Cyfrowa telewizja naziemna dzięki wprowadzeniu sygnału DVB-T2 umożliwia oglądanie kanałów w jakości HD. Do końca czerwca stopniowo zastąpi on dotychczasowy standard telewizji naziemnej. Efektem wprowadzenia tej zmiany będzie przede wszystkim znacząca poprawa jakości odbieranego obrazu, co wpłynie z kolei na komfort oglądania telewizji. Dla niektórych odbiorców tego rodzaju telewizji może oznaczać to konieczność wymiany sprzętu na nowy. Dowiedz się czym dokładnie jest DVB-T2 oraz jakie korzyści daje wprowadzenie tej zmiany.

Czym jest sygnał DVB-T2?

DVB-T jest standardem nadawania cyfrowej telewizji naziemnej, który kilka lat temu zastąpił telewizję analogową. Dla odbiorców oznaczało to lepszy obraz oraz możliwość oglądania kanałów w rozdzielczości HD i Full HD. Sygnał DVB-T2 jest jeszcze wydajniejszy i pozwala na oglądanie jeszcze lepszej jakości obrazu. Zmiany dotyczą przede wszystkim szybkości przesyłania obrazu, a także efektywniejszej kompresji umożliwiającej odbiór kanałów nie tylko Full HD, ale i 4K. Sygnał ten sprawia także, że telewizja naziemna daje możliwość odbioru zdecydowanie większej liczby kanałów.

Korzyści płynące z nowego standardu telewizji naziemnej

Ogromną i zarazem najważniejszą korzyścią takiej zmiany jest przede wszystkim możliwość odbioru wszystkich kanałów w jakości HD. Wpływa to na jakość obrazu i komfort oglądania telewizji. Efektywniejsza kompresja danych pozwoli z kolei na odbiór zdecydowanie większej ilości kanałów niż dotychczas. Sprawi to, że odbiorcy korzystający z telewizji naziemnej będą mieli dostęp do zdecydowanie bogatszej oferty kanałów bezpłatnych oraz płatnych. Dodatkowo sygnał przesyłany w nowym standardzie jest zdecydowanie bardziej odporny na zakłócenia i zniekształcenia.

Jaki telewizor obsługujący DVB-T2 wybrać?

Telewizory przystosowane na odbiór sygnału w nowym standardzie muszą być wyposażone w dekoder DVB-T2. Większość producentów wyposażyła w ten dekoder swój sprzęt już kilka lat temu. Dodatkowo telewizor musi być również kompatybilny z kodekiem HEVC. Dodatkowo musi również odbierać fonię w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3. Warto sprawdzić w specyfikacji technicznej, czy posiadany model telewizora spełni te wymagania. Jeśli nie to konieczna jest wymiana na nowy egzemplarz. W niektórych przypadkach zamiast kupować cały telewizor wystarczyć może tylko wymiana dekodera na nowy model. Urządzenia te są zdecydowanie mniejszym wydatkiem niż zakup nowego telewizora.

Sygnał DVB-T2 do końca czerwca stopniowo zastąpi standard DVB-T w całym kraju. Jest on wprowadzony systematycznie na terenie poszczególnych województw, co pozwala na odpowiednie przygotowanie się do tych zmian w odbiorze telewizji naziemnej. Harmonogram wprowadzania nowego standardu prezentuje się następująco:

  • 28 marca 2022 – dolnośląskie, lubuskie, opolskie,
  • 28 kwietnia 2022 – pomorskie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie,
  • 23 maja 2022 – podkarpackie, małopolskie, łódzkie, śląskie, świętokrzyskie.

Do 30 czerwca 2022 roku sygnał ten będzie nadawany także w pozostałych województwach, co oznacza, że obejmie cały kraj.

Artykuł partnera.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Dlaczego Warto Konwertować Obrazy na Kody QR?
W dzisiejszym cyfrowym świecie, gdzie szybkość i łatwość dostępu do informacji są kluczowe, kody QR stały się niezastąpionym narzędziem. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego warto konwertować
Książki o marketingu – sposób na poszerzenie wiedzy
Marketing to dynamicznie rozwijająca się branża. Specjaliści, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, muszą nieustannie aktualizować swoje umiejętności. Dostępne są różne metody na rozwój zawodowy,
SaaS, czyli oprogramowanie jako usługa – co to jest i jak działa?
W dzisiejszych czasach, kiedy cyfryzacja biznesu staje się nie tylko trendem, ale koniecznością, model SaaS (Software as a Service – Oprogramowanie jako Usługa) zyskuje na
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *