Tytułowy VPN (Virtual Private Network) w telefonach to ciągle pewnego rodzaju nisza, podobnie jak niegdyś antywirus. Ciągle się jednak rozwija i tendencję wzrostową utrzyma jeszcze długo. Czy jednak warto do niej zajrzeć? Skąd się wzięło podejście, że smartfonu nie warto chronić? Utarło się, że smartfony to „mały Internet” i jako taki ma tylko część funkcji „dużego” Internetu na komputerze.

Powstało wiele innych mitów: nikt nas nie zaatakuje na smartfonie lub jesteśmy bezpieczni. Tymczasem nie jesteśmy bezpieczni, co jest w dużej mierze zasługą właśnie tego, że smartfon to pełnoprawne narzędzie do przeglądania Internetu, na którym wykonasz wszystkie te same operacje, co na komputerze.

Jak zmienić VPN w telefonie?

Zmiana VPN w telefonie to czynność raczej prosta, aczkolwiek zanim przejdziemy do rzeczy, wyjaśnijmy pewne nieścisłości. To, jak działa VPN to jedno, natomiast pod terminem „jak zmienić VPN w telefonie” rozumiemy dwie sprawy:

  • Zmianę serwera VPN na inny.
  • Zmianę aplikacji do VPN na inną.

Oczywiście trzeba brać też pod uwagę inny podział: na telefony z Androidem i iPhony z iOS. Na pierwszy rzut oka te smartfony mogą być podobne, jednak dzielą je drobne różnice. A przecież jest jeszcze kwestia tego, że nie wszystkie aplikacje będą działać na obu systemach. Jak zatem zmienić VPN na telefonie?

Jak zmienić VPN w telefonie z Androidem?

Zmiana VPN w telefonie zaczyna się od wyłączenia aktualnie działającego VPN. Jeśli będziecie mieli z tym problem, sprawdźcie, jak wyłączyć VPN. Aplikacja, która nie jest wyłączona (czyli działa w tle) może „nie chcieć” się odinstalować. Gdy macie ten problem z głowy, wystarczy przytrzymać ikonę danej aplikacji, a następnie z rozwijanego menu wybrać opcję odpowiedzialną za odinstalowanie go z telefonu. Następnie instalujecie inną wybraną aplikację. Nic trudnego.

Jeśli natomiast chcecie zmienić VPN w kontekście zmiany swojej lokalizacji, wystarczy wejść do aplikacji i znaleźć opcję zmiany serwerów. Nie jesteśmy w stanie tego opisać dokładnie, ponieważ każdy VPN jest inny. Zmiana VPN w telefonie będzie jednak gdzieś w miarę na wierzchu – producenci VPN wiedzą, że jest to bardzo ważna opcja. Tak wygląda ona na przykład w Surfsharku:

ustawienia sieci vpn android surfshark

Jak zmienić VPN w telefonie z iOS?

iPhony nie różnią się mocno od Androidów w tej sferze. Jasne, system operacyjny mają inny, ale w gruncie rzeczy obsługuje się go tak samo: ikonkami aplikacji na pulpitach. Usunięcie aplikacji VPN z telefonu odbywa się dokładnie tak samo. Przytrzymajcie palcem ikonę aplikacji, a następnie z rozwijanego menu wybierzcie opcję „Usuń aplikację”.

Zmiana lokalizacji to również proces bardzo zbliżony i przede wszystkim zależny od wybranej aplikacji. Wybór serwera powinien być widoczny gdzieś na głównym ekranie.

Zmiana VPN w telefonie – kiedy może się przydać?

Zmiana VPN to przede wszystkim świetny sposób na to, żeby ominąć blokady regionalne. W ten sposób możecie dostać się do treści niedostępnych w waszym kraju. Pamiętajcie jednak, że to nie musi być legalne. Większość blokad nie jest tworzonych na złość użytkownikom, ale ze względu na obowiązujące umowy między największymi korporacjami.

Zmiana VPN w telefonie może się też przydać, gdy aktualny nie działa. W tym miejscu zapraszamy do materiału, w którym opisujemy, jak sprawdzić, czy VPN działa bardziej szczegółowo. Może się okazać, że w rzeczywistości nie ma potrzeby wymieniania usługi na inną, a wystarczy dokonać jakichś niewielkich zmian lub skontaktować się z pomocą techniczną, aby pozbyć się ewentualnych trudności.

Natomiast mówiąc bardziej skrótowo, jak przeprowadzić konfigurację VPN i zweryfikować, czy wszystko jest w porządku? Trzeba do tego użyć strony (lub aplikacji) w stylu speedtest.net. Jeśli wejdziecie na tę stronę z wyłączonym VPN, zobaczycie swoją lokalizację i swoje IP. Gdy odświeżycie stronę, po włączeniu VPN powinniście widzieć nowy adres IP i lokalizację bliską wybranemu serwerowi VPN. Jeśli występuje z czymś problem, sprawdźcie poradnik, jak włączyć VPN — czasami mogą pojawić się jakieś trudności.

Jakie korzyści daje zmiana VPN w telefonie?

Odkładając na bok wielkie możliwości, które wynikają z wirtualnej zmiany lokalizacji, korzyści jest wiele więcej. Związanych przede wszystkim z głównym zadaniem, jakie stawiają przed sobą poważne usługi VPN, czyli z ochroną użytkownika.

W jaki sposób VPN chroni użytkowników?

  • Szyfrowanie danych. Myślę, że nie trzeba tłumaczyć. Zaszyfrowane dane są bezużyteczne, a przez to bezwartościowe, nawet jeśli zostaną wykradzione.
  • Zwiększenie przepustowości internetu. Przy okazji szyfrowania optymalizowany jest strumień danych, dzięki czemu ich wysyłanie i odbieranie jest szybsze.
  • Zmniejszenie transferu. Zoptymalizowane dane zajmują mniej miejsca, a co za tym idzie, zużywają mniej transferu. Polubią to wszyscy, którzy używają internetu w pakietach, a to chyba norma w telefonach.

A to tylko te ogólnie możliwości, które jak wspomniałem, wynikają tylko z tego, do czego przeznaczone są VPN. Każde lepsze oprogramowanie zaproponuje jeszcze bardziej rozbudowane opcje ochrony, nierzadko ze wbudowanym antywirusem. Spójrzcie np. na NordVPN. Nord nie pyta, co to jest VPN w telefonie, po prostu dostarcza aplikacje na każdy system i każdą platformę. W dodatku robi to, będąc w ścisłej topce tanich i dobrych połączeń VPN.

Jeśli nie wiecie, jaką wirtualną sieć prywatną wybrać, sprawdźcie, ile dodatkowej ochrony zapewni wam NordVPN:

  • Dwie warstwy VPN, jeśli jedna będzie dla ciebie niewystarczająca.
  • Ochrona przed nagłym zerwaniem połączenia z siecią VPN.
  • Threat protection, czyli na dobrą sprawę wbudowany antywirus.
  • Możliwość stworzenia własnej prywatnej i zaszyfrowanej sieci (Meshnet).
  • Szyfrowanie najnowszej generacji.
  • Możliwość wyboru, które aplikacje korzystają z VPN, a które nie.
  • Support: płatny VPN oferuje wam całodobową pomoc specjalistów w swojej dziedzinie.
  • I to jeszcze nie wszystko.

Jak sami widzicie, jest mnóstwo korzyści ze zmiany VPN w telefonie. A jaki VPN będzie najlepszą opcją? Tu już wiele zależy od indywidualnych preferencji. Każdy ma w końcu nieco inne potrzeby i wymagania wobec takiej usługi, a ponadto różnić się mogą także możliwości finansowe. Zapraszamy do podlinkowanego zestawienia, w którym staramy się przekrojowo odpowiedzieć na to pytanie i dostarczyć informacji o najczęściej wybieranych opcjach na rynku.

Natomiast jako przykład można pokrótce opisać sytuację, w której zależy nam na jak najniższym koszcie usługi, ale nie chcemy jednocześnie iść na żadne kompromisy w zakresie bezpieczeństwa. Warto w takim przypadku rozważyć Atlas VPN, który charakteryzuje się właśnie niskim kosztem subskrypcji, ale jednocześnie jest renomowanym produktem, który ma dużo do zaoferowania.

zmiana vpn w telefonie atlas vpn

Ustawienia sieci VPN Android i iOS – podsumowanie

Jeśli zastanawialiście się, jak zmienić VPN w telefonie, wiecie już, że zmiana VPN w telefonie to nic trudnego. Zresztą wysiłek jest wart zachodu, ponieważ VPN to przede wszystkim wyjątkowo wysoki poziom ochrony. A na niej wszystkim zależy! Internet jest ciekawym, świetnym miejscem do rozrywki, nauki, pracy i kontaktu z bliskimi, ale też źródłem wielu zagrożeń. Warto więc wiedzieć, jakie korzyści daje zmiana VPN w telefonie i jak się za nią zabrać.

Niezależnie od tego, z jakiej usługi korzystacie — czy jest to np. Surfshark, Atlas czy dowolny inny VPN, cały proces jego konfiguracji i uruchamiania na urządzeniach mobilnych powinien być szybki i prosty. Twórcy tego typu produktów dokładają wszelkich starań, aby ich VPN-y były intuicyjne i bezproblemowe w użyciu także dla osób „nietechnicznych”, które nie mają pogłębionej wiedzy na tematy związane z cyberbezpieczeństwem.


Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak zmienić lokalizację w telefonie Jak zmienić lokalizację w telefonie? Poradnik krok po kroku
Wiele aplikacji mobilnych wykorzystuje lokalizację użytkownika do dostarczania spersonalizowanych treści, dostępu do regionalnych funkcji czy działania gier AR, takich jak Pokémon Go. Czasami jednak użytkownicy
jak zmienić kolor klawiatury Jak zmienić kolor klawiatury na Androidzie na inny?
Korzystanie z klawiatury na smartfonie to codzienność, dlatego warto dostosować jej wygląd do własnych preferencji. Personalizacja kolorystyki nie tylko poprawia estetykę, ale także może zwiększyć
odwtarzacz muzyki android Odtwarzacz muzyki dla Androida – który wybrać?
Słuchanie muzyki offline na Androidzie nie musi ograniczać się do domyślnego odtwarzacza systemowego czy aplikacji Google. Choć spełniają one podstawowe funkcje, wielu użytkowników oczekuje czegoś

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *