Sieć peer to peer służy przede wszystkim do przesyłania plików pomiędzy użytkownikami przy użyciu wybranego programu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i znacząco ułatwia proces udostępniania danych w internecie. Jeżeli zastanawiasz się, co to jest P2P – tłumaczymy tę technologię, jej wady i zalety oraz zastosowanie.

Sieć P2P – co to jest? Podstawowe informacje

P2P to skrót od sieci peer to peer, która charakteryzuje się tym, że wszystkie urządzenia są tutaj równe w hierarchii. Nie występuje centralny administrator, zarządzanie komputerami jest oddane w ręce każdego z użytkowników. Każde urządzenie może pełnić funkcję klienta pobierającego dane oraz serwera. Jeżeli zastanawiasz się, co to jest P2P, można w skrócie opisać taką sieć, jako miejsce, gdzie każdy użytkownik może dowolnie pobierać i wysyłać pliki przy użyciu wybranego programu komputerowego.

Należy pamiętać, że dostęp do danych można uzyskać tylko, gdy host, który je posiada, będzie aktywny w sieci. Wyłączenie udostępniającego komputera oznacza natychmiastowe przerwanie pobierania. Można również nawiązać połączenie z innym hostem posiadającym ten sam plik.

Już wiesz, co to jest P2P, warto więc poznać rodzaje takiej sieci, ponieważ różnią się one pod względem budowy, działania oraz możliwości. Można wyróżnić 2 typy:

  • Z centralnym serwerem – sieć P2P ma wtedy wybrany jeden komputer, na którym zapisywane są informacje o zasobach i wszystkich serwerach. Warto wiedzieć, że ten rodzaj ma także pewne dodatkowe funkcje. Zwykle centralny serwer umożliwia korzystanie z czatu czy nawet wideorozmów dla wszystkich komputerów podłączonych do sieci P2P.
  • Bez centralnego serwera – w takiej sieci nie można przeglądać podłączonych użytkowników, przeszukiwać pełnej bazy plików czy korzystać z funkcji, jakie oferuje centralny komputer.

Wybór konkretnego rodzaju sieci P2P podczas jej tworzenia zależy przede wszystkim od zastosowania. Zarówno jeden, jak i drugi typ mają swoje wady oraz zalety.

Dlaczego warto korzystać z sieci P2P? Najważniejsze zalety

Już wiesz, co to P2P, więc warto wiedzieć, dlaczego taki rodzaj sieci jest wykorzystywany. Sama zasada działania ukazuje bardzo ważne zalety tego typu rozwiązania:

  • Łatwość stworzenia sieci – tak naprawdę nie potrzeba tutaj żadnej skomplikowanej architektury IT, a grupy użytkowników z własnymi komputerami.
  • Sieć nigdy nie zostaje wyłączona – jeżeli dowolne komputery należące do sieci P2P ulegną uszkodzeniu lub zostaną wyłączone, cała infrastruktura wciąż działa. Pobieranie będzie możliwe po prostu z innego komputera, który będzie od teraz pełnił także funkcję serwera.
  • Prosta obsługa – jeżeli rozumiesz, co to jest P2P, to wiesz, że sieć działa dzięki systemom operacyjnym użytkowników (najczęściej Windows). Obsługa nie wymaga żadnych administratorów czy wykwalifikowanych pracowników IT.
  • Bezpieczeństwo – na sieć P2P nie można przeprowadzić ataku DDoS.
  • Tanie założenie i utrzymanie sieci – nie trzeba wykorzystywać serwerów czy innych urządzeń. Cała sieć opiera się na komputerach użytkowników do niej należących.
  • Stabilność połączenia oraz szybkość pobierania i wysyłania plików – wyłączenie czy awaria jednego hosta nie oznacza przerwania pobierania lub wysyłania, ponieważ klient może połączyć się z innym komputerem, który od tego momentu będzie serwerem.

Sieć P2P jest wygodna, prosta w obsłudze oraz oferuje bardzo dobre parametry. Tak naprawdę każdy może ją stworzyć, wystarczy tylko co najmniej dwóch użytkowników.

Gdzie wykorzystuje się sieci P2P? Zastosowania

Powyżej tłumaczymy, co to P2P i jak działa. Oczywistym jest więc to, że sieć najczęściej wykorzystuje się do udostępniania oraz pobierania plików – współdzielenia ich między użytkownikami danej sieci. Aby móc korzystać z zasobów, każdy klient musi posiadać wybrany program komputerowy.

Co można współdzielić za pomocą sieci P2P? Tak naprawdę każdy rodzaj plików. Użytkownicy najczęściej przesyłają między sobą muzykę, filmy, programy, gry, prezentacje, dokumenty, zdjęcia itd. Sieć peer to peer umożliwia dostęp do zasobów dla każdego z użytkowników, nawet kiedy są oni rozsiani po całym świecie.

Udostępnianie i pobieranie plików to mimo wszystko niejedyny sposób na wykorzystanie P2P. Taka technologia ma znacznie więcej zastosowań, a poniżej podajemy kilka przykładów:

  • Wyszukiwarki internetowe;
  • Wymiana walut i kryptowalut online;
  • Udzielanie pożyczek online;
  • Handel online;
  • Streaming danych – filmy, zdjęcia, gry;
  • Udostępnianie oprogramowania;
  • E-learning;
  • Rozproszone przetwarzanie danych;
  • Wideorozmowy i komunikatory głosowe.

Podobnych zastosowań można znaleźć więcej. Zdecentralizowane sieci peer to peer mają bardzo dużo zalet, są proste w obsłudze i tanie do utrzymania. Wiesz, co to P2P, więc również możesz skorzystać z takiej wiedzy. Zastosowanie zależy od użytkownika, podane powyżej opcje są tylko przykładami.

Co trzeba mieć, by założyć sieć P2P samodzielnie? Niezbędne elementy

Utworzenie sieci P2P nie wymaga zbyt dużych środków lub zaawansowanego sprzętu IT. Wystarczy mieć tylko kilka elementów, by samodzielnie utworzyć system peer to peer:

  • Co najmniej 2 komputery – może być ich dowolna liczba, ponieważ sieci P2P nie mają ograniczeń.
  • System operacyjny – najlepiej, by był ten sam na wszystkich urządzeniach należących do sieci. Najczęściej wykorzystuje się po prostu Windowsa.
  • Koncentrator sieci – niezbędny element, do którego trzeba podłączyć wszystkie komputery.
  • Przewody Ethernet – dzięki nim podłączysz wszystkie komputery do koncentratora sieci.
  • Routery – dzięki nim można utworzyć całkowicie bezprzewodową sieć P2P, która mimo wszystko charakteryzuje się gorszymi parametrami niż przewodowe połączenie. To jednak znacznie wygodniejsze rozwiązanie, nie trzeba korzystać z żadnych kabli.
  • Szybki i stabilny internet – to bardzo ważny element, dzięki któremu pobieranie i wysyłanie zasobów będzie po prostu szybsze. Od parametrów internetu zależy, jak dobrze działa sieć P2P dla każdego z użytkowników.

Sieć P2P – co to jest? Ta technologia łączy kilka komputerów i umożliwia im przesyłanie oraz udostępnianie plików między sobą, bez żadnego centralnego serwera, który musi działać cały czas. Dlatego też nie są potrzebne żadne zaawansowane oraz drogie urządzenia czy skomplikowana konfiguracja. Tak naprawdę wszystko można zrobić samodzielnie, wykorzystując poradniki dostępne w internecie.

Sieć P2P a kryptowaluty – co warto wiedzieć?

Kryptowaluty najczęściej opierają się o technologię blockchain oraz właśnie sieć P2P. Dzięki temu użytkownicy mogą wymieniać się walutą bez dodatkowej weryfikacji z zewnątrz. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że każda transakcja pozostaje prywatna.

Kryptowaluty w pełni wykorzystują możliwości sieci P2P. To jedyna technologia, która pozwala na korzystanie z takiego środka płatniczego. Oczywiście stworzenie kryptowaluty jest naprawdę trudnym zadaniem. Samo założenie sieci P2P nie będzie niczym wymagającym, gdy posiadamy potrzebne elementy.

WARTO PRZECZYTAĆ:

vpn na telewizor lg Jaki VPN na telewizor LG warto wybrać i dlaczego?
Dla osób, które chcą cieszyć się swobodą przeglądania treści oraz korzystania z internetowych serwisów VOD bez ograniczeń na telewizorze LG, najlepszym rozwiązaniem będzie VPN. Dzięki
canal+ Canal+ z gigantyczną karą. Klienci mogą starać się o odszkodowanie!
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od pewnego czasu ma ręce pełne pracy! Co chwila słyszymy, że nakłada kary na firmy, które nie do końca były
surfshark antivirus Surfshark Antivirus – recenzja antywirusa od znanego dostawcy VPN!
Surfshark VPN, jak przystało na „prawdziwego” rekina w nazwie, rynek oprogramowań VPN wziął szturmem. W recenzji chwaliliśmy go za stosowanie dojrzałych rozwiązań i fakcie, że
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *