Dziś już nikt nie wyobraża sobie korzystania z komputera bez dostępu do internetu. Aby było to jednak możliwe, PC musi być wyposażony w kartę sieciową. Na rynku znajdziemy wiele modeli o zróżnicowanej cenie i możliwościach. Czym różni się karta za kilkadziesiąt złotych od tej sprzedawanej za kilkaset? Na którą się zdecydować? Sprawdź nasz ranking kart sieciowych Wi-Fi USB i wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Jaką kartę sieciową kupić – funkcje i właściwości

Nim jednak przejdziemy do rankingu kart sieciowych Wi-Fi, warto zwrócić uwagę, czym różnią się poszczególne modele i co powinny zawierać, aby spełnić nasze oczekiwania. Oto najważniejsze kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę:

  • Zastosowanie karty – w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakiego urządzenia potrzebujemy karty sieciowej. Może to być komputer stacjonarny, gdzie mamy większe możliwości, bądź też laptop, gdzie zazwyczaj musimy ograniczyć się do karty USB. W naszym rankingu kart sieciowych uwzględniamy obie opcje.
  • Interfejs – określa, w jaki sposób podłączymy kartę sieciową do komputera. Obecnie większość kart można podłączyć za pomocą USB. Najlepiej wybierać karty z obsługą USB 3.0 lub nowszego ze względu na lepszą przepustowość. W przypadku komputera PC możliwe jest także zainstalowanie karty sieciowej PCI lub PCI-E, którą montujemy wewnątrz obudowy.
  • Sposób komunikacji – większość kart obsługuje komunikację bezprzewodową, choć są też takie (szczególnie modele montowane w gnieździe PCI-E), które dodatkowo oferują połączenie przewodowe. Są więc wyposażone w złącze RJ-45. Uwzględniamy je w naszym rankingu kart sieciowych przewodowych.
  • Przepustowość – określa szybkość działania naszej sieci wewnętrznej. Im większa, tym oczywiście lepiej. Obecnie nie warto kupować kart poniżej 150 Mb/s, gdyż szybko może się okazać, że jest to za mało.

Ranking kart sieciowych – najlepsze modele 2023

TP-Link TL-WN725N

TP-Link TL-WN725N
Źródło: TP-Link

Nasz ranking kart sieciowych USB zaczynamy od taniej propozycji renomowanego producenta TP-Link. Kosztujący niespełna 40 złotych model TL-WN725N oferuje podstawowe możliwości, które w zupełności wystarczą do typowych zastosowań. Podłączana za pomocą USB karta sieciowa zajmuje niewiele miejsca dzięki wbudowanej antenie i osiąga maksymalną przepustowość na poziomie 150 Mb/s.

Ze względu na niewielkie rozmiary nie można jednak od tej karty oczekiwać znakomitego zasięgu. Warto ją zakupić tylko w przypadku, gdy komputer znajduje się w niewielkiej odległości od routera. W przeciwnym razie dobrym pomysłem będzie dopłacenie do nieco droższego modelu.

Plusy

  • niewielka
  • tania

Minusy

  • przeciętna prędkość
  • słaby zasięg

TP-Link Archer T3U Plus

TP-Link Archer T3U Plus
Źródło: TP-Link

Za około 100 złotych można zakupić znacznie nowszą i wydajniejszą kartę sieciową USB. TP-Link Archer T3U Plus posiada zewnętrzną antenę, a więc zaoferuje znacznie lepszy zasięg. Pozwala łączyć się bezprzewodowo z routerem w standardzie Wi-Fi 802.11ac i obsługuje technologię MU-MIMO, która generuje dwa równoległe połączenia, zwiększając przepustowość przesyłanych danych. Aby skorzystać z tego rozwiązania, router również musi obsługiwać tę technologię.

Karta sieciowa USB Archer T3U Plus łączy się zarówno z pasmem 2,4 GHz, jak i 5 GHz, osiągając odpowiednio prędkości 400 Mb/s i 867 Mb/s. To w zupełności wystarczy, aby zaspokoić potrzeby nawet bardziej wymagających użytkowników. Wysokie opinie wśród użytkowników sprawiają, że Archer T3U Plus ma zasłużone miejsce w rankingu kart sieciowych USB Wi-Fi.

Plusy

  • zewnętrzna antena
  • tania
  • zadowalająca przepustowość

Minusy

  • w tej cenie brak

TP-Link TG-3468

TP-Link TG-3468
Źródło: TP-Link

TP-Link TG-3468 świetnie nadaje się do rankingu kart sieciowych przewodowych. W niewielkiej cenie oferuje bowiem stabilne połączenie przewodowe. Kartę podłącza się pod złącze PCI-E, a więc jest ona przeznaczona do tradycyjnych komputerów PC. Umożliwia pracę w standardach IEEE 802.1 p, IEEE 802.1 q, IEEE 802.3, IEEE 802.3 ab, IEEE 802.3 u, IEEE 802.3 x i rozwija prędkości do 1000 Mb/s. Wspiera przy tym funkcję Wake-on-LAN, a więc można z niej korzystać do zdalnego wybudzania komputera.

Plusy

  • przewodowe połączenie 1000 Mb/s
  • tania
  • obsługa Wake-on-LAN

Minusy

  • brak

ASUS PCE-AX1800

ASUS PCE-AX1800
Źródło: ASUS

W naszym rankingu kart sieciowych bezprzewodowych nie mogło zabraknąć propozycji od ASUS-a. Model PCE-AX1800 cieszy się znakomitymi opiniami użytkowników i kosztuje około 150 złotych. To karta sieciowa PCI-E, a więc przeznaczona do komputerów PC. Pracuje w standardzie Wi-Fi 6 (802.11ax), rozpędzając się nawet do 1800 Mb/s. Urządzenie łączy przy tym technologie MU-MIMO i OFDMA, aby jednocześnie komunikować się z kilkoma sprzętami i skutecznie przydzielać odpowiednią przepustowość.

ASUS PCE-AX1800 oferuje też najnowsze standardy zabezpieczeń WPA3 i posiada 2 zewnętrzne anteny gwarantujące świetny zasięg. Ciekawym dodatkiem jest obsługa łączności Bluetooth 5.2, dzięki czemu w komputerze nie trzeba instalować dodatkowego odbiornika BT.

Plusy

  • zewnętrzne anteny
  • dobry stosunek ceny do jakości
  • wysoka przepustowość
  • obsługa Bluetooth 5.2

Minusy

  • tylko do komputerów PC

TP-Link Archer TX3000E

TP-Link Archer TX3000E
Źródło: TP-Link

TP-Link Archer TX3000E to propozycja w rankingu bezprzewodowych kart sieciowych przeznaczona dla graczy. Gwarantuje bowiem niskie opóźnienia, które są niezwykle ważne w rozgrywkach sieciowych. Do gamingowego stylu nawiązuje też wyglądem. Choć to karta PCI-E, a więc montowana wewnątrz obudowy, posiada dwie anteny wraz z magnetyczną podstawką, którą można ustawić na biurku lub komputerze.

Pod względem specyfikacji mamy do czynienia z topową konstrukcją. Karta sieciowa działa w standardzie Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) i umożliwia przesyłanie danych z maksymalną prędkością do 3000 Mb/s. Do tego połączenie technologii OFDMA i MU-MIMO, zabezpieczenia WPA3 i dodatkowy moduł Bluetooth 5.0. Za TP-Link Archer TX3000E trzeba zapłacić około 270 złotych.

Plusy

  • zewnętrzne antena
  • dobra jakość wykonania
  • wysoka przepustowość
  • obsługa Bluetooth 5.0

Minusy

  • wysoka cena
  • podstawka zajmuje dodatkowe miejsce

ASUS USB-AX56

ASUS USB-AX56
Źródło: ASUS

Ostatnia propozycja w naszym rankingu kart sieciowych należy do ASUS USB-AX56. To urządzenie, które rozwija bardzo dużą prędkość, ale podłącza się je za pomocą złącza USB. Karta obsługuje standard Wi-Fi 6 i umożliwia obsługę dwupasmowej sieci. Także tu mamy do czynienia z połączeniem technologii OFDMA i MU-MIMO, co gwarantuje doskonałe zarządzanie przepustowością – maksymalna prędkość przesyłu danych wynosi do 1800 Mb/s.

Choć to karta sieciowa USB, posiada dwie zewnętrzne i przy okazji efektownie wyglądające anteny, które zapewniają zadowalający zasięg. Do tego oczywiście obsługa zabezpieczeń w standardzie WPA3. Ta karta ma wszystko, co potrzeba, ale niestety trzeba za nią nieco zapłacić – kosztuje około 300 złotych.

Plusy

  • dwie zewnętrzne anteny
  • podłączana przez USB
  • wysoka przepustowość
  • efektowny wygląd

Minusy

  • bardzo wysoka cena
  • w tej cenie mogłaby oferować też Bluetooth

Mamy nadzieję, że nasz ranking kart sieciowych okazał się dla Was użyteczny i znaleźliście wśród nich model odpowiadający Waszym oczekiwaniom!


Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

lekki laptop Lekki laptop – zestawienie najciekawszych modeli
Tak, jak telefony komórkowe dostępne dla wszystkich były absolutną rewolucją na rynku, tak przenośne komputery nazwane laptopami były rewolucją w swojej branży. To był piękny
asus Asus pokazał laptopy z technologią 3D, niewymagające specjalnych okularów
Tegoroczne targi CES w Las Vegas przyniosły garść ciekawych nowości i zapowiedzi od największych marek technologicznych. Asus pochwalił się między innymi dwoma modelami laptopów z
laptop dla nauczyciela Tani i dobry laptop dla nauczycieli – ranking
Niedawno gruchnęła wiadomość o najnowszym planie rządu: darmowy laptop dla ucznia czwartej klasy! Spod płaszczyka “ciekawszych lekcji” wypada tylko jeden malutki problem: ktoś te lekcje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *