Kryptowaluty to temat, który od lat frapuje rządy różnych państw. W niektórych krajach świata są one nawet całkowicie zakazane, z uwagi na możliwość wykonywania za ich pomocą anonimowych transakcji (a więc m.in. niemożliwego do namierzenia zakupu broni czy narkotyków).

Jednak nawet, jeśli jakiś kraj nie chce ich zakazać, to wciąż ma nie lata dylemat co zrobić z nimi w kwestiach podatkowych i jak je nadzorować. Nowy raport wypuszczony przez Departament Skarbu USA jasno wskazuje, że instytucja ta chciałaby mieć większą kontrolę nad kryptowalutami.

Departament proponuje, aby firmy musiały zgłaszać transakcje o wartości powyżej 10 000 dolarów

We wspomnianym raporcie Departament Skarbu wskazuje konkretne zmiany, które jego zdaniem powinny zostać wprowadzone, aby zapobiegać nadużyciom związanym z kryptowalutami. Przede wszystkim chce, aby firmy musiały obowiązkowo zgłaszać IRS (Internal Revenue Service, czyli po prostu Urzędowi podatkowemu USA) wszystkie transakcje o wartości przekraczającej 10 tysięcy dolarów.

Co więcej, jeśli proponowane zmiany zostaną wprowadzone w życie, biznesy oferujące wymianę kryptowalut będą musiały dokładniej raportować transakcje przychodzące i wychodzące na swoich kontach. Krótko mówiąc, chodzi o to, aby rządowe instytucje wiedziały lepiej, co w trawie piszczy, jeśli chodzi o kryptowaluty – a także, aby mogły skuteczniej walczyć z osobami, które nie opłacają wymaganych podatków od przychodów osiągniętych za ich pomocą.

Ściągalność podatków ze źródeł innych niż wynagrodzenia w USA nie należy do najwyższych

IRS z powodzeniem ściąga około 99% należnych tej instytucji podatków z wynagrodzeń. Sytuacja wygląda jednak mniej kolorowo, jeśli chodzi o dochody osiągane w inny sposób (np. z najmu, inwestycji i nie tylko). Szacuje się, że amerykański urząd podatkowy jest w stanie ściągnąć należne podatki z takich źródeł tylko w około 45%.

Szczególnym wyzwaniem są właśnie kryptowaluty, które, z racji na fakt, że są stosunkowo słabo uregulowane, dają oszustom podatkowym spore możliwości. Warto jednak wskazać, że sądy coraz częściej stają po stronie IRS, kiedy ta organizacja próbuje uzyskać informacje od platform do handlu kryptowalutami.

Te możliwości są szczególnie dostępne dla tych, którzy znajdują się na najwyższym szczeblu dystrybucji dochodów, którzy mogą uniknąć podatków dzięki wyrafinowanym strategiom, takim jak offshoring, tworzenie złożonych struktur partnerstwa lub przenoszenie aktywów podlegających opodatkowaniu do ekonomii krypto – Departament Skarbu USA

Co o tym wszystkim sądzicie? Jesteście za tym, aby regulacje dotyczące kryptowalut były zacieśniane – nie tylko w USA, ale także na przykład w Polsce? Dajcie znać w komentarzach!



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

ps5 pro Sony zapowiedziało PS5 Pro!
Od wycieku specyfikacji Ps5 Pro minęło już trochę czasu, jednak śmiało można rzec, że w świecie gamingu to nic wielkiego. Na wczorajszej konferencji Sony wreszcie
Wyniki ERC 2024 Zdecydowany zwycięzca! Sprawdź wyniki ERC 2024!
Jubileuszowa, dziesiąta edycja European Rover Challenge przeszła do historii! Po trzech dniach zmagań na specjalnie przygotowanym Marsyardzie (terenie odzwierciedlającym fragment czerwonej planety) poznaliśmy wyniki ERC
Gornik astronauta na ERC 2024 Skąd astronauta w Krakowie? Zbliża się ERC 2024!
W ostatni weekend miasto królów obiegła zaskakująca informacja: przed głównym wejściem do Akademii Górniczo-Hutniczej pojawił się… sporych rozmiarów astronauta. W rzeczywistości jedna z postaci tworzących

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *