Popularny wśród największych melomanów gadżet znów wraca do łask. Gramofon na winyle nazywany też adapterem oraz odtwarzaczem płyt winylowych po raz pierwszy został skonstruowany przez Emila Berlingera w 1887 roku. Po pojawieniu się cyfrowej dystrybucji muzyki został na jakiś czas zepchnięty w cień. Teraz ponownie cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród fanów oryginalnych brzmień.
Zasada działania gramofonu
Urządzenie wytwarza dźwięki dzięki drganiom powietrza. Bezpośredni wpływ na nie mają rozchodzące się zmiany ciśnienia zakodowane w wyżłobieniach nośników informacji. Po nieregularnych, spiralnych rowkach przesuwa się igła urządzenia, której wibracje przekształcane są na sygnał elektryczny. Innowacyjne rozwiązania pozwalają zastąpić ją światłem laserowym. W przypadku nowszych modeli gramofonów możliwa jest modyfikacja elektroniczna materii dźwiękowej. Dzięki temu odczytany sygnał jest czystszy, mocniejszy i możliwy do reprodukcji również w głośnikach.
Rodzaje gramofonów
Podział gramofonów winylowych na trzy podstawowe kategorie w największym stopniu uzależniony jest od sposobu obsługi tych urządzeń. Obecnie rynek muzyczny oferuje następujące rodzaje adapterów:
- manualny,
- półautomatyczny,
- automatyczny.
Ze względu na jakość zastosowanych do ich produkcji materiałów oraz poziom automatyzacji różnią się ceną.
Najtańszą opcją jest zakup gramofonu manualnego, uchodzącego za najprostszy i najbardziej tradycyjny. Model ten wymaga od użytkownika wykonania samodzielnie wszystkich niezbędnych czynności, tj. podniesienie / opuszczenie ramienia, zmiana strony płyty, ustawienie igły oraz wyłączenie po zakończeniu odtwarzania.
Za najdroższą, ale też najbardziej zaawansowaną technologicznie wersje uważa się gramofony automatyczne. Dzięki wbudowanemu mechanizmowi sterującemu ramieniem są łatwe w obsłudze. Mogą być zaprogramowane tak, aby samoistnie włączać i wyłączać płytę oraz odtwarzać ją w pętli.
Kompromis stanowi półautomat, którego tylko niektóre parametry należy ustawić ręcznie. Ciekawą ofertę gramofonów znajdziesz na https://winylownia.pl/pl/menu/sprzet/gramofony-242.html
Najważniejsze parametry
Rozpoczęcie przygody z winylami związane jest z decyzją dotyczącą zakupu wymarzonego modelu. Najkorzystniejszą opcją jest nabycie nowego gramofonu, gdyż często używane produkty, mimo zadbania, nie odtwarzają akompaniamentu tak jak powinny.
Przed wyborem urządzenia, dzięki któremu na nowo zostanie odkryty na czar ulubionych płyt, warto zapoznać się z podstawowymi parametrami mającymi wpływ na jakość wytwarzanego dźwięku.
Podstawa
Decyduje o jakości brzmień poprzez tłumienie niekorzystnych drgań. W dużej mierze zależy od niej waga gramofonu. Przyjęło się, że aby zminimalizować do minimum ryzyko drżenia powinna być drewniana, stabilna oraz ciężka.
Talerz
Na nim umieszczany zostaje nośnik informacji w postaci płyty winylowej. Aby talerz spełniał w jak największym stopniu swoją funkcję, podobnie jak podstawa, musi być stabilny.
Napęd
Element występuje w trzech odmianach przekładkowej, paskowej i bezpośredniej. Za najbardziej tradycyjny uważa się paskowy, gwarantujący cichą pracą. Bezpośredni to kosztowna, najbardziej zaawansowana opcja stosowana głównie przez DJ-ów, chcących uzyskać perfekcyjne brzmienie.
Igła
Odczytuje sygnał z rowków płyty oraz przesyła go do wyjścia. W podstawowych modelach stosuje się szlif sferyczny, zaś w opcji premium – liniowy.
Wkładka
W najtańszych wersjach sprzętu zastosowanie znajdują wkładki MM. Natomiast w gramofonach lepszej jakości – MC.
Gramofon winylowy to gadżet, który powinien być w domu każdego melomana. Dźwięki wybrzmiewające z urządzenia nie tylko budują nastrój, ale także wpływają na poprawę humoru. Nie zwlekaj! Zamów go już dziś i przekonaj się, jakie są jego inne zalety!
WARTO PRZECZYTAĆ: