Telefonia komórkowa w Polsce liczy już około 30 lat, a więc wciąż jest młodą technologią (na przykład w porównaniu do telewizji lub radio), jednak historia komunikacji mobilnej jest jeszcze krótsza. Pierwsze komórki nie pozwalały na instalowanie aplikacji mobilnych i połączenie z Internetem.

Popularność GSM i WAP, czyli początki

Tak naprawdę historia komunikacji mobilnej rozpoczyna się w drugiej połowie lat 90. XX wieku. Właśnie wtedy w Polsce zaczął obowiązywać standard GSM, który umożliwiał szybsze przesyłanie i odbieranie sygnału. W 1999 roku pojawiła się technologia WAP, która była początkiem prawdziwej ewolucji. Możliwe stało się korzystanie z bardzo prostych stron internetowych, na przykład z wyszukiwarki lub sprawdzanie pogody. Oczywiście te początkowe możliwości były naprawdę niewielkie, w porównaniu do obecnych, jednak stały się źródłem kolejnych zmian. Już wtedy można było kupić internet na kartę, chociaż w znacznie bardziej okrojonej wersji. Na początku XXI wieku weszła sieć 3G, która w znacznym stopniu wpłynęła na sposób porozumiewania się. W końcu można było wysyłać SMS-y, dzwonić i korzystać z sieci w szybki i efektywny sposób.

Pierwsze smartfony i aplikacje

Pierwszą oficjalną aplikacją było iTunes od marki Apple, możliwe do zainstalowania od 2001 roku. Ta aplikacja wreszcie pozwoliła użytkownikom na zupełnie legalne kupowanie utworów muzycznych, bez konieczności ściągania ich z innych stron. Co ciekawe, już po 18 godzinach od uruchomienia aplikacji sprzedanych zostało 275 tysięcy utworów. W 2002 roku możliwy był zakup telefonu Blackberry z klawiaturą QWERTY, umożliwiającą szybkie pisanie. To rozwiązanie dało podwaliny do współczesnych klawiatur. Blackberry zapewniał także bezprzewodowy dostęp do poczty e-mail i dawał możliwość połączenia z Internetem.

W Polsce takie telefony stały się popularne dopiero po 2006 roku. W 2005 roku firma Google zakupiła niewielki startup o nazwie Android. Obecnie to właśnie Android jest najbardziej znanym oprogramowaniem na smartfonach. Dopiero w 2008 roku do sklepów trafił pierwszy telefon na Androidzie. Największą rewolucją był jednak smartfon marki Apple, czyli iPhone, który ujrzał światło dzienne w 2007 roku. Ten moment był idealny na wypuszczenie takiego telefonu, ponieważ technologie stawały się coraz bardziej zaawansowane. Słowem 2010 roku stała się „aplikacja”, a w 2012 roku najchętniej pobieraną apką były Angry Birds.

Obecnie na telefonie możemy zrobić prawie wszystko

Współcześnie na smartfonie można oglądać filmy, przeglądać Internet, korzystać z tysięcy aplikacji. Dodatkowo możliwe jest śledzenie drugiej osoby po jej smartfonie, płacenie telefonem, uczenie się języków, poznawanie znajomych, a także korzystanie z mediów społecznościowych. Prawdopodobnie dwie dekady temu nikt nie spodziewał się takiego sukcesu aplikacji i komunikacji mobilnej.

Artykuł partnera

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wybór zasilacza do karty graficznej Nvidia z serii RTX – kilka wskazówek
Dobra karta graficzna potrzebuje porządnego zasilania. Wybór zasilacza zależy od kilku rzeczy, takich jak moc, jakość i to, jak bardzo dany sprzęt obciąża system. Karty
Robot sprzątający Dreame X40 Ultra – pomoc w codziennych porządkach
Zachowanie porządku w domu jeszcze do niedawna wymagało nieco wysiłku, a użycie tradycyjnego odkurzacza dla wielu osób nie należało do przyjemności. Dzisiaj mamy na szczęście
AI nie tylko dla ekspertów: sposoby na wprowadzenie sztucznej inteligencji do codziennej pracy
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza zarówno do naszego życia osobistego, jak i zawodowego. Wzbudza przy tym całe spektrum emocji – od zachwytu swoimi możliwościami po
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *