
Wydawałoby się, że wraz z rozwojem internetu zwiększy się nasze bezpieczeństwo. I chociaż poziom ochrony się stale zwiększa to tylko w odpowiedzi na rosnący poziom zagrożeń. Współczesna sieć wymaga innych rozwiązań niż dwadzieścia lat temu, ale na szczęście powstały nowe narzędzia do walki z hakerami. Są nimi sieci VPN. Jaki VPN wybrać? Który zapewni kompleksową ochronę? W poniższym porównaniu sprawdzimy ExpressVPN vs NordVPN!
EkspressVPN vs NordVPN – podstawowe informacje
Rozpoznanie dobrego VPN może nie być najłatwiejszym zadaniem. To absolutnie normalne, że każdy producent stara się zareklamować swój produkt z możliwie najlepszej strony, żeby przekonać potencjalnego konsumenta właśnie do siebie. To również totalnie normalne, że potrzeba ochrony nie jest równoznaczna z posiadaniem wiedzy pozwalającej dokonać najlepszego wyboru.
Na pierwszy rzut oka programy mogą się wydawać do siebie bardzo podobne: wszystkie będą odmieniać słowo “bezpieczeństwo” na wszelkie sposoby i zapewniać o swoich możliwościach. Wszystkie będą prezentować kolorowe grafiki i niekoniecznie łatwe do zrozumienia wykresy. Ciężej w tym wszystkim się dowiedzieć, co oferują i jak używać VPN.
W tym porównaniu sprawdzimy najważniejsze cechy ExpressVPN vs NordVPN, w tym:
- Prędkość.
- Funkcje.
- Poziom ochrony i prywatności.
- Dostęp do Netflix i gier.
- Liczbę serwerów.
- Sposób użytkowania.
- Dostęp na całym świecie.
- Cenę obu programów.
Przed wami porównanie NordVPN vs ExpressVPN.
ExpressVPN – podstawowe informacje


ExpressVPN to dosyć popularna i zaufana usługa VPN, która pierwszy raz ujrzała światło dzienne w 2009 roku, co daje jej aż 14 lat doświadczenia w ochronie internautów. Od 2021 roku jest częścią oferty Kape Technologies z Honk Kongu. W 2023 roku firma reportowała 4 miliony aktywnych subskrybentów.
ExpressVPN oferuje najnowocześniejsze technologie szyfrowania, dzięki czemu twoje dane pozostaną bezpieczne i chronione przed wszystkimi potencjalnymi zagrożeniami cybernetycznymi. Idzie to w parze z dużą kolekcją serwerów do wyboru w wielu różnych krajach. ExpressVPN optymalizuje wydajność sieci, aby wyeliminować buforowanie i opóźnienia.
Kolejną godną uwagi cechą ExpressVPN jest polityka braku logów. Firma ściśle przestrzega tej polityki, co oznacza, że nie gromadzi żadnych dzienników aktywności użytkowników ani ich danych osobowych. To zobowiązanie do prywatności zapewnia użytkownikom możliwość anonimowego przeglądania internetu bez śledzenia lub rejestrowania ich aktywności.
NordVPN – podstawowe informacje


NordVPN jest programem młodszym, ale tylko delikatnie, bo o trzy lata. Swoją premierę miał w 2012 roku. Siedziba firmy Nord Security jest położona w Panamie. Kraj ten nie ma obowiązkowych przepisów dotyczących przechowywania danych. Nie bierze również udziału w sojuszach wywiadowczych. Taka jurysdykcja jest sporą zaletą, jeśli chodzi o dbanie o prywatność użytkowników.
Wspominaliśmy już o tym, w naszej recenzji NordVPN, ale program ten oferuje naprawdę imponujące funkcje dostosowane do ochrony prywatności użytkowników. Wśród technologii szyfrowania oferuje dostęp do protokołu WireGuard – jednego z nowszych rozwiązań, które jest nie tylko bezpieczne, ale również bardzo szybkie. W dodatku jeśli jeden VPN to za mało NordVPN oferuje opcję Double VPN, która podwaja ochronę, przepuszczając połaczenie użytkownika przez dwa serwery VPN.
NordVPN to również wielka siatka serwerów, która pozwala nie tylko na wirtualne zmiany geograficzne, ale też wybór serwera do wykonywanych czynności, np. można wybrać serwer zoptymalizowany pod przesyłanie plików P2P. Co więcej, NordVPN oferuje ochronę przed złośliwym oprogramowaniem i natrętnymi reklamami.
Zarówno ExpressVPN, jak i NordVPN oferują dostęp do swoich wyjątkowych sieci VPN z różnymi funkcjami i zróżnicowanymi ofertami. Jak to się mówi: “od ogółu do szczegółu”, przejdźmy więc do szczegółowego porównania i odpowiedzmy sobie na pytanie: NordVPN, czy ExpressVPN?
ExpressVPN vs NordVPN – porównanie szczegółowe
ExpressVPN i NordVPN to dwie bardzo popularne usługi oferujące dostęp do wirtualnych sieci VPN. Obie usługi mają za sobą wiele lat doświadczeń i pracy nad rozbudową oferty. Stąd nie powinno nikogo dziwić, że w wielu miejscach oba programy mogą wydawać się podobne, a ich oferta jest bardzo zbliżona. Diabeł tkwi w szczegółach, a my zamierzamy tam zajrzeć, żeby porównać NordVPN vs ExpressVPN.
Funkcje
Funkcje to jedna z tych części, gdzie nasze porównanie będzie bardzo podobne w przypadku obu programów. Dzięki wieloletniej ciągłej rozbudowie oba programy posiadają mnóstwo funkcji, które się będą po prostu powtarzać. Nie jest to jednak nic złego. To absolutnie normalne, że jeśli pomysł jednej firmy na podniesienie poziomu ochrony się przyjął to inni będą go naśladować.
Oferta funkcji w NordVPN jest zdecydowanie bardzo bogata: to nie tylko VPN. NordVPN w swoim pakiecie oferuje:
- Funkcję Threat Protection, która powstrzyma złośliwe oprogramowanie, pliki śledzące i reklamy oraz inne zagrożenia internetowe.
- Meshnet, czyli opcja pozwalająca na stworzenie własnej sieci prywatnej, do której nie dostanie się nikt z zewnątrz.
- Dark Web Monitor poinformuje was, jeśli twoje konta zostały naruszone, a dane wyciekły np. do Dark Webu.
- Dedykowany adres IP pomoże w zachowaniu swojego konkretnego miejsca w internecie i omijanie blokad związanych z ciągłymi zmianami IP związanymi z połączeniami przez inne sieci VPN. Możesz jednak zdecydować się również na ukrycie IP.
- Kill Switch – funkcja, która natychmiast odetnie twoje dane przy nagłym utraceniu połączenia z VPN.
- Różne rodzaje serwerów VPN, które są zoptymalizowane pod różne czynności, np. przesyłanie plików P2P.
- DoubleVPN. Podwójny serwer VPN dla podwójnej ochrony.
- Support. W przypadku problemów NordVPN zapewnia całodobową obsługę zapewnianą przez zespół obsługi klienta dostępny przez email lub czat na żywo. W razie problemów powiedzą wam nawet jak ustawić VPN w telefonie.
- Można skorzystać z dodatkowych aplikacji pokroju antywirusa, blokady reklam i menedżera haseł.
ExpressVPN stawia przede wszystkim na najważniejsze funkcje, czyli te zapewniające bezpieczeństwo użytkownika przy surfowaniu po internecie. Kładzie nacisk na szyfrowanie, zapewnienie anonimowego przeglądania sieci i maskowanie adresu IP. Zaawansowane funkcje to też w rzeczywistości ochrona. Tym jest dzielone tunelowanie VPN lub technologia TrustedServer. Oczywiście nie jest to niczym złym, po prostu nie dorównuje rozmachem ofercie NordVPN.
Prędkość: NordVPN, czy ExpressVPN?
Prędkość to jedna z ważniejszych cech, ponieważ każdy użytkownik jest w stanie ocenić ją empirycznie – a przynajmniej zauważyć, że internet działa dużo wolniej. Z tego powodu wielu ludzi zastanawiając się nad zmianą VPN, może potraktować ten temat priorytetowo. Przyjrzyjmy się, jak sobie radzą ExpressVPN i NordVPN.
Porównując prędkości, trzeba jednak wziąć pod uwagę charakterystykę. Prędkość odczuwalna dla każdego może być inna, więc trudno obiektywnie stwierdzić, który VPN jest szybszy. W grę wchodzą takie czynniki jak: lokalizacja (użytkownika i serwera), infrastruktura sieciowa, użyte protokoły szyfrowania oraz oczywiście posiadane łącze internetowe.
Zakładając, że wszystko działa sprawnie i nie ma żadnych opóźnień, to lokalizacja serwera będzie mieć największą wagę w prędkości działania VPN. Dzieje się tak z tego prostego powodu, że odległość jest po prostu nie do “przeskoczenia”. Chociaż sygnał internetowy jest szybki, to wciąż trzeba wziąć pod uwagę kilometry kabli, a te się łatwo kumulują. Użycie serwera z dalekiej Azji lub Ameryki Południowej po prostu musi się odbić na odczuwalnej prędkości.
W tej kwestii raczej nie trzeba się zastanawiać, czy wybrać NordVPN, czy ExpressVPN. Obie sieci VPN oferują naprawdę imponujące prędkości i używając lokalnego serwera, nie powinniście odczuwać spadków prędkości. Czemu lokalne? Ponieważ w codziennym użytku (czyli dla bezpieczeństwa) powinniście używać właśnie lokalnego serwera.
Chociaż nie jesteśmy w stanie wybrać w tej kategorii zwycięzcy porównania ExpressVPN vs NordVPN, warto wspomnieć o detalach. Ten pierwszy program oferuje np. specjalne własne testy prędkości do własnoręcznego sprawdzenia tematu. Z drugiej strony NordVPN oferuje użycie protokołu WireGuard, który jest aktualnie uznawany za najszybszy protokół. ExpressVPN nie ma go w swojej ofercie. Więcej na ten temat poniżej w części o bezpieczeństwie.
Który VPN oferuje lepsze bezpieczeństwo? NordVPN, czy ExpressVPN?
Jeśli prędkość nie jest dla was najważniejszą kwestią, pewnie jest nią bezpieczeństwo. W końcu, jeśli zdecydowaliście się na VPN, pewnie zrobiliście to z powodu zapewnienia wyższego poziomu bezpieczeństwa niż dotychczas. Z racji tego, że producenci odpowiedzialni za oba programy zawsze będą starać się zapewnić najwyższą jakość swoich produktów, tu również będzie wiele podobieństw.
Jaki program wybrać pod kątem bezpieczeństwa: ExpressVPN, czy NordVPN?
- Szyfrowanie: Pod względem szyfrowania wszystko jest dokładnie zgodne z tym, co napisaliśmy wyżej i oba VPN oferują najlepsze możliwe szyfrowanie oferowane przez standard AES-256.
- Protokoły: To one stoją za działaniem tych programów. ExpressVPN pozwala na użycie OpenVPN i IKEv2. Są to bezpieczne protokoły i nie można im nic zarzucić pod tym względem, ale nie są specjalnie szybkie. Pod tym względem oferta NordVPN prezentuje się lepiej. Ten VPN oferuje dostęp do już wymienionych, a także IPSec, WireGuard i kilku innych. Na uwagę zasługuje szczególnie ten ostatni, który jest aktualnie uznawany za najszybszy protokół.
- Zapisywanie logów: Oba VPN dla bezpieczeństwa swoich klientów stosują się do ścisłej polityki niezapisywania logów. Co to oznacza? Oprogramowanie nie będzie zbierać danych pokroju historii przeglądania, adresów IP, zużycia łącza, ani żadnych innych danych, które pozwalają zidentyfikować użytkownika. VPN ochroni was również przed zbieraniem danych przez inne podmioty, np. waszego dostawcę internetu.
- Dodatkowa ochrona: To opisaliśmy w dużej mierze w trakcie opisywania dodatkowych funkcji. Każdy z opisywanych tu VPN oferuje dodatkowe aplikacje, które mogą jeszcze bardziej podnieść poziom protekcji.
Jeżeli interesuje was wprost wysoki poziom bezpieczeństwa to trudno stwierdzić, który VPN jest lepszy, nie musicie się o nie obawiać niezależnie od tego, który VPN włączycie. Jednak dla zaawansowanych użytkowników na przód wysuwa się NordVPN, który ze względu na większą liczbę możliwych do użycia protokołów daje większe możliwości.
ExpressVPN vs NordVPN: prywatność
Prywatność jest zbieżna z bezpieczeństwem, stąd nie dodamy w tej części wiele ponadto, czego mogliście się dowiedzieć powyżej. Spójrzmy jednak, jak każdy z obu VPN podchodzi do kwestii prywatności. Wiemy już, że każdy z nich trzyma się polityki niezapisywania logów. Co jeszcze mogą nam zaoferować ExpressVPN vs NordVPN?
Jeżeli pedantycznie podchodzicie do tych tematów, świetne rozwiązanie ma NordVPN. Wśród swoich usług oferuje np. podłączenie się do serwera Double VPN, który jest dosłownie tym, co przekazuje w nazwie. Podwójny VPN przesyła wasze połączenie przez dwa własne serwery, aby jeszcze bardziej zmylić potencjalnych hakerów, którzy czają się na wasze dane.
NordVPN oferuje również już wspominane funkcje pokroju Threat Protection i Meshnet, a całość oferty jest uzupełniona o antywirus. Pod kątem prywatności jednak niezbędny może okazać się Dark Web Monitor, który kontroluje, czy twoje konta i dane nie zostały naruszone. Dodatkowym zabezpieczeniem przed utratą danych jest Kill Switch, czyli coś na kształt wyłącznika bezpieczeństwa. Jeśli połączenie z VPN zostanie przerwane, ten w ramach ochrony natychmiast odłączy internet do czasu powrotu połączenia z serwerem VPN.
ExpressVPN oferuje funkcje zbliżone do NordVPN, w tym np. własny menedżer haseł. W swojej ofercie mają również własną wersję bezpiecznika, która tutaj nazywa się Network Lock. Ciężko zarzucić cokolwiek ExpressVPN, jeśli chodzi o prywatność. Pamiętajcie jednak: kraje ingerujące w prywatność (np. Chiny) mogą zakazywać używania VPN. Przed wyjazdem zawsze sprawdźcie, czy VPN jest legalny. W tej kategorii mamy remis.
Który VPN ma większą sieć serwerów?
Sieć serwerów to kolejny bardzo ważny element sieci VPN. Dla bezpieczeństwa można korzystać z najbliższego geograficznie serwera, ale przecież sporą zaletą VPN jest również możliwość wirtualnej zmiany lokalizacji. W ten sposób odwiedzane strony będą widzieć użytkownika jako pochodzącego z innego miejsca na świecie niż w rzeczywistości.
Ma to mnóstwo zalet, z których najważniejszą jest ominięcie blokad regionalnych. W ten sposób można oglądać i czytać materiały przeznaczone tylko dla konkretnych krajów oraz co najistotniejsze: dokonać zakupów za ceny obowiązujące w innych krajach. Ulubione lokalizacje to Turcja i Argentyna, które pozwalają kupować dobra cyfrowe (jak np. abonamenty i klucze do gier) w lokalnej walucie, co zawsze jest dużo korzystniejsze. Jak w tej przestrzeni wypada pojedynek ExpressVPN vs NordVPN?
ExpressVPN oferuje swoje serwery w imponującej liczbie 105 różnych krajów! Pod względem technologii aż 80% z nich działa na najnowszym sprzęcie pozwalającym osiągnąć przepustowość rzędu 10Gbps. Niestety nie znamy dokładnej liczby serwerów. Najczęściej potrzebne lokacje (czyli Argentyna i Turcja) są dostępne w ofercie.
NordVPN nie może się pochwalić aż takim wyborem. Serwery sieci NordVPN są dostępne w “tylko” 60 lokalizacjach na całym świecie. Z drugiej strony cała sieć osiągnęła imponującą liczbę 5974 serwerów, która szczerze uważam, może być nie do pobicia. Serwery są równie szybkie, a najpopularniejsze lokalizacje też są dostępne. Dla odmiany NordVPN oferuje jednak serwery zoptymalizowane pod niektóre potrzeby.
Ciężko wyłonić zwycięzcę tej kategorii. Większa i bardziej rozbudowana sieć VPN jest ważniejsza niż sama liczba dostępnych krajów do wyboru. Nie da się jednak ukryć, że jeśli macie powody, żeby korzystać z serwera w kraju, w którym NordVPN nie oferuje swoich usług, ExpressVPN może być lepszym wyborem. Pamiętajcie również, że oba programy pozwolą również zmienić VPN w telefonie.
Użytkowanie NordVPN vs ExpressVPN
Oba programy są znane z łatwego użytkowania i przyjaznego interfejsu. Proces ściągnięcia instalatora, a następnie instalacji programu powinien przebiec absolutnie bezproblemowo. Po uruchomieniu programów interfejs użytkownika będzie oczywiście inny, ale oba VPN korzystają z najnowszych rozwiązań służących łatwemu odnajdowaniu szukanych funkcji.
Pierwsze, co zawsze rzuca się w oczy to duży przycisk odpowiedzialny po prostu za włączenie ochrony, który w domyślny sposób przekaże, czy ta aktualnie działa. W najbliższej okolicy znajdziecie też widoczną funkcję odpowiedzialną za wybór serwera lub zmianę lokalizacji. Bardziej zaawansowani użytkownicy znajdą oczywiście opcje, które pozwolą na dokładniejsze dopasowanie programu do siebie. Ci mniej zaawansowani nie powinni się jednak martwić – w obu przypadkach konfiguracja VPN nie powinna sprawiać problemów.
Ogólnie rzecz biorąc, zarówno ExpressVPN, jak i NordVPN stawiają na prostotę i łatwość użytkowania zgodne z najnowszymi standardami. Zapewniają łatwe w użytku interfejsy, szybkie procesy konfiguracji i intuicyjne funkcje, czym ułatwiają obsługę zarówno początkującym, jak i doświadczonym użytkownikom.
Streaming i dostęp do Netflix
Wspomnieliśmy już o ważnym elemencie, jakim jest wirtualna zmiana lokalizacji. Wiecie już też, że dostęp przez serwer zlokalizowany w innym kraju jest potrzebny przede wszystkim do ominięcia blokad regionalnych, w celu kupna tańszego abonamentu np. do Netflix. Przyjrzymy się, jak wypada starcie ExpressVPN vs NordVPN w kategorii “streaming”.
Z racji tego, że jest to jedna z wielu funkcji obu programów, ponownie przyjrzyjmy się sprawie ze wspólnej perspektywy. Każdy VPN jest znany ze swoich zdolności omijania restrykcji regionalnych i możliwości zapewnienia dostępu do Netflix i innych platform streamingowych. Twórcy tych programów wiedzą, do czego użytkownicy mogą je używać, stąd serwery są zoptymalizowane pod takie działanie.
Oba programy nie powinny mieć problemu z odblokowaniem żadnego contentu, o ile mają w danym kraju swój serwer. Ich podstawową funkcją jest zmiana lokalizacji, dostęp do platform streamingowych jest jakoby “dodatkiem”. Z tego powodu dostaniecie dostęp nie tylko do Netflixa, ale również wielu innych platform streamingowych. Nie jest to zależne od używanego przez was systemu operacyjnego i VPN na Macach będzie działał tak samo, jak inne.
Pamiętajcie, że z reguły wystarczy zmienić lokalizację na chwile, tylko w celu wykupienia abonamentu. Następnie platformy powinny pozwolić się zalogować i korzystać “normalnie”. (Tyczy się to przede wszystkim sytuacji, gdy platforma jest dostępna w Polsce, a VPN używacie do kupna tańszego abonamentu.)
ExpressVPN vs NordVPN a gry online
VPN przydaje się również do gier. Pierwsza zaleta jest podobna do poprzedniej. To oczywiście dostęp do krajowych rynków, gdzie gry w postaci cyfrowych kluczy (np. Steam, ale nie tylko) są sprzedawane taniej. Takie rynki to w tym momencie przede wszystkim Turcja i Argentyna. Ten temat na dobrą sprawę wyczerpaliśmy już wcześniej i nie mamy nic do dodania.
Temat gier to jednak nie tylko kupowanie tanich kluczy. To przede wszystkim dostęp do gier online, który przez VPN może powodować większe opóźnienie (wyższy ping), które może sprawić, że granie online będzie niemożliwe. Jak w takim wyzwaniu zaprezentują się NordVPN vs ExpressVPN?
Oba programy oferują dodatkowe bezpieczeństwo podczas gry online przez maskowanie twojego adresu IP. To sprawia, że jesteście dodatkowo zabezpieczeni przed atakami DDoS (Distributed Denial of Service – Blokada usług. Atak polegający na przeciążeniu nadmiarową liczbą żądań, która uniemożliwia działanie), które mogą przeprowadzać nieuczciwi konkurenci po zdobyciu waszego adresu.
Ponadto, zarówno ExpressVPN, jak i NordVPN oferują szybkie i niezawodne połączenia, które są niezbędne do utrzymania płynnej i pozbawionej opóźnień rozgrywki. Sieci VPN mogą pomóc zmniejszyć opóźnienia i poprawić stabilność połączenia, zapewniając płynną rozgrywkę online. Przynajmniej o ile używacie lokalnego serwera. Dalszy serwer ponownie może mieć wpływ na większe opóźnienie. Można to łatwo zaobserwować w grach, które pozwalają na ręczny wybór serwerów. Gra na serwerach amerykańskich bądź azjatyckich będzie wiązać się z większymi niż zwykle opóźnieniami.
Dostęp w Chinach
Trudny temat. Zacznijmy od najważniejszej informacji: Chiny prawnie zabraniają korzystania z VPN. Będąc na wycieczce w Chinach, jesteście zobligowani do przestrzegania tamtejszego prawa, czyli również niekorzystania z VPN (i innych zakazanych aplikacji). W takim przypadku robicie to na własną odpowiedzialność.
Z tego powodu żaden z obu opisywanych programów VPN nie ma swojego serwera w Chinach (mają w Hongkongu). Używanie VPN w Chinach wiąże się z używaniem najbliższego geograficznie serwera, co może powodować zauważalne opóźnienia, ale korzystanie z internetu jest możliwe. Z drugiej strony przez aktywne próby blokowania VPN przez rząd Chiński mogą wystąpić małe problemy ze stabilnością połączenia.
Pamiętajcie, że Chiny nie są jedynym krajem, który aktywnie walczy z wolnością słowa i wprowadza cenzurę. Jadąc na dalekie wycieczki, zawsze sprawdźcie dokładnie, gdzie jedziecie i jakie obowiązują tam prawa. To pomoże uniknąć przykrych niespodzianek, szczególnie gdy nie będziecie mogli oprzeć się na pomocy ze smartfona.
NordVPN vs ExpressVPN – cena obu programów
Ostatnie, ale nie mniej ważne porównanie obu programów. Ba, wielu z was to właśnie pod wpływem ceny może dokonać ostatecznego rozstrzygnięcia starcia NordVPN vs ExpressVPN. Ile kosztują oba programy? Gdzie kupić VPN? Sprawdźmy!
Najlepszym miejscem do kupna obu programów są oczywiście ich oficjalne strony internetowe. Najlepiej kupować u źródła i nie ryzykować pośredników. Mając ten skromny wstęp za sobą, przyjrzymy się dokładnie cenom.
ExpressVPN może od razu przyprawić o niemały ból głowy potencjalnego klienta. Wszystko przez to, że domyślnie ceny wyświetla w dolarach, nawet dla użytkowników z Polski. To powoduje, że trudno to przeliczać na złotówki oraz porównać z NordVPN. Dla ułatwienia przyjmiemy dosyć zachowawczy kurs, w którym dolar kosztuje 4 PLN. W dodatku, żeby w ogóle znaleźć cennik trzeba przejść do zamówienia.
ExpressVPN można zakupić w trzech różnych planach: miesięcznym, półrocznym i rocznym. Ten pierwszy to koszt niecałych 13 dolarów za miesiąc (52 PLN wg naszego przelicznika). W abonamencie półrocznym cena spada do 10 dolarów za miesiąc (40 PLN), a w pakiecie rocznym do ~8,30 dolara za miesiąc, czyli 33,20 PLN. Oczywiście w przypadku pakietu półrocznego i rocznego obowiązuje opłata za cały okres z góry.
W każdym przypadku obowiązuje 30-dniowa gwarancja ceny. Jeśli coś wam się nie spodoba macie 30 dni na zgłoszenie, a otrzymacie pełny zwrot kosztów. Warto pamiętać, że w realnym świecie kurs dolara może być zauważalnie wyższy, szczególnie jeśli byście musieli płacić w złotówkach i polegać na bankowym przewalutowaniu.
NordVPN na tym polu prezentuje się dużo przyjaźniej i nie ukrywa swoich cen. W dodatku oferta jest wprost korzystniejsza… ale nie uprzedzajmy faktów. NordVPN pozwala również wybrać jeden z trzech dostępnych pakietów, który pozwala dobrać ofertę do swoich potrzeb.
- W ramach pakietu Standard otrzymacie dostęp do sieci VPN, ochronę przed malware i blokowanie reklam.
- W ramach pakietu Plus dodany zostanie menedżer haseł i skaner naruszenia ochrony danych. Oraz oczywiście pierwszy próg.
- Najwyższy pakiet, czyli plan Complete to naprawdę kompleksowa oferta. Zawiera powyższe plany oraz dodaje szyfrowanie najnowszej generacji i 1 TB miejsca w chmurze.
Plany można wykupić na miesiąc, rok lub dwa lata. Koszt miesiąca przy płatności comiesięcznej to (zaczynając od pakietu Standard) odpowiednio 47,39 PLN, 51,29 PLN i 55,19 PLN. W przypadku planu rocznego i dwuletniego trzeba zapłacić cały koszt z góry, ale cena za miesiąc bardzo spada. W planie rocznym to odpowiednio 16,29 PLN za plan Standard, 20,19 PLN za plan Plus i 24,09 PLN za plan Complete. W planie dwuletnim to odpowiednio tylko 10,79 PLN za plan Standard, 14,69 PLN za plan Plus i 18,59 PLN za plan Complete.
To jednak nie wszystko. NordVPN również oferuje 30-dniową gwarancję ceny, ale przy płatności rocznej i dwuletniej dorzuca gratis 3 darmowe miesiące do każdego planu! Jest to oferta, którą zdecydowanie trudno pobić. Pamiętajcie jednak, że to oferta dla klienta indywidualnego: firmy szukające VPN do zastosowań biznesowych muszą się zgłosić po indywidualną wycenę.
Powiedzmy to sobie wprost: NordVPN nawet w najbogatszym planie jest dużo tańszy niż ExpressVPN!
ExpressVPN vs NordVPN – podsumowanie
Przez długi czas mogło się wydawać, że nasze starcie ExpressVPN vs NordVPN skończy się remisem. Oba VPN-y mają bardzo podobną ofertę i chociaż w przypadku funkcji i liczby serwerów przewagę miał NordVPN, to ExpressVPN mógł być ciekawszą opcją ze względu na dużo większą liczbę krajów, w których jego sieć jest dostępna.
Można śmiało przyjąć, że każdy producent chce tak po prostu stworzyć, jak najlepsze oprogramowanie, z najwyższą możliwą ochroną użytkownika. Z tego powodu nie jest dziwne, że oba VPN będą oferować zbliżone funkcje. Szczególnie gdy mówimy o programach obecnych na rynku od dziesięciu lat. W pewnych sprawach jest jednak między nimi gigantyczna różnica.
Gdy sprawdziliśmy cenę, okazało się, że NordVPN wygrywa to starcie, oferując zauważalnie niższe koszty nawet za swój najwyższy pakiet. W dodatku całość oferty jest bardziej czytelna i w praktyce udowadnia, czym jest bycie “przyjaznym dla użytkownika”. Chowanie cen przed klientem nie jest przyjazną praktyką.
WARTO PRZECZYTAĆ:





