Outsourcing IT pomaga wielu przedsiębiorstwom pokrywać zapotrzebowanie kompetencyjne w obszarze informatycznym. W czasach, kiedy koszty związane z zatrudnieniem pracownika stale rosną, możliwość skorzystania z zewnętrznej firmy świadczącej potrzebne usługi jest na wagę złota. Współcześnie prężnie rozwijają się firmy outsourcingowe z różnych dziedzin min. księgowość, działania marketingowe lub szkolenia pracowników.

Dlaczego tak bardzo opłaca się korzystać z usług outsourcingu IT?

W dobie komputeryzacji niemal niemożliwe jest sprawne funkcjonowanie firmy bez kadry specjalizującej się w technologiach komputerowych. Pomimo że praktycznie każdy pracownik biurowy potrafi się sprawnie posługiwać komputerem, zagadnienia takie jak zapora sieciowa, access point, czy Data Loss Prevention, bywają obce. Zajmowanie się architekturą sieciową i dbanie o bezpieczeństwo danych, wymagają specjalistycznej wiedzy, a przy okazji są niezbędne do sprawnego i bezpiecznego działania systemu komputerowego w firmie.

Faktem jest, że każda firma, która pracuje na komputerach i przechowuje dane w sieci lub na dyskach wymaga osób, które są specjalistami w tych zagadnieniach. Pensja eksperta nie należy do najniższych, a możliwość skorzystania z jego usług powinna być możliwa przez cały czas pracy firmy. Potencjalna awaria systemu lub jego zainfekowanie wirusami może przynieść wysokie straty. Zabezpieczenie się przed taką sytuacją jest podstawą zarządzania kryzysowego. Nie wystarczy umieć zlikwidować usterkę, warto im także stale zapobiegać.

Korzystanie z usług outsourcingu IT pozwala firmom ograniczyć koszty związane z posiadaniem wewnętrznego działu IT przy jednoczesnych korzyściach z jego posiadania. Dobrze dopracowana umowa zabezpiecza nas przed potencjalnymi zagrożeniami. Zewnętrzna firma może także zadbać o bezpieczeństwo danych, przeszkolić pracowników w zakresie RODO oraz zadbać o udzielenie dostępów do konkretnych zasobów sieciowych. Firma, decydując się na współpracę z outsourcingiem IT, zyskuje sztab doświadczonych ekspertów za zaledwie ułamek ceny posiadania własnego działu informatycznego.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając firmę outsourcingową?

Podstawową kwestią jest zakres usług. Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań, warto wypisać wszystkie czynności z zakresu technologii komputerowych, które potencjalna firma miałaby wykonywać. Dobrze wiedzieć wcześniej, czy oczekujemy długoterminowej współpracy, czy zależy nam na jednym, konkretnym działaniu np. wykonanie Audytu bezpieczeństwa IT.

Należy także się upewnić, czy potencjalny partner operuje na technologiach, jakie są stosowane w naszej firmie. Jeżeli na co dzień pracujemy na systemie Windows, zapewne outsourcing IT, który się specjalizuje w obsłudze IOS, nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Opinie o firmie outsourcingowej

Nie ważne, czy planujemy znaleźć outsourcing IT do wieloletniej współpracy, czy pojedynczego zlecenia. Zawsze dobrze jest wcześniej upewnić się, że firma jest rzetelna. Można sugerować się opiniami z różnych źródeł oraz rekomendacjami od klientów outsourcingu. Niestety nie wszyscy przedsiębiorcy starają się dostarczać najwyższą jakość usług. Znalezienie odpowiedniego partnera nie jest proste, szczególnie kiedy technologie komputerowe nie mieszczą się w obszarze naszych kompetencji.

Jakie firmy outsourcingowe przynoszą najwięcej korzyści?

Nawet, kiedy mamy precyzyjnie określone wymagania i oczekiwania, warto nawiązać współpracę z firmą, która ma szeroki wachlarz usług np. NetSupport. Czasem po wstępnym przeglądzie krajobrazu informatycznego okazuje się, że dla największych korzyści, warto dodatkowo zabezpieczyć pewne aspekty, których nie ma w naszym pierwotnym planie. Odpowiedzialne firmy outsourcingowe IT, bazując na wieloletnim doświadczeniu, wiedzą co jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania systemu. Najwięcej korzyści przynosi współpraca z firmą, gdzie specjaliści podczas wywiadu holistycznie podejdą do zagadnienia infrastruktury informatycznej.

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *