Telefonia komórkowa w Polsce liczy już około 30 lat, a więc wciąż jest młodą technologią (na przykład w porównaniu do telewizji lub radio), jednak historia komunikacji mobilnej jest jeszcze krótsza. Pierwsze komórki nie pozwalały na instalowanie aplikacji mobilnych i połączenie z Internetem.

Popularność GSM i WAP, czyli początki

Tak naprawdę historia komunikacji mobilnej rozpoczyna się w drugiej połowie lat 90. XX wieku. Właśnie wtedy w Polsce zaczął obowiązywać standard GSM, który umożliwiał szybsze przesyłanie i odbieranie sygnału. W 1999 roku pojawiła się technologia WAP, która była początkiem prawdziwej ewolucji. Możliwe stało się korzystanie z bardzo prostych stron internetowych, na przykład z wyszukiwarki lub sprawdzanie pogody. Oczywiście te początkowe możliwości były naprawdę niewielkie, w porównaniu do obecnych, jednak stały się źródłem kolejnych zmian. Już wtedy można było kupić internet na kartę, chociaż w znacznie bardziej okrojonej wersji. Na początku XXI wieku weszła sieć 3G, która w znacznym stopniu wpłynęła na sposób porozumiewania się. W końcu można było wysyłać SMS-y, dzwonić i korzystać z sieci w szybki i efektywny sposób.

Pierwsze smartfony i aplikacje

Pierwszą oficjalną aplikacją było iTunes od marki Apple, możliwe do zainstalowania od 2001 roku. Ta aplikacja wreszcie pozwoliła użytkownikom na zupełnie legalne kupowanie utworów muzycznych, bez konieczności ściągania ich z innych stron. Co ciekawe, już po 18 godzinach od uruchomienia aplikacji sprzedanych zostało 275 tysięcy utworów. W 2002 roku możliwy był zakup telefonu Blackberry z klawiaturą QWERTY, umożliwiającą szybkie pisanie. To rozwiązanie dało podwaliny do współczesnych klawiatur. Blackberry zapewniał także bezprzewodowy dostęp do poczty e-mail i dawał możliwość połączenia z Internetem.

W Polsce takie telefony stały się popularne dopiero po 2006 roku. W 2005 roku firma Google zakupiła niewielki startup o nazwie Android. Obecnie to właśnie Android jest najbardziej znanym oprogramowaniem na smartfonach. Dopiero w 2008 roku do sklepów trafił pierwszy telefon na Androidzie. Największą rewolucją był jednak smartfon marki Apple, czyli iPhone, który ujrzał światło dzienne w 2007 roku. Ten moment był idealny na wypuszczenie takiego telefonu, ponieważ technologie stawały się coraz bardziej zaawansowane. Słowem 2010 roku stała się „aplikacja”, a w 2012 roku najchętniej pobieraną apką były Angry Birds.

Obecnie na telefonie możemy zrobić prawie wszystko

Współcześnie na smartfonie można oglądać filmy, przeglądać Internet, korzystać z tysięcy aplikacji. Dodatkowo możliwe jest śledzenie drugiej osoby po jej smartfonie, płacenie telefonem, uczenie się języków, poznawanie znajomych, a także korzystanie z mediów społecznościowych. Prawdopodobnie dwie dekady temu nikt nie spodziewał się takiego sukcesu aplikacji i komunikacji mobilnej.

Artykuł partnera

WARTO PRZECZYTAĆ:

Dlaczego Warto Konwertować Obrazy na Kody QR?
W dzisiejszym cyfrowym świecie, gdzie szybkość i łatwość dostępu do informacji są kluczowe, kody QR stały się niezastąpionym narzędziem. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego warto konwertować
Książki o marketingu – sposób na poszerzenie wiedzy
Marketing to dynamicznie rozwijająca się branża. Specjaliści, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, muszą nieustannie aktualizować swoje umiejętności. Dostępne są różne metody na rozwój zawodowy,
SaaS, czyli oprogramowanie jako usługa – co to jest i jak działa?
W dzisiejszych czasach, kiedy cyfryzacja biznesu staje się nie tylko trendem, ale koniecznością, model SaaS (Software as a Service – Oprogramowanie jako Usługa) zyskuje na
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *