Są takie sytuacje, które od razu sprawiają, że twój dzień będzie gorszy. Jedną z nich jest moment, gdy twój komputer nie widzi dysku. Niezależnie, czy podłączasz nowo zakupiony dysk twardy, dysk SSD, czy może pendrive z dokumentami. Gdy okazuje się, że nie możesz się cieszyć nowym dyskiem lub szybko skopiować potrzebnych plików, cała magia ulatuje.

Są jednak sposoby na to, jak szybko ogarnąć temat i wrócić do dobrych chwil. Nie ma się co stresować. Sytuacja, w której komputer nie widzi dysku, to tak naprawdę drobnostka, z którą łatwo możecie sobie poradzić. Nie wierzycie? Przeczytajcie nasz poradnik: komputer nie widzi dysku, jak to naprawić?

Komputer nie widzi dysku – jak to naprawić?

Czasem tak bywa, że usterka usterce nierówna. To jest dokładnie ta sytuacja. Przypadki, gdy komputer nie widzi dysku, można podzielić na dwie grupy:

  • Komputer nie widzi dysku, który jest w komputerze i dotychczas działał.
  • Komputer nie widzi dysku, który dopiero został kupiony i jest nowy.

Opiszemy obie sytuacje, do dzieła!

Komputer nie widzi dysku, który dotychczas działał

Jeśli twój dysk działał, aż nagle przestał… może to być zły znak. Pierwszym odruchem pewnie byłoby rozkręcenie komputera i zajrzenie do środka. W końcu jest możliwe, że z jakiegoś powodu dysk się odłączył. Może ktoś zahaczył lub niechcący kopnął w obudowę, przechodząc. Różne rzeczy się dzieją. Zacznij jednak od innej rzeczy.

Pierwszą rzeczą, jaką powinniście wykonać, gdy komputer nie widzi dysku, jest wejście do BIOS-u. W BIOS-ie możecie przejrzeć wszystkie podłączone urządzenia, w tym dyski. Będą tam widoczne nawet w sytuacjach, gdy system Windows ich nie widzi. To wam pozwoli zrobić pierwszy krok do dedukcji, czemu komputer nie widzi dysku.

Jeśli widzicie swój dysk w BIOS-ie to dobra wiadomość. To oznacza, że dysk działa, a problem nie jest sprzętowy, ale związany z oprogramowaniem lub sterownikami. Jeśli BIOS nie widzi waszego dysku, może to oznaczać, że dysk jest uszkodzony lub nie jest podłączony.

Jak wejść do BIOS-u? Standardowym sposobem jest naciśnięcie przycisku odpowiadającego za wejście do BIOS-u podczas uruchamiania komputera. Z reguły jest to F2, F12 lub DEL, ale może to zależeć od konkretnego modelu laptopa lub płyty głównej. Szczegóły na temat jak wejść do BIOS-u, przeczytasz w naszym poradniku.

Jeśli jednak nie widzisz swojego dysku, a ten wciąż jest podłączony, najpewniej czeka cię wymiana lub serwis. Jeśli masz możliwość podłączenia dysku innym kablem lub do innego slotu: sprawdź to. Metody prób i błędów są czasem najlepsze do prawidłowego zdiagnozowania problemu. Jeśli nic nie wskórasz, może się niestety okazać, że nic nie da się zrobić.

Komputer nie widzi nowego dysku

Z nowymi dyskami jest zazwyczaj prościej i nie ma różnicy, czy komputer nie widzi dysku SSD, czy HDD. Oczywiście wychodzimy z założenia, że dysk jest na pewno dobrze podłączony.

Po pierwsze: nowy dysk należy sformatować przed użyciem. Format dysku można zrobić na dwa sposoby. Pierwszy to klasyczne użycie instalatora Windowsa. Niezależnie od tego, czy macie instalator Windows na płycie, czy pendrivie, musicie przejść standardowe kroki niestandardowej instalacji, aż dojdziecie do wyboru dysku do zainstalowania systemu. Tam znajdziecie nowy dysk, który możecie sformatować, a następnie utworzyć partycje.

Jest też drugi sposób, który jest raczej prostszy. Nie trzeba odpalać instalatora i ryzykować, że niechcący sformatujecie sobie dysk systemowy, albo inny, niemniej ważny. Od jakiegoś czasu to samo można zrobić z poziomu systemu Windows. Ta metoda może być wam znana, jeśli wiecie, jak zainstalować dysk SSD.

Jeśli wasz komputer nie widzi dysku, wykonajcie następujące kroki:

  1. W menu start (lub okienku wyszukiwania) wpiszcie „Zarządzanie komputerem”, a następnie otwórzcie wyszukaną aplikację.Zarządzanie komputerem w Menu Start
  2. W nowym oknie wybierzcie „Zarządzanie dyskami” w menu po lewej. (Możecie też dojść prosto do tego miejsca w poprzednim punkcie wpisująć “diskmgmt.msc”).
  3. Jeśli wasz komputer nie widzi dysku, w oknie pokazującym dyski waszego komputera powinniście go zobaczyć jako „nieprzydzielony” (Not initialized).
  4. Na liście dysków kliknijcie nowy dysk prawym przyciskiem myszy i wybierzcie z listy „Zainicjuj dysk” (Initialize disk).
    Inicjowanie dysku
  5. W tym momencie możesz w razie potrzeby podzielić dysk na partycje, a następnie je sformatować.
  6. Komputer wciąż nie widzi dysku? Najprawdopodobniej nie ma nadanej litery. W tym samym oknie kliknijcie ten dysk prawym przyciskiem myszy i wybierzcie z menu „Zmień literę dysku i ścieżki…”.
  7. Nadajcie taką literę, jaką chcecie, a po wszystkim zaakceptujcie przyciskiem „Ok”.

Po przeprowadzeniu tej operacji wasz dysk będzie widoczny!

Komputer nie widzi dysku zewnętrznego

Dyski przenośne bywają kapryśne i lubią się zepsuć. Czemu tak się dzieje? Właściwie to odpowiedź jest zawarta w ich nazwie: ponieważ są przenośne. Chodząc z nami wszędzie, będą się często obijać w plecaku i są narażone na uderzenia. Z tych samych powodów mogą łapać duże ilości kurzu i innych śmieci. Co robić, jeśli wyświetla wiadomość „nie rozpoznano dysku USB”?

Szczerze mówiąc, zacząłbym od sprawy najbardziej błahej, o której wspomniałem wyżej. Zacznijcie od porządnego przedmuchania wtyku USB, z nadzieją, że to tylko kurz przeszkadza. Zdziwicie się, ale to pomaga. Równie często, jak słynne powiedzenie „wyłącz i włącz komputer ponownie”. Lub dmuchanie w kartridże od Pegasusa. Poważnie.

Jeśli jednak komputer wciąż nie widzi dysku zewnętrznego to pora podjąć odpowiednie kroki. Pierwszym z nich jest… wyłącz i włącz komputer ponownie. Poważnie. Być może to tylko błąd komputera, systemu lub sterownika. Zdarza się.

Kolejna metoda jest równie znana i lubiana: to metoda prób i błędów w postaci podłączenia pendrive do innego wejścia USB. Być może to problem z jednym z portów USB. Dobrze to zrobić po restarcie komputera, żeby mieć pewność, że jakiś błąd nie powtarza się niezależnie od USB. Wciąż komputer nie widzi dysku zewnętrznego? Dobrze, zatem przejdźmy do ciekawszych kroków.

Następny krok to sprawdzenie sterowników. Jeśli komputer nie widzi dysku zewnętrznego, może to oznaczać jakiś błąd wśród nich. Zacznijcie od otwarcia menedżera urządzeń.

  1. Otwórz menedżer urządzeń przez wpisanie tej frazy w menu start.
    Menedżer urządzeń w Menu Start
  2. W górnym menu pod przyciskiem „Akcja” znajdźcie „Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu”.
  3. Uruchomcie to. Windows sam sprawdzi, czy są nowe sterowniki.
    Skanowanie w poszukiwaniu zmian sprzętu
  4. Jeśli wciąż nie działa, dobrym pomysłem może być odinstalowanie i ponowne zainstalowanie sterownika. Sterowniki USB znajdziesz pod „Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej”.
  5. Kliknij prawym przyciskiem myszy na swój kontroler USB, a następnie naciśnij przycisk „Odinstaluj”. Po chwili pozwól Windowsowi zainstalować sterownik ponownie. Jeśli będzie z tym jakiś problem, powinieneś tę opcję znaleźć pod prawym przyciskiem myszy, ale sposób z punktu 2. również powinien działać.

Po wszystkim komputer może wymagać restartu. Wciąż komputer nie widzi dysku zewnętrznego? Zaktualizuj wszystkie sterowniki i sprawdź, czy system Windows jest aktualny. Ostatnią deską ratunku to sprawdzenie dysku USB przez menedżer dysków opisany w części „Komputer nie widzi nowego dysku”.

Najpewniej jednak coś się zepsuło. Jak to sprawdzić? Podłącz pendrive do innego komputera lub podłącz inny pendrive do swojego komputera. Najprostsze rozwiązania bywają najlepsze, a to proste rozwiązanie pomoże ci określić, czy to kwestia wymiany pendrive, czy zaniesienia komputera do serwisu.

Komputer nie widzi dysku – najczęściej zadawane pytania

Jaka jest różnica między dyskiem HDD a SSD?

Dyski SSD są nowsze i szybsze od dysków HDD, chociaż w kontekście tego artykułu największa różnica jest gdzie indziej. Dyski HDD to dyski mechaniczne, co znaczy, że mają w sobie ruchome części, a te łatwo zepsuć choćby przypadkowym upadkiem. Dyski SSD są jednoczęściowe i jako takie dużo bezpieczniejsze.

Komputer nie widzi dysku SSD Windows 10, co robić?

Odpowiedź znajduje się w artykule, cały ten poradnik był pisany właśnie pod kątem systemu operacyjnego Windows 10.

Dlaczego komputer nie widzi dysku?

Każda sytuacja jest inna, więc ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Najczęstsze powody, dla których komputer nie widzi, dysku są następujące:

  • Zepsuty dysk.
  • Zepsute gniazdo USB.
  • Nie jest sformatowany/przydzielony do partycji.
  • Nie ma nadanej litery dysku.
  • Problem ze sterownikami.

Komputer nie widzi dysku, bo ten się zepsuł. Czy da się odzyskać dane?

Tak! Nie jest to co prawda łatwe zadanie i raczej ciężko to zrobić samemu. Szczególnie że sprawa jest delikatna i nie ma pewności, czy da się radę odzyskać wszystko. Dużo zależy od tego, w jakim stanie jest dysk. Jeśli to kwestia „śmierci” ze starości, to nie będzie problemu. Jeśli to uszkodzenie mechaniczne… może być różnie. Możecie być jednak pewni, że każdy serwis komputerowy wam to ogarnie.

Komputer nie widzi dysku – jak to naprawić? Przeczytaj nasze sposoby na poradzenie sobie z sytuacją, kiedy komputer nie widzi dysku.

 

 

 



Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Poczuj prędkość! MSI prezentuje high-endowy dysk SSD Spatium M480 Play – idealny do PlayStation®5
MSI wprowadza do sprzedaży niewiarygodnie szybki model SSD – Spatium M480 PCIe 4.0 NVMe M.2 Play, który przekracza wszystkie wymagania wydajnościowe PlayStation®5, potwierdzając pozycję firmy
jaki dysk do xbox one Jaki dysk do Xbox One – sprawdź!
Zastanawiasz się, jaki dysk do Xbox One kupić? Dowiedz się, na jakie parametry zwrócić uwagę, by wybrać odpowiednią pamięć zewnętrzną do konsoli! Pamięć wbudowana może
jak zwolnić miejsce na dysku Jak zwolnić miejsce na dysku w kilku prostych krokach? Poradnik dla Windowsa i Maca
Wiele osób uczy się tego na podstawie własnych doświadczeń: dbanie o swój komputer, to dbanie o miejsce na dysku. Niestety, ale nie można używać całego
1 Komentarz
  • timon7, 3 stycznia 2024 @ 20:01 Odpowiedz

    witam …u mnie widzi dysk przenośny w menadżerze urządzeń …ale go nie otwiera . tak jak by bo nie było . co zrobic ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *