Kupowanie gier przez VPN to dość popularne zjawisko, dzięki któremu gracze wykorzystują różnice cen wybranych tytułów w różnych regionach i nabywają cyfrowy klucz taniej, niż w kraju. Czy taki zabieg jest w ogóle legalny? Co dokładnie daje, komu może się przydać i czy kupowanie gier przez VPN jest opłacalne? Oto wszystko, co warto wiedzieć o kupowaniu gier przez VPN.

Kupowanie gier przez VPN – co daje?

Kupowanie gier przez VPN wiąże się bezpośrednio z zasadą funkcjonowania usługi VPN (jeśli nie wiesz, na czym to polega, sprawdź, jak działa VPN). W uproszczeniu użytkownik zmienia swój adres IP, uzyskując tym samym dostęp do oferty sklepu (np. Steam) przygotowanej dla graczy z innego regionu. 

Bardzo często wraz z inną ofertą otrzymuje też inne ceny. W krajach rozwijających się ceny gier mogą być znacznie niższe niż w Polsce, dlatego zakup gry przez VPN wiąże się ze sporą oszczędnością. Jaką dokładnie? 

W sieci można znaleźć wiele serwisów internetowych, które porównują aktualne ceny gier. Popularnym portalem jest np. SteamDB, za pośrednictwem którego możemy podejrzeć aktualne ceny gier z różnych regionów. Najprościej posłużyć się przykładem. W momencie pisania tego artykułu na polskim Steamie trwa wyprzedaż gry Red Dead Redemption 2. Możną ją kupić za 82,46 zł. SteamDB podpowiada jednak, że w momencie przeceny tytuł ten jest najtańszy w regionie Ukrainy – tamtejsi użytkownicy muszą zapłacić 296 hrywien, czyli około 33 zł.

Jak więc widać, kupowanie gier na Steam przez VPN może się wiązać z dużymi oszczędnościami. Tylko ten jeden przykład pokazuje, że korzystając z VPN i wybierając inny region, grę można kupić niemal trzykrotnie taniej.

Czy kupowanie gier przez VPN jest legalne?

Czy kupowanie gier przez VPN jest legalne? Czy VPN jest legalny? Zarówno kupowanie, jak i samo korzystanie z VPN jest oczywiście w pełni legalne w Polsce. Może jednak być niezgodne z regulaminem sklepu internetowego lub platformy, na której planujemy takie zakupy.

W praktyce większość platform przymyka na to oko, o ile stosujemy się do podstawowych zasad bezpieczeństwa i korzystamy z jednego profilu przypisanego do jednego regionu, nie zmieniając co chwilę wirtualnego „adresu zamieszkania”. Może się jednak zdarzyć, że właściciel serwisu zablokuje nam konto ze względu na złamanie regulaminu.

Należy więc mieć na uwadze, że nie zawsze kupowanie gier przez VPN jest dozwolone i może się wiązać z utratą konta w serwisie. Z relacji internautów wiadomo jednak, że są to sporadyczne przypadki. 

Jak kupować gry na Steam przez VPN?

Steam to jeden z najpopularniejszych sklepów z cyfrowymi grami. Kupowanie gier na Steam przez VPN jest więc powszechną praktyką. Aby nie narazić się na zablokowanie konta, warto przestrzegać kilku bezpiecznych zasad.

Teoretycznie kupowanie na Steam przez VPN nie wymaga zakładania nowego konta. Platforma umożliwia bowiem zmianę regionu raz na trzy miesiące. W praktyce sugerujemy jednak korzystanie z nowego konta dla każdego nowego regionu.

Kupowanie gier na Steam w kilku prostych krokach:

  1. Włącz VPN (może być nawet darmowy VPN)
  2. Przeprowadź konfigurację VPN, ustawiając interesujący Cię region. Jaki wybrać? Najtańsze gry najczęściej są dostępne w regionie Argentyny, Turcji, Ukrainy, Indonezji czy Kazachstanu.
  3. Przejdź na platformę Steam i załóż nowe konto. Pamiętaj, że VPN musi być aktywny (jeśli nie jesteś pewny, zobacz, jak sprawdzić, czy VPN działa)
  4. Kup interesującą Cię grę i opłać transakcję giftcardem zakupionym w zewnętrznym serwisie. Dlaczego giftcard, a nie inna metoda płatności? Steam często rozpoznaje europejskie karty płatnicze i blokuje możliwość płacenia nimi np. w argentyńskim peso. 
  5. Pobierz grę i baw się dobrze.

Aktywacja gier przez VPN – ile to kosztuje?

Czy aktywacja gier przez VPN jest droga i ile dokładnie kosztuje? Odpowiedź na to pytanie jest zależna od tego, jaki VPN używamy. Sugerujemy oczywiście skorzystanie z płatnej usługi, która oferuje więcej możliwości i lepszą jakość połączenia. Do samej aktywacji gier przez VPN wystarczy jednak nawet darmowy VPN, oczywiście pod warunkiem, że oferuje on adres IP z regionu, w którym chcemy kupić grę na Steam.

Ile kosztuje dobry VPN? Ceny są zróżnicowane i zależą głównie od tego, jakie funkcje posiada dana usługa. Im więcej serwerów w różnych krajach do wyboru o wysokiej przepustowości, tym teoretycznie VPN może być droższy. W praktyce ceny dobrych VPN-ów zaczynają się od około 10 zł za miesiąc przy planie rocznym lub dwuletnim. Niektóre mogą jednak kosztować nieco więcej.

Informacje o grze Hogwart's Legacy
Źródło: SteamDB

Gry przez VPN – dla kogo to dobre rozwiązanie?

Kupowanie gier przez VPN to świetna okazja do zaoszczędzenia nieco pieniędzy. Sposób ten można polecić osobom, którym nie przeszkadza posiadanie kilku kont na różnych platformach z grami i przełączanie się pomiędzy nimi. W efekcie mogą kupować gry przez VPN niekiedy nawet połowę taniej.

Nie oznacza to jednak, że kupowanie gier na Steam przez VPN jest dla każdego. Wiąże się to bowiem z dodatkowymi niedogodnościami, a nawet ryzykiem zablokowania takiego konta, co może oznaczać utratę zainwestowanych w taki profil pieniędzy. Należy więc dobrze przekalkulować możliwe zyski i straty, a także być przygotowanym na ewentualne konsekwencje.

Czy warto kupować gry przez VPN?

Wiemy już, jak kupować gry na Steam przez VPN, ale czy warto to robić? W naszym artykule przytoczyliśmy już jeden przykład gry, którą można nabyć niemal trzykrotnie taniej w innym regionie.

Poniżej przedstawiamy kilka kolejnych przykładów z platformy Steam i oszczędności związane z kupowaniem gier przez VPN. Warto pamiętać, że zazwyczaj najniższą cenę znajdziemy w regionie Ukrainy, Argentyny i Turcji, ale może się to różnić w zależności od gry.

  • Street Figter 6 – cena w Polsce 259,00 zł, cena w Turcji ok. 168 zł
  • System Shock – cena w Polsce 179,00 zł, cena w Argentynie ok. 73 zł
  • Cyberpunk 2077 – cena w Polsce 199,00 zł, cena w Ukrainie ok. 101 zł
  • Total War: WARHAMMER III – cena w Polsce 219,99 zł, cena w Ukrainie ok. 146 zł
  • Hogwarts Legacy – cena w Polsce 269,00 zł, cena w Ukrainie ok. 90 zł
Udostępnij

Właściciel portalu TechPolska. Entuzjasta gier RPG, choć nie pogardzi dobrą strategią. Z portalem jest związany od 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *