Prawie wszystko we współczesnym świecie kręci się wokół internetu. Wiąże się to z ułatwieniem wielu codziennych spraw, ale też z wieloma nowymi zagrożeniami, które w wierchuszce codziennego życia łatwo przeoczyć. Wiemy już, że pomocne w tym są działające w tle sieci VPN, których działanie oparte jest na specjalistycznych protokołach. Czym są protokoły VPN i jak działają? Czy można wybrać konkretny protokół? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Czym są protokoły VPN?

Sieci VPN, nawet te darmowe, odgrywają znaczną rolę w ochronie naszej obecności w sieci. W internecie jesteśmy pod ciągłą obserwacją, niezależnie, czy mówimy tu o potencjalnym hakerze, czy o reklamodawcach, którzy tylko czekają, żeby dowiedzieć się o was więcej. Szyfrowanie VPN staje pomiędzy nami a niechcianymi zagrożeniami, umożliwiając bezpieczną transmisję i przesyłanie danych. Ich sercem są właśnie protokoły.

Czym są protokoły VPN? Protokoły VPN to zestawy reguł, które definiują sposób bezpiecznego przesyłania danych między dwoma urządzeniami połączonymi tunelem VPN. Dyktują one techniki szyfrowania, metody uwierzytelniania, wymianę kluczy i ogólne funkcje bezpieczeństwa zaimplementowane przez usługę VPN. Istnieje wiele protokołów, które zaspokajają różne potrzeby, kładąc nacisk na takie czynniki, jak szybkość, bezpieczeństwo lub kompatybilność z określonymi urządzeniami.

Powszechnie używane protokoły VPN obejmują:

  • OpenVPN
  • WireGuard
  • SoftEther
  • L2TP/IPSec (Layer 2 Tunneling Protocol/Internet Protocol Security)
  • IKEv2 (Internet Key Exchange Version 2)
  • PPTP (Point-to-Point Tunneling Protocol)
  • SSTP (Secure Socket Tunneling Protocol).

Każdy protokół oferuje różne poziomy bezpieczeństwa i charakterystyki wydajności w zależności od ich filozofii projektowania i podstawowych technologii. Pamiętajcie, że w ostateczności nie musicie się zastanawiać jak używać VPN. Producenci tego oprogramowania wiedzą, że lepiej mieć niż nie mieć, stąd konfiguracja VPN jest zawsze odpowiednio prosta i w razie potrzeby dopasuje najlepsze ustawienia do użytkownika.

Jak działają protokoły VPN?

Gdy korzystacie z internetu przy włączonym VPN, zawsze najpierw nawiążecie połączenie z serwerem VPN. To odbywa się przy użyciu określonego protokołu. Wasz ruch zostanie zamknięty w szyfrowanym tunelu, który jest niedostępny dla nikogo z zewnątrz. To wszystko odbywa się automatycznie bez potrzeby ręcznego włączania VPN.

Wybrany protokół nadzoruje proces połączenia z serwerem VPN, ustanawiając klucze kryptograficzne do celów uwierzytelniania i szyfrowania. Różne protokoły wykorzystują różne mechanizmy, żeby to osiągnąć. OpenVPN polega na certyfikatach autentyczności i bibliotekach OpenSSL dla szyfrowania. L2TP/IPSec łączy najlepsze cechy dwóch osobnych protokołów: L2TP odpowiada za stworzenie tunelu, a IPSec za szyfrowanie. Więcej przykładów poniżej, gdy przejdziemy do konkretnych protokołów.

Po uwierzytelnieniu i wymianie kluczy dane są szyfrowane, żeby ich wysyłka tunelem była już odpowiednio zabezpieczona. Stosowane szyfrowanie będzie się różnić od zastosowanego protokołu. Po dotarciu do serwera VPN dane zostaną odszyfrowane i przekazane do miejsca docelowego. Proces ten zapewnia, że miejsce docelowe nigdy nie dowie się, jakie IP miał oryginalny użytkownik. W jego miejsce podstawiony zostanie adres serwera VPN. Pamiętajcie, że to również wy możecie zdecydować przez jaki (gdzie umieszczony) serwer będziecie się łączyć.

Protokoły VPN są kluczowymi elementami wirtualnych sieci prywatnych – to one decydują o dokładnym poziomie zabezpieczeń i szyfrowania. Ich cel jest jednak zawsze ten sam: zapewnienie, że aktywność online użytkowników pozostanie prywatna. Jakość protokołów VPN jest ciągle rozwijana w odpowiedzi na stałą ewolucję zagrożeń w sieci. Nie musicie się bać o to, czy VPN jest legalny – jest.

Protokoły VPN – porównanie

Podobnie jak można się zastanawiać, jaki VPN wybrać, tak samodzielnie można zmienić również protokół. Z reguły warto polegać na automatycznym wyborze w oprogramowaniu, ale mogą zdarzyć się sytuacje, gdy zmiana może być korzystna. Z tego powodu warto wiedzieć, czym dokładnie charakteryzują się poszczególne protokoły VPN.

OpenVPN

openvpn

OpenVPN to protokół open-source, czyli ma otwarty kod źródłowy. Dzięki temu jest wysoce elastyczny i może obsługiwać różne algorytmy szyfrowania. Można spotkać go np. w aplikacji NordVPN. Oferuje solidne funkcje bezpieczeństwa, w tym silne szyfrowanie, metody uwierzytelniania i mechanizmy integralności danych. Jeśli nastawiacie się przede wszystkim na bezpieczeństwo, możecie śmiało wybrać protokół OpenVPN i zapomnieć o temacie.

WireGuard

wireguard

WireGuard to jeden z nowszych i lżejszych protokołów VPN zaprojektowany z myślą o prostocie i wysokiej wydajności (jeśli zastanawiacie się, jak zmienić VPN na komputerze, zwróćcie uwagę na to, czy jest dostępny).

Wykorzystuje najnowsze rozwiązania, jeśli chodzi o techniki kryptograficzne (np. Noise Protocol Framework i Curve25519), czym może zapewnić bezpieczeństwo, nie obciążając zbytnio systemu. Chociaż szybkość i wydajność działania może mieć wpływ na bezpieczeństwo, to jego poziom ochrony i tak należy do najwyższych w branży. Ze względu na swą nowość może być określany mianem “eksperymentalnego”.

SoftEther

SoftEther to protokół VPN prosto z Japonii, gdzie został opracowany na Uniwersytecie Tsukuba, a następnie udostępniony jako open-source. Jego główną zaletą jest łączenie innych technologii VPN, takich jak EtherIP (po którym częściowo dostał nazwę), OpenVPN, L2TP/IPSec i SSl-VPN. Mimo pozornego skomplikowania oferuje wysoką stabilność, kompatybilność z różnymi platformami i możliwość dopasowania do niestandardowych połączeń.

softether
Źródło: softether.org

PPTP

PPTP (Point-to-point Tunneling Protocol) to jeden z najstarszych protokołów VPN dostępnych na rynku. Jest szeroko obsługiwany przez systemy operacyjne ze względu na swoją prostotę, ale raczej się już od tego rozwiązania odchodzi na rzecz tańszych i bezpieczniejszych metod. PPTP wykorzystuje kanał kontrolny TCP z protokołem GRE (Generic Routing Encapsulation) do tworzenia tunelu VPN.

IKEv2

IKEv2 (Internet Key Exchange Version 2) to bezpieczny protokół, który w połączeniu z IPSec pozwala na tworzenie tuneli VPN. Klasyka, jeśli chodzi o szyfrowanie VPN. Zapewnia doskonałą obsługę urządzeń mobilnych, które często zmieniają sieci i/lub podłączają się do sieci tymczasowo. W swoim oprogramowaniu wykorzystuje go m.in. Surfshark. Oferuje zwiększoną wydajność przy nawiązywaniu komunikacji dzięki zmniejszeniu liczby wymaganych podróży w obie strony.

ikev2
Źródło: Surfshark

SSTP

SSTP (Secure Socket Tunneling Protocol) to protokół VPN opracowany przez Microsoft, który wykorzystuje port HTTPS do bezpiecznej enkapsulacji ruchu w kanale SSL/TLS. Wbudowana obsługa SSTP w system Windows sprawia, że jego użycie wiąże się ze sporą wygodą, jest również kompatybilny z większością zapór sieciowych. Jego zamknięty charakter i związek z Microsoftem budzi jednak obawy społeczności.

L2PT/IPSec

L2PT/IPSec (Layer 2 Tunneling Protocol/Internet Protocol Security): L2PT to protokół VPN bez szyfrowania, który w tym celu zapewnienia bezpieczeństwa został połączony z IPsec, co warto wiedzieć, jeśli interesuje Was konfiguracja VPN. Oferuje wysoką kompatybilność, dzięki czemu jest powszechnie używany w sytuacjach, gdy wymagane jest wsparcie dla starszych rozwiązań.

Protokoły VPN – porównanie: najbezpieczniejsza opcja

Nie da się jednoznacznie określić najbezpieczniejszej opcji dla protokołu VPN. Pod uwagę trzeba wziąć siłę szyfrowania i historię audytów bezpieczeństwa (lub wprost odkrytych luk w zabezpieczeniach). Ogólnie za najbezpieczniejsze protokoły uznaje się OpenVPN i WireGuard. Doceniane są za rozbudowane funkcje bezpieczeństwa, regularne aktualizacje i kontrolę społeczności dzięki dostępowi do kodu źródłowego w systemie open-source.

Jeśli potrzebujecie wybrać jeden protokół VPN dla bezpieczeństwa i nie martwić się o nic, możecie śmiało wybrać OpenVPN lub WireGuard. Pamiętajcie, że do ochrony warto podejść od strony przeglądarki. W tym celu może się również przydać najlepszy AdBlock i rozszerzenia chroniące prywatność.

Protokoły VPN – porównanie: najszybsza opcja

Podobnie jak w przypadku najbezpieczniejszej opcji, tak i najszybszej opcji nie można określić jednoznacznie. Wszystko zależy od konkretnych warunków sieciowych i jakości samego połączenia. Ogólnie za najszybszy protokół VPN uważa się WireGuard, ze względu na jego lekką konstrukcję i mniejsze wymagania obliczeniowe (w porównaniu do bardziej złożonych protokołów OpenVPN i IPSec).

Należy jednak pamiętać, że na szybkość będą mieć wpływ takie czynniki jak obciążenie serwera i przeciążenie sieci, na które często nie mamy wpływu. Jeśli przez szybkość działania macie na myśli prędkość obsługi, dobrym rozwiązaniem może okazać się przeglądarka z wbudowanym VPN.

Podsumowanie VPN – protokoły

Protokoły VPN to być może najważniejsza część tego oprogramowania. Najlepsze VPN na rynku, takie jak m.in. Atlas VPN, zawsze będą mieć w swojej ofercie protokoły dopracowane nie tylko pod kątem bezpieczeństwa, ale również szybkości działania. Najważniejsze jednak jest to, że użytkownik w miarę potrzeby może sam wybrać protokół, przez który chce się łączyć. Równie dobrze może jednak zaufać oprogramowaniu.

WARTO PRZECZYTAĆ:

prezenty technologiczne Obdaruj drugą połówkę na walentynki – poznaj najlepsze prezenty dla graczy i nie tylko!
Nadchodzi święto zakochanych. Już dosłownie za kilka dni walentynki, a Ty wciąż nie masz upominku dla swojej drugiej połówki? Jeśli jej hobby to gry lub
vpn na telewizor lg Jaki VPN na telewizor LG warto wybrać i dlaczego?
Dla osób, które chcą cieszyć się swobodą przeglądania treści oraz korzystania z internetowych serwisów VOD bez ograniczeń na telewizorze LG, najlepszym rozwiązaniem będzie VPN. Dzięki
canal+ Canal+ z gigantyczną karą. Klienci mogą starać się o odszkodowanie!
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od pewnego czasu ma ręce pełne pracy! Co chwila słyszymy, że nakłada kary na firmy, które nie do końca były
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *