Cyfrowa telewizja naziemna dzięki wprowadzeniu sygnału DVB-T2 umożliwia oglądanie kanałów w jakości HD. Do końca czerwca stopniowo zastąpi on dotychczasowy standard telewizji naziemnej. Efektem wprowadzenia tej zmiany będzie przede wszystkim znacząca poprawa jakości odbieranego obrazu, co wpłynie z kolei na komfort oglądania telewizji. Dla niektórych odbiorców tego rodzaju telewizji może oznaczać to konieczność wymiany sprzętu na nowy. Dowiedz się czym dokładnie jest DVB-T2 oraz jakie korzyści daje wprowadzenie tej zmiany.
Czym jest sygnał DVB-T2?
DVB-T jest standardem nadawania cyfrowej telewizji naziemnej, który kilka lat temu zastąpił telewizję analogową. Dla odbiorców oznaczało to lepszy obraz oraz możliwość oglądania kanałów w rozdzielczości HD i Full HD. Sygnał DVB-T2 jest jeszcze wydajniejszy i pozwala na oglądanie jeszcze lepszej jakości obrazu. Zmiany dotyczą przede wszystkim szybkości przesyłania obrazu, a także efektywniejszej kompresji umożliwiającej odbiór kanałów nie tylko Full HD, ale i 4K. Sygnał ten sprawia także, że telewizja naziemna daje możliwość odbioru zdecydowanie większej liczby kanałów.
Korzyści płynące z nowego standardu telewizji naziemnej
Ogromną i zarazem najważniejszą korzyścią takiej zmiany jest przede wszystkim możliwość odbioru wszystkich kanałów w jakości HD. Wpływa to na jakość obrazu i komfort oglądania telewizji. Efektywniejsza kompresja danych pozwoli z kolei na odbiór zdecydowanie większej ilości kanałów niż dotychczas. Sprawi to, że odbiorcy korzystający z telewizji naziemnej będą mieli dostęp do zdecydowanie bogatszej oferty kanałów bezpłatnych oraz płatnych. Dodatkowo sygnał przesyłany w nowym standardzie jest zdecydowanie bardziej odporny na zakłócenia i zniekształcenia.
Jaki telewizor obsługujący DVB-T2 wybrać?
Telewizory przystosowane na odbiór sygnału w nowym standardzie muszą być wyposażone w dekoder DVB-T2. Większość producentów wyposażyła w ten dekoder swój sprzęt już kilka lat temu. Dodatkowo telewizor musi być również kompatybilny z kodekiem HEVC. Dodatkowo musi również odbierać fonię w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3. Warto sprawdzić w specyfikacji technicznej, czy posiadany model telewizora spełni te wymagania. Jeśli nie to konieczna jest wymiana na nowy egzemplarz. W niektórych przypadkach zamiast kupować cały telewizor wystarczyć może tylko wymiana dekodera na nowy model. Urządzenia te są zdecydowanie mniejszym wydatkiem niż zakup nowego telewizora.
Sygnał DVB-T2 do końca czerwca stopniowo zastąpi standard DVB-T w całym kraju. Jest on wprowadzony systematycznie na terenie poszczególnych województw, co pozwala na odpowiednie przygotowanie się do tych zmian w odbiorze telewizji naziemnej. Harmonogram wprowadzania nowego standardu prezentuje się następująco:
- 28 marca 2022 – dolnośląskie, lubuskie, opolskie,
- 28 kwietnia 2022 – pomorskie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie,
- 23 maja 2022 – podkarpackie, małopolskie, łódzkie, śląskie, świętokrzyskie.
Do 30 czerwca 2022 roku sygnał ten będzie nadawany także w pozostałych województwach, co oznacza, że obejmie cały kraj.
Artykuł partnera.
WARTO PRZECZYTAĆ: