Od premiery pierwszego komputera marzeniem wszystkich producentów było zmieszczenie podzespołów w niewielkiej obudowie np. o wielkości książki. Dzisiaj już chyba nikt nie ma wątpliwości, co do tego że marzenie to uległo spełnieniu. Mimo to, nie osiągnęliśmy szczytu minimalizmu, gdyż cały proces miniaturyzacji nadal postępuje.

Pierwszy pomysł na zrobienie komputera przenośnego wywodzi się od osoby Alana Kaya z firmy Xerox PARC. Zaprezentował on pomysł o nazwie Dynabook, który miał być komputerem wielkości zeszytu A4 z ekranem, klawiaturą, akumulatorem i łącznością bezprzewodową. Dzisiaj jest to absolutna “normalka”, jednak kiedyś był to pomysł co najmniej abstrakcyjny. Dynabook niestety doczekał się fizycznego odpowiednika, ale w kolejnych latach stał się motywacją dla twórców chcących go urzeczywistnić.

Osborne 1

Pierwszym komputerem przenośnym, który pojawił się w sprzedaży był Osborne 1, którego zaprezentowano w 1981 roku. Był to sprzęt o śmiesznych, jak na dzisiejsze czasy parametrach, ale ważne że działał. Najlepsze jest jednak to, że całość ważyła 12 kilogramów, ale całość była niesamowicie mobilna i można było ten komputer zabrać absolutnie w dowolne miejsce.

Historii ciąg dalszy…

Osborne 1 był urządzeniem, które przypominało masywną cegłę i z takim wyglądem raczej daleko mu do czegoś, co dzisiaj nazywamy laptopami. Na szczęście rok po premierze 12-kilogramowej cegły pojawił się pierwszy komputer, odpowiednik dzisiejszych laptopów. Mowa oczywiście o GRiD Compass, który na tamte czasy był niesamowicie drogi, przez co służył jedynie do zastosowań profesjonalnych np. w trakcie misji załogowych organizowanych przez NASA. Był to sprzęt wysokiej jakości z niebanalnymi wnętrznościami takimi, jak Intel 8086 i 340 kB pamięci bąbelkowej.

W 1989 roku do wyścigu włączyła się także firma Apple, która zaprezentowała komputer Macintosh Poirtable pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Mac OS 6.04. W 1991 pojawił się jeszcze bardziej kompaktowy model tej firmy o nazwie PoweBook 100, który stał się sprzedażowym hitem. Bardzo ciekawy stał się także PowerBook 520, którego premiera miała miejsce w 1994 roku, gdyż w tym modelu pozbytto się Trackball’a na rzecz dzisiejszego TouchPada!

Rozwój pamięci montowanej w komputerach przenośnych.

W trakcie tych kilkudziesięciu lat rozwoju komputerów przenośnych ewoluowały również podzespoły wewnętrzne. Warto przy okazji nawiązać do dysków, których historia także niesie ze sobą ciekawe niuanse. Zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową ciągle rosło, ale równolegle postępowała miniaturyzacja. Z tego powodu najpierw komputery przenośne wyposażano w stację dyskietek, potem zastąpiono ten pomysł kasetami, a na końcu nawet pamięcią bąbelkową. Największą popularność zdobyły jednak dyski twarde HDD, które stały się standardem i do dzisiaj cieszą się dużą popularnością.

Na początku montowano dyski o wymiarze 3,5 cala, które potem zastąpiono 2,5-calowymi i choć sam rozmiar dysków nie uległ zmianie to zmieniły się ich typy. Na początku XXI wieku popularność zaczęły zdobywać dyski półprzewodnikowe SSD zbudowane na bazie pamięci flash. Nie powiadają one w przeciwieństwie do HDD ruchomego talerza i głowicy, a więc czas zapisu i odczytu jest bardzo szybki. Dyski SSD są także bardziej odporne na przeciążenia związane z poruszaniem komputera, charakteryzują się one mniejszą wagą i enerooszczędnością.

Niestety przez wiele lat była to technologia dostępna dla komputerów z wyższej półki, ale obecnie spotyka się ją także w tańszych konstrukcjach. Tradycyjne nośniki SSD zamknięte są w 2,5-calowej obudowie ze złączem SATA, która gwarantuje im kompatybilność również ze starszymi komputerami, które wyposażone są w dysk HDD. Najnowszym rozwiązaniem są nośniki SSD M.2. M. 2. to złącze kart rozszerzeń instalowane bezpośrednio na płycie głównej kompytera. Zaprojektowano je z myślą właśnie o dyskach SSD i innych podzespołach. Takie rozwiązanie pomaga osiągnąć jeszcze lepsze wyniki szybkości transmisji danych niż w przypadku standardu SATA.

Źródło: Press / WĘC PR

WARTO PRZECZYTAĆ:

Najlepsze smartfony. Który model wybrać?
Ranking telefonów polecanych w 2024 obejmuje smartfony przeznaczone do użytku biznesowego i dla graczy oraz budżetowe modele dla użytkowników, którzy oczekują stabilnego działania systemu i
Gry na PC dla różnych typów graczy – ranking według gatunków
Istnieje wiele powodów, przez które gry na PC są tak lubiane i popularne, a jednym z nich jest mnogość gatunków, dzięki czemu każdy typ gracza
Nowoczesne technologie, które wkraczają do codziennego życia — które warto znać?
Rozwój technologii, w tym takiej, która może przydać się w codziennym życiu, nie skończył się na Internecie i smartfonach. Wciąż pojawia się wiele ciekawych, nowatorskich
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *