umożliwia połączenie VPN użytkownikom za zaporami lub routerami.

Czy protokół L2TP ma jakieś wady? Sprawdźmy to!

Wady protokołu L2TP

Można już dosyć otwarcie stwierdzić, które rozwiązanie ma przewagę w starciu PPTP i L2TP. Z kronikarskiego obowiązku i dla pełnego obrazu musimy jednak sprawdzić, jakie są wady protokołu L2TP:

 • Niższe prędkości: Wszystko jest relatywne i dzięki współczesnej przepustowości łącz, raczej nie powinniście tego odczuć. Jednak zaglądając w szczegóły, protokół L2TP jest potencjalnie wolniejszy od PPTP.
 • Ograniczone funkcje bezpieczeństwa: Nie jest to jeszcze protokół oferujący najsilniejsze możliwe szyfrowanie.
 • Brak wbudowanego uwierzytelniania: Z tego powodu bywa często łączony z innymi protokołami.
 • Niepełna obsługa translacji adresów sieciowych (NAT traversal): Chociaż oferuje taką możliwość, niektóre środowiska sieciowe mogą napotkać problemy z kompatybilnością lub wymagać dodatkowej konfiguracji.

Jak widać, dobrze było sprawdzić wady protokołu L2TP. Chociaż jego przewaga nad PPTP jest wyraźna, to jednak istnieją lepsze opcje.

PPTP vs L2TP – który protokół wybrać?

Mając do dyspozycji PPTP vs L2TP, jest łatwo wybrać ten drugi z nich i właściwie ciężko znaleźć powód, dla którego powinniście zrobić odwrotnie. Mimo wszystko warto pamiętać o tym, że również od L2TP znajdziecie lepsze protokoły.

Jeśli zdecydujecie się zmienić VPN w komputerze, warto rozejrzeć się za kompleksowym rozwiązaniem, które dostarczy najnowsze i najsilniejsze rozwiązania do ochrony twoich urządzeń.

WARTO PRZECZYTAĆ:

nordvpn specjalna oferta techpolska NordVPN nawet do 70% taniej ze specjalną ofertą dla czytelników TechPolska! Nie przepłacaj i zyskaj kupon na 3 miesiące za darmo
Nie ma w naszej działalności lepszych momentów niż te, w których możemy zaoferować naszym czytelnikom coś specjalnego. Dlatego bardzo się cieszymy, że NordVPN, lider na
prezenty technologiczne Obdaruj drugą połówkę na walentynki – poznaj najlepsze prezenty dla graczy i nie tylko!
Nadchodzi święto zakochanych. Już dosłownie za kilka dni walentynki, a Ty wciąż nie masz upominku dla swojej drugiej połówki? Jeśli jej hobby to gry lub
vpn na telewizor lg Jaki VPN na telewizor LG warto wybrać i dlaczego?
Dla osób, które chcą cieszyć się swobodą przeglądania treści oraz korzystania z internetowych serwisów VOD bez ograniczeń na telewizorze LG, najlepszym rozwiązaniem będzie VPN. Dzięki
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *