Polska z roku na rok coraz bardziej się unowocześnia i ulega cyfryzacji. Najlepszym tego dowodem jest chociażby istnienie aplikacji mObywatel, która pozwala w jednym miejscu zgromadzić m.in. dowód osobisty, legitymację studencką i e-recepty. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że postęp pojawia się nie tylko na szczeblu ogólnokrajowym.

Miasta i miasteczka również starają się iść z duchem czasu. Przykładem rozwiązania, w które inwestuje w ostatnich latach sporo samorządów, są aplikacje mobilne dla miast. Tylko co właściwie oferują takie aplikacje? Czy warto się nimi zainteresować? Na te i inne kluczowe pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej!

Jakie funkcje mogą mieć aplikacje mobilne dla miast?

Z roku na rok smartfony stają się coraz potężniejsze, a w raz z ich rozwojem rosną także możliwości aplikacji mobilnych, w tym aplikacji mobilnych. W związku z tym aplikacje mobilne dla miast to obecnie często nie zbitka kiepskiej jakości kodu, a prawdziwe „kombajny”, posiadające ogrom przydatnych funkcji.

Najczęściej spotykane są moduły mające na celu zaprezentowanie najważniejszych zabytków, atrakcji turystycznych, restauracji, barów i hoteli. Mogą mieć formę tekstową, graficzną, dźwiękową lub dźwiękową. To jednak tylko czubek góry lodowej.

Nowoczesne aplikacje mogą także posiadać moduły 3D (np. mapy) i AR, minigry (przykładowo quizy przepytujące użytkowników z historii miasta), audioprzewodniki czy planery wydarzeń. Każde miasto jest inne i w związku z tym może mieć inne potrzeby, w związku z czym aplikacje przygotowywane są na indywidualne zamówienie, zgodnie z wymaganiami zleceniodawcy.

Dobra aplikacja miasta, czyli jaka?

Kluczową cechą dobrej aplikacji mobilnej dla miasta jest nie tylko mnogość użytecznych i ciekawych funkcji, ale też łatwa i intuicyjna nawigacja. Użytkownik powinien od razu po zainstalowaniu aplikacji czuć się przy jej użytkowaniu jak ryba w wodzie. Atrakcyjna warstwa wizualna i odpowiednie oznaczenie poszczególnych funkcji zapewnią, że korzystanie z niej będzie przyjemne, a nie frustrujące.

Warto wspomnieć, że aplikacja miasta może, a wręcz powinna być wykonana w wersjach na obie najpopularniejsze mobilne systemy operacyjne, a więc Androida i iOS-a. W ten sposób nikt nie będzie wykluczony i zarówno fani sprzętu Apple, jak i smartfonów innych marek będą mieli możliwość korzystania z aplikacji.

Biorąc pod uwagę ich ważną rolę, jeśli chodzi o uprzyjemnianie zwiedzania miasta turystom, warto zadbać także o przygotowanie kilku wersji językowych.  Z reguły poza domyślną wersję polską będą to przede wszystkim wersja angielska i niemiecka, ale istnieją oczywiście także inne możliwości. Przy ustalaniu tej kwestii warto wziąć pod uwagę, jakiej narodowości turyści najczęściej pojawiają się w danym mieście lub miasteczku.

Najciekawsze aplikacje polskich miast

Wśród polskich miast, które mogą pochwalić się najlepiej wykonanymi aplikacjami mobilnymi, należy wymienić przede wszystkim Przemyśl, Tychy, Kazimierz Dolny i Kłodzko. Warta uwagi jest również aplikacja Częstochowy. Za wszystkie z nich odpowiedzialny jest Amistad. Czym się one wyróżniają?

Chociażby w przypadku Kłodzka w dedykowanej aplikacji znajdziemy m.in. liczne propozycje najlepszych tras pieszych w mieście. Można z nich korzystać także offline, czyli bez połączenia z Internetem, co pozwoli oszczędzić baterię w smartfonie. Nie zabrakło informacji o najważniejszych punktach turystycznych w mieście, wraz z rozbudowanymi opisami i fotografiami.

Z kolei w aplikacji Częstochowy najciekawsze elementy to wyszukiwarka połączeń komunikacji miejskiej i aktualne rozkłady jazdy, dzięki którym można łatwo poruszać się po mieście, a także funkcje rozszerzonej rzeczywistości (AR). Słuchowców ucieszy też obecność audioprzewodnika, który przeprowadzi ich przez najciekawsze zabytki i atrakcje turystyczne w tym pięknym mieście.

Czy warto korzystać z aplikacji mobilnych dla miast?

Aplikacje mobilne dla miast to ciekawa opcja zarówno dla ich mieszkańców, jak i turystów. Ci pierwsi mogą dzięki nim odkryć miejsca, które zdarzyło im się przeoczyć, ale nie tylko. Rozbudowana aplikacja będzie też wygodnym sposobem na zaplanowanie weekendu czy ogółem spędzania wolnego czasu z bliskimi, może się też przydać podczas poszukiwania nowych ciekawych restauracji i barów. W końcu w większym mieście nawet wieloletni mieszkańcy rzadko kiedy mogą powiedzieć, że wypróbowali wszystkie warte uwagi lokalne.

Dla turystów aplikacje mobilne miast to nic innego, jak przewodniki turystyczne na miarę XXI wieku. Wspomniane już gotowe trasy i listy miejsc do zwiedzania, rekomendacje hoteli, informacje o historii miasta, quizy i inne dodatki pozwolą optymalnie spędzić czas w danej miejscowości, bez marnowania czasu na nerwowe poszukiwanie kolejnych atrakcji.

Teoretycznie taki sam wynik można byłoby osiągnąć, osobno szukając atrakcji w Google, restauracji w aplikacji do oceniania lokali gastronomicznych, a hoteli na portalu do ich rezerwacji, ale wymagałoby to znacznie więcej czasu, energii oraz ciągłego połączenia z Internetem. Wybierając zamiast tego dedykowaną aplikację mobilną danego miasta, można mieć wszystko co najważniejsze w jednym miejscu, także będąc offline.



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak podlaczyc klawiature do laptopa Jak podłączyć klawiaturę do laptopa?
Laptop, jako komputer przenośny, ma wbudowane wszystkie potrzebne peryferia. Jest monitor, jest klawiatura, często głośniki, a zamiast myszki touchpad lub joystick. Wielu z nas jednak
Jak podłączyć głośniki do laptopa? Wszystko, co musisz wiedzieć
Laptopy to bardzo przydatne urządzenie ze względu na łatwą przenośność. Niestety ich minusy biorą się z tego samego: w lekkim kompaktowym komputerze trudno umieścić odpowiednio
jak podlaczyc drukarke do laptopa Jak podłączyć drukarkę do laptopa? Poradnik krok po kroku
W dzisiejszym świecie prawie wszystko jest przenośne. Komputery stacjonarne zostały w dużej mierze zastąpione przez laptopy, a w jeszcze większej przez smartfony, które też mogą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *