Parametry sprzętu decydują o wydajności pracy w każdej firmie. Nie inaczej jest w przypadku laptopa, dzięki któremu można efektywnie wykorzystać godziny spędzone w służbowej podróży. Jaki komputer sprawdzi się w pociągu lub samolocie?

Dobry laptop służbowy wyróżnia się m.in. obsługą najnowszych standardów komunikacji bezprzewodowej, sposobami zabezpieczenia firmowych danych oraz pojemną baterią. Nie mniej ważne są cechy fizyczne komputera, czyli jego waga i rozmiary.

Dobry laptop biznesowy to podstawa

Laptop do podróży służbowych musi być przede wszystkim wydajny i solidnie wykonany. Pierwsza kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, to jego marka. Pod kilkoma względami taki sprzęt dla firm różni się od modeli oferowanych szerokiemu gronu odbiorców. W produkcji komputerów przenośnych z segmentu biznesowego wyspecjalizowały się m.in. Lenovo (seria ThinkPad) i Microsoft (linia Surface).

Parametry laptopa, na które trzeba zwrócić uwagę

Specyfikacja urządzenia w dużej mierze zależy od serii, do której należy. Można jednak sporządzić listę kilku cech, jakie decydują o komforcie użytkowania laptopa w trakcie podróży. Najważniejsze z nich to:

  • przekątna i rozdzielczość ekranu,
  • standardy komunikacji bezprzewodowej,
  • systemy zabezpieczeń firmowych danych,
  • pojemność akumulatora.

Przekątna i rozdzielczość ekranu

W trakcie podróży liczy się każdy centymetr miejsca w torbie, walizce czy plecaku i każdy gram wagi. Ten aspekt nabiera dodatkowego znaczenia, gdy użytkownik laptopa udaje się w delegację samolotem.

Za dobry laptop biznesowy można więc uznać model z wyświetlaczem o przekątnej 13-14 cali, choć dla większego komfortu pracy warto wybrać smukły laptop ok. 15-calowy. Rozdzielczość powinna być jak największa (np. Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli), co ułatwi pracę m.in. w arkuszach kalkulacyjnych i programach graficznych. Optymalna masa komputera nie powinna przekraczać 2 kg.

Obsługiwane standardy komunikacji bezprzewodowej

Laptop biznesowy to sprzęt obsługujący standardy łączności Wi-Fi 6 oraz 5G. Obie technologie zapewniają wysoką przepustowość danych i stabilne połączenie z internetem. Dzięki temu dużo łatwiej przeprowadzić wideokonferencję bez przerw w transmisji, a do tego w wysokiej rozdzielczości.

Systemy zabezpieczeń firmowych danych

Dysk służbowego laptopa to kopalnia wiedzy o przedsiębiorstwie. Właśnie dlatego warto zapoznać się z metodami ochrony danych stosowanymi przez producentów. Przykładem są technologie, za sprawą których dział IT firmy ma dostęp do urządzenia niezależnie od tego, czy pozostaje ono włączone, czy nie.

Dzięki temu może dokonać niezbędnych napraw i przeprowadzić aktualizacje oprogramowania. Co więcej, w przypadku kradzieży lokalizacja laptopa podlega stałej obserwacji.

Pojemność akumulatora

Wybór laptopa do pracy w delegacji pod tym kątem jest prosty. Akumulator musi być duży. Ogniwo, które pozwoli na kilka (4-6) godzin pracy, powinno mieć co najmniej 3500 mAh pojemności.

Jak sfinansować laptopa i inny sprzęt do firmy?

Komputer spełniający wszystkie, a przynajmniej część powyższych wymagań, będzie kosztował więcej niż budżetowe modele. Firmowe wydatki wzrosną do jeszcze wyższego poziomu, jeśli trzeba będzie kupić wiele takich urządzeń oraz inny sprzęt IT. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie leasing laptopa.

Dzięki leasingowi sprzętu uda się zaoszczędzić pieniądze, które byłyby potrzebne do sfinansowania takiej inwestycji. Co więcej, przedsiębiorcy nie muszą później martwić się o sprzedaż urządzeń – na koniec umowy można je zwrócić firmie leasingowej. Czasami można też liczyć na dodatkowe profity, np. instalację oprogramowania.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego laptopa biznesowego nie musi być trudny. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka wymienionych parametrów, by wydajnie pracować w podróży. Koszt zakupu może być jednak znaczący. Na szczęście leasing sprzętu pozwala uniknąć nadmiernych wydatków i rozłożyć płatność w czasie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wybór zasilacza do karty graficznej Nvidia z serii RTX – kilka wskazówek
Dobra karta graficzna potrzebuje porządnego zasilania. Wybór zasilacza zależy od kilku rzeczy, takich jak moc, jakość i to, jak bardzo dany sprzęt obciąża system. Karty
Robot sprzątający Dreame X40 Ultra – pomoc w codziennych porządkach
Zachowanie porządku w domu jeszcze do niedawna wymagało nieco wysiłku, a użycie tradycyjnego odkurzacza dla wielu osób nie należało do przyjemności. Dzisiaj mamy na szczęście
AI nie tylko dla ekspertów: sposoby na wprowadzenie sztucznej inteligencji do codziennej pracy
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza zarówno do naszego życia osobistego, jak i zawodowego. Wzbudza przy tym całe spektrum emocji – od zachwytu swoimi możliwościami po
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *