Nie da się ukryć, że projektowanie płytek PCB to odpowiedzialne zadanie. Nie ma tutaj dużo miejsca na błąd, zwłaszcza jeśli chcemy, aby obwód działał poprawnie, ale także zależy nam na ograniczeniu kosztów. Sposób, w jaki płytka została zaprojektowana wpłynie też choćby na taki kluczowy aspekt, jak czas jej produkcji.
Krótko mówiąc, projektowanie płytek w optymalny sposób to niezwykle ważna sprawa i warto dołożyć wszelkich starań, aby projekt był pod każdym względem optymalny. Żeby jednak faktycznie tak się stało, podczas procesu projektowania i przygotowywania dokumentacji produkcyjnej musimy być niezwykle ostrożni i zadbać o to, aby nie wkradły się w projekt żadne błędy. Poniżej zebraliśmy dla Was garść informacji o tych najczęściej spotykanych – zapraszamy do lektury!
Umieszczanie w dokumentacji plików nadmiarowych
Jest bardzo ważne, aby dokumentacja produkcyjna była możliwie jak najbardziej przejrzysta. Dzięki temu producent nie będzie miał problemów z jej przeanalizowaniem i dostarczy dokładnie taki produkt, jakiego oczekiwał klient. W praktyce oznacza to, że powinno się ograniczać pliki zawarte w dokumentacji tylko do tych, które są faktycznie potrzebne.
Chociażby log dokonywanych na różnych etapach projektowania płytki PCB zmian może być przydatny dla projektanta (na jego podstawie można łatwo sprawdzić, jak projektowanie płytki PCB przebiegało w czasie i przeanalizować swoją pracę), ale dla producenta już niekoniecznie.
Szczególnie trzeba zadbać o to, aby przypadkiem nie dublować kluczowych plików i na przykład nie przedstawić producentowi zarówno wersji aktualnej, jak i którejś ze wcześniejszych.
Jeśli zaś chodzi o to, co warto w takiej dokumentacji zawrzeć, to trzeba tutaj wymienić kartę technologiczną. Z reguły powinna ona być łatwo dostępna do pobrania na stronie internetowej producenta. Dzięki jej precyzyjnemu, prawidłowemu wypełnieniu zwiększą się szanse, że nie będzie później jakichkolwiek problemów z interpretacją dokumentacji.
Podawanie nieprawidłowych grubości elementów
Wytwarzając płytkę PCB, producent będzie sugerował się wartościami wskazanymi przez klienta. Jeśli okaże się, że któreś wartości są nieprawidłowe, jest szansa, że zauważy to i poprosi o korektę – nie należy jednak na takim szczęśliwym splocie wydarzeń polegać.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest dopilnowanie, aby po prostu żadnych nieprawidłowości nie było. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że niektórych z nich producent może po prostu nie dostrzec bądź nie być w stanie odgadnąć, że są one niezgodne z faktyczną wizją klienta.
Na co zatem należy zwrócić największą uwagę? Warto dokładnie oznaczać, o jakie grubości poszczególnych materiałów nam chodzi. Przykładowo, grubość bazowa i docelowa miedzi to nie to samo i jeśli pomylimy tę pierwszą z tą drugą, prawdopodobnie będziemy później przepłacać niepotrzebnie za zbyt grubą płytkę.
Nieprawidłowe nazewnictwo plików i niedostosowanie się do producenta
Możliwości producenta mogą nie być kompatybilne z tym, co założył projektant. Przykładowo, może się okazać, że producent płytek PCB po prostu nie dysponuje preferowanymi przez projektanta materiałami. Oczywiście można w takiej sytuacji szukać zamienników, ale najlepiej od razu sprawdzić, jakie materiały oferuje producent i wziąć to pod uwagę, aby przyspieszyć cały proces.
Warto także zapoznać się z zaleceniami producenta względem przyjmowanych projektów, takich jak zalecenia w zakresie ilości warstw czy minimalnej szerokości ścieżek. Takie informacje są z reguły publicznie dostępne, a w razie czego można także zwrócić się bezpośrednio do producenta z pytaniem, jeśli jakaś kwestia dalej byłaby niejasna.
W dobrym tonie leży również zadbanie o prawidłowe nazewnictwo plików, szczególnie, jeśli chodzi o obwody wielowarstwowe. Kolejność warstw można też zaznaczyć na inne sposoby, na przykład poprzez opis w specyfikacji – grunt, żeby producent miał wyraźnie zaznaczoną informację w tym zakresie. Warto zadbać o prawidłową numerację – jeśli zdarzy nam się nieprawidłowo ponumerować warstwy, konsekwencje nie będą zbyt wesołe.
Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się dla Was cenne, a projektowanie płytek PCB stanie się mniej stresujące!
WARTO PRZECZYTAĆ: