
Surfshark vs NordVPN, to dopiero dylemat. Wybór odpowiedniego VPN może być ciężkim kawałkiem chleba. W końcu celem jest zapewnienie bezpieczeństwa, więc nie można zdać się na pośpieszny, losowy wybór. Ważne jest kompleksowe podejście, to czy ochroni wszystkie urządzenia, czy nie spowolni działania oraz oczywiście cena.
Przeglądając Internet samemu, mogliście dojść do wniosku, że dwa tytułowe VPN-y spełniają wszystkie warunki. Pora sobie w takim razie odpowiedzieć na jedno pytanie: jaki VPN wybrać: NordVPN, czy Surfshark? Zapraszamy do porównania: Surfshark vs NordVPN!
Surfshark vs NordVPN – podstawowe informacje
Przeglądając strony internetowe obu programów trudno nie oprzeć się ich niezaprzeczalnemu urokowi. Na pierwszy rzut oka obie są kolorowe i przykuwają wzrok. Dzięki temu już na drugi rzut oka można jednocześnie stwierdzić, że strony są również konkretne, jasno przekazują informacje i nie marnują czasu użytkownika. Pozwalają nawet sprawdzić adres IP komputera! To już na starcie duży plus dla obu konkurentów. Przytoczmy w takim razie podstawowe informacje na ich temat.
NordVPN to w tym momencie jedna z bardziej popularnych sieci VPN, co już samo w sobie świadczy o jej jakości. Oferta NordVPN pozwala na szeroki dobór narzędzi stawiających sobie za cel zapewnienie anonimowości, prywatności i ochrony przed atakami. Dostarcza niecałe 6 tysięcy serwerów w 60 krajach do omijania blokad regionalnych. Oferuje zabezpieczenia klasy wojskowej oraz ochronę naprawdę wielu różnych platform i urządzeń obsługiwanych przez prawie wszystkie systemy operacyjne. Szczegóły znajdziecie w pełnej recenzji NordVPN.
Surfshark VPN to wschodząca gwiazda sceny VPN, która do przyciągnięcia nowych klientów używa przede wszystkim konkurencyjnych cen. Wiąże się to z zapewnieniem dostępu do “tylko” 3200 serwerów w 100 krajach. Wśród dostępnych narzędzi ochrony ma między innymi blokowanie reklam i zaawansowane szyfrowanie AES-256. Podobnie jak poprzednik jest dostępny na tak wielu urządzeniach i systemach operacyjnych, że trudno “nie trafić” w ich ofertę.
Podstawowa oferta może wydawać się podobna, tak jak podobne wydają się strony internetowe obu VPN. Nie jest to przypadek: obie strony są odzwierciedleniem dobrych wzorców tworzenia stron. Tak samo, jak oba programy czerpią z najlepszych praktyk przy ochronie swoich użytkowników.
Surfshark vs NordVPN – bezpieczeństwo i prywatność
Znamy już podstawy, zajmijmy się teraz konkretami. W końcu sieć VPN wybieramy właśnie z tych dwóch powodów: żeby zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo i prywatność. Na pierwszy rzut oka NordVPN i Surfshark mogą być podobne. Jak jest naprawdę?
- Szyfrowanie – Oba VPN-y używają najwyższej klasy szyfrowania AES-256, które jest przodującym standardem ochrony w branży.
- Protokoły – Oba programy dają szeroki wachlarz protokołów do wyboru, w tym: OpenVPN, IKEx2/IPSec i WireGuard. Różnice są nieznaczne.
- Zapisywanie logów – NordVPN, tak jak i Surshark stosują ścisłą politykę niezapisywania logów. To oznacza, że nie zbierają żadnych danych użytkownika, w tym: historii przeglądania internetu, adresów IP, zużycia łącza, ani żadnych innych danych, które mogą prowadzić do identyfikacji użytkownika.
- Dodatkowe funkcje – Oba VPN-y oferują szeroki dostęp do dodatkowych funkcji poszerzających twój wpływ na ochronę danych. Są to między innymi: antywirusy, menedżery haseł, adblokery i blokada zbierania ciasteczek.
Jeśli chodzi o prywatność i bezpieczeństwo ciężko zarzucić cokolwiek obu kandydatom. W tym miejscu raczej nie rozstrzygniemy przewagi jednego VPN na drugim oba stawiają ochronę użytkowników na pierwszym miejscu.
NordVPN vs Surfshark – porównanie prędkości
Dla wielu to może być najważniejsza kwestia, oczywiście zaraz po bezpieczeństwie. Często włączenie VPN może objawiać się spowolnieniem działania internetu. Czemu tak się dzieje? To z powodu sposobu działania. VPN do ochrony twoich danych kieruje cały twój ruch sieciowy wirtualnym tunelem przez swoje serwery, gdzie dane są szyfrowane. Ten dodatkowy krok w połączeniu przy słabej infrastrukturze może objawiać się wyraźnym spowolnieniem działania. Jak w tej kwestii wypadają nasi bohaterowie?
Patrząc na prędkość samą w sobie, obie sieci VPN oferują imponującą prędkość działania. Wybierając lokalne serwery, nie powinniście zauważyć żadnego spowolnienia. Czemu akurat lokalne? Ponieważ wybór dalej położonych serwerów jednoznacznie zwiększa fizyczną odległość, a to ma również wpływ na drogę, jaką muszą przebyć twoje dane.
Im dalszy (w sensie położenia geograficznego) serwer wybierzecie, tym spowolnienie i wyższy ping mogą być bardziej zauważalne. Tyczy się to w szczególności serwerów Afrykańskich i tych z Ameryki Południowej. Jest to niestety nie do przeskoczenia. Duże znaczenie będzie też mieć konfiguracja VPN i wybór odpowiedniego protokołu.
NordVPN vs Surfshark – lokalizacje serwerów
Prędkość jest ważna, ale dla wielu to właśnie lokalizacja serwerów VPN będzie najważniejsza. Czemu? Gdyż dla wielu to właśnie zmiana VPN ma największe znaczenie. Możliwość wirtualnej zmiany kraju, z której pochodzi użytkownik, pozwala na ominięcie blokad regionalnych i zakup dóbr cyfrowych (np. gier lub abonamentów) taniej. Na ten moment najpopularniejsze kierunki to Turcja i Argentyna, chociaż przydają się również Niemcy i Stany Zjednoczone. Czy NordVPN i Surfshark oferują te kierunki? Tak!
NordVPN oferuje prawie 6 tysięcy serwerów (dokładnie 5947) w 60 krajach. Wszystkie ultraszybkie, bez ograniczeń przepustowości i niezapisujące logów. W dodatku ma w swojej ofercie specjalne serwery pod różne typy aktywności, np.:
- Serwery standardowe – zoptymalizowane typowo pod kątem ochrony użytkownika.
- Double VPN – zapewniające jeszcze lepszą ochronę.
- Onion Over VPN – kieruje ruch przez sieć Tor (The Onion Router – Cebulowy Router).
- Maskowane serwery – pomagają w omijaniu cenzury, gdy jesteś w kraju z ograniczonym dostępem do internetu.
- Dedykowany adres IP – Wielu ludzi zastanawia się, czy VPN zmienia IP. Nie zmienia, chociaż go maskuje. Ta funkcja pozwala uzyskać stały adres IP w kilku lokalizacjach przypisany tylko do was.
- Serwery P2P – zoptymalizowane do wymiany plików w sieci P2P.
Surfshark dla odmiany ma “tylko” 3200 serwerów, ale rozsianych po aż 100 krajach! Wszystkie serwery należą do bardzo szybkich maszyn (min 1 Gb/s), mają również tryb ukrycia faktu, że przeglądasz sieć z użyciem VPN. Działają wszystkie nowoczesne protokoły, a rejestry, ani żadne logi nie są zapisywane.


W przypadku lokalizacji widać pierwszą znaczącą różnicę miedzy NordVPN i Surfshark, chociaż nie jest to różnica, która pozwoliłaby określić, który z nich jest lepszy. To bardziej kwestia oczekiwań. NordVPN ma więcej serwerów, ale mniej lokalizacji. Ma też w swojej ofercie serwery dedykowane konkretnym typom aktywności. Surfshark ma mniej serwerów, ale oferuje więcej lokalizacji. Pytanie, na czym wam zależy bardziej.
NordVPN vs Surfshark – porównanie cen
Wiele razy już powtarzałem, że niektóre cechy jak bezpieczeństwo, czy lokalizacje serwerów mogą być najważniejsze. Chociaż w teorii za jakość się płaci i nie powinno się patrzeć na cenę, to przecież nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że czynnik finansowy może być decydujący w wyborze VPN. Przyjrzyjmy się dokładnie ofercie i cenom obu VPN.
Oferta NordVPN jest podzielona na trzy pakiety, których cena zależy od tego, co obejmują.
- Plan Standard oferuje VPN, ochronę przed malware i blokowanie reklam.
- Plan Plus oferuje to, co wyżej + menedżer haseł i skaner naruszenia ochrony danych.
- Plan Complete to najbardziej kompleksowa oferta. Obejmuje pozostałe plany, a dodaje 1 TB miejsca w chmurze i szyfrowanie najnowszej generacji
Każdy plan można wykupić na określony okres. Najsłabiej prezentują się oczywiście pakiety miesięczne. Te kosztują odpowiednio 47,39 PLN za plan Standard, 51,29 PLN za plan Plus i 55,19 PLN za plan Complete.
VPN zyskuje najwięcej, gdy działa jednak cały czas, a nie przez miesiąc. Producenci o tym wiedzą, dlatego ceny planów długoterminowych są odpowiednio niższe dla zachęcenia potencjalnych klientów. Płacąc z góry za rok cena miesięczna to: 16,29 PLN za plan Standard, 20,19 PLN za plan Plus i 24,09 PLN za plan Complete., a płacąc za dwa lata i korzystając ze specjalnej oferty NordVPN, cena jednego miesiąca to 10,79 PLN za plan Standard, 14,69 PLN za plan Plus i 18,59 PLN za plan Complete.
Plany roczne i dwuletnie dodają również trzy miesiące gratis, które realnie jeszcze obniżają powyższe ceny. Macie też 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, jeśli coś wam się nie spodoba. Każda oferta obejmuje ochronę wielu urządzeń, w tym VPN w telefonie.
Surfshark oferuje swoje usługi w bardzo podobny sposób. Można wybrać jeden z trzech pakietów na jeden z trzech okresów rozliczeniowych. Co obejmują poszczególne pakiety?
- Pakiet Surfshark Starter obejmuje VPN, blokadę reklam i okienek cookie.
- Pakiet Surfshark One dorzuca ochronę antywirusową i przed złym oprogramowaniem, powiadomienia o wyciekach danych, a także generator danych i adresów email.
- Pakiet Surfshark One+ zawiera to, co dwa powyższe oraz zapewnia możliwość usunięcia danych z baz firm i z wyszukiwarek osób.
Plany miesięcznie kosztują odpowiednio: 58,29 PLN, 74,29 PLN i 82,29 PLN. Widać znaczącą różnicę względem NordVPN.
Surfshark, podobnie jak NordVPN, oferuje znaczne obniżki, gdy zdecydujecie się na plan roczny lub dwuletni. W przypadku tego drugiego jest znacząco tańszy! Po kolei: cena miesięczna za pakiety w planie rocznym to odpowiednio 16,49 PLN, 17,49 PLN i 26,49 PLN. W planie dwuletnim, przy skorzystaniu ze specjalnej oferty Surfshaka, to odpowiednio 8,19 PLN za pakiet Surfshark Starter, 11,19 PLN za pakiet Surfshark One i 16,19 PLN za pakiet Surfshark One+.
W podobnym stylu dostaniecie gratisy, jednak tylko w planie dwuletnim. Najtańszy plan dostanie 3 miesiące gratis, drugi plan 4 miesiące gratis, a najwyższy plan 5 miesięcy gratis. Każda oferta obejmuje ochronę wielu urządzeń, więc VPN na Maca czy Androida nie będzie problemem. Podobnie jak zwrot pieniędzy w 30 dni, jeśli się rozmyślicie.
Surfshark vs NordVPN – łatwość obsługi
Łatwość obsługi to coś, co łatwo przeoczyć. Czemu? Wielu z nas po prostu, po tym, jak dowie się jak używać VPN, po prostu zostawi go włączonego w tle i zapomni. Bez potrzeby codziennej interakcji łatwo zlekceważyć dobre prokonsumenckie rozwiązania zastosowane w obu VPN.
Oba VPN oferują proste ściąganie i czytelny proces instalacji. Interfejs użytkownika pozwala łatwo odnaleźć się w obsłudze. Przycisk włączenia VPN jest odpowiednio widoczny, podobnie jak wybór serwera. Ciężko odróżnić czymś jeden od drugiego i jest spora szansa, że będzie to dla was kwestia gustu.
Surfshark vs NordVPN – dodatkowe funkcje
Wiele dodatkowych funkcji zapewnianych przez oba programy pojawiło się już w tekście. Zbierzmy to wszystko w jednym miejscu i dodajmy to, o czym jeszcze nie mówiliśmy. Jakie dodatkowe funkcje zapewniają Surfshark i NordVPN?
- Support – Może się to wydawać oczywiste, ale przez 24 godziny 7 dni w tygodniu czeka na was pomoc techniczna pod telefonem lub mailem. Nic się nie powinno wydarzyć, ale pewnych sytuacji nie da się przewidzieć. Świadomość, że ktoś czuwa gotowy wam pomóc, wpływa na poczucie bezpieczeństwa.
- Oba VPN-y są pełne dodatkowych funkcji – Dodatkowa ochrona? Jest. Antywirus? Jest. Blokery reklam? Są. Wybór lokacji? To absolutna podstawa. Do tego NordVPN dodaje wybór rodzaju serwera, które mogą być zoptymalizowane pod różne czynności, a Surfshark możliwość generowania danych i kontrolę nad wyciekami.
- Obsługa wielu urządzeń – Bez problemu dowiecie się jak ustawić VPN w telefonie, ochronić konsole, telewizory i praktycznie każde urządzenie korzystającego z domowego WiFi.
- Obsługa wielu systemów operacyjnych – Podobnie jak w przypadku konkretnych urządzeń: ciężko wymienić wszystkie. Oba VPN-y to prawdziwie kompleksowa ochrona.
Surfshark vs NordVPN – zalety
Zbliżamy się powoli do końca naszego porównania Surfshark vs NordVPN. Podsumujmy, czego się dowiedzieliśmy.
Jakie są zalety NordVPN?
- Wielka sieć serwerów. Prawie 6 tysięcy serwerów w 60 krajach.
- Szyfrowanie najwyższej klasy.
- Nie zapisuje żadnych danych użytkowników.
- Łatwy w obsłudze.
- Konkurencyjna cena.
- Serwery dedykowane konkretnym funkcjom.
- Sporo dodatkowych funkcji, w tym takich zwiększających poziom bezpieczeństwa.
- Darmowy miesiąc do wypróbowania usługi.
- Możliwość ochrony wielu urządzeń obsługiwanych przez różne systemy operacyjne.
Jakie są zalety Surfshark?
- Mnóstwo lokacji: aż 100 krajów do wyboru!
- Najwyższej klasy szyfrowanie.
- Nie przechowuje danych użytkowników.
- Łatwy w użytkowaniu.
- Najniższa cena na rynku w planie dwuletnim.
- Mnóstwo dodatkowych funkcji w tym kontrola nad wyciekami i generowanie losowych danych.
- Miesiąc na wypróbowanie.
- Ochrona wielu urządzeń.
Surfshark vs NordVPN – wady
To, co ma zalety, musi mieć również wady. Porównajmy wady NordVPN vs Surfshark!
Jakie wady ma NordVPN?
- Dosyć drogi w ujęciu miesięcznym. W planach wielomiesięcznych jest konkurencyjny, ale nie najtańszy.
- Wiele serwerów, ale “tylko” 60 krajów do wyboru.
Jakie są wady Surfshark?
- Najdroższy w ujęciu miesięcznym; darmowe miesiące tylko w planach dwuletnich.
- Co prawda do wyboru jest aż 100 krajów, ale serwerów jest “tylko” trochę ponad 3000.
Surfshark, czy NordVPN? Który lepszy?
Chociaż bardzo bym chciał móc określić jednoznacznie, których z przedstawionych VPN-ów, NordVPN, czy Surfshar jest lepszy, to nie mogę. Oba VPN-y to przykłady świetnego oprogramowania, łatwego w obsłudze i pełnego prokonsumenckiej postawy, widocznej na każdym kroku. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, a często różnią się w bardzo niewielkich tematach!
To właśnie ta ostatnia kwestia powinna być dla was decydująca. Nie trzeba się zastanawiać, czy VPN jest legalny, a zastanowić nad tym, czego dokładnie oczekujecie. Największe znaczenie ma dla was cena? Surfshark będzie lepszy. Największe znaczenie ma liczba serwerów? To NordVPN wysuwa się na pierwsze miejsce. Ostatecznie nie musicie mieć żadnych obaw: wybierając którykolwiek z nich, dobrze traficie.
WARTO PRZECZYTAĆ:





