Posiadanie własnego kina w domu staje się coraz bardziej popularne. Czy wygodny fotel i duży ekran wystarczą do tego, aby stworzyć w naszych prywatnych czterech ścianach taki sam klimat, jaki panuje w sali kinowej? Jak powinno wyglądać kino w domu i jakie ma zalety? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

Kino domowe — na początek

Sala kinowa w domu, to nie to samo, co kino domowe. Gdzie zatem znajduje się kino domowe i z czego się składa? Pierwsze pomieszczenie, jakie przychodzi nam na myśl, to salon. Jeżeli to w nim chcemy stworzyć miejsce do ciekawego spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, warto zdecydować się na zakup kina domowego, czyli sprzętu, który dostarczy nam niezwykłych wizualnych i dźwiękowych wrażeń.

Kino domowe to sprzęt audio-video, w skład którego wchodzi:

  • źródło sygnału w postaci odtwarzacza Blu-ray lub DVD,
  • elementy audio, czyli wzmacniacz, który służy do odtwarzania dźwięku przestrzennego,
  • zestaw głośnikowy,
  • telewizor lub projektor z ekranem projekcyjnym.

W zestawie kina domowego otrzymujemy 5 głośników, które należy umieścić wokół miejsc siedzących. Takie rozwiązanie sprawia, że jesteśmy otoczeni przez dźwięk, dzięki czemu czujemy się tak, jakbyśmy sami uczestniczyli w akcji filmu, a przez to nasze wrażenia są potęgowane.

Sala kinowa natomiast wymaga posiadania osobnego pomieszczenia. Gdzie w takim razie najlepiej zaaranżować pokój kinowy we własnym domu?

Gdzie znaleźć miejsce dla sali kinowej w domu?

Nie wszystkie pomieszczenia w domu nadają się na prywatne kino. Jeżeli zastanawiamy się nad tym, czy nasz salon będzie odpowiednim miejscem dla stworzenia sali kinowej, powinniśmy nastawić się na dodatkowe koszty związane z aranżacją tego miejsca. Musimy więc zakupić rolety lub zainwestować w ciemne zasłony, które pozwolą nam stworzyć odpowiednią atmosferę. Ciekawym pomysłem będzie także przystosowanie innego niż salon, odrębnego miejsca.

para jedząca popcorn

Aby uzyskać kinową atmosferę i cieszyć się obrazem wysokiej jakości, domowa sala kinowa powinna być zacieniona, a jej ściany pomalowane na ciemne kolory np. grafitowy lub granatowy. Nie powinniśmy wybierać innych farb niż matowe, ponieważ światło emitowane przez projektor może się odbijać, pogarszając nasz komfort oglądania filmów.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych często decydują się na stworzenie sali kinowej w piwnicy, w garażu, na poddaszu czy też w dodatkowym pokoju. Dobrym rozwiązaniem będzie także uwzględnienie osobnego pomieszczenia na prywatną salę kinową już na etapie projektu budowy domu, a wówczas nie będziemy musieli robić dodatkowych remontów.

Specjalnie zaprojektowany, wyciszony pokój kinowy pozwoli nam na oglądanie filmów i słuchanie głośnej muzyki o każdej porze dnia i nocy bez zakłócania spokoju innym domownikom. Prywatna sala kinowa sprawi, że będziemy mogli się zrelaksować i przyjemnie spędzić czas.

Jak wygląda aranżacja wnętrza prywatnego kina?

Przede wszystkim powierzchnia naszego prywatnego kina powinna wynosić minimum 20 m2. Dedykowana sala kinowa oddzielona od reszty domu może dostarczyć nam wrażeń na najwyższym poziomie. Najlepiej zaprojektować ją według określonych zasad i procedur, m.in. zadbać o odpowiednie nagłośnienie.

Warto więc skorzystać z usług, jakie proponują nam specjalistyczne firmy, które realizują spektakularne sale kinowe w domowym zaciszu. Tutaj możesz sprawdzić ofertę: hdcinema.pl.

Wygłuszanie

Pomieszczenie, które przeznaczyliśmy na aranżację pokoju kinowego, należy odpowiednio wygłuszyć. Izolacja akustyczna zapewnia właściwy komfort dźwiękowy oraz odpowiedni pogłos w domowej, prywatnej sali kinowej. Wnętrze możemy wyciszyć za pomocą różnych materiałów, które nie będą widoczne.

Najlepszym sposobem na wygłuszenie w okolicy stropu, jest zastosowanie sufitu podwieszanego, który posiada wysoki współczynnik pochłaniania dźwięku. Obniża on pogłos w pomieszczeniach i tłumi hałasy. W suficie podwieszanym możemy schować oświetlenie, które złagodzi kontrast pomiędzy ciemną salą kinową a jasnym ekranem. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy w stanie oddać odpowiedni charakter obrazu, który pochłonie całą naszą uwagę.

Ściany możemy wyciszyć płytami gipsowo-kartonowymi, a przestrzeń za nimi wypełnić wełną mineralną, wówczas w ścianie możemy ukryć głośniki.

Kolejnym elementem, który sprawi, że uzyskamy najlepsze efekty izolacji akustycznej, jest zastosowanie podłogi pływającej. Podłoga pływająca składa się z kilku warstw.

Najpierw musimy wyrównać powierzchnię i zabezpieczyć ją przed wilgocią, stosując folię paroizolacyjną, następnie powinniśmy zastosować materiał podkładowy, który poprawi właściwości akustyczne pomieszczenia. Na tak przygotowaną powierzchnię możemy położyć panele. Podłoga tego typu wygłusza dźwięki uderzeniowe np. kroki, rozmowy oraz muzykę.

kobiety oglądające film

Wyciszenie wnętrza jest świetnym rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak, że zabieg ten nieco zmniejszy przestrzeń (o ok. 20-30 cm). Jednak i na to jest rada! Aby odzyskać kilka centymetrów powierzchni zaabsorbowanej przez wyciszenie, warto ukryć głośniki. Najlepszym rozwiązaniem będzie montaż nagłośnienia w ścianie.

Tak odpowiednio wyciszone wnętrze dostarczy nam wiele emocji i wrażeń podczas seansu.

Ekran i projektor do kina domowego

W jakiej wielkości ekran powinniśmy zainwestować, aby cieszyć się komfortowym oglądaniem naszych ulubionych filmów oraz seriali w prywatnym kinie domowym?

Najpierw postawmy na zakup projektora, a następnie dobierzmy do niego ekran projekcyjny, który pasuje do obrazu wyświetlanego przez tenże projektor. Przeważnie projektory przeznaczone do domowego kina wyświetlają obraz w rozdzielczości Full HD 1920×1080 oraz UHD 4K 3840×2160, czyli w formacie 16:9.

Warto zainwestować w wysokiej klasy sprzęt, dzięki któremu uzyskamy spektakularne efekty podczas seansu filmowego. Dobry projektor jest w stanie wygenerować nawet trzykrotnie większy obraz niż telewizor w podobnej jakości. Wieczorne seanse filmowe będą więc dla nas niezapomnianym przeżyciem!

Nagłośnienie

Tworząc własne kino domowe, należy pamiętać, że istotna jest zarówno jakość zakupionych głośników, jak i ich odpowiednie ułożenie. Podstawowa zasada mówi o rozmieszczeniu głośników w pokoju w taki sposób, aby utworzyły trójkąt równoboczny lub równoramienny.

Centralny głośnik warto umieścić jak najbliżej ekranu, kolumny przednie skieruj pod kątem ok. 45 stopni w kierunku widza, a głośniki efektowe najlepiej sprawdzą się po bokach sali, nieco powyżej uszu słuchaczy. Sztuka polega na tym, by bez przestawiania głośności, widzowie wyraźnie słyszeli zarówno szept jak i dźwięki wybuchu, przy czym te drugie nie powinny zagłuszać pierwszych.

Odpowiednie nagłośnienie będzie się świetnie sprawdzało także podczas słuchania muzyki.

Fotele kinowe

Ważnym elementem wystroju naszej sali kinowej są wygodne meble, które sprawią, że czas spędzony w tym miejscu pozwoli nam się odprężyć i zrelaksować. Największą uwagę należy poświęcić wygodnym fotelom.

para oglądająca film

Warto wybierać modele rozkładane, które pozwolą nam uzyskać wygodną pozycję podczas seansu. Zwróćmy uwagę na to, czy wybrane, rozkładane fotele posiadają zagłówki i podłokietniki. Inwestując w takie meble zapewniamy pełen komfort zarówno sobie jak i naszym gościom.

Jakie są korzyści z prywatnego kina domowego?

Przede wszystkim do swojego własnego kina możemy wybrać się w wygodnym dresie. Nie płacimy za bilet i mamy możliwość wprowadzenia własnych zasad. Dodatkowo własna sala kinowa pozwala nam na przerwanie filmu w każdym momencie i odtworzenie go na nowo. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji tak nowoczesny sprzęt, że we własnym domu możemy stworzyć niemal takie same warunki, jakie panują w kinie komercyjnym.

Osobne kinowe pomieszczenie da nam poczucie luksusu, pozwoli na niebywały relaks i odcięcie się od spraw codziennych, a wybrany repertuar kinowy zależy wyłącznie od nas. Domowe kino to również świetny pomysł na oglądanie bajek z dziećmi na dużym ekranie i spędzenie czasu z rodziną.

Co więcej, projekty techniczne, wstępną aranżację sali, indywidualny dobór głośników i projektora oraz koncepcję akustyczną możemy zlecić firmie specjalistycznej, która stworzy nasze prywatne kino od początku do końca.

WARTO PRZECZYTAĆ:

projektor do domu Jaki projektor do domu wybrać? Ranking 8 modeli
Telewizor nie musi być jedynym wyborem do oglądania filmów, seriali czy po prostu telewizji. Projektor do domu może być genialną alternatywą, która ma sporo ciekawych
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *