Kamera inspekcyjna sięga tam, gdzie ludzkie oko nie może. Jest nieodzownym narzędziem przy wielu pracach. Na co zwracać uwagę, aby wybrać najlepszą kamerę inspekcyjną? Dowiesz się o tym, czytając ten artykuł.

Kamera inspekcyjna – funkcjonalność i wygoda

Główne typy kamer inspekcyjnych to:

  • wpychane;
  • samojezdne;
  • do studni głębinowych;
  • do światłowodów.

Dzięki nim można dokonywać inspekcji także kominów, rurociągów i miejsc trudno dostępnych.

Jeśli szukasz dobrej kamery inspekcyjnej na przykład używanej do sprawdzania światłowodów, ważne jest, aby miała w swojej optyce możliwość auto-centrowania oraz auto-wyostrzania. Nie będziemy wtedy musieli bawić się w operatora, tylko od razu dostajemy obraz do analizy. Wszelkie pomiary i analizy dostępne na ekranie w ergonomicznej rękojeści to idealna sytuacja. I właśnie aby wygodnie się nią operowało, to powinna być bezprzewodowa. Dla rozwiązań przewodowych osobno trzyma się ekran i sondę, co jest dużym utrudnieniem, bo trzeba skupiać uwagę na dwóch rzeczach zamiast na jednej – utrwalaniu obrazu i zbieraniu danych.

Kompatybilność

Poszukuj kamery z łączem bluetooth, które umożliwia przesłanie raportu i wyników pracy do zewnętrznego urządzenia. Łącze USB w specyfikacji to podstawa. Aplikacja na telefon z możliwością pobrania i przeanalizowania wyników, także jest mile widziana i w dzisiejszych czasach oczywista. Idealnie, jak sprzęt ma możliwość współpracy z innymi urządzeniami pomiarowymi. W przypadku kamery inspekcyjnej do światłowodów będą to reflektometry. Najlepiej, kiedy kamera inspekcyjna posiada różnego rodzaju końcówki, adaptery, dzięki czemu będzie kompatybilna z różnymi urządzeniami.

Pod względem budowy, kamera ma być wytrzymała, wygodna i łatwa w obsłudze.

Wyświetlacz

Co się tyczy ekranu, to należy stawiać na ten, który ma wysoką rozdzielczość HD. Dzięki temu nie umknie nic ważnego i dostrzeżesz najmniejsze uszkodzenia. Nie wszystkie urządzenia mają standard HD, dlatego warto o tym pamiętać i stawiać na lepszą jakość obrazu, bo inspekcja wtedy ma sens.

Warto kupić kamerkę z jak najszerszym polem widzenia dla jakości odbioru i lepszej analizy.

Odpowiednia wielkość ekranu również bardzo pomoże w dostrzeżeniu jakiegoś problemu. Coraz więcej kamer ma możliwość podłączenia do zewnętrznego monitora i dzięki temu podglądu w czasie rzeczywistym na naprawdę już dużym ekranie.

Warto też sprawdzić parametry akumulatorów, jak często przy normalnej pracy będzie je trzeba ładować.

Aby wybrać najlepszą opcję kamery inspekcyjnej, dobrze jest przejrzeć parametry techniczne i przeanalizować, jakie urządzenie potrzebujemy, z jakimi parametrami dla naszych warunków pracy. Nie warto przepłacać za kamerę, która posiada funkcje w większości wypadków dla nas zbyteczne.

Sprawdzone kamery inspekcyjne między innymi do badania światłowodów znajdziesz na https://www.interlab.pl/. Pracownicy pomogą wybrać najbardziej odpowiedni sprzęt dla Ciebie. To wykwalifikowani fachowcy, którzy nie tylko doradzają w kwestii wyboru najlepszych rozwiązań, ale dodatkowo prowadzą szkolenia oraz zajmują się serwisem.

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *