
Ochrona swojej prywatności to w dzisiejszym świecie trudne zadanie. Wydawałoby się, że wraz z rozwojem dostępnych narzędzi i możliwości wszystko będzie prostsze, a jest dosłownie odwrotnie. Wielkie firmy szybko znalazły sposoby nie tylko na to, jak zbierać nasze informacje, ale co gorsza: jak je wykorzystać do reklam. Do ochrony potrzebujemy być zawsze o krok przed nimi, a w tym może nam pomóc zmiana VPN. Sprawdź naszą recenzję HMA VPN i dowiedz się, czy to dobre rozwiązanie!
HMA VPN – recenzja
W ostatnich latach programy VPN zdobyły sporą popularność. Wszystko dzięki temu, o czym napisaliśmy we wstępie. Pozwalają być o krok przed czyhającym na nas z każdej strony sieci niebezpieczeństwie. Zbieranie danych nie jest w żaden sposób wyolbrzymione. To właśnie te z pozoru niewinne dopasowywanie reklam przynosi najwięcej zysku, więc to właśnie te dane są najwięcej warte.
Dane zbierająe wszyscy, którzy mogą. Google, Facebook, Microsoft, nawet Apple. Zbiera je nawet twój dostawca internetu oraz większość stron internetowych za pomocą ciasteczek. Nawet jeśli nie są w stanie wykorzystać tych danych sami, mogą sprzedać je dostawcy reklam. A im bardziej inwazyjne i potencjalnie groźne reklamy tym dostaną więcej pieniędzy.
Wie o tym twórca HMA VPN – Jack Cator, który stworzył ten program już w 2005 roku w Wielkiej Brytanii. Jack postanowił mówić wprost, czym jest jego dzieło, stąd jego nazwa. HMA to w rzeczywistości skrót od “Hide my ass”, czyli po polsku “Schowaj moją d… mój tyłek”. Wie o tym również znany chyba wszystkim Avast, właściciel marki od 2016 roku.


Do pomocy w wyborze VPN nasza recenzja HMA VPN omówi następujące pola:
- Funkcje HMA VPN.
- Prywatność i bezpieczeństwo.
- Szybkość i wydajność.
- Siatka serwerów HMA VPN.
- Plany i ceny.
- Opinie użytkowników.
Funkcje HMA VPN
Najważniejszą funkcją HMA VPN jest oczywiście ochrona użytkownika. Jak to się dzieje? Zasada działania tego oprogramowania jest taka sama jak innych sieci VPN. Przypomnijmy: wirtualne sieci prywatne (VPN = Virtual Private Network) przesyłają twoje połączenie przez swoje serwery. W ten sposób tworzą coś na kształt tunelu, którym podróżują twoje dane między twoim urządzeniem a miejscem docelowym. Tunel ten jest dobrze chroniony i niedostępny z zewnątrz dla wścibskich oczu.
To oczywiście tylko podstawowa zasada działania. Jakie jeszcze funkcje ma HMA VPN?
- Brak dzienników (brak logów) – Producent zapewnia, że firma nie zapisuje żadnych dzienników (logów). Co to oznacza? Gdyby ktoś chciał uzyskać od firmy twoje dane lub, co gorsza sama firma miała wyciek, twoich danych tam dosłownie nie będzie i nic się nie stanie. Przeprowadzony przez firmę VerSprite audyt to potwierdził. Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to dosyć nowa polityka firmy. Do 2020 roku HMA VPN zapisywał logi.
- Funkcja Kill Switch – Jeśli w nieprzewidzianym wypadku zostanie zerwane bezpieczne połączenie z VPN, program odetnie ci dostęp do sieci. Ma to na celu ochronę, abyś nawet przez moment nie był wystawiony na atak.
- Dzielone tunelowanie – HMA VPN pozwala wybrać, które aplikacje korzystają z VPN, a które nie. Nie musisz chronić jednocześnie całego urządzenia.
- Zmiana adresu IP – Brak stałego adresu IP chroni cię przed zagrożeniami, które mogą chcieć cię wyśledzić właśnie po adresie IP.
- Zaawansowana ochrona przed wyciekami – HMA VPN oferuje ochronę przed wyciekami IPv4, IPv6 i wyciekami DNS.
- Ochrona wszystkich urządzeń – w ramach jednej subskrypcji można ochronić wszystkie swoje urządzenia, wliczając VPN w telefonie. Nie do końca jest to jednak prawdą: chociaż nie ma limitu instalacji, jednoczesnej ochronie podlega maksymalnie pięć urządzeń. Liczą się połączenia z serwerami HMA VPN.
- Serwery zoptymalizowane pod P2P lub gaming – więcej prywatności podczas wymiany plików.
- Pomoc techniczna 24 godziny na dobę. To oczywiście standard, ale warto pamiętać o tym, że w każdej chwili czeka na was czyjaś pomocna dłoń.
HMW VPN ma mnóstwo świetnych funkcji, które jednak na dzisiejszym rynku rozwiązań VPN są niczym więcej niż standardem. Dodatkowy niepokój wzbudza dopiero niedawna prokonsumencka zmiana w zakresie polityki zapisywania logów.
Prywatność i bezpieczeństwo oferowane przez HMA VPN
Prywatność i bezpieczeństwo to absolutny priorytet dla każdego programu oferującego usługi tworzenia wirtualnych sieci prywatnych. Nie inaczej jest z HMA VPN. Oferowana ochrona dzieje się przez szyfrowanie klasy wojskowej, czyli AES-256 przy użyciu kluczy 4096-bitowych kluczy RSA i protokołu OpenVPN. Również serwery same w sobie są dodatkowo chronione niemożliwym do złamania 256-bitowym szyfrowaniem.
Oczywiście to nie wszystko. W ramach HMA VPN będziesz mógł wybierać, kiedy jesteś chroniony. W końcu doświadczeni użytkownicy mogą nie mieć potrzeby większej ochrony w sieci domowej. Za to zawsze przyda się więcej bezpieczeństwa podczas używania publicznych sieci WiFi np. na lotniskach i dworcach.
Ochronie podlegają nie tylko twoje dane i urządzenia. Podczas używania VPN chronione będzie również połączenie samo w sobie przed atakami DDoS (Distributed Denial of Service – Rozproszona odmowa usługi).
Pod względem bezpieczeństwa warto ponownie wspomnieć o polityce braku logów. Brak logów oznacza, że dostawca VPN nie zapisuje w żaden sposób twoich aktywności w internecie. Odwiedzanych stron, przesyłania plików, czy wykorzystania łącza. Zostało to nawet potwierdzone przez zewnętrzny audyt w 2020 roku. Cieniem na tej sprawie jest fakt, że wcześniej HMA VPN zapisywał logi. Czy to sprawia, że jest niegodny zaufania? W teorii nie, ale macie prawo mieć na ten temat inne zdanie.
Szybkość i wydajność HMA VPN
Jeśli chodzi o szybkość i wydajność, HMA VPN nie powinniście mieć żłych wrażeń. Wszystko działa na zadowalającym poziomie. Wasze doświadczenia mogą się jednak różnić w zależności od tego, co dokładnie robicie. Najszybsze serwery, o przepustowości rzędu 20 Gb/s, są ustawione w głównych centrach danych. Pozostałe zapewniają przepustowość na poziomie 10 Gb/s. To może stanowić problem.
Prędkość na poziomie 10 Gb/s wystarczy do oglądania seriali w streamingu do rozdzielczości FulHD (1920 x 1080). W dzisiejszym świecie wyższa jakość obrazu jest jednak czymś kompletnie normalnym, szczególnie na dużych telewizorach, gdzie rozdzielczość FullHd może już powodować ból oczu. Mówiąc wprost: włączenie VPN może objawić się niewystarczającą prędkością do oglądania filmów i seriali w wysokiej jakości obrazu. Nawet jeśli wasz internet sam w sobie wystarcza do takiej rozrywki. To sprawia, że oferta HMA VPN może nie być wystarczająca dla wszystkich użytkowników.
HMA VPN stara się to “obejść” proponując test szybkości i opcję “błyskawiczne połączenie”. Test szybkości robi dokładnie to, co ma w nazwie. Nie musicie wierzyć na słowo w prędkość serwerów. Możecie wykonać test, który określi szybkość okolicznych serwerów i pozwoli wam wybrać aktualnie najszybszy. Błyskawiczne połączenie robi coś podobnego. Za pomocą jednego kliknięcia przeprowadza test najbliższych serwerów i wybiera najszybszy.
Warto jednak wspomnieć o jednej bardzo ważnej rzeczy, która ma wpływ na prędkość działania, a łatwo o niej zapomnieć. Jest nią oczywiście fizyczna odległość od serwera. W świecie nowoczesnych światłowodów, gdy opóźnienie jest coraz mniejsze, jest to wciąż nie do przeskoczenia. Bez różnicy, czy mówimy o komputerze, czy ustawionym VPN w telefonie.
Korzystając z VPN w celach tylko ochronnych, możecie nie zauważyć różnicy, korzystając z serwera umieszczonego w Europie. Jednak jak najbardziej odczujecie różnicę, korzystając z serwera w Azji lub Amerykach. Jednocześnie ten sam serwer europejski może już być niewystarczający przy grach online, które są z reguły bardziej wrażliwe nawet na najdelikatniejsze opóźnienia.
Czy HMA VPN może mieć problem z siatką serwerów? Sprawdźmy!
Serwery HMA VPN
Siatka serwerów HMA VPN jest naprawdę imponująca! Do wyboru macie aż 290 lokalizacji w 210 krajach! Czy to dużo? To bardzo dużo! Co prawda łączna liczba serwerów nie jest już tak imponująca (ponad 1080 w momencie, gdy piszę te słowa), to dostępność w tylu krajach jest czymś wielce wyróżniającym HMA VPN.
Na liście dostępnych krajów do wyboru wśród serwerów HMA VPN są np. Chiny, Korea Północna, Indonezja, Iran, czy Białoruś. Te kraje w otwarty sposób wprowadzają cenzurę lub nie dopuszczają pełnej wolności słowa. Może się to wiązać również z ograniczeniem dostępu do VPN. Może to tez się równać z pełną blokadą tego rodzaju oprogramowania, jak to się dzieje w Chinach.
Pamiętajcie: VPN jest legalny, ale jego użycie już nie zawsze. Przed wyjazdem na dalekie wycieczki, szczególnie w nazwijmy to “mniej demokratyczne” kraje, zawsze dokładnie sprawdźcie lokalne prawa i się przygotujcie. Będąc na miejscu, trzeba się do nich stosować i lepiej nie robić sobie problemów.
Tak obfita siatka serwerów oznacza, że HMA VPN oferuje je w miejscach najczęściej wybieranych do wirtualnych “wycieczek”. Na liście znajdują się oczywiście Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, ale również trochę mniej oczywiste Argentyna i Turcja. Dwa pierwsze kraje są często “odwiedzane” dla odblokowania treści w serwisach streamingowych, a dwa następne do tańszych zakupów kluczy.
Warto w tym miejscu napomknąć o innej funkcji, która dla wielu może być wartościowa. HMA VPN określa nie tylko liczbę serwerów, ale również dostępnych adresów IP. Ich konfiguracja w VPN jest równie prosta, jak wszystko inne. Wybierając serwer, możecie też wybrać, z którego adresu IP chcecie korzystać.
Wróćmy jednak do tematu potencjalnych problemów, o których zaczęliśmy pisać we fragmencie o prędkości serwerów. Do codziennego użytku potrzeba mieć jednak serwer dosyć blisko siebie. W tej kwestii HMA VPN oferuje tylko jedną lokację w Polsce – Warszawę. W teorii mieszkańcy zachodniej części Polski mogą mieć bliżej do serwerów w Berlinie, ale to odbije się na tym, że wszelkie serwisy będą ich traktować jak mieszkańców Niemiec. Nie ma w tej sprawie jednej odpowiedzi, która zadowoli wszystkich – musicie osobiście sprawdzić, czy nie sprawia to problemów.
Plany i ceny HMA VPN
Pamiętajcie: jeśli nie wiecie, gdzie kupić VPN, najlepiej zrobić to za pośrednictwem oficjalnej strony danego oprogramowania. W ten sposób macie zawsze pewność, że nikt was nie oszuka. Poniższe porównanie planów i cen HMA VPN jest wzięte wprost z oficjalnej strony.
HMA VPN oferuje tylko dwa plany, które różnią się tylko liczbą urządzeń, które mogą jednocześnie korzystać z ochrony. Są to:
- Plan na 5 urządzeń. Jego koszt miesięczny to 19 zł. Można się również zdecydować na abonament roczny, w którym cena za miesiąc spada do 7,90 zł (95 zł za rok z góry) lub abonamenty trzyletni, w którym cena spada do 5,90 zł za miesiąc (212 zł płatne z góry).
- Plan na 10 urządzeń. Ten plan z jakiegoś powodu nie oferuje płatności comiesięcznych. Oferuje roczny, dwuletni lub trzyletni okres zobowiązania. W zobowiązaniu rocznym miesiąc kosztuje 17,92 zł (215 zł płatne z góry), w zobowiązaniu dwuletnim cena za miesiąc spada do 16 zł (384 zł płatne z góry), a w zobowiązaniu trzyletnim cena za miesiąc to 15 zł (540 zł płatne z góry).
Wszystkie plany oferują 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy.
HMA VPN oferuje również abonamenty VPN dla firm. Te różnią się ilością połączeń oraz oferują podział na różne konta użytkownika. Oferta dla firm ma kilka predefiniowanych planów, jednak najlepiej po prostu odezwać się po wycenę niestandardowej subskrypcji, która będzie dopasowana do potrzeb firmy.
Co mówią o HMA VPN opinie użytkowników?
Opinie na temat HMA VPN są dosyć różnorodne. Pojawiają się takie, które chwalą sobie ochronę zapewnianą przez ten program, ale są też bardziej krytyczne głosy. Te skupiają się przede wszystkim na kwestiach poruszanych przez nas wcześniej. Niezapisywanie logów to względna nowość, a wcześniej były znane przypadki, w których te logi były zapisywane. Mimo upływu kilku lat wciąż odbija się to sporym echem w społeczności internautów.
Pojawiają się jednak również bardziej chwalebne opinie. Jedną z nich zamieścił Max Eddy, Starszy Analityk ds. Bezpieczeństwa z PCmag:
Lista dostępnych lokalizacji serwerów oferowanych przez HMA jest szczególnie godna uwagi, ponieważ obejmuje regiony często ignorowane przez inne firmy VPN. Ma na przykład wiele lokalizacji serwerów na kontynencie afrykańskim.
Zalety i wady HMA VPN
Zbliżamy się powoli do końca recenzji HMA VPN. Postarajmy się więc podsumować, jakie zalety i wady ma HMA VPN.
Plusy
- Wielka siatka dostępnych serwerów. W tym w wielu krajach z reguły niedostępnych u innych dostawców.
- Możliwość ręcznego wyboru adresu IP.
- Należy do portfolio marki Avast.
- Stosunkowo niska cena. Na szczególną uwagę zasługuje cena za miesiąc, która często jest znacząco wyższa do kierowania klientów w stronę dłuższych planów. W przypadku HMA VPN nie odstaje tak bardzo.
Minusy
- HMA VPN jest dostępny na dosyć mało urządzeń i chroni tylko te najbardziej znane. To VPN na Maca, Windowsa, iPhony i smartfony z Androidem.
- Względnie nowa polityka niezapisywania logów.
- “Nielimitowana liczba instalacji” to w rzeczywistości tylko pięć chronionych urządzeń.
HMA VPN – recenzja. Podsumowanie
Mamy mieszane uczucia odnośnie do HMA VPN. To z jednej strony najwyższej klasy szyfrowanie i być może najbogatsza liczba dostępnych krajów, która może dla wielu być decydująca. Z drugiej strony to nie wzbudzające zaufania praktyki naginania rzeczywistości w sprawie “nielimitowanej ochrony” limitowanej do pięciu urządzeń. Całość uzupełnia dopiero niedawno przyswojona polityka niezapisywania logów.
HMA VPN może mieć swoje plusy i jeśli zależy wam na dostępie do VPN w konkretnym, niedostępnym nigdzie indziej kraju, może to być decydujące. Jednak poza tą wartością uważamy, że na rynku są dostępne lepsze rozwiązania.
WARTO PRZECZYTAĆ:





