Macierze RAID to jedne z najbezpieczniejszych urządzeń do przechowywania danych. Niestety, żaden istniejący sprzęt nie jest w 100% niezawodny – awarie się zdarzają. Są to w końcu urządzenia, które pracują przez 24 godziny na dobę, a dyski mogą się zwyczajnie zużywać. To niestety tylko jedna z licznych potencjalnych przyczyn utraty danych. W większości przypadków na szczęście da się je odzyskać. Dowiedz się, jak zrobić to skutecznie.

Co to są macierze RAID?

RAID to skrót od Redundant Array of Independent Disks, co tłumaczymy jako nadmiarową macierz niezależnych dysków. Jest to technologia zapisu informacji wykorzystująca wiele fizycznych jednostek, które ze sobą współpracują. Co ważne, system postrzega je jako jeden dysk logiczny.

Macierz RAID pozwala więc osiągnąć szereg możliwości niedostępnych w przypadku wykorzystania tylko jednego dysku lub nawet kilku dysków, ale połączonych jako oddzielne.

Macierze RAID wykorzystuje się przede wszystkim w celu zwiększenia:

  • szybkości transmisji danych,
  • niezawodności systemu, czyli jego odporności na awarie,
  • dostępnej przestrzeni do przechowywania danych.

Najważniejszym elementem macierzy RAID jest kontroler, który umożliwia zarządzanie agregatem dysków. Może być to urządzenie fizyczne (sterownik), rozwiązanie programowe, ale można to także osiągnąć dzięki odpowiedniej konfiguracji płyty głównej.

W jaki sposób można utracić dane z macierzy RAID?

Każdy przypadek utraty danych należy traktować indywidualnie. Możemy jednak wyróżnić kilka głównych przyczyn tego zdarzenia.

  • Błędy ludzkie. Chodzi tu o najczęściej przypadkowe lub nieświadome działania, które skutkują utratą danych. Mowa np. przypadkowym usunięciu danych, przeformatowaniu struktury plików, błędnej konfiguracji czy po prostu zapomnianym haśle.
  • Uszkodzenia mechaniczne dysku twardego, jego podzespołu lub sterownika systemowego RAID.
  • Uszkodzenia o charakterze programowym, czyli np. błąd konfiguracji macierzy, błąd sterownika czy dysku twardego.
  • Problemy z zasilaniem. Utrata mocy bądź skok napięcia może skutkować utratą danych.
  • Przyczyny naturalne – takie jak woda, ogień czy brud. Ekspozycja na tego typu czynniki może przyczynić się do natychmiastowego zniszczenia macierzy.

Kto może pomóc w odzyskiwaniu danych?

Jeżeli nie masz odpowiednich kompetencji, w przypadku awarii macierzy RAID nie próbuj samodzielnie naprawiać struktury danych. W takich sytuacjach musisz liczyć się z poważnym ryzykiem spowodowania uszkodzeń, które mogą okazać się nieodwracalne.

Może się tak stać na przykład, jeżeli przyczyną utraty danych jest wadliwe działanie jednego podzespołu. W takiej sytuacji nieudana próba ich odzyskania może skutkować ich całkowitym zniszczeniem. Pamiętaj, że kluczowe znaczenie mają działania podjęte tuż po odkryciu problemu.

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID wymaga specjalistycznej wiedzy i oprogramowania. Jeśli chcesz mieć pewność, że cały proces przebiegnie efektywnie, najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom.

Pomoże Ci w tym firma Avidata, której doświadczenie, a także wypróbowane narzędzia sprawią, że utrata danych wkrótce będzie tylko wspomnieniem. Uzyskasz także przydatne wskazówki ochrony dysku przed kolejną utratą danych.

Jak przebiega proces odzyskiwania danych?

Odzyskiwanie danych zawsze powinno rozpocząć się od ustalenia przyczyny ich utraty. Zazwyczaj jest to możliwe na podstawie wywiadu z klientem – niekiedy konieczne okazuje się jednak przeprowadzenie dokładnych badań. Bardzo istotne jest także uzyskanie informacji dotyczących czynności podejmowanych przez administratorów po wystąpieniu awarii.

Na dalszym etapie specjaliści podejmują się wykonania kopii posektorowych wszystkich sprawnych dysków oraz – w razie – potrzeby naprawy tych, które zostały uszkodzone. Następnie przychodzi czas na odtworzenie parametrów macierzy, kolejności dysków i wielkości poszczególnych bloków. Ostatni krok to synchronizacja i weryfikacja spójności danych. Do każdego z tych etapów niezbędne jest oczywiście wykorzystanie specjalistycznych narzędzi. Co ważne, mogą się one różnić w zależności od konkretnego przypadku.

Zależy Ci na sprawnym odzyskaniu danych? Zachęcamy do kontaktu!



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Czy można wymienić procesor w laptopie? Czy można wymienić procesor w laptopie? Sprawdzamy!
Jedną z wielkich zalet komputerów jest możliwość ich upgradowania. Za mało miejsca na dysku? Możesz posprzątać lub dokupić większy dysk. Za wolny komputer? Dorzuć więcej
Czy można trzymać laptop w bagażu rejestrowanym? Laptop w bagażu rejestrowanym – wszystko, co musisz wiedzieć
Laptop na pokładzie samolotu to bardzo przydatna sprawa: można wykorzystać czas podróży na pracę, nadrabianie seriali, a nawet gry. Nie ma żadnych przeciwwskazań. Czasami zdarzają
WoW The War Within Prepatch The War Within już w World of Warcraft!
Nie jest to jeszcze moment, na który wszyscy gracze WoW-a czekają, czyli premiera nowego dodatku. Jednak prepatch The War Within oznacza jedno: jesteśmy już na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *