Rzeczywistość 2024 roku nie rysuje się w najlepszych barwach. Jeżeli nic się nie zmieni, to w lipcu doczekamy się dużych podwyżek cen prądu. Dobrym sposobem na zabezpieczenie się przed tą sytuacją jest sprawdzenie, które sprzęty “zjadają” najwięcej prądu. W ten sposób łatwiej narzucić sobie oszczędniejsze użycie. Ile prądu zużywa komputer? Sprawdźmy!

Ile prądu zużywa komputer?

Pierwsze, co na pewno przyszło wam do głowy, to spojrzenie na moc zasilacza. Ma to sens, ale tylko pozorny. Moc zasilacza określa maksymalny możliwy pobór mocy. Biorąc pod uwagę maksymalną moc zasilacza, można obliczyć, ile prądu zużywa komputer, ale tylko przy maksymalnym obciążeniu. A to się raczej nie zdarza.

Realne zużycie prądu jest równe sumie poboru watów poszczególnych podzespołów w aktualnym momencie pracy. Pod względem prądożerności najwięksi winowajcy to:

  • karta graficzna
  • procesor
  • pozostałe podzespoły.

Oczywiście warto pamiętać, że zużycie prądu przez komputer będzie również zależne od aktualnego obciążenia. Przeglądając internet, zużyjecie dużo mniej prądu, niż grając w grę.

Czy w takim razie można określić, ile prądu zużywa komputer? Tak! Będzie to wciąż dosyć szacunkowe określenie, ale powinno wystarczyć. Do tego musicie znać swoje podzespoły, przede wszystkim procesor i kartę graficzną, pozostałe części można pominąć. Jeśli nie znacie konkretnego modelu procesora i grafiki:

  1. W menu Start lub okienku wyszukiwania obok wpiszcie “Menedżer urządzeń”.
  2. Naciśnijcie Enter.
  3. W nowym oknie rozwińcie listy podpisane “Karty graficzne” i “Procesory”. Tak poznacie procesor i kartę graficzną.

jak sprawdzić ile prądu pobiera komputer

Gdy to mamy z głowy, można przejść do rzeczy i sprawdzić, ile prądu pobiera komputer. Wyszukajcie modele swoich podzespołów w internecie. Wystarczy strona sklepu z dokładną specyfikacją. W specyfikacji powinniście znaleźć pozycje:

  • Pobór mocy (TDP).
  • Maksymalna moc turbo (TDP).

Mając te informacje, można oszacować, ile prądu zużywa komputer.

Przedstawię to na przykładzie swojego komputera. Procesor i kartę graficzną widzicie na screenie. Mój procesor ma pobór mocy na poziomie 65 W, a maksymalny pobór na poziomie 117 W, natomiast maksymalna moc karty graficznej to 300 W. Pozostałe podzespoły (chłodzenie, wiatraki itp.) nie pobierają więcej niż 50 W. To oznacza, że komputer przy maksymalnym obciążeniu zużywa 467 W.

Co to oznacza? Komputer o high-endowej specyfikacji może pobierać blisko 500 W przy maksymalnym obciążeniu. O ile wasz czas przy komputerze nie składa się wyłącznie z grania, realne zużycie będzie dużo niższe.

Jak obliczyć pobór prądu komputera?

Podanie poboru mocy komputera w watach raczej nikomu nic nie mówi. W Polsce jednostką prądu, za którą płacimy, jest kilowatogodzina (kWh). Jak przeliczyć waty na kilowaty? Wystarczy podzielić je przez tysiąc. W ten sposób przykładowy pobór mocy prądu komputera na poziomie 500 W to 0,5 kW. Jeśli komputer zużyje stałe 0,5 kW na godzinę, przełoży się to w prosty sposób na 0,5 kWh. Teraz już wiecie, ile prądu pobiera komputer stacjonarny na godzinę.

Jeśli chcecie, możecie to dalej przeliczyć na w miarę dokładny koszt. Wystarczy wynik w kWh pomnożyć przez cenę jednostki kWh. Cenę jednostkową znajdziecie na swoim rachunku za prąd. Warto jednak pamiętać, że ostateczny rachunek za prąd składa się z większej liczby pozycji niż sama cena jednostkowa prądu.

Czy można precyzyjnie obliczyć pobór prądu komputera? Tak, ale trzeba użyć watomierza. Watomierz służy za pośrednik między komputerem a gniazdkiem. Podłącza się go do gniazdka, a komputer do niego. W ten sposób watomierz będzie w czasie rzeczywistym pokazywał zużycie prądu przez komputer. Watomierz można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Jest to najdokładniejszy sposób, na to, żeby sprawdzić, ile prądu pobiera komputer.

Od czego zależy zużycie prądu komputera stacjonarnego?

W dużej mierze już to opisaliśmy powyżej. Zużycie prądu przez komputer stacjonarny zależy przede wszystkim od tego, do czego komputer jest używany. Jeśli komputer służy tylko do przeglądania Internetu, nie zużyje zbyt wiele prądu. Używanie programów, które mocniej obciążają procesor i kartę graficzną, wygenerują większe zapotrzebowanie. Największe zużycie prądu przez komputer będzie przy najnowszych grach uruchomionych na najwyższych ustawieniach.

Czy można zminimalizować zużycie prądu przez komputer stacjonarny?

Oczywiście. Jednak najprawdopodobniej nie w taki sposób, jak wam się wydaje. Nie ma sposobu, żeby utrzymać tę samą (pełną) moc komputera z jednoczesnym obniżeniem rachunków. To tak nie działa. Dbanie o jak najmniej zużycie prądu to po prostu zbiór dobrych nawyków, które warto znać.

Jak zminimalizować zużycie prądu przez komputer stacjonarny?

  • Wyłączajcie komputer, gdy go nie używacie. Proste. Zastanówcie się przez chwile: jak często zostawiacie komputer “na chwilę”, a prąd leci? No właśnie. Zamiast wyłączania możecie komputer usypiać, aczkolwiek na dłuższe przerwy (np. na noc) i tak lepiej wyłączyć. W tym celu możecie zaplanować automatyczne wyłączanie komputera.
  • Nie obciążajcie komputera. Nie ma sensu mieć wszystkich programów w autostarcie, jeśli z nich nie korzystacie. Najnowsze komputery mają wystarczająco mocy, żeby obsłużyć wiele programów naraz, aczkolwiek grosz do grosza i stały pobór mocy będzie na wyższym poziomie.
  • Regularne sprzątanie. Komputer z czasem zbiera kurz. Im więcej kurzu, tym gorszy obieg powietrza i wyższa temperatura.

Znamy już dobre nawyki, które posłużą to zmniejszenia ilości prądu zużywanego przez komputer. Zostały jeszcze dwa pytania, które często padają w tej sytuacji.

Czy uśpiony komputer pobiera prąd?

Tak, uśpiony komputer pobiera prąd. W trybie uśpienia komputer potrzebuje pobierać bardzo małą ilość prądu, żeby zachować ciągłość pewnych procesów, w tym odświeżania pamięci RAM. W ten sposób komputer może się szybko wybudzić i wrócić do normalnej pracy. Ilość pobieranego prądu w tym czasie jest jednak absolutnie minimalna. W mierzeniu, ile prądu zużywa komputer, można ją pominąć.

Czy wyłączony komputer pobiera prąd?

Nie, wyłączony komputer nie pobiera prądu, a przynajmniej nie powinien. Są jednak pewne sytuacje, w których komputer może pobierać prąd, gdy jest wyłączony. W zależności od ustawień w BIOS-ie możecie mieć włączone dostarczanie prądu do portów USB. Po co? W ten sposób możecie ładować swoje telefony i urządzenia, nawet gdy komputer jest wyłączony.

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak połączyć komputer z wifi Jak połączyć komputer z Wi-Fi? Instrukcja
Dla wielu osób minęły już czasy, w których połączenie z Wi-Fi miałoby sprawiać jakikolwiek problem. Wystarczy z listy wielu dostępnych sieci wybrać odpowiednią nazwę, wprowadzić
komputer nie widzi wifi Co robić, gdy komputer nie widzi Wi-Fi? Poradnik
Czy jest w naszym teraźniejszym życiu gorszy moment, niż gdy zostajemy odłączeni od Internetu? Chyba nawet niedrukująca drukarka nie wzbudza takiej grozy. Brak dostępu do
jak podłączyć komputer do telewizora Jak podłączyć komputer do telewizora? Sprawdzone sposoby!
Dla wielu osób podłączenie komputera do telewizora to podstawowa umiejętność. Spokojnie, czasem wszyscy potrzebujemy pomocy z takimi zadaniami i nie ma powodu do wstydu. Fakty
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *