Cyfrowa telewizja naziemna dzięki wprowadzeniu sygnału DVB-T2 umożliwia oglądanie kanałów w jakości HD. Do końca czerwca stopniowo zastąpi on dotychczasowy standard telewizji naziemnej. Efektem wprowadzenia tej zmiany będzie przede wszystkim znacząca poprawa jakości odbieranego obrazu, co wpłynie z kolei na komfort oglądania telewizji. Dla niektórych odbiorców tego rodzaju telewizji może oznaczać to konieczność wymiany sprzętu na nowy. Dowiedz się czym dokładnie jest DVB-T2 oraz jakie korzyści daje wprowadzenie tej zmiany.

Czym jest sygnał DVB-T2?

DVB-T jest standardem nadawania cyfrowej telewizji naziemnej, który kilka lat temu zastąpił telewizję analogową. Dla odbiorców oznaczało to lepszy obraz oraz możliwość oglądania kanałów w rozdzielczości HD i Full HD. Sygnał DVB-T2 jest jeszcze wydajniejszy i pozwala na oglądanie jeszcze lepszej jakości obrazu. Zmiany dotyczą przede wszystkim szybkości przesyłania obrazu, a także efektywniejszej kompresji umożliwiającej odbiór kanałów nie tylko Full HD, ale i 4K. Sygnał ten sprawia także, że telewizja naziemna daje możliwość odbioru zdecydowanie większej liczby kanałów.

Korzyści płynące z nowego standardu telewizji naziemnej

Ogromną i zarazem najważniejszą korzyścią takiej zmiany jest przede wszystkim możliwość odbioru wszystkich kanałów w jakości HD. Wpływa to na jakość obrazu i komfort oglądania telewizji. Efektywniejsza kompresja danych pozwoli z kolei na odbiór zdecydowanie większej ilości kanałów niż dotychczas. Sprawi to, że odbiorcy korzystający z telewizji naziemnej będą mieli dostęp do zdecydowanie bogatszej oferty kanałów bezpłatnych oraz płatnych. Dodatkowo sygnał przesyłany w nowym standardzie jest zdecydowanie bardziej odporny na zakłócenia i zniekształcenia.

Jaki telewizor obsługujący DVB-T2 wybrać?

Telewizory przystosowane na odbiór sygnału w nowym standardzie muszą być wyposażone w dekoder DVB-T2. Większość producentów wyposażyła w ten dekoder swój sprzęt już kilka lat temu. Dodatkowo telewizor musi być również kompatybilny z kodekiem HEVC. Dodatkowo musi również odbierać fonię w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3. Warto sprawdzić w specyfikacji technicznej, czy posiadany model telewizora spełni te wymagania. Jeśli nie to konieczna jest wymiana na nowy egzemplarz. W niektórych przypadkach zamiast kupować cały telewizor wystarczyć może tylko wymiana dekodera na nowy model. Urządzenia te są zdecydowanie mniejszym wydatkiem niż zakup nowego telewizora.

Sygnał DVB-T2 do końca czerwca stopniowo zastąpi standard DVB-T w całym kraju. Jest on wprowadzony systematycznie na terenie poszczególnych województw, co pozwala na odpowiednie przygotowanie się do tych zmian w odbiorze telewizji naziemnej. Harmonogram wprowadzania nowego standardu prezentuje się następująco:

  • 28 marca 2022 – dolnośląskie, lubuskie, opolskie,
  • 28 kwietnia 2022 – pomorskie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie,
  • 23 maja 2022 – podkarpackie, małopolskie, łódzkie, śląskie, świętokrzyskie.

Do 30 czerwca 2022 roku sygnał ten będzie nadawany także w pozostałych województwach, co oznacza, że obejmie cały kraj.

Artykuł partnera.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wilgotność powietrza w magazynie – na co wpływa?
W coraz większej liczbie magazynów utrzymuje się określony stopień wilgotności i temperaturę poprzez zastosowanie systemów nawilżających, osuszających, grzewczych i chłodzących. Dzięki niej w magazynie przez
Technologiczne zabawki dla dzieci – na które warto zwrócić uwagę?
Letnie dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, jednak niektóre dzieci nie przepadają za typowymi aktywnościami w ogrodzie. Dotyczy to w szczególności dzieci i nastolatków
Procesory, czyli poradnik pomagający przy komputerowym zawrocie głowy
Procesory – serce komputera? Witajcie w fascynującym świecie procesorów, serca każdego komputera! W tym artykule zgłębimy tajniki tych niepozornych, ale niezwykle istotnych elementów, które sprawiają,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *