Marketingowcy, blogerzy, managerzy social media, graficy – to tylko niektóre z grup osób, które mogą być zainteresowane grafikami wektorowymi. W tym wpisie chcielibyśmy więc wytłumaczyć, czym są grafiki wektorowe, gdzie można je wykorzystać, a także, co najważniejsze, skąd można pobrać wysokiej jakości, w pełni darmowe grafiki wektorowe.

Nie trzeba męczyć się z tworzeniem grafiki samodzielnie, kiedy nie mamy czasu lub umiejętności czy też podbierać grafik, na wykorzystanie których nie posiadamy licencji z innych stron. W sieci dostępne są bowiem bez żadnego problemu darmowe wektory. Poniżej znajdziecie listę najbardziej wartościowych i popularnych stron, które je udostępniają.

Czym są grafiki wektorowe?

W pierwszej kolejności należy wskazać, że wyróżnić możemy dwa podstawowe rodzaje grafiki komputerowej: grafikę rastrową i właśnie grafikę wektorową. Grafiki wektorowe odznaczają się tym, że składają się na nie różne figury geometryczne: okręgi, wielokąty i tym podobne.

Dzięki temu, kiedy przybliżymy obraz wektorowy, w przeciwieństwie do rastrowego, nie zobaczymy “luźnych” pikseli. Najlepiej obrazuje rzeczoną różnicę poniższa grafika:

darmowe grafiki wektrowe a rastrowe
Źródło: Wikipedia

Nie można powiedzieć, że któryś rodzaj grafiki jest lepszy od innego. Każdy z nich ma po prostu nieco inne zastosowanie i sprawdza się najlepiej w innych okolicznościach. Grafiki wektorowe nie są niczym nowym, natomiast można odnieść wrażenie, że w ostatnim czasie stały się szczególnie popularne.

Gdzie można wykorzystać wektory?

Darmowe wektory (i nie tylko darmowe) mają bardzo różnorodne zastosowania. Przede wszystkim świetnie się one sprawdzą jako elementy nowoczesnych stron internetowych, w tym przede wszystkim stron biznesowych. Wiele przy tym zależy, w jakiej branży działa dana firma, ponieważ oczywiście nie w każdym wypadku wektory się sprawdzą – niekiedy lepsze będą bardziej tradycyjne rozwiązania.

darmowe wektory
Przykładowa grafika wektorowa.

Poza tym płatne lub darmowe grafiki wektorowe mogą urozmaicić na przykład wpisy blogowe. Bardzo rzucają się one w oczy, a dobrze dobrane grafiki wektorowe nie tylko wyróżniają się z tłumu, ale też robią świetne wrażenie wizualne. Poza wpisami blogowymi tego typu grafiki można także wykorzystać przykładowo w postach w mediach społecznościowych, a także w kampaniach marketingowych na mniejszą lub większą skalę (w reklamach w Internecie, ale też nawet na ulotkach czy banerach).

Skąd pobierać darmowe grafiki wektorowe?

Darmowe grafiki wektorowe są dostępne na wielu stronach internetowych do pobrania w różnej rozdzielczości, do dowolnego wykorzystania. Tego typu witryny poza grafikami wektorowymi posiadają często również (a właściwie przede wszystkim) zwykłe zdjęcia. Do najpopularniejszych witryn tego typu należą:

Jako główne serwisy, na których można znaleźć dużą ilość wysokiej jakości, estetycznych darmowych wektorów, wskazać można Pixabay, Freepik i Pexels. Ich obsługa jest bardzo prosta: wystarczy w wyszukiwarkę wpisać, jaka ma być tematyka obrazka, a następnie spośród wyników wyszukiwania wybrać taki, który nam się spodoba. Następnie będziemy zazwyczaj mieli opcję wyboru spośród różnych rozdzielczości i formatów.

darmowe grafiki

Inne witryny, na które warto zajrzeć, jeśli te wymienione powyżej nie spełnią naszych oczekiwań, to FreeImages i DrawKit. Świetne wektory oferuje także portal Vexels, ale w jego przypadku trzeba przygotować się na poniesienie pewnej opłaty.

Darmowe wektory – kiedy warto z nich korzystać, a kiedy nie?

Darmowe grafiki wektorowe mają swoje zalety, ale mają też pewne wady. Często ich zasób jest stosunkowo ograniczony (szczególnie, jeśli zależy nam na grafice związanej z tematem niszowym), a jakość – średnia lub niska. Z tego typu obrazkami mogą się także wiązać pewne ograniczenia.

Na przykład darmowa licencja może być dostępna tylko w przypadku wykorzystania niekomercyjnego (chociaż nie jest to regułą – jest wiele portali, które pozwala na wykorzystanie swoich grafik i zdjęć również w sposób komercyjnych). Niektóre grafiki wymagają podania źródła i autora, a jeszcze inne mogą być dostępne tylko w niewielkiej rozdzielczości.

Darmowe wektory mogą być świetnym rozwiązaniem w przypadku na przykład hobbystycznie prowadzonego bloga czy niewielkich, mało skomplikowanych projektów marketingowych. Przy bardziej wymagających zadaniach warto już mimo wszystko zainwestować w płatną bazę grafik wektorowych, która zapewnia dostęp do większej ilości wysokiej jakości elementów, w tym również takich o niszowej tematyce.

Darmowe obrazy wektorowe – podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, jeśli chcieliście wiedzieć, skąd pobrać darmowe obrazy wektorowe, już wiecie, gdzie ich szukać. Jak widać, opcji jest naprawdę sporo, chociaż niektóre portale mają więcej zwykłych zdjęć, a mniej grafik wektorowych, a inne na odwrót.

Nie każdy w ogóle zdaje sobie sprawę, że dostępne są całkowicie darmowe wektory, które można często legalnie wykorzystać również w projektach komercyjnych. Warto się nimi zainteresować, ponieważ można dzięki nim na przykład urozmaicić swoje wpisy blogowe lub reklamy bez żadnych kosztów.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wilgotność powietrza w magazynie – na co wpływa?
W coraz większej liczbie magazynów utrzymuje się określony stopień wilgotności i temperaturę poprzez zastosowanie systemów nawilżających, osuszających, grzewczych i chłodzących. Dzięki niej w magazynie przez
Technologiczne zabawki dla dzieci – na które warto zwrócić uwagę?
Letnie dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, jednak niektóre dzieci nie przepadają za typowymi aktywnościami w ogrodzie. Dotyczy to w szczególności dzieci i nastolatków
Procesory, czyli poradnik pomagający przy komputerowym zawrocie głowy
Procesory – serce komputera? Witajcie w fascynującym świecie procesorów, serca każdego komputera! W tym artykule zgłębimy tajniki tych niepozornych, ale niezwykle istotnych elementów, które sprawiają,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *