Kody QR widzimy w przestrzeni publicznej mniej-więcej od czasu wzrostu popularności smartfonów: w końcu to one odpowiadają za to, że każdy ma w kieszeni urządzenie, które może służyć do odczytania tych charakterystycznych kodów. Na początku były to pojedyncze kody, stosowane często jako ciekawostka, swoisty “próg wejścia” dla ciekawskich.

Od tamtej pory kody QR znalazły się prawie wszędzie: często są widoczne na opakowaniach produktów spożywczych, a ich zeskanowanie przenosi nas na stronę, gdzie są udostępnione szczegółowo rozpisane wartości odżywcze. Myślę, że każdy z nas myśląc o kodzie QR, od razu da radę wymienić co najmniej kilka zastosowań lub miejsc, gdzie można je spotkać. Do ciekawych zastosowań jeszcze wrócimy.

Do czego służy kod QR?

Chociaż, jak już wspomniałem, kody QR rozpoznajemy względnie od niedawna, to ich historia jest dużo dłuższa. Tak naprawdę został wymyślony przez japońskie przedsiębiorstwo Denso Wave w 1994 roku jako kod modularny i stałowymiarowy.

Jego pełna nazwa do kod szybkiej odpowiedzi (z angielskiego: Quick Response). Ich wymyślenie wiąże się z transportem przesyłek: kody QR mogą być łatwo zeskanowane, gdy znajdują się na poruszającym się obiekcie, co znacząco zwiększyło przepustowość magazynów.

Kod QR – budowa

Kod QR składa się z czarnych lub białych modułów. Dopuszczonych jest czterdzieści różnych wielkości kodu. Najmniejsze mają 21 x 21 modułów, natomiast największe 177 x 177. Dodatkowo można połączyć do 16 kodów dla zwiększenia pojemności przekazywanych informacji. Występują również dwie odmiany: podstawowa i rozszerzona.

kod qr

W czerwcu 2000 kod QR został oficjalnie uznany za standard ISO/IEC 18004 przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Kod QR ma też swoją oficjalną stronę internetową.

Jak zeskanować kod QR?

To jest tak proste, że prawie zapomniałem o tym napisać. Możliwości skanowania kodów QR posiadały już telefony Nokia z nieodżałowanym systemem operacyjnym Symbian, a teraz oczywiście potrafi to zrobić każdy smartfon, niezależnie czy macie telefon z Androidem, czy systemem iOS.

Jeżeli wasz telefon nie posiada wbudowanej aplikacji o nazwie zbliżonej do “Skaner QR”, to sprawdźcie, czy nie jest to jedna z funkcji waszej aplikacji do robienia zdjęć. Wciąż nic? Wejdźcie do sklepu z aplikacjami, wpiszcie podaną powyżej frazę i wybierzcie jedną z bardzo wielu identycznych aplikacji. Skanowanie kodu QR jest wyjątkowo proste!

Jeśli potrzebujecie więcej informacji na ten temat, zapraszamy do naszego artykułu o tym, jak zeskanować kod QR.

Jak stworzyć kod QR?

Wiemy już jak zeskanować kod QR, więc dla odmiany jak stworzyć kod QR? Jeśli wydaje wam się, że cała sprawa brzmi, jakby to było równie proste, mam dla was dobrą wiadomość: macie rację. Chociaż tej funkcji możecie już nie mieć wbudowanej w smartfonie, to jest to równie proste.

Wpiszcie w wyszukiwarkę frazę “QR code generator” (po polsku też da radę: “generator kodów QR”), a znajdziecie mnóstwo opcji. Kod QR z początku został stworzony dokładnie na potrzebę zamieszczenia w tym artykulę, w dokładnie opisany powyżej sposób.

Zastosowanie kodu QR

Kody QR mają wiele zastosowań związanych z możliwością zakodowania w nich tekstu. Jednym z bardziej popularnych rozwiązań ostatnio jest oczywiście:

  • Zamieszczenie linku do strony internetowej. Przykład macie powyżej, sprawdźcie, gdzie was zabierze.
  • Wizytówki. Skoro można zapisać kod QR to łatwo wpisać tam numer telefonu, adres email, czy adres pocztowy
  • Uwierzytelnianie. Uwierzytelnić za pomocą kodu QR można płatność kartą bankową, aczkolwiek na ten moment bardziej rozpowszechnioną opcją, która używa uwierzytelnienie kodem QR, są sieci WiFi. Gdy zechcecie przesłać screeny ze swojej konsoli Nintendo Switch na telefon, Nintendo stworzy na tę potrzebę specjalne WiFi, do którego podłączycie się przez zeskanowanie kodu QR telefonem
  • Wiele innych zastosowań, którym przyjrzymy się w dalszej części tekstu. Kody QR często służą bardzo oryginalnym projektom marketingowym.

Zastosowania kodu QR – ciekawe historie związane z kodem QR

Kody QR są bardzo często używane na bardzo oryginalne sposoby. Jak bardzo oryginalne? Oceńcie sami. Oto kilka bardzo ciekawych historii pokazujących, do czego można wykorzystać kod QR.

Kod QR… z dronów!

Chiński producent gier Bilibili na pierwszą rocznicę swojej gry Princess Connect! Re:Dive stworzył w Szanghaju niemałe show z użyciem 1 500 dronów. Widzowie mogli zobaczyć krótką scenkę z postaciami z gry, a na koniec drony ułożyły się w QR kod, który bez problemu mogli zeskanować na tle nocnego nieba.

kod qr z dronów
Źródło: Famous Campaigns

Był to link do ściągnięcia gry wraz z bonusem na rocznicę jej premiery. Krótki reportaż z tego wydarzenia możecie zobaczyć poniżej:


To nie pierwszy raz, kiedy ta firma wymyśliła gigantyczny kod QR. Na premierę gry wywiesili równie duży kod QR na swoim wieżowcu, by każdy przechodzień mógł go zeskanować. Nie da się ukryć, że “gigantomania” i “Chiny” w ostatnich latach często idą w parze.

Jak rozpoznać dobrego tatuażystę? Po kodzie QR!

Rekrutacja do pracy za pomocą zeskanowania kodu QR, który przeniesie was do aplikacji to nic nadzwyczajnego. Co, jednak jeśli najpierw musicie “wytatuować” kod QR? Na taki pomysł wpadła polska firma Berrge Tattoo. Zamieścili w gazecie (taki oldschool) “wyblakły” kod QR.

qr na papierze
Źródło: infoPraca

Jeśli ktoś szukał pracy jako tatuator, musiał najpierw “wypełnić” na czarno odpowiednie pola, a dopiero potem zeskanować. Do tego typu pracy wymagana jest niezwykła precyzja, więc takie rozwiązanie robiło od razu odsiew ludzi, którzy nie mieli odpowiedniego skilla. Dwie pieczenie na jednym ogniu!

Całość historii i źródło zdjęcia.

Talos Principle – narracja w grze za pomocą kodów QR

Talos Principle to gra logiczna chorwackiego studia Croteam, znanego przede wszystkim za sprawą serii Serious Sam. Talos Principle to seria zagadek logicznych połączona skomplikowanymi rozważaniami filozoficznymi i egzystencjalnymi.

Zalążek fabuły jest taki, że nie jesteśmy pierwszymi, którzy są poddawani takim testom. Kto był pierwszy? Którzy jesteśmy? O co chodzi? Tego nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że nasi poprzednicy zostawili wiadomości po sobie w postaci “nasprayowanych” kodów QR, które mogliśmy odczytać przez wbudowany w grze skaner kodów.

talos principle

Te krótkie wiadomości, często jakby oderwane od wszystkiego, wydawały się chaotyczne, ale im głębiej w grę, tym bardziej łączyły się w całość precyzyjnie zaprojektowanej narracji. Problem pojawiał się dwukrotnie, gdy pokazanych w grze QR kodów nie dało się odczytać.

Jak to często bywa, najciemniej jest pod latarnią, a rozwiązanie niedziałających kodów było zdecydowanie prostsze, niż się komukolwiek wydawało. Wystarczyło zeskanować je z ekranu skaner QR w smartfonie! W ten sposób rozwiązanie jednej z zagadek nie znajdowało się w grze, a świecie realnym. Natomiast druga kierowała nas do rozważań filozoficznych.

Talos Principle jest pełne bardzo oryginalnych (i trudnych) zagadek, a opowiadanie historii za pomocą kodów QR to tylko część narracji niebanalnie wyjątkowej fabuły, której zdecydowanie nie spodziewacie się po grze logicznej.

Inne bardzo ciekawe sposoby zastosowania kodów QR

  • Aplikacja z budzikiem – Budzik wyłączy się dopiero w momencie, gdy zeskanujecie odpowiedni kod QR. Możecie go mieć w innej części domu… ważne, żeby się obudzić
  • Informacje żywieniowe – produkty spożywcze często dają na swoich opakowaniach link do szerszego składu swoich produktów
  • Leki – producenci leków dobrze wiedzą, że mało kto zostawia ulotkę. Stąd kod QR na opakowaniach, który jest linkiem do cyfrowej wersji ulotki do tego leku
  • Muzea. Wiele muzeów za pomocą kodu QR pozwala rozszerzyć zwiedzanie o dodatkowe informacje na temat artysty albo o link do audio narratora
  • Sprawdzenie autentyczności produktu. Ciuchy Diesla lub Ralpha Laurena (i wielu innych producentów) mają wszyte QR kody, które pozwalają kupującym sprawdzić za pomocą apki czy są autentyczne. W podobny sposób można sprawdzić autentyczność kabli HDMI. Z nimi jest ten problem, że często nieoryginalne kable po prostu nie osiągają prędkości opisywanych na opakowaniu. Sprawdzenie autentyczności daje nam pewność, że jakość przewodu będzie taka, jak jest nam potrzebna.
  • Reklamy. Niezależnie od formy marketingu, dzięki QR kodom można w łatwy sposób przekierować ruch do swojej strony.

Czy kody QR są bezpieczne?

Jak ze wszystkim w internecie bywa – trzeba uważać. QR kod to kolejne medium, które można użyć do przekazania jakiejś informacji, a to oznacza, że może zostać użyte w niecnych celach.

Jak ze wszystkim zalecamy ostrożność i sprawdzenie, w jaki link wchodzicie oraz nieskanowanie kodów umieszczonych w podejrzanych miejscach. Niestety znane są historie, w których przestępcy wykorzystywali kody QR do przejęcia wrażliwych danych lub wykradzenia pieniędzy.

WARTO PRZECZYTAĆ:

wybór smartbanda Jak wybrać opaskę smartband?
Aktywność fizyczna to bardzo ważny element zdrowego stylu życia. Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę i chce monitorować swoją aktywność, a jednocześnie dbać
akcesoria do smartfona Jakie akcesoria przydadzą się do smartfona?
Smartfony zaczęły pełnić rolę podręcznych asystentów. To także kompaktowe biura, które za pomocą kilku kliknięć pomagają załatwić najważniejsze rzeczy. Funkcjonalność i wydajność tych urządzeń są
Dlaczego Warto Konwertować Obrazy na Kody QR?
W dzisiejszym cyfrowym świecie, gdzie szybkość i łatwość dostępu do informacji są kluczowe, kody QR stały się niezastąpionym narzędziem. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego warto konwertować
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *