Technik tworzenia animacji jest multum. Przy ich wykorzystaniu powstają krótkometrażowe oraz długie, pełnometrażowe filmy. Jedną z nich jest animacja poklatkowa, czyli z angielskiego “stop motion animation”.

Z pomocą tej właśnie techniki stworzono wiele klasyków kina – wykorzystują ją także muzycy w teledyskach, firmy do reklam czy też reżyserowie do tworzenia filmów. Sprawdź, co warto wiedzieć o animacji poklatkowej oraz jak ją tworzyć.

Czym jest animacja poklatkowa? Podstawowe informacje o stop motion

Jest to jedna z wielu technik. Tworzenie stop motion polega na manipulowaniu obiektami i scenerią dosłownie – klatka po klatce. Twórca ma tak naprawdę całkowitą kontrolę nad każdym elementem produkcji. Animacje poklatkowe polegają na zrobieniu wielu zdjęć i później połączeniu ich w jeden film. Tworzy to złudzenie płynnego ruchu dla widza. Styl stop motion jest bardzo charakterystyczny, określany jako “satysfakcjonujący” do oglądania.

Animacja poklatkowa polega na komponowaniu kolejnych klatek filmu przez minimalne przesunięcie jednego lub wielu elementów scenerii. Możliwości są tu wręcz nieograniczone. Twórcy z całego świata produkują kolejne filmy przy użyciu techniki stop motion. Wykorzystują w tym celu figurki, żywych aktorów, rekwizyty itd. Opcji jest naprawdę wiele.

stop motion

Z pomocą animacji poklatkowej powstało wiele hitowych produkcji, które naprawdę warto poznać. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji:

  • Tim Burton – “Miasteczko Halloween”
  • Sam Fell, Chris Butler – “ParaNorman”
  • Henry Selick – “Koralina i tajemnicze drzwi”
  • Wes Anderson – “Wyspa Psów”
  • Brodka – “Krzyżówka Dnia”

Mimo wszystko tytułów jest znacznie więcej. Animacji stop motion można szukać w teledyskach, filmach, krótkometrażowych produkcjach, reklamach itd. Tworzenie takiego wideo nie wymaga wiele. Trzeba tylko posiadać podstawowe akcesoria do fotografii, sporo chęci oraz oczywiście inwencję.

Co jest potrzebne do tworzenia animacji poklatkowej? Najważniejszy sprzęt i akcesoria

Tak naprawdę nie trzeba mieć wiele, by zacząć tworzyć stop motion. Wystarczy pomysł, chęci, inwencja oraz drobna inwestycja. Jakość musi być przynajmniej satysfakcjonująca. Co jest więc potrzebne do tworzenia animacji poklatkowej?

  • Aparat fotograficzny – można wykorzystać lustrzankę, cyfrowy kompakt lub smartfon z wyższej półki. Zależy to wyłącznie od osobistych preferencji, możliwości finansowych oraz tego, jaką ostatecznie jakość ma oferować dana produkcja.
  • Statyw – modeli na rynku jest wiele. Ważne, by statyw po prostu był. Ujęcie do animacji poklatkowej musi być stabilne i ciągle dokładnie takie same. Nawet drobna zmiana będzie później zauważalna. Posiadanie statywu to wręcz podstawa do stop motion.
  • Tło – może być ono białą płachtą, zaplanowaną scenerią czy nawet pomalowaną ścianą. Wszystko zależy od wyobraźni i inwencji twórczej. Tło musi być przede wszystkim stabilne oraz stałe. Jego zmiany będą bardzo widoczne na animacji poklatkowej.
  • Rekwizytu lub (i) aktorzy – wszystko, co wystąpi w filmie. Animacje poklatkowe najłatwiej wykonywać se stabilnymi, stałymi rekwizytami. Im mniej ruchu, tym lepiej.
  • Światło – ważne, by podczas robienia zdjęć do stop motion, oświetlenie pozostawało takie same. Zmiany będą zauważalne na końcowym filmie. Warto o to zadbać kupując specjalne lampy do fotografii.
  • Komputer z programem do animacji, edycji wideo lub PhotoShopem – to on posłuży do przetworzenia zdjęć w efekt końcowy pod postacią animacji poklatkowej.

Jak widać, akcesoriów i potrzebnych sprzętów nie ma tak naprawdę wiele. Najważniejsza jest tutaj kreatywność oraz pomysł. Innowacyjne rozwiązania w animacji poklatkowej często spotykają się z bardzo pozytywnym odbiorem widzów, a także nie lada popularnością.

Animacja poklatkowa – jak ją wykonać? Przygotowanie oraz sesja zdjęciowa

Stworzenie stop motion to przede wszystkim inwencja twórcza oraz kreatywność. Pomysł ma największe znaczenie. Mimo wszystko przygotowanie i realizacja to także naprawdę ważne elementy. Dlatego właśnie poniżej przedstawiamy poradnik krok po kroku, jak tworzyć animację poklatkową. Najpierw należy jednak przemyśleć, co konkretnie będzie fotografowana, jaka będzie historia i rekwizyty. Można nawet napisać scenariusz oraz zawrzeć tam wszystkie najważniejsze kwestie. Później przechodzimy do realizacji:

  1. Przygotowanie aparatu – przydatny jest tu na przykład pilot lub interwałometr. Zdjęcia muszą być robione przy każdym przesunięciu rekwizytów. Fotografii w ten sposób będzie naprawdę dużo. Można także skorzystać z samowyzwalacza. Mimo wszystko wciskanie migawki ręcznie jest niezalecane, ponieważ może powodować drobne zmiany kadru, które będą niestety zauważalne.
  2. Wybór odpowiedniego miejsca – musi być ono dobrze i równo oświetlone. Oczywiście wszystko poprawić można za pomocą odpowiednich lamp światła ciągłego. Najważniejsze jest jednak to, by oświetlenie było stałe, nie mogą na nie wpływać zewnętrzne czynniki, ponieważ przy stop motion dokładność pozostaje bardzo istotna.
  3. Przygotowanie stanowiska – chodzi o tło, rekwizyty, rozstawienie statywu itd. Należy wszystko dokładnie ułożyć oraz poustawiać.
  4. Sprawdzenie ustawień aparatu oraz lamp – to bardzo ważna kwestia. Trzeba dopasować jasność oświetlenia, ostrość oraz balans bieli. Ustawienia powinny pozostać takie same przy każdym kolejnym zdjęciu, jeśli chodzi o daną scenę animacji poklatkowej.
  5. Rozpoczęcie sesji – gdy wszystko jest przygotowane, można przejść do działania.

animacja poklatkowa jak ją wykonać

Animacja poklatkowa to dość prosta w wykorzystaniu technika. Mimo wszystko jest ona naprawdę czasochłonna. Twórca musi sam wykreować każdą, kolejną klatkę obrazu i zrobić jej zdjęcie. Wyprodukowanie dłuższego filmu może zająć nawet wiele miesięcy pracy. Proste produkcje da się stworzyć nawet w jeden dzień.

Animacja poklatkowa i jej montaż – jak to zrobić? Które programy wykorzystać?

Stworzenie animacji stop motion wymaga także jej zmontowania. Po przeprowadzeniu sesji zdjęciowej masz setki lub tysiące fotografii, które trzeba przekształcić w film. Sposobów istnieje tutaj sporo, ponieważ wiele programów umożliwia taką opcję. Najważniejsze jest jednak posiadanie komputera – najlepiej wydajnego, ponieważ sporadycznie montaż może wymagać dobrych podzespołów, inaczej praca będzie mało komfortowa.

Bardzo dobrym wyborem będzie Adobe Photoshop. Ten program idealnie sprawdza się w łączeniu oraz obróbce zdjęć. Jest jednak płatny. Można wykorzystać dowolną wręcz aplikację do montażu – iMovie, Windows Movie Maker lub narzędzia online, jak GIPHY. Wybór jest ogromny, wiele zależy tutaj od osobistych preferencji. Animacja poklatkowa będzie wyglądać lepiej lub gorzej w zależności od wykonanej sesji zdjęciowej. Wykorzystany do montażu program ma raczej drugorzędne znaczenie.

Animacja poklatkowa, jeśli chodzi o edycję, jest dość prosta. Wystarczy tylko połączyć wszystkie zdjęcia w film. W zależności od preferencji producenta może on oferować dowolną liczbę klatek na sekundę. Niektóre programy pozwalają edytować grafikę – dzięki temu wprowadzisz drobne zmiany do swojego filmu.

Należy pamiętać, że animacja musi wyglądać płynnie. Stop motion tworzy się więc tak, by miało możliwie najwięcej klatek na sekundę. Zapewnia to po prostu najlepszy efekt, jednak zajmuje bardzo dużo czasu. Programy do edycji pozwalają na swobodną manipulację FPS-ami filmu. Można więc perfekcyjnie dopasować całość tak, by obraz był odpowiednio płynny.

Dlaczego animacja poklatkowa jest tak popularna?

To technika, z której może skorzystać każdy. Wystarczy telefon, statyw, oświetlenie i komputer. Akcesoria mogą być mocno ograniczone, a wciąż da się stworzyć świetną animację poklatkową. Stop motion jest także niezwykle satysfakcjonujące do oglądania. To charakterystyczny styl, który zawsze będzie wyróżniający.

Warto także zauważyć, że animacja poklatkowa daje niemal nieograniczone możliwości. Twórca może modyfikować każdą klatkę z osobna, wedle uznania. Dzięki temu da się tworzyć niezwykłe produkcje – wiele klasyków kina tak powstało.



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak podłączyć głośniki do laptopa? Wszystko, co musisz wiedzieć
Laptopy to bardzo przydatne urządzenie ze względu na łatwą przenośność. Niestety ich minusy biorą się z tego samego: w lekkim kompaktowym komputerze trudno umieścić odpowiednio
jak podlaczyc drukarke do laptopa Jak podłączyć drukarkę do laptopa? Poradnik krok po kroku
W dzisiejszym świecie prawie wszystko jest przenośne. Komputery stacjonarne zostały w dużej mierze zastąpione przez laptopy, a w jeszcze większej przez smartfony, które też mogą
Jak przełączyć ekran z laptopa na monitor?
Jeśli wiecie już, jak podłączyć monitor do laptopa, to pewnie korzystacie na całego z tej możliwości. Dodatkowy ekran podczas korzystania z laptopa to super sprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *