Użytkownicy VPN-ów lub ci, którzy rozważają korzystanie z takiego rozwiązania, często zastanawiają się, czy VPN zmienia IP i czy dzięki takiej usłudze można ukryć swoje IP. Tak oczywiście działa VPN. Zmiana IP to jedna z najważniejszych funkcji tego rozwiązania. Oto wszystko, co warto wiedzieć, zanim skorzystasz z VPN.

Czy VPN zmienia IP?

W przypadku VPN zmiana adresu IP to jedna z podstawowych funkcji tej usługi. Dzięki temu użytkownik może ukryć realny adres swojego komputera, a dla innych uczestników globalnej sieci, w tym głównie dla serwerów, na których znajdują się strony internetowe, będzie widoczny jako zupełnie inny adres. Odpowiednia konfiguracja VPN sprawia więc, że całkowicie ukrywamy adres IP, maskując tym samym swoją tożsamość. 

Warunkiem jest jednak aktywne działanie VPN. Jeśli nie włączymy tej funkcji w systemie, na zewnątrz widoczny będzie nasz prawdziwy adres IP. A jak sprawdzić, czy VPN działa? Większość programów VPN ma dedykowane menu, w którym jednym przyciskiem aktywujemy usługę. Tak wygląda podgląd adresu IP po połączeniu się z VPN-em w usłudze Surfshark:

vpn adres ip surfshark

Alternatywnie można też wejść na stronę służącą do odczytywania adresu IP (np. whatismyipaddress.com) i tam zweryfikować, jaki adres IP się wyświetla. 

VPN zmiana IP – na jakiej podstawie to działa?

Dla usługi VPN zmiana IP to dosłownie chwila, ale pod przysłowiową maską dzieje się całkiem sporo, aby to osiągnąć. Warto więc sprawdzić, jak działa VPN. Najprościej zobrazować to na przykładzie.

Gdy przeglądamy internet bez aktywnego połączenia VPN, wejście na każdą stronę internetową ujawnia nasz adres IP – serwery mają do niego dostęp, dzięki czemu portale wiedzą np. z jakiego kraju się łączymy.

Gdy włączymy VPN (jeśli nie wiesz, jak – sprawdź jak włączyć VPN), cały nasz ruch internetowy jest przepuszczany przed dodatkowy serwer. My wysyłamy więc żądanie do serwera VPN, a on realizuje je dalej, wyświetlając nam strony internetowe itp. Różnicą w tym przypadku jest jednak fakt, że serwisy, z którymi się łączymy, widzą adres IP serwera VPN, a nie nasz. Dzięki temu nie są w stanie nas namierzyć.

NordVPN włączony na laptopie

VPN zmiana IP za darmo – czy możliwa jest darmowa zmiana IP?

Większość renomowanych usług VPN, którymi można zabezpieczyć nasze urządzenia, działa w ramach opłacanych co miesiąc abonamentów. Czy to oznacza, że VPN zmiana IP za darmo nie jest możliwa?

Nic z tych rzeczy. W sieci znaleźć można wiele usług, które umożliwiają darmową zmianę adresu IP. Dostępne są, chociażby rozszerzenia do popularnych przeglądarek, takich jak Google Chrome czy Microsoft Edge. Opera posiada natomiast funkcję VPN wbudowaną bezpośrednio w przeglądarkę. W przypadku takiego VPN zmiana IP za darmo sprowadza się więc do kliknięcia jednego przycisku. Nie będzie problemem nawet dla mniej zaawansowanych użytkowników.

VPN zmiana adresu IP – dlaczego warto?

Zmiana adresu IP i korzystanie z VPN niesie ze sobą wiele korzyści i niekoniecznie muszą się one kojarzyć z nielegalną działalnością. Dzięki korzystaniu z VPN i zmianie adresu IP anonimizujemy swoją aktywność w sieci. Dostawcy witryn internetowych nie mogą namierzyć naszego prawdziwego adresu, przez co mają znacznie mniej danych na nasz temat. Dzięki temu nie mogą wyświetlać nam personalizowanych reklam.

Zmiana adresu IP sprawia także, że zyskujemy dostęp do materiałów z geoblokadą. Decydując się np. na adres ze Stanów Zjednoczonych, możemy oglądać zawartość Netfliksa i innych usług streamingowych przygotowanych z myślą o tamtejszym rynku. Osoby przebywające za granicą mogą natomiast nadal korzystać z oferty dla Polski, zmieniając swój adres IP na polski.

Zmiana adresu IP przydaje się także w krajach, w których wolność słowa jest mocno ograniczona, a dostęp do wybranych serwisów zakazany. Wybierając IP z innego kraju, można obejść te blokady i wyświetlić treści, które normalnie nie byłyby dostępne. 

Ponadto korzystanie z VPN i zmiany adresu IP zazwyczaj wiąże się z dodatkowym szyfrowaniem naszego ruchu sieciowego. Warto więc korzystać z takiego rozwiązania, gdy łączymy się z siecią przez publiczne Wi-Fi. Z aktywnym VPN-em i szyfrowaniem danych minimalizujemy ryzyko wycieku prywatnych informacji, w tym loginów i haseł do popularnych portali internetowych. Nawet jeśli ktoś podczas takiego połączenia przechwyci jakieś dane, to nic z nimi nie zrobi, gdyż będą zaszyfrowane.

Zmiana IP przez VPN — podsumowanie

Zmiana IP przez VPN to przede wszystkim sposób na zapewnienie sobie bezpieczeństwa w sieci. Na tym jednak zastosowanie VPN-ów się nie kończy. Jak już wyjaśniliśmy, przydają się one w codziennym życiu na różne sposoby. Warto więc w taką usługę zainwestować, szczególnie biorąc pod uwagę, że tanie i dobre VPN-y, takie jak Atlas VPNN, zaczynają się już od kosztu rzędu kilka-kilkanaście złotych miesięcznie (przy dłuższych subskrypcjach).

Gdzieniegdzie wciąż panuje przekonanie, że VPN to coś dla osób, które „siedzą” w świecie IT, czy też robią w sieci rzeczy, które nie chciałyby, aby wypłynęły na światło dzienne. W rzeczywistości zmiana adresu IP przez VPN może na ten czy inny sposób przydać się praktycznie każdemu, i nie trzeba wcale mieć nic do ukrycia, aby NordVPN, wspomniany wcześniej Atlas czy Surfshark okazał się użytecznym narzędziem.

WARTO PRZECZYTAĆ:

cactusvpn Recenzja CactusVPN – wszystko, co musisz wiedzieć
Rynek VPN jest tak wyjątkowo bogaty w przeróżne aplikacje, że ciężko jest wyróżnić się wschodzącym gwiazdom. Jest jednak kilka sposobów na trafienie w gusta potencjalnych
blokada vpn Blokada VPN – czym jest i jak sobie z tym poradzić?
Virtual Private Network to potężne narzędzie zapewniające prywatność i bezpieczeństwo online, o ile działa prawidłowo, a więc nie następuje blokada VPN. Wyobraź sobie, że surfujesz
samsung tv vpn VPN na Samsung TV — jaki wybrać i jak go ustawić?
Masz telewizor Samsunga i chcesz uruchomić na nim VPN, aby omijać geoblokady zawarte w serwisach streamingowych? Dobrze trafiłeś! W tym artykule podpowiemy, jak włączyć VPN
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *