Drony produkowane przez chińską firmę DJI są jednymi z najpopularniejszych na świecie. Ceniona jest szczególnie seria Mavic, w której znajdują się urządzenia dla odbiorcy masowego oraz profesjonalistów. Obecnie na rynek trafia najnowszy model z tej serii, czyli DJI Mavic 3. Co oferuje? Jakich zmian można się spodziewać w porównaniu do starszych modeli? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

DJI Mavic 3 – kamera

Dla wielu użytkowników dronów najważniejszą kwestią jest kamera, dlatego też ten aspekt warto poruszyć jako pierwszy. DJI Mavic 3 wyróżnia się przede wszystkim zupełnie nowym układem kamer, który został stworzony we współpracy z firmą Hasselblad. Dron jest wyposażony w dwie kamery, które zostały umieszczone jedna nad drugą na wspólnym gimbalu. Za głównym modułem znajduje się matryca o rozdzielczości 20 MP w formacie Mikro Cztery Trzecie. Jest to więc jakość obrazu znana z bezlusterkowców Olympusa i Panasonica, co oznacza zdecydowany skok jakościowy w porównaniu do poprzednich modeli.

Główny moduł kamerki drona DJI Mavic 3 posiada 24 mm obiektyw o jasności f/2.8 i o zmiennej przysłonie, która umożliwia domknięcie do pozycji f/11. Druga kamera jest natomiast wyposażona w teleobiektyw o ogniskowej 160 mm (powiększenie 6,6x) oraz jasności f/4.4 bez możliwości zmiany przysłony. Sama matryca ma natomiast rozmiar formatu 1/2 cala oraz rozdzielczość 12 MP. Nowy dron DJI umożliwia nagrywanie wideo 5,1K w 50 kl./s, 4K w 120 kl./s oraz 1080p w 200 kl./s. Bitrate wynosi natomiast 200 Mbps dla kodeka h.264 i 140 Mbps dla h.265. DJI Mavic 3 posiada slot na karty microSD, a także aż 8 GB wbudowanej pamięci.

DJI Mavic 3 – większa konstrukcja, ale cichszy lot

Na pierwszy rzut oka DJI Mavic 3 nie różni się zbytnio od swojego poprzednika, czyli DJI Mavic 2. Warto zwrócić jednak uwagę, że jest nieco większy. Posiada duży korpus oraz dłuższe i cieńsze ramiona niż w przypadku poprzednika. Po rozłożeniu są one ustawione pod lekkim kątem. Zdecydowanie większe są również śmigła, a wszystkie te cechy przekładają się na znacznie cichszy lot drona. Złożony DJI Mavic 3 ma wymiary 221 x 96,3 x 90,3 mm, a po jego rozłożeniu rozstaw przekątnej ramion wynosi 38 cm. Sprzęt waży 920 gram.

Uwagę zwraca również fakt, że cała obudowa jest naszpikowana sensorami umożliwiającymi wykrywanie obiektów stojących na drodze drona, co zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo latania. Z przodu znajdują się dwie kamerki, które wyglądem przypominają oczy. Podobna para oczu umieszczona jest również z tyłu, od spodu oraz od góry. Całość dopełniają sensory bazujące na podczerwieni.

DJI Mavic 3 – aż 46 minut latania

Zgodnie z zapewnieniami producenta DJI Mavic 3 może znajdować się w powietrzu przez aż 46 minut, co jest rekordowym wynikiem. Jego maksymalna prędkość wynosi natomiast 75,6 km/h i jest dostępna w trybie lotu S (Sport). Ograniczenia występują natomiast w trybie N (Normal), gdzie maksymalna prędkość to ok. 29 km/h oraz trybie C (Cine), gdzie można latać z prędkością około 21 km/h. Maksymalny zasięg to 15 km.

Premiera drona DJI Mavic 3 z pewnością elektryzuje miłośników tych urządzeń oraz profesjonalistów, którzy wykorzystują je zawodowo. Poprzednie modele udowodniły, że jest to dobrej jakości sprzęt, który obecnie zostanie unowocześniony. Nie warto jednak spodziewać się rewolucji, ale z całą pewnością można ocenić najnowszy model jako udaną ewolucję.

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *