Microsoft to firma, która wiele osób może kojarzyć przede wszystkim z Windowsem. Warto wiedzieć, że produkuje ona także całkiem sporo ciekawego sprzętu elektronicznego, w tym między innymi Microsoft Surface Laptop 3.

Właśnie ten laptop, skierowany do użytkowników szukających eleganckiego laptopa do codziennych zastosowanie (lub pracy biurowej), wpadł w nasze ręce.  A wraz z nim cała gama akcesoriów z rodziny Microsoft Surface.

Jak wypada sprzęt od Microsoftu w testach? Co trzeba wiedzieć o wydajności, designie, czasie pracy na baterii i innych ważnych aspektach laptopa Microsoft Surface Laptop 3? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

Microsoft Surface Laptop 3 – specyfikacja

surface 3 laptop specyfikacja

Warto wspomnieć, że Microsoft Surface Laptop 3 występuje w różnych konfiguracjach. My testowaliśmy akurat model o następujących parametrach:

  • Ekran: 13″5 (2256 x 1504), 10 punktów dotykowych
  • Pamięć wewnętrzna: 256GB SSD
  • Pamięć RAM: 8GB LPDDR4x
  • Procesor: Czterordzeniowy procesor Intel® Core™ i5-1035G7 10. generacji
  • Karta graficzna: Intel® Iris™ Plus Graphics
  • System: Windows 10 Home.

microsoft surface laptop 3 ogol

Sprzęt posiada jedno wejście USB-A 3.1, jedno wejście USB typu C, wejście słuchawkowo-mikrofonowe, ulokowane po lewej stronie obudowy, a także wejście na karty SD po stronie prawej. Ma także dwie kamery – jedną zwykłą (HD 720p f2.0i) jedną kamerę Windows Hello do odblokowywania laptopa twarzą. Nie ma za to napędu optycznego.

microsoft surface laptop 3 porty

Szkoda, że nie pokuszono się o więcej portów USB-A, przydatne mogłoby być także wejście HDMI, aczkolwiek trzeba zwrócić uwagę na fakt, że jest to laptop dość mały i przestrzeń do wykorzystania jest tutaj mocno ograniczona.

surface 3 laptop karta sd

Microsoft Surface Laptop 3 – cena

Microsoft Surface Laptop 3 w testowanej przez nas konfiguracji kosztuje około 5199 złotych.

Można nieco oszczędzić, decydując się na tańsza wersję z 128GB pamięci wewnętrznej. Są także dostępne wersje droższe z większą ilością pamięci wewnętrznej lub 16GB RAM-u.

Istnieją też modele z  procesorem Intel i7-1065G7. Można także zakupić Surface 3 z 15-calowym ekranem w kilku różnych konfiguracjach.

Design pierwsza klasa

Wiadomo, że o gustach się nie dyskutuje, ale jesteśmy zdania, że design Surface Laptopa 3 jest po prostu pięknym. Tył obudowy jest aluminiowy i matowy, w kolorze platynowym. Plusem jest to, że nie zostają na nim bardzo wyraźne ślady palców.  Na środku umieszczono srebrne logo Microsoftu, w którym odbijają się elementy otoczenia.

microsoft surface laptop 3 zamkniety

Jest to laptop bardzo elegancki, którym żaden biznesmen nie będzie się raczej wstydził iść na konferencję czy targi branżowe. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, co zobaczymy, kiedy już go otworzymy.

microsoft surface laptop 3 klawiatura

Postawiono tutaj na delikatny, miły w dotyku materiał Alcantara, który pokrywa okolice klawiatury i touchpada. Wygląda to obłędnie, aczkolwiek wiele osób będzie się pewnie obawiać o kwestie czyszczenia takiego materiału przy wieloletnim użytkowaniu. Jednak bez obaw – wykonany z syntetycznych ultramikrowłókien materiał Alcantra jest bardzo łatwy w czyszczeniu mimo struktury przypominającej zamsz.

Cichy i wydajny

Przy zwykłych zastosowaniach, takich jak przeglądanie Internetu czy oglądanie filmów, Microsoft Surface Laptop jest bardzo cichy, a w zasadzie to praktycznie bezgłośny.

Jednocześnie jest to sprzęt bardzo wydajny. Oczywiście w tym zakresie, do jakiego jest przeznaczony, czyli w zakresie typowego użytkowania lub pracy biurowej.

Nie są mu straszne liczne otwarte karty w przeglądarce internetowej, nawet zasobożerny Chrome, a po włączeniu laptopa sprzęt jest gotowy do pracy bardzo szybko. Nie zdarza mu się też zacinać czy zwalniać podczas intensywniejszego użytkowania.

Wygodna klawiatura

Surface Laptop 3 jest wyposażony w klawiaturę że stosunkowo niewielkimi klawiszami. Jednocześnie nie są one na tyle małe, aby trudno się na nich pisało. Bez problemu można na niej pisać nawet bardzo szybko, zwłaszcza po chwili przyzwyczajenia.

Jest to klawiatura bardzo cicha i dość płytka. Przyjemnie się z niej korzysta, nawet przez długi czas, co z pewnością docenią osoby, które spędzają dziennie wiele godzin pisząc artykuły czy e-maile.

Ciekawym akcentem jest klawisz do włączania laptopa, który nie jest osobnym przyciskiem, a wkomponowano go w klawiaturę. Takie rozwiązanie można spotkać m.in. w niektórych laptopach gamingowych.

Lekki i poręczny

Microsoft Surface Laptop 3 to ciekawa propozycja dla osób, które często podróżują bądź takich, którym po prostu zależy na oszczędności miejsca.

Laptop waży zaledwie 1,2 kilograma i można bez większego problemu trzymać go czy przenosić w jednej ręce (chociaż oczywiście nie zalecamy tego ze względów bezpieczeństwa).

surface laptop 3 bok

Niewielkie wymiary (308 x 14,5 x 223 mm) sprawiają, że łatwo jest zapakować go do plecaka czy torby i w ten sposób transportować.

Świetny czas pracy na baterii

Biorąc pod uwagę rozmiar i przeznaczenie tego laptopa, można się było spodziewać niezłego czasu pracy na baterii. Faktycznie, pod tym względem nie ma na co narzekać.

Do zestawu dołączono ładowarkę 65W Microsoftu. Jeśli chodzi o wytrzymałość baterii, to przy wyłączonym WiFi i Bluetooth możemy mówić nawet o nieco ponad 11 godzinach, tak jak deklaruje producent. Włączanie Wi-Fi spowoduje lekkie obniżenie czasu działania na baterii, ale wynik wciąż będzie dość imponujący.

Korzystanie z bardziej zasobożernych programów czy gier oczywiście spowoduje szybsze rozładowanie akumulatora, ale wciąż powinniśmy być w stanie wyciągnąć z niego co najmniej kilka godzin pracy.

Microsoft Surface to cała rodzina

Gwiazdą tej recenzji jest niewątpliwie Surface Laptop 3. Jednak, jak już wspomnieliśmy we wstępie, Surface to cała rodzina sprzętu.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby z laptopem Surface używać myszki czy słuchawek innego producenta. Produkty z tej samej serii powinny jednak mieć tę przewagę, że są tworzone z myślą konkretnie o sobie nawzajem.

Microsoft Surface Laptopa 3 testowaliśmy razem z całym kompletem akcesoriów firmy, a mianowicie:

  • Microsoft Surface Mobile Mouse
  • Microsoft Surface Headphones 2
  • Microsoft Surface Pen.

Czyli, krótko mówiąc, myszką, słuchawkami i piórem. Stwierdziliśmy, że zamiast robić ich osobne recenzje, omówimy je krótko w tej, jako że są swoistym uzupełnieniem laptopa.

Microsoft Surface Mobile Mouse

surface mobile mouse

Microsoft Surface Mobile Mouse kosztuje około 130 złotych. To bardzo minimalistyczna myszka, ale jednocześnie bardzo funkcjonalna.

Typowo dla Microsoftu, wykonana została z wysokiej jakości materiałów i jest przyjemna w dotyku. Wyróżnia się niewielką wagą (zaledwie 78 gramów łącznie z bateriami) i płaskim designem.

Elegancki design

Niektórzy preferują bardziej zaokrąglone myszki, inni płaskie – to już kwestia preferencji. W naszym odczuciu z myszki tej korzysta się bardzo wygodnie, nawet przy wielogodzinnych posiedzeniach przed monitorem.

microsoft surface mobile mouse

Jest to myszka o zacięciu typowo biurowym i faktycznie do pracy typowo biurowej nadaje się ona bardzo dobrze. Nie ma tutaj żadnych przycisków bocznych, a jedynie lewy, prawy, przycisk do wejścia w tryb parowania Bluetooth na spodzie i kółko. Kółko, które jest zresztą świetnie wykonane, dość ciche i nie chodzi ani lekko, ani ciężko – postawiono tutaj na złoty środek.

Zasilanie na baterie

Microsoft Surface Mobile Mouse to myszka bezprzewodowa, łącząca się z urządzeniem poprzez Bluetooth, zasilana dwoma bateriami AAA. Czas pracy na jednym zestawie baterii to około rok przy typowym użytkowaniu.

Wymiana baterii jest bardzo szybka i prosta – wystarczy zdjąć magnetyczną klapkę na spodzie. W połączeniu z laptopem Surface 3 działała bardzo solidnie, bez odczuwalnych opóźnień czy zrywania się połączenia.

Nie jest to myszka dla graczy, a raczej dla pracowników biurowych czy osób, które szukają sprzętu to codziennych zastosowań. Podobnie zresztą jak sam laptop, więc ciężko mieć o to pretensje.

Microsoft Surface Headphones 2

microsoft surface headphones 2

Microsoft Surface Headphones 2 kosztują obecnie około 1349 złotych. Dostępne są w wersji czarnej lub jasnoszarej.

Specyfikacja:

  • Wymiary: długość 204 mm x szerokość 195 mm x głębokość 48 mm
  • Masa: 0,64 funta
  • Charakterystyka częstotliwościowa: 20–20 kHz Redukcja szumów: do 30 dB (aktywna redukcja szumów) lub do 40 dB (pasywna redukcja)
  • Przetwornik: 40 mm, przetwornik Free Edge
  • Ładowanie: pełne ładowanie w ciągu mniej niż 2 godzin
  • Czas pracy baterii: do 18,5 godziny słuchania muzyki lub do 15 godzin połączeń głosowych w Microsoft Teams.

Są to słuchawki bardzo duże. Nawet osoby o relatywnie dużych uszach powinny być w stanie w całości zmieścić je w muszlach.

Redukcja hałasu

Taka, a nie inna budowa słuchawek sprawia, że całkiem nieźle pasywnie wygłuszają one dźwięki z otoczenia. Nie na tyle, aby nie usłyszeć, co ktoś głośno mówi obok nas, ale wystarczająco, aby na przykład stuk klawiatur i klik myszek w zaludnionym biurze przestał denerwować.

Szczególnie, jeśli podkręcimy redukcję hałasu, która te słuchawki równiez oferują. W każdej chwili można ustawić jeden z 13 dostępnych poziomów redukcji, tak, aby dobrać taki, który w danej chwili jest nam potrzebny.

Nie jest to najskuteczniejsza redukcja hałasu świata, ale, zwłaszcza na wyższych poziomach, jest wyraźnie odczuwalna. W połączeniu z redukcja pasywna wynikająca z budowy sprzętu, efekt jest naprawdę niezły. Są to więc słuchawki, które z powodzeniem pozwolą przetrwać w hałas w autobusie, biurze czy samolocie.

Parowanie i sterowanie

Słuchawki łączą się z komputerem i lub smartfonem poprzez Bluetooth. W zestawie jest też kabel audio, aczkolwiek przy połączeniu przez kabel pewne funkcje nie sa dostępne – m.in sterowanie dotykowe.

No właśnie – sterowanie dotykowe. Trzeba przyznać, że te słuchawki mają dość rozbudowany system sterowania, ale jednocześnie dość intuicyjny. Na prawej słuchawce znajdziemy przycisk parowania (które jest bardzo szybkie i bezproblemowe) i wyciszenia mikrofonu.

Przestrzeń na tyle każdej słuchawki wykrywa dotyk – jedno stuknięcie wstrzymuje lub wznawia muzykę,  dwa powodują przejście dalej lub odebranie bądź zakończenie połączenia, a trzy mają funkcje “wstecz”. Dotknięcie i przytrzymanie z kolei odrzuci połączenie lub aktywuje asystenta cyfrowego.

Co więcej, na każdej słuchawce znajduje się też wąskie pokrętło. Pokrętło na słuchawce prawej pozwala zwiększyć lub zmniejszyć głośność, na lewej zmniejszyć lub zwiększyć redukcję szumów.

Design

Jeśli chodzi o design, to trudno się tu do czegoś przyczepić. Mamy tutaj do czynienia z plastikiem na zewnętrznej części, pianką z pamięcią na muszlach i miękką gumą na wewnętrznej części sprzętu. Są to słuchawki dość minimalistyczne, ale samo w sobie nie jest to wadą.

Ze słuchawek można dość długo korzystać bez żadnego dyskomfortu, głównie dlatego, że muszle są tak duże, że obejmują całe uszy, zamiast na nie naciskać.  Nie ma też problemu z korzystaniem z nich przez osoby noszące okulary. Słuchawki obracają się o 180 stopni i są składane, co ułatwia ich transport. Warto wspomnieć, że do słuchawek producent dorzuca solidne, twarde etui.

surface headphones 2 etui

Mówiąc o długim korzystaniu – jedno naładowanie pozwala na korzystanie ze słuchawek przez nawet około 18 godzin bez przerwy (w przypadku muzyki – rozmowy wyczerpują baterię nieco szybciej) Później można naładować słuchawki do pełna w niecałe dwie godziny.

Jakość dźwięku

Ostatnia kwestia, która chcielibyśmy poruszyć, to oczywiście jakość dźwięku. Podobnie, jak w przypadku większości słuchawek, które nie są kierowane do audiofilów, a raczej do zwykłych użytkowników, postawiono tu raczej na dźwięk dość neutralny.

Słuchawki dobrze radzą sobie przede wszystkim ze średnimi i wysokimi tonami. Pozytywnie zaskakują basy, które rzeczywiście są tutaj całkiem nieźle słyszalne.

Nie jest to do końca ten sam poziom, co słuchawki Sony czy Bose, ale dużo temu sprzętowi do nich nie brakuje. Warto dodać, słuchawki wyposażone są w dwa niezłe mikrofony, które pozwalają komfortowo prowadzić rozmowy. Głos przy rozmowie jest wyraźny i głośny.

Microsoft Surface Pen

microsoft surface pen

Microsoft Surface Pen kosztuje około 350-400 złotych. Jest kompatybilny z szeroką gamą urządzeń z rodziny Surface, nie tylko z laptopem Microsoft Surface Laptop 3.

Z ekranu dotykowego Surface Laptopa 3 można oczywiście korzystać palcami. Nie jest to jednak dobra opcja dla wymagających (np. grafików komputerowych), z uwagi na brak precyzji, a do tego trzeba się przygotować na ciągle ścieranie z ekranu śladów palców.

Precyzyjne pisanie i rysowanie

Surface Pen rozwiązuje powyżej opisane problemy. Jest bardzo estetycznie wykonany, ale przy tym dość minimalistyczny. Widać już na pierwszy rzut oka, że mamy tutaj do czynienia ze sprzętem wysokiej jakości.

Pióro waży 20 gramów, plus trzeba doliczyć do tego wagę baterii. Nie jest lekkie jak piórko, aczkolwiek naszym zdaniem to dobrze – są mniejsze szanse, że je upuścimy, a wciąż nie jest na tyle ciężkie, aby podczas jego użytkowania szybko męczyły się palce.

Sprzęt ten jest bardzo precyzyjny i świetnie działa w połączeniu z laptopem. Lubimy dotykowe ekrany w laptopach, więc korzystaliśmy z niego dość intensywnie i nie wyobrażamy sobie teraz przejścia na obsługę ekranu palcami. Jedna jego końcówka służy do pisania, a druga pełni funkcję gumki, co szczególnie docenią właśnie graficy.

Zasilanie

Pióro jest zasilane jedną, domyślnie już włożoną do urządzenia baterią AAA. Paruje się z laptopem za pomocą Bluetootha, a umieszczony na dole sprzętu przycisk pozwala m.in. szybko stworzyć jakąś notatkę.

Szczerze mówiąc, Surface Pen to nasz ulubiony gadżet spośród omawianych w tym artykule akcesoriów z rodziny Surface. Można podsumować go krótko: małe, a cieszy.

Microsoft Surface Laptop 3 – podsumowanie

Microsoft Surface Laptop 3 bardzo pozytywnie nas zaskoczył, podobnie jak dołączone do niego akcesoria. Elegancki, nietypowy design, długi czas pracy na baterii, niezła wydajność i wysoka jakość wykonania – czego innego można chcieć?

Nie jest to oczywiście urządzenie idealne (boli m.in. niewielka ilość dostępnych portów), ale w naszym odczuciu zdecydowanie warte uwagi. Cena tego sprzętu nie należy jednak do najniższych, więc jest to raczej propozycja dla wymagających, którzy chcą wyróżnić się z tłumu i dysponować naprawdę wysokiej klasy sprzętem.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Intel wprowadza ich najmocniejszy procesor Core i9 do laptopów
“Najlepszy gamingowy procesor do laptopów jaki kiedykolwiek stworzono” – tak producent zapowiada wprowadzenie najmocniejszych procesorów serii i9 do komputerów przenośnych. Odkąd Intel przedstawił w zeszłym
Najlepsze laptopy do gier w 2019 roku - który wybrać? Najlepsze laptopy do gier w 2019 roku – który wybrać?
Laptop do gier dla niektórych może zabrzmieć jak oksymoron. W końcu do gier przeznaczone są w dużej mierze komputery osobiste, a w laptopach chodzi o
jak zadbać o laptopa Jak zadbać o żywotność laptopa?
Laptopy nie są tak wytrzymałe, jak komputery osobiste – ciągle je przenosimy, przechowujemy w różnych miejscach, zamykamy i otwieramy. Mają tendencję do szybszego psucia się,
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *