Obecnie niemal każde urządzenie elektroniczne posiada wbudowany obwód drukowany. Oznacza to, że wewnątrz urządzenia, na płytce PCB w odpowiedni sposób są umieszczane poszczególne komponenty elektroniczne. Istnieją dwa sposoby montażu części elektronicznych – powierzchniowy (SMD) i przewlekany (THT). W tym artykule skupimy się na montażu SMD.

Kilka słów o elektronice i jej historii

Elektronika opiera się głównie na matematyce, fizyce oraz elektrotechnice. Obecnie można powiedzieć, że bez elektroniki nie wyobrażamy sobie życia i codziennego funkcjonowania. Ale nie zawsze tak było. W XIX wieku nikt nie słyszał o większości urządzeń, które teraz stanowią ważną część naszego życia.

Historia elektroniki opiera się na kilku ważnych odkryciach w przeszłości. Na bazie przeprowadzanych przez Einsteina badań dotyczących ruchu cząsteczek wykreowanych przez Plancka, zaczęto tworzyć takie urządzenia jak trioda, która miała za zadanie wzmacniać sygnał. Pierwszą triodę stworzył Lee de Forest w 1906 roku, co zapoczątkowało erę radia. Pierwsze układy elektroniczne opierające się głównie na działaniu lamp elektronowych wykorzystywano w radiach.

Z czasem cały świat dążył do miniaturyzacji układów scalonych i tak zostało do dziś. Aktualnie na jednym układzie scalonym może znajdować się nawet kilkaset poszczególnych elementów.

Na czym polega montaż SMD?

SMD to skrót z języka angielskiego – surface mount devices. Oznacza on zatem elementy przeznaczone do montażu powierzchniowego. Są to bardzo drobne komponenty elektroniczne, które wymagają ogromnej precyzji przy osadzaniu ich na płytce. Posiadają one płaskie obudowy, na końcach których znajdują się końcówki lutownicze, tzw. kołnierze. Warto to wyraźnie podkreślić, że montaż SMD wymaga ogromnej precyzji. Tym samym zawsze powinien się nim zajmować doświadczony fachowiec. Jednak to nie wszystko. Dzisiaj do montażu wykorzystuje się również profesjonalne maszyny, które znacząco ułatwiają przeprowadzenie całego procesu.

Montaż SMD (surface mount devices), zwany również powierzchniowym jest najowszą oraz w zupełności zautomatyzowaną metodą.

Elementy SMD są przyklejane bezpośrednio na płytkę. Jest to tzw. montaż powierzchniowy SMT – surface mount technology. Ze względu na niewielkie rozmiary komponentów i dokładność, którą cały proces musi się charakteryzować, odbywa się on najczęściej automatycznie, na specjalnych liniach produkcyjnych. Dzięki wykorzystaniu do tego montażu maszyn, praca jest precyzyjna, szybka i oferuje o wiele więcej możliwości.

Nakładanie podzespołów odbywa się bez konieczności lutowania, ale poprzez osadzenie części na paście lutowniczej. Po tym, jak każdy element jest bezpośrednio lokowany na wierzchniej warstwie pasty, cały układ trafia do pieca.

Oczywiście cały proces odbywa przy użyciu bardzo precyzyjnych maszyn. Owe maszynu zgodnie z projektem nakładają na płytkę PCB całą szatę podzespołów. Dzięki temu montaż przebiega bardzo szybko, a w ciągu godziny wykonać można dużą ilość układów. Kluczowe tutaj jest bardzo dokładne montowanie małych komponentów.

Montaż SMD – krok po kroku

Bez wątpienia montaż SMD nie należy do najłatwiejszych. Warto po kolei wytłumaczyć, co trzeba zrobić, aby przeprowadzić go od początku do końca. Proces montażowy składa się z 4 etapów. Najpierw na płytkę PCB nakładana jest pasta lutownicza – używa się do tego specjalnych szablonów. Następnie komponenty są pobierane z podajników i z olbrzymią precyzją umieszczane na płytce. Kolejny krok to lutowanie w piecu wieloprofilowym. Ostatnim etapem jest oczywiście kontrola jakości montażu na AOI. Jeśli kontrola wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, produkt zwyczajnie nie będzie się nadawał do użytku. W przypadku montażu smd bardzo ważny jest brak jakichkolwiek błędów.

Korzyści wynikające z montażu powierzchniowego jest bardzo dużo.

Można wymienić wiele zalet montażu SMD. Wśród nich na pewno warto wyróżnić:

  • niezwykła precyzja osadzania komponentów elektronicznych,
  • bardzo duża prędkość montażu,
  • automatyzacja całego procesu,
  • możliwość miniaturyzacji urządzeń,
  • duża gęstość rozmieszczenia komponentów,
  • niskie koszty produkcji,
  • możliwość rozmieszczenia części elektronicznych z dwóch stron płytki,
  • lepsze właściwości mechaniczne i elektryczne płytek.

 

Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnych usług przy montażu SMD?

Wielokrotnie wspomniano już wcześniej, jak ważny w montażu smd jest precyzja. To jeden z wielu powodów, dla których należy korzystać z usług profesjonalistów. Jakie to jeszcze daje korzyści? Oto najważniejsze zalety fachowych firm oferujących tego typu usługi:

  • gwarancja jakości – certyfikat ISO 9001:2015,
  • montaż zgodny ze wszystkimi obowiązującymi normami,
  • profesjonalne doradztwo techniczne,
  • montaż w warunkach SMD,
  • własna linia produkcyjna z nowoczesnym sprzętem,
  • montaż kontraktowy EMS,
  • nieustanne doszkalanie i doskonalenie pracy,
  • atrakcyjne ceny,
  • indywidualne podejście do każdego klienta.

Montaż SMD (surface mount devices), zwany również powierzchniowym jest najowszą oraz w zupełności zautomatyzowaną metodą.

 



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak podłączyć głośniki do laptopa? Wszystko, co musisz wiedzieć
Laptopy to bardzo przydatne urządzenie ze względu na łatwą przenośność. Niestety ich minusy biorą się z tego samego: w lekkim kompaktowym komputerze trudno umieścić odpowiednio
jak podlaczyc drukarke do laptopa Jak podłączyć drukarkę do laptopa? Poradnik krok po kroku
W dzisiejszym świecie prawie wszystko jest przenośne. Komputery stacjonarne zostały w dużej mierze zastąpione przez laptopy, a w jeszcze większej przez smartfony, które też mogą
Jak przełączyć ekran z laptopa na monitor?
Jeśli wiecie już, jak podłączyć monitor do laptopa, to pewnie korzystacie na całego z tej możliwości. Dodatkowy ekran podczas korzystania z laptopa to super sprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *