W wielu sklepach (zarówno internetowych, jak i tradycyjnych) można napotkać informacje o przyjmowaniu płatności kartami paysafecard lub sprzedawaniu tychże. Chociaż definitywnie nie jest to całkowicie niszowa forma płatności, to wiele osób przyzwyczajonych do płacenia wyłącznie gotówką lub kartą płatniczą może jej nie kojarzyć.

Warto bliżej się z nią zapoznać, ponieważ może się okazać, że będzie stanowić ciekawą alternatywę lub dodatek do metod wykorzystywanych do tej pory. Zwłaszcza, jeśli komuś zależy na bezpieczeństwie oraz anonimowości transakcji. Wszystko wyjaśnimy w dalszej części tego materiału – zapraszamy!

Co to jest paysafecard?

paysafecard jest elektroniczną metodą płatności, która w Polsce dostępna już od wielu lat (a jej początki sięgają roku 2000). Opiera się na kartach pre-paid o stosunkowo niewielkich nominałach, za pomocą których można wykonywać transakcje w sieci. Jako metodę płatności PSC znajdziemy między innymi w wielu grach przeglądarkowych i sklepach z grami (Steam, Epic Games Store).

W przypadku zakupu paysafecard bez rejestracji w serwisie, maksymalna dopuszczalna kwota na transakcję jest ograniczona do 200 złotych ze względów bezpieczeństwa. Alternatywnie kwota ta może wynieść do 4000 złotych, ale wtedy nie obejdzie się już bez rejestracji w witrynie paysafecard i podania swoich danych.

Skąd można wziąć paysafecard?

Karty przedpłacone paysafecard można kupić na wiele sposobów. Czy to przez Internet, opłacając je za pośrednictwem swojego konta bankowego, czy osobiście w którymś z licznych punktów sprzedaży.

Punkty sprzedaży to najczęściej sklepy z prasą, żywnością czy elektroniką. Można je znaleźć w bardzo wielu polskich miastach, nie tylko tych największych, więc niezależnie od miejsca zamieszkania nie powinno to stanowić problemu (a w razie czego zawsze można kupić paysafecard online).

Na stronie internetowej PSC znajduje się prosta w obsłudze mapa punktów sprzedaży, która pozwala błyskawicznie namierzyć odpowiednie lokalizacje w swojej okolicy.

Jak skorzystać z PSC?

Karta paysafecard to w praktyce nic innego, jak wygenerowany indywidualnie, 16-znakowy kod. Po dokonaniu zakupu PSC otrzymamy właśnie taki ciąg znaków, który następnie możemy wykorzystać do podejrzenia aktualnego stanu karty lub do płatności w Internecie.

Wystarczy wybrać PSC jako metodę płatności, wpisać kod i potwierdzić transakcję. Karty pre-paid są kartami wielorazowego użytku. Oznacza to, że można wykorzystać całą dostępną kwotę w ramach jednej transakcji lub wielu mniejszych – decyzja należy do kupującego.

Warto jednak wiedzieć, że po 2 miesiącach od zakupu karty, jeśli kwota nie zostanie w pełni wykorzystana, zostanie pobrana prowizja w wysokości 10 złotych. Dotyczy to kart, które nie zostały przypisane do konta paysafecard.

Jeśli za miesiąc wciąż na koncie będą środki, naliczona zostanie kolejna opłata w tej samej wysokości – i tak co miesiąc, aż karta zostanie wyzerowana. Użytkownik może oczywiście w tym czasie dalej korzystać ze środków zgromadzonych na karcie.

W przypadku zarejestrowanych użytkowników opłata jest pobierana po 12 miesiącach bez aktywności na koncie (to jest, bez wykonania jakiejkolwiek transakcji). Wynosi nie 10, a 20 złotych miesięcznie. Przy czym trzeba zaznaczyć, że gdy saldo konta wyniesie zero, dalsze opłaty nie będą naliczane.

Jakie zalety ma paysafecard?

Można się zastanawiać, dlaczego w ogóle ktoś miałby używać tej formy płatności w grach internetowych, sklepach z grami czy platformach do streamingu muzyki (PSC obsługują m.in. Spotify i Deezer), zamiast zapłacić za pomocą systemu szybkich płatności internetowych lub karty płatniczej.

Odpowiedź jest prosta: bezpieczeństwo i wygoda. Karty pre-paid zapełniają sporą dozę anonimowości. W przeciwieństwie do przelewu czy płatności kartą, nie przekazujemy drugiej stronie swoich danych osobowych (ani danych swojego konta czy karty). Trafia do niej jedynie wspomniany 16-znakowy kod.

PSC może przydać się również osobom, które z różnych względów nie mogą lub nie chcą posiadać konta bankowego, a chcą płacić w sieci. W większości gier i portali, które obsługuje PSC, z oczywistych względów nie ma możliwości płatności gotówką. Wszystkie transakcje przeprowadzane są cyfrowo, więc dla użytkowników, którzy konta bankowego nie posiadają, karty pre-paid są często jedyną dostępną opcją.

Czy warto płacić za pośrednictwem PSC?

Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji skorzystać z paysafecard, a korzysta z portali i platform, które obsługują tę formę płatności, warto ją wypróbować. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, z jaką łatwością można obecnie zakupić kartę, czy to stacjonarnie, czy przez Internet. Proces korzystania z niej również nie należy do szczególnie skomplikowanych, więc każdy powinien sobie z nim bez większego problemu poradzić.

Wydawać by się mogło, że w sieci nie istnieje już żadna forma anonimowości, ale w praktyce są wciąż takie rozwiązania, jak PSC, które pozwalają na dokonywanie płatności bez dzielenia się wrażliwymi informacjami. Im mniej pozostawiamy po sobie śladów, tym mniej detali na nasz temat może paść ofiarą oszustów czy ujrzeć światło dzienne wraz z wyciekiem z jakiejś bazy danych.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Gry na PC dla różnych typów graczy – ranking według gatunków
Istnieje wiele powodów, przez które gry na PC są tak lubiane i popularne, a jednym z nich jest mnogość gatunków, dzięki czemu każdy typ gracza
Nowoczesne technologie, które wkraczają do codziennego życia — które warto znać?
Rozwój technologii, w tym takiej, która może przydać się w codziennym życiu, nie skończył się na Internecie i smartfonach. Wciąż pojawia się wiele ciekawych, nowatorskich
Xbox S – dlaczego warto zakupić?
Zakup konsoli do gier to często niemały wydatek. Dlatego warto zdecydować się na model od cenionego producenta, który będzie gwarantował nie tylko najwyższej jakości sprzęt,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *