Nie trzeba nikogo przekonywać, że wzrok jest najważniejszym zmysłem większości ludzi, nic zatem dziwnego, że chcemy odpowiednio o niego zadbać. Niestety nie jest to łatwe w dobie wszechobecnych ekranów – komputera, telewizora, telefonu i innych. Niezależnie od tego, czy korzystamy z nich rekreacyjnie, czy w pracy, ich nadmierny wpływ może wywołać tzw. cyfrowe zmęczenie oczu. Co to takiego i jak sobie z tym problemem radzić? O tym poniżej!

Dlaczego urządzenia cyfrowe źle wpływają na wzrok?

Trudno byłoby nam zrezygnować całkowicie z dobrodziejstw technologii, zwłaszcza gdy rozwija się ona tak szybko. Niestety ekrany większości urządzeń, jeśli chodzi o dłuższe ich użytkowanie, nie są przyjazne dla ludzkiego oka. Wszystko za sprawą emitowanego przez nie promieniowania w postaci niebieskiego światła, które w skrajnych przypadkach może nawet trwale uszkodzić wzrok.

Zwykle jednak początkowo jego wpływ objawia się cyfrowym zmęczeniem oka – schorzeniem, które polega na stopniowym upośledzaniu funkcjonowania receptorów wzroku, a dodatkowo przeciążeniu tego zmysłu pod względem możliwości widzenia obuocznego. Efektem jest przewlekłe przemęczenie oczu i coraz większe problemy z widzeniem. Czy jednak można coś zrobić by ograniczyć to zjawisko?

Jak zredukować problemy z cyfrowym zmęczeniem oczu?

Ponieważ usunięcie urządzeń elektronicznych z życia w wielu przypadkach jest niewykonalne, pozostaje możliwie ograniczyć ich wpływ na nasz wzrok. Istnieje kilka sposobów, które warto uskuteczniać na przykład przy codziennej długotrwałej pracy przy komputerze:

  • Postaraj się częściej mrugać – zmniejszy to suchość oka i tym samym jego męczenie się i podrażnienia. Zwykle długie skupianie się na ekranie sprawia, że nieświadomie o wiele mniej mrugamy, co prowadzi do powyższych problemów.
  • Oddal ekran i zerkaj w dal – ekrany trzymamy czasami tuż przed naszymi nosami, zwłaszcza w przypadku telefonów. Odsuńmy je nieco, a także patrzmy regularnie w punkt oddalony od nas, najlepiej za oknem. Zmniejszy to napięcie i zmęczenie oka.
  • Rób przerwy – co najmniej kilka minut przerwy na każdą godzinę pracy przy ekranie wydatnie zmniejszy obciążenie dla oka.

Trzymając się powyższych wskazówek znacznie ograniczymy niekorzystny wpływ niebieskiego światła na nasze oczy.

Kto jest w grupie ryzyka i w jaki sposób powinien się chronić?

Niektóre grupy zawodowe ze względu na charakter pracy są niejako zmuszone do przesiadywania przed ekranem. Dziennikarze, redaktorzy, księgowi, artyści – to tylko niektóre przykłady. Co mogą zrobić? Nawet jeśli nie noszą na co dzień okularów korekcyjnych, mogą rozważyć inwestycję w takie, które będą wyposażone w tzw. antyrefleks i specjalny filtr odcinający niebieskie światło. W ten sposób można znacznie opóźnić wystąpienie problemów ze wzrokiem. Warto jednak pamiętać, że choć takie okulary mogą nie mieć mocy korygującej, to i tak należy je nabywać wyłącznie w profesjonalnych salonach okulistycznych – w innym wypadku możemy nawet pogorszyć swój wzrok źle dobranymi i nieskutecznymi okularami.

Po więcej informacji zapraszamy do wpisu: https://www.krio.org.pl/cyfrowe-zmeczenie-oczu-czyli-jak-wlasciwie-korzystac-z-technologii/, a także na stronę https://www.krio.org.pl/ w celu znalezienia najlepszego specjalisty.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Gry na PC dla różnych typów graczy – ranking według gatunków
Istnieje wiele powodów, przez które gry na PC są tak lubiane i popularne, a jednym z nich jest mnogość gatunków, dzięki czemu każdy typ gracza
Nowoczesne technologie, które wkraczają do codziennego życia — które warto znać?
Rozwój technologii, w tym takiej, która może przydać się w codziennym życiu, nie skończył się na Internecie i smartfonach. Wciąż pojawia się wiele ciekawych, nowatorskich
Xbox S – dlaczego warto zakupić?
Zakup konsoli do gier to często niemały wydatek. Dlatego warto zdecydować się na model od cenionego producenta, który będzie gwarantował nie tylko najwyższej jakości sprzęt,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *