VPN (Virtual Private Network) w telefonach to ciągle pewnego rodzaju nisza, podobnie jak niegdyś antywirus. Ciągle się jednak rozwija i tendencję wzrostową utrzyma jeszcze długo. Czy jednak warto do niej zajrzeć? Skąd się wzięło podejście, że smartfonu nie warto chronić? Utarło się, że smartfony to „mały internet” i jako taki ma tylko część funkcji „dużego” internetu na komputerze.

Powstało wiele innych mitów: nikt nas nie zaatakuje na smartfonie lub jesteśmy bezpieczni. Tymczasem nie jesteśmy bezpieczni, co jest w dużej mierze zasługą właśnie tego, że smartfon to pełnoprawne narzędzie do przeglądania internetu, na którym wykonasz wszystkie te same operacje, co na komputerze.

Jak zmienić VPN w telefonie?

Zmiana VPN w telefonie to czynność raczej prosta, aczkolwiek zanim przejdziemy do rzeczy, wyjaśnijmy pewne nieścisłości. Pod terminem „jak zmienić VPN w telefonie” rozumiemy dwie sprawy:

 • Zmianę serwera VPN na inny.
 • Zmianę aplikacji do VPN na inną.

Oczywiście trzeba brać też pod uwagę inny podział: na telefony z Androidem i iPhony z iOS. Na pierwszy rzut oka te smartfony mogą być podobne, jednak dzielą je drobne różnice. A przecież jest jeszcze kwestia tego, że nie wszystkie aplikacje będą działać na obu systemach. Jak zatem zmienić VPN na telefonie?

Jak zmienić VPN w telefonie z Androidem?

Zmiana VPN w telefonie zaczyna się od wyłączenia aktualnie działającego VPN. Jeśli będziecie mieli z tym problem, sprawdźcie, jak wyłączyć VPN. Aplikacja, która nie jest wyłączona (czyli działa w tle) może „nie chcieć” się odinstalować. Gdy macie ten problem z głowy, wystarczy przytrzymać ikonę danej aplikacji, a następnie z rozwijanego menu wybrać opcję odpowiedzialną za odinstalowanie go z telefonu. Następnie instalujecie inną wybraną aplikację. Nic trudnego.

Jeśli natomiast chcecie zmienić VPN w kontekście zmiany swojej lokalizacji, wystarczy wejść do aplikacji i znaleźć opcję zmiany serwerów. Nie jesteśmy w stanie tego opisać dokładnie, ponieważ każdy VPN jest inny. Zmiana VPN w telefonie będzie jednak gdzieś w miarę na wierzchu – producenci VPN wiedzą, że jest to bardzo ważna opcja.

Jak zmienić VPN w telefonie z iOS?

iPhony nie różnią się mocno od Androidów w tej sferze. Jasne, system operacyjny mają inny, ale w gruncie rzeczy obsługuje się go tak samo: ikonkami aplikacji na pulpitach. Usunięcie aplikacji VPN z telefonu odbywa się dokładnie tak samo. Przytrzymajcie palcem ikonę aplikacji, a następnie z rozwijanego menu wybierzcie opcję „Usuń aplikację”.

Zmiana lokalizacji to również proces bardzo zbliżony i przede wszystkim zależny od wybranej aplikacji. Wybór serwera powinien być widoczny gdzieś na głównym ekranie.

Zmiana VPN w telefonie – kiedy może się przydać?

Zmiana VPN to przede wszystkim świetny sposób na to, żeby ominąć blokady regionalne. W ten sposób możecie dostać się do treści niedostępnych w waszym kraju. Pamiętajcie jednak, że to nie musi być legalne. Większość blokad nie jest tworzonych na złość użytkownikom, ale ze względu na obowiązujące umowy między największymi korporacjami.

Zmiana VPN w telefonie może się też przydać, gdy aktualny nie działa. Jak skonfigurować VPN i sprawdzić, czy działa? Trzeba do tego użyć strony (lub aplikacji) w stylu speedtest.net. Jeśli wejdziecie na tę stronę z wyłączonym VPN, zobaczycie swoją lokalizację i swoje IP. Gdy odświeżycie stronę, po włączeniu VPN powinniście widzieć nowy adres IP i lokalizację bliską wybranemu serwerowi VPN. Jeśli występuje z czymś problem, sprawdźcie, jak działa VPN i jak włączyć sieć VPN.

Jakie korzyści daje zmiana VPN w telefonie?

Odkładając na bok wielkie możliwości, które wynikają z wirtualnej zmiany lokalizacji, korzyści jest wiele więcej. Związanych przede wszystkim z głównym zadaniem, jakie stawiają przed sobą poważne usługi VPN, czyli z ochroną użytkownika.

W jaki sposób VPN chroni użytkowników?

 • Szyfrowanie danych. Myślę, że nie trzeba tłumaczyć. Zaszyfrowane dane są bezużyteczne, a przez to bezwartościowe, nawet jeśli zostaną wykradzione.
 • Zwiększenie przepustowości internetu. Przy okazji szyfrowania optymalizowany jest strumień danych, dzięki czemu ich wysyłanie i odbieranie jest szybsze.
 • Zmniejszenie transferu. Zoptymalizowane dane zajmują mniej miejsca, a co za tym idzie, zużywają mniej transferu. Polubią to wszyscy, którzy używają internetu w pakietach, a to chyba norma w telefonach.

A to tylko te ogólnie możliwości, które jak wspomniałem, wynikają tylko z tego, do czego przeznaczone są VPN. Każde lepsze oprogramowanie zaproponuje jeszcze bardziej rozbudowane opcje ochrony, nierzadko ze wbudowanym antywirusem. Spójrzcie np. na NordVPN. Nord nie pyta, co to jest VPN w telefonie, po prostu dostarcza aplikacje na każdy system i każdą platformę. W dodatku robi to, będąc w ścisłej topce tanich i dobrych połączeń VPN.

Jeśli nie wiecie, jaką wirtualną sieć prywatną wybrać, sprawdźcie, ile dodatkowej ochrony zapewni wam NordVPN:

 • Dwie warstwy VPN, jeśli jedna będzie dla ciebie niewystarczająca.
 • Ochrona przed nagłym zerwaniem połączenia z siecią VPN.
 • Threat protection, czyli na dobrą sprawę wbudowany antywirus.
 • Możliwość stworzenia własnej prywatnej i zaszyfrowanej sieci (Meshnet).
 • Szyfrowanie najnowszej generacji.
 • Możliwość wyboru, które aplikacje korzystają z VPN, a które nie.
 • Support: płatny VPN oferuje wam całodobową pomoc specjalistów w swojej dziedzinie.
 • I to jeszcze nie wszystko.

Jak sami widzicie, jest mnóstwo korzyści ze zmiany VPN w telefonie.

Ustawienia sieci VPN Android i iOS – podsumowanie

Jeśli zastanawialiście się, jak zmienić VPN w telefonie, wiecie już, że zmiana VPN w telefonie to nic trudnego. Zresztą wysiłek jest wart zachodu, ponieważ VPN to przede wszystkim wyjątkowo wysoki poziom ochrony. A na niej wszystkim zależy!

Udostępnij

Właściciel portalu TechPolska. Entuzjasta gier RPG, choć nie pogardzi dobrą strategią. Z portalem jest związany od 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *