Parametry sprzętu decydują o wydajności pracy w każdej firmie. Nie inaczej jest w przypadku laptopa, dzięki któremu można efektywnie wykorzystać godziny spędzone w służbowej podróży. Jaki komputer sprawdzi się w pociągu lub samolocie?
Dobry laptop służbowy wyróżnia się m.in. obsługą najnowszych standardów komunikacji bezprzewodowej, sposobami zabezpieczenia firmowych danych oraz pojemną baterią. Nie mniej ważne są cechy fizyczne komputera, czyli jego waga i rozmiary.
Dobry laptop biznesowy to podstawa
Laptop do podróży służbowych musi być przede wszystkim wydajny i solidnie wykonany. Pierwsza kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, to jego marka. Pod kilkoma względami taki sprzęt dla firm różni się od modeli oferowanych szerokiemu gronu odbiorców. W produkcji komputerów przenośnych z segmentu biznesowego wyspecjalizowały się m.in. Lenovo (seria ThinkPad) i Microsoft (linia Surface).
Parametry laptopa, na które trzeba zwrócić uwagę
Specyfikacja urządzenia w dużej mierze zależy od serii, do której należy. Można jednak sporządzić listę kilku cech, jakie decydują o komforcie użytkowania laptopa w trakcie podróży. Najważniejsze z nich to:
- przekątna i rozdzielczość ekranu,
- standardy komunikacji bezprzewodowej,
- systemy zabezpieczeń firmowych danych,
- pojemność akumulatora.
Przekątna i rozdzielczość ekranu
W trakcie podróży liczy się każdy centymetr miejsca w torbie, walizce czy plecaku i każdy gram wagi. Ten aspekt nabiera dodatkowego znaczenia, gdy użytkownik laptopa udaje się w delegację samolotem.
Za dobry laptop biznesowy można więc uznać model z wyświetlaczem o przekątnej 13-14 cali, choć dla większego komfortu pracy warto wybrać smukły laptop ok. 15-calowy. Rozdzielczość powinna być jak największa (np. Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli), co ułatwi pracę m.in. w arkuszach kalkulacyjnych i programach graficznych. Optymalna masa komputera nie powinna przekraczać 2 kg.
Obsługiwane standardy komunikacji bezprzewodowej
Laptop biznesowy to sprzęt obsługujący standardy łączności Wi-Fi 6 oraz 5G. Obie technologie zapewniają wysoką przepustowość danych i stabilne połączenie z internetem. Dzięki temu dużo łatwiej przeprowadzić wideokonferencję bez przerw w transmisji, a do tego w wysokiej rozdzielczości.
Systemy zabezpieczeń firmowych danych
Dysk służbowego laptopa to kopalnia wiedzy o przedsiębiorstwie. Właśnie dlatego warto zapoznać się z metodami ochrony danych stosowanymi przez producentów. Przykładem są technologie, za sprawą których dział IT firmy ma dostęp do urządzenia niezależnie od tego, czy pozostaje ono włączone, czy nie.
Dzięki temu może dokonać niezbędnych napraw i przeprowadzić aktualizacje oprogramowania. Co więcej, w przypadku kradzieży lokalizacja laptopa podlega stałej obserwacji.
Pojemność akumulatora
Wybór laptopa do pracy w delegacji pod tym kątem jest prosty. Akumulator musi być duży. Ogniwo, które pozwoli na kilka (4-6) godzin pracy, powinno mieć co najmniej 3500 mAh pojemności.
Jak sfinansować laptopa i inny sprzęt do firmy?
Komputer spełniający wszystkie, a przynajmniej część powyższych wymagań, będzie kosztował więcej niż budżetowe modele. Firmowe wydatki wzrosną do jeszcze wyższego poziomu, jeśli trzeba będzie kupić wiele takich urządzeń oraz inny sprzęt IT. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie leasing laptopa.
Dzięki leasingowi sprzętu uda się zaoszczędzić pieniądze, które byłyby potrzebne do sfinansowania takiej inwestycji. Co więcej, przedsiębiorcy nie muszą później martwić się o sprzedaż urządzeń – na koniec umowy można je zwrócić firmie leasingowej. Czasami można też liczyć na dodatkowe profity, np. instalację oprogramowania.
Podsumowanie
Wybór odpowiedniego laptopa biznesowego nie musi być trudny. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka wymienionych parametrów, by wydajnie pracować w podróży. Koszt zakupu może być jednak znaczący. Na szczęście leasing sprzętu pozwala uniknąć nadmiernych wydatków i rozłożyć płatność w czasie.
WARTO PRZECZYTAĆ: